Çekme Karavanim Baglandiginda Aracimin Arkasi Havaya Kalkiyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mrock Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,858
Bir yanlışlık var eğer dingil ile oynanabilecekse öne değil biraz arkaya alınması gerekir ki çeki kancasina yük binsin arka teker ile karavan dingili arasındaki mesafe artsın
.

haklısınız yazıyı tekrar okudum,aracın arkası havaya kalkıyoru yanlış yorumladım. dingilin arkaya kaydırılması gereksede
arkadaşımızın davulumbaz kurtarmaz açıklaması ile boşa gitti. selamlar

% 80 çözüm:
dingili geriye kaydırmak çok sıkıntı olacaksa araca baglanan ok kısmını uzatmak çözüm olur 50 cm kadar neden bu kadar kesin konuşuyorum ben kendi yaptıgım karavanımda ön tarafta malzeme çantası ( bagaj ) yapmak istedim ve yaptım bunu yaptıgım için ön taraftakı denge takerlegi takım çantasının içinde olmayacagı için baglantı okunu uzattım bagaj boşken bile sadece okun uzamasından karavanın yol gidişi çok daha istikrarlı oldu . sizde yükleme alanını artırmak hemde agırlık dengeleme açısından düşünülebilirsiniz

% 100
arkadaşların önerdigi gibi en dogrusu dingili geriye almak karavanın iç yapısını bimiyorum ama tekerlek davlumbazı bu işi yapmana engel oluyorsa hiç acıma senin hayatından önemli degil
kes gitsin iyi bir usta bu işi rahat halleder

Aynen katılıyorum aracın arka tekeri ile karavanın teker arası uzarsa bu çeki demiri ilede yapılabilir hem keskin dönüşlerde rahatlık hemde düz yolda stabil yurume sağlanır

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

Hocam arkadaki agirligi mutlaka one tasiyin, tup vb. Mumkun olani on sandiga olmuyosa ontarafa sabitleyin. Karavan icindeki tum agirliklari mumkun.oldugunca yere yakin dingil ustune alin. Su vb gibi agirliklari kampa yakin yerden alin. Yola mumkun oldugunca hafif cikin. Karavan akusu gibi agir malzemeyi ceki aracina alin. Arka dingil ustune koyun. Hafif malzemeleri karavana agirlari araca koyun.
Lastik basinclsrini kontrol edin, ruzgarda dikkatli olun.
Agirligin sag sol tekere binen yuku de esit olmali, kontrol edin.
Karavan tek kolla rahat kalkmayacak kadar yuku one alin.
Gecmis olsun.
Sorunuz olursa telden de yardimci olurum

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar, cekme karavan hususunda daha cok yeniyim.yaklasik bir hafta oldu hollanda mali 650 kg civarinda bir cekme karavan aldim ve aldigim gun karavanla ilk uzun yolumu yaparak eve getirdim.Uzun yolda seyir esnasinda 80 km/h ustune ciktigimda genelde yalpaladi karavanim.Bilhassa bir tanesi cok sertti ve kalbimden asagi sicak sular dokuldu resmen.Yol bos oldugu icin önümde 80 km/h hizla giden kamyonu sollamaya ciktim.hafif bir egim vardi ve benim hizimda 85 km/h civariydi.tam solamayi bitirirken direksiyon dalgalanmaya ve dikiz aynamdan karavanin bayrak gibi yalpalamasini gordum.ilk basta ayagimi gazdan cektim ama siddetle devam etti yalpalamaya sonra karavan yoluna girsin diye korkarakda olsa once bir fren duzelme olmayincada gaza bastim biraz.yoldaki araclarlarin hepsi yavasladi ve benim 1950 lerin rock n roll twist yapar halimi izlediler.direksiyonu sikica tuttum ve yaklasik 60 km/h hiza dustukten sonra tekrar yoluna girdi karavan.bunun gibi olmasada ufak capli bir cok yalpam oldu. Acikcasi bu isten gozum korkmustu zira esim ve cocugum aractayken ayni seyleri kesinlikle yasamak istemem. Formlari arastirdigim kadariyla cekme karavani dengeli yuklemek ve pilot tekerin ustune ortalama 50-70 kg bir agirligin binmesi gerekiyormus.fakat durum benim karavanimda hicte oyle degil.karavanim tek dingilli ve denge ayaklarini indirdigimde pilot tekerim en alt seviyede bile olsa karavan sahlaniyor ve ceki topuzuna koymak icin elimle sahlanan karavani basip kitliyorum.hal boyle oluncada kilit kitlenir kitlenmez aracimin arkasi havaya kalkiyor.tahmimce kollarimla bir 20-25 kg yuk verip topuza oturtuyorum.bu durumun ters oldunu anladim ve yalpalamanin bundan kaynaklandigini dusunuyorum.karavanin en arkasinda tezgah altinda bulunan 14 kg.luk tupu 2 kg.lik piknik tupuyle degistirdim.fakat arkada mutfak ve banyoda 15 kg kaset tuvalet olmasindan dolayi hala on topuza basacak bir agirlik dengesini yakalayamadim.son care olarak asansorlerde kullanilan agirliklari karavanin onunde bulunan dış sandik kisminin icine koyacagim.Sizin tecrubelerinize siginarak dogru bir is yaptigimi dusunebilirmiyim?simdiden tesekkurler.
Merhabalar, cekme karavan hususunda daha cok yeniyim.yaklasik bir hafta oldu hollanda mali 650 kg civarinda bir cekme karavan aldim ve aldigim gun karavanla ilk uzun yolumu yaparak eve getirdim.Uzun yolda seyir esnasinda 80 km/h ustune ciktigimda genelde yalpaladi karavanim.Bilhassa bir tanesi cok sertti ve kalbimden asagi sicak sular dokuldu resmen.Yol bos oldugu icin önümde 80 km/h hizla giden kamyonu sollamaya ciktim.hafif bir egim vardi ve benim hizimda 85 km/h civariydi.tam solamayi bitirirken direksiyon dalgalanmaya ve dikiz aynamdan karavanin bayrak gibi yalpalamasini gordum.ilk basta ayagimi gazdan cektim ama siddetle devam etti yalpalamaya sonra karavan yoluna girsin diye korkarakda olsa once bir fren duzelme olmayincada gaza bastim biraz.yoldaki araclarlarin hepsi yavasladi ve benim 1950 lerin rock n roll twist yapar halimi izlediler.direksiyonu sikica tuttum ve yaklasik 60 km/h hiza dustukten sonra tekrar yoluna girdi karavan.bunun gibi olmasada ufak capli bir cok yalpam oldu. Acikcasi bu isten gozum korkmustu zira esim ve cocugum aractayken ayni seyleri kesinlikle yasamak istemem. Formlari arastirdigim kadariyla cekme karavani dengeli yuklemek ve pilot tekerin ustune ortalama 50-70 kg bir agirligin binmesi gerekiyormus.fakat durum benim karavanimda hicte oyle degil.karavanim tek dingilli ve denge ayaklarini indirdigimde pilot tekerim en alt seviyede bile olsa karavan sahlaniyor ve ceki topuzuna koymak icin elimle sahlanan karavani basip kitliyorum.hal boyle oluncada kilit kitlenir kitlenmez aracimin arkasi havaya kalkiyor.tahmimce kollarimla bir 20-25 kg yuk verip topuza oturtuyorum.bu durumun ters oldunu anladim ve yalpalamanin bundan kaynaklandigini dusunuyorum.karavanin en arkasinda tezgah altinda bulunan 14 kg.luk tupu 2 kg.lik piknik tupuyle degistirdim.fakat arkada mutfak ve banyoda 15 kg kaset tuvalet olmasindan dolayi hala on topuza basacak bir agirlik dengesini yakalayamadim.son care olarak asansorlerde kullanilan agirliklari karavanin onunde bulunan dış sandik kisminin icine koyacagim.Sizin tecrubelerinize siginarak dogru bir is yaptigimi dusunebilirmiyim?simdiden tesekkurler.
Arkadaşım çekme karavanın hayırlı olsun,bende çekme karavan sahibiyim ve marmara bölgesi içerisinde trakya ve izmit adapazarı arasında 5 yıldır karavanla tatil yapmakta ve gayet huzurlu yolculuklar yapmaktayım. senin sadece biraz tecrübesizliğin olduğu kanatindeyim. sana naçizane bilgiler sunacağım umarım faydalı olurum. ilk önce hız konusunda bilgi vereyim. çekme karavanların hızı 70 km yi geçmemeli,zira otoyllar 80 km hız limitine göredir. bizler hız limitlerinin 10 km altında seyahat ederiz. tırlarda 70 ile gitmeli fakat adamlar 140 ile gidiyorlar, ancak güvenceleri tırların tekerlekleri en arkada olup çekici komple aracın ön tekerleklerinin yerine geçmekte ve taşınan yükün yüzde 50 ila 60 gibi oranı çeken aracın sırtındadır. o yüzden bunlar kuralsızca gidebilirler bizim böyle bir şansımız yok. aracın çeki demirine basacağı kuvvet ağırlık çektiğimiz karavanın 20de biri olmalıdır. yani karavanımız 700 kg ise 35 kg aşağı basmalıdır. 60kg gibi bir durum sözkonusu değildir. 60kg basması için karavanın 1200kg olması gerekir. karavanlarda tüp çeki okunun üzerinde ön tarafta ve dışarıdaki bagajda olmalıdır. senin karavanın 650kglik olduğuna göre 35 kg lik ön yükleme ağırlığı araçlarda hiçbir sorun çıkarmayacaktır. yola çıkarken karavanına gereksiz ağırlık yükleme sakın yaqlnızca varsa yaşam akülerini dingil üzerine yükle tüpüde ön tarafa koyduğunda dengen sağlanmış olacaktır. su deposunu gittiğin yerde doldur.ön pilot tekerleğin altına bir banyo baskülü koyarak 30-35kilo ağırlığa ayarladığın zaman göreceksin ki arkada karavan varmı yokmu belli bile olmayacaktır. önemli not:hız sınırını dalıpta ihlal etme. iyi yolculuklar diliyorum....

Merhaba.
Ek yükler ile denge sağlamak doğru değil.
Normal trafikte, yani hareket halinde su depoları, susuzluk riski olan
yerlerde dahi asla 1/4 den fazla olmamalı.
Doğrusu depoların hareket halinde boş olmasıdır.

Sizi biraz zahmete soksa da, dingili arkaya doğru kaydırmanızı öneririm.
Tam sabitlemeden önce de, çeki demirine, sizinki gibi küçük karavanlarda
40-45 Kg yük gelme pozisyonunda dingili sabitleyin, meseleyi kökten halledin.

Ağırlık dengesi olmayan karavan kullanmak çok tehlikeli sonuçlar doğurur.
Sağlam çözümler kalıcı ve sağlıklı olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.