Çekme Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hasan_Yazıcı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,640

Hasan_Yazıcı

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Kendi çekme karavanımı kendim yapmayı düşünüyorum, şasiden elektrik-su tesisatına, yalıtımdan mobilyaya... Bunun kanuni yönü nasıl olur? TSE'ye onaylatmak gerektiğini okumuştum, şahıs olarak TSE'ye onaylatmak mümkün mü ve bundan başka almamız gerekn herhangi bir izin vs gerekiyor mu?

Etiketler
Ynt: Çekme Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

Hasan_Yazıcı' Alıntı:
Kendi çekme karavanımı kendim yapmayı düşünüyorum, şasiden elektrik-su tesisatına, yalıtımdan mobilyaya... Bunun kanuni yönü nasıl olur? TSE'ye onaylatmak gerektiğini okumuştum, şahıs olarak TSE'ye onaylatmak mümkün mü ve bundan başka almamız gerekn herhangi bir izin vs gerekiyor mu?

Hasan bey aramıza hoşgeldiniz aşşağıdaki linkde aradığınız bütün soruların cevabı var
http://www.gezenbilir.com/index.php?board=335.0

Hoş bulduk. Karavanların iç donanım ve dizaynına dair yazıları yaklaşık bir haftadır okuyorum. Linkler için teşekkür ederim

Sıfırdan çekme karavana harcanacak paraya yazık, basit yaparsanız, hiç kimseye bir daha satamazsınız, iyi bir şey yapacaksanız, çok pahalıya malolur, tahminimi söyleyeyim, en az 10.000 TL gider, oysa 96-97 12m3 ducato 6.000 TL2ye bulursunuz, 5-6.000'de masraf ettinizmi proje ruhsat dahil 10-12.000 TL'ye panelvan camper yaparsınız, çekme karavan yapmaya değmez, zaten 5-6.000 TL'ye bir sürü var ve herzaman sizin yapacağınızdan daha orjinal olacak..Çekme karavan yapmayı birdaha düşünün derim...

Atilla bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Henüz aracım yok, ama en fazla 4-5 yaşında bir araç almayı düşünüyorum. Eğer bir panelvan alırsam motokaravana çevirince çok hantal ve büyük olacağı için şehir içinde günlük hayatta kullanamam. Pick-up 2006 model Hilux 2500cc veya L200 2500cc ; veya otomobil olarak da golf 1.6FSI veya corolla HB 1.6 düşünüyorum. Erzurumda okuduğum için sene içinde kamp yapma şansım yok; yazın yapacağım kamplarda uzun süre 10-15 gün aynı yerde konaklayacağım için çekme karavanın bana daha uygun olduğunu düşünüyorum.
Selamlar...

Yine aynı şeyi söyleyeceğim, sakın yapmaya kalkma, 4 mt'lik eski bir karavan al olsun bitsin..

Sayın Hasan yazıcı öncelikle aramıza hoş geldiniz karavan sevdanızı en iyi anlayanlardanız heyecanınız tanıdık geliyor bana ve size hak veriyorum ancak karavancılık konusunda çokca bilgi ve birikime sahip abiler var burada bunlardan biride Atilla abi ve bende ona katılıyorum naçizane az çok bilgim ile,yapma konusunda bencede düşünün derim ha iç dizaynını beğenmiyorsanız hazır olanların içinde tadilat yaparak kendinize göre birşey yapabilirsiniz inanın sahibinden.com sitesi ve benzer sitelerde çokca satılık ikinci el 5 ila10 bin lira arası karavanlar var ve sizin yapacağınızdan az bir maliyet olur,karavancılığı ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama bence iyice bir araştırın karavancı dostlarla tanışıp artı ve eksilerini sorun inanın hiç kimse sizi geri çevirmez,ben ilk bu işe gönül verdiğimde çekme karavan pazarlığı yaptım verdiğim fiyata tamam deselerdi almıştım ama olmadı bende bu forumda yazılanları ve abilerin tavsiyelerini dinledikce fikrim değişti ve Panelvan alıp içini kendim yaptım iyikide bu şekilde yapmışım ve bu aracı günlük kullanım olarakta kullanıyorum ve hiç zorluk yaşamıyorum küçük aracın girdiği her sokağa giriyorum istediğim yere gidip konaklama şansım var çekme karavanla her canınız estiğinde arkasına takıp gidemiyorsunuz sadece uzun konaklamalı gezilerde kullanabiliyorsunuz benim araba şimdi genel maksat aracım oldu tavsiye ederim,inanın niyetimiz sizin şevkinizi kırmak değil sadece ileride keşke dememeniz için zamanla kazanılmış tecrübeyle dostane uyarı çekme karavan alacaksanız piyasada çokca temiz satılıklar var ve fabrikasyon olmadı bir panelvan alıp içini yapmak tercih sizin.

Hasan kardeş isterseniz bu hafta sonu yat fuarında buluşup gezeceğiz cumartesi gelip hem buradaki abilerle tanışıp fikirler alabilir hem araçlarımıza bakıp fikir sahibi olabilirsin.

Yusuf bey, açıklamalarınız için sağolun. Şevkimin kırılmasından hiç çekinmeyin; aksine yeni şeyler öğrendikçe endişelerim azalıyor. Panelvanlarla ilgili birkaç soru sormak istiyorum: mesela şasi panelvan alıp mümkün olan en geniş ve uzunlukta bir kasa yaptırılabilir mi? Sonra içini kendim dizayn edip yaparım(oturma grubu, dolaplar, wc-duşakabin, ocak vs). Çünkü ducato vb araçlar hem çok geniş değiller, hem de yanları yukarıya doğru daralıyor.
Selamlar...

Hasan kardeş bu sene 2005 modele kadar karavan yapımına müsade var,ayrıca biz 4 kişiyiz 2 çocuk ile birlikte ve araçlar çoğunlukla uzun süreli yazın kullanılır ve siz zaten hep dışarıdasınız araç içine 4 kişi aynı anda sadece yatmak için giriyorsunuz bu da çok sorun olmuyor gündüz tente altında koltuk ve masaları kurup dışarıda oturup kahvaltı,yemek,çay ve tv izlemeyi bile dışarıda yapıyorsunuz,ducato bu panelvanlar içinde yeni model hariç karavana en müsait araçlardan bence yetiyor,yetiyor çünkü aracı 4 mevsim şehir,trafik kullanıyorsunuz avantajları bunlar,daha büyük olabilir pektabiki ama bu sefer şehir içi kullanım zorlaşacaktır.

İlgilenen arkadaşlara,
Bu gün (10/02/2010) bir proje mühendisi ile panelvandan karavana dönüşüm şartlarındaki değişiklikleri görüştüm, Açık şaseye karavan yapmak şu an için KESİNLİKLE YASAK..Müsade sadece Panelvandan yapılan camper karavana..Bilginize...

Sn, Hasan 1996-2005 (dahil) yılları arasında üretilmiş bütün panelvan ve minibüsleri camper karavana çevirebilirsiniz, tekrar edeyim, açık şaseye karavan yapmak yasak...

Hmm. Sağolun Atilla bey, bu kapı da yüzümüze kapandı yani :( Peki hangi araçlar karavana çevrilebilir, ducato jumper başka?

Ağırlığı 3500 Kg'a kadar olan bütün araç markalarının N1 sınıf Panelvanları ve M1 sınıf Minibüsleri sadece içlerinde tadilat yapılarak karavana çevrilebilir..2005 model dahil daha eski modeller ÖTV ödemeden, bütün markaların 2006 ve daha yeni modelleri modelleri sıfırsa fatura fiyatından, ikinci el ise kasko değeri üzerinden %84 ÖTV ödenerek karavana çevrilebilir..

Hasan kardeş panelvan olan tüm araçlara mevcut yolcu sayısını koruyarak ekstradan koltuk artırmayarak karavan yapılabilir PSA gurubu yani Citroen jumper,Fıat dukato,Pegeout boxer,Mercedes sprinter,wv wolt,ford vb.araçların 12m3 ve üzeri kolaylıkla karavana dönüşümü yapılabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.