Çekme Karavanın Geleceği Hangi Yönde Gelişiyor ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,765

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
.
Birkaç hafta sonraki 2017 Düsseldorf Karavan Fuarı, Alman Knaus firmasının "devrim" olarak tanınımladığı 4 kişilik normal boyutlarda (!) fakat sadece 650 kg ağırlığında olan "Travelino" adlı, yeni bir çekme karavanının 2 senelik AR-GE dönemi sonunda, seri üretime geçmesine şahitlik edecek.

Belki bu karavan için "devrim" den çok "dönüm noktası" kelimesi daha yerinde olurdu. Çünkü bazı yeni malzemeler ile değişik yeni teknikler söz konusu ama asıl yeni yada dönemeç olarak tanımlanabilecek olan, bugün zaten elimizde olan bütün bu olanakların, ağırlıktan kazanmak amacıyla, sonuna kadar taviz verilmeden beraberce kullanılmış olmaları. Bunun dışında tavizsiz yaklaşılan diğer bir öğe de, gereksiz(?) donanımlardan nihayet vaz geçilmiş olması.

Diğer üreticilerin kanımca artık böyle bir akımı es geçmeleri mümkün değil.

.
5F7921E5 1150 44A1 A73E ED841CF86E32 4731 00000F1A645314D4

.

Beraberce inceliyelim...

Travelino eşdeğer büyüklükteki karavanlardan ~ 1/4 ile 1/3 arası daha hafif !
650 kg olduğu halde 4 kişi için üstelik herşeyiyle normal boyutlarda olması, ruhsatsız kullanılabilmesi, geniş çekiçi araç ve ehliyet yelpazesine cevap vermesine olanak sağlıyor. 4 kişilik bir çekme karavan için yakıt sarfiyatının böylelikle eşdeğerlerinden daha az olması sağlanmış. Bütün bunlar alıcılar için dayanılmaz faktörler, ayrıca modern üretim teknikleri yüzünden öyle farklı bir fiyatının olmaması da cabası olmalı ?

Hepsi olmasa da bazı özellikleri şöyle;

* PoverAxle adıyla Al-ko yapımı torsiyon akslı ve amortisörlü (kırmızı) şasisi için nedense bizim "Teardrop"larımızda bile kullanmaktan çekindiğimiz (A) formu tamamen yeterli görülmüş.

.
5E3085F5 275A 494A 865E 703B010DA3E2 4731 00000EBAD521E94F

.

* Karavan yapımında ilk defa 'FiberFrame' adıyla iskeletli bir yapı kullanılmış. İçi köpüklü cam elyaf olan hafif köşebentleri ultrason tekniği ile yapıştırarak oluşturulan bu iskelet ayni zamanda montajı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış durumda.

.
3EAF560A 0FDC 4A88 9B78 CBB9FD78891B 4731 00000F12CE5B61C5

.

* Yekpare bitirilmiş yeni hafif duvarlar bu iskelete yapıştırılıyor.

* Mobilyalar için ahşap yerine, vidasız ama birbirine geçerek birleştirilen içleri petek yapılı ahşap görünüşlü çeşitli formlarda imalat edilebilen hafif levhalar "Lisocore" ve üst dolap gövdeleri olarak da yine çok hafif ama üretimi kolay sert "Polystrol" malzeme seçilmiş. Yatakların taşıyıcı bölümleri için ise herhangibir bilgiye ulaşamadım. İstisnai olarak bu bölümün ahşap ama oldukça hafif olduğu düşünülebilir ? Airbus, A 380 yapımında hatırlanırsa karbon elyaf ve benzeri mobilya elementleri kullanıyor.

.
A3B0F22D 52F0 4B92 BA9F 53124B19F9C7 4731 00000F142438E874

.

.
9024207B 3600 4A7A B6EA CB296F197041 4731 00000F13A37E0A5D

.

* Karavanda duş yok.

* Akü yok.

* Sabit gri su deposu yok . Depo karavanın altında tekerlekli bidon olarak yer almakta.

* Sabit temiz su deposu sadece 20 litre. Ekstra bidon da 20 litre.

Bu son 4 nokta Avrupa'da çekme karavanların kampinglerde konaklama zorunluluğu düşünülürse, kampinglerin yapısı ve pratiği açısından zaten gereksiz durumdaydı. Kampinglerde herkez gelir gelmez hemen elektriğe bağlanıp gri su için karavanının altına tekerlekli deposunu yerleştiriyor, hortumla temiz su bağlantısını yapamazsa bile bidonunu doldurup hazır bekletiyor ve yine herkez hep kampingin duşunu, çoğu zaman bulaşık lavabosunu ve hatta ara sıra ama özellikle sabahları tuvaletini de kullanmıyor mu ?
Hal böyle iken, nihayet "Kral çıplak" denip, safralar atılmış...

Boyut, ağırlık, plan, resim ve diğer bilgiler için Knaus' un sayfasına bakılabilir.

Ayrıca, bütün malzeme ve üretim metodları bilindiği ve 90 yıla yakın zaman aralığında yüzlerce model tecrübesine sahip olunduğu halde, çeşitli firmaların ve onlarca kaliteli personelin 2 senelik AR-GE çalışması ile oluşturduğu prototiplerini de barındıran 39 resimlik ekstra seriye buradan erişebilirsiniz.

Bu karavanın en ilginç yanlarından birisi de üretiminde robotların kullanılması !

Özellikle, Türkiye'li üreticilerimizin, üretimi hayal eden profesyonel girişimci ve amatör yapımcılarımızın ilgisini çekmesi ümidiyle... :yum:

Çekme Karavanın Geleceği Hangi Yönde Gelişiyor ?...

Son düzenleme:

Etiketler

Yusuf bey geçen sene prototipleri sergilenmişdi.

Bildiğim kadarıyla Knaus'un, Türkiyede mümessili yok. :confused:

vay canına !
sondan ikinci resim cam elyaf fiber arası karton
müthiş fikir biz bu kartonları otomotiv sektöründe kullanıyoruz aynı amacla demek dış kaplama için iskelete gerek yok bu iş görüyor

vay canına !
sondan ikinci resim cam elyaf fiber arası karton
müthiş fikir biz bu kartonları otomotiv sektöründe kullanıyoruz aynı amacla demek dış kaplama için iskelete gerek yok bu iş görüyor

.
Hayır !
Karton destekli plakalar sadece üst dolaplar hariç bütün diğer mobilyada kullanılıyor.
Duvarlar ise hala tanıdığımız konvansiyonel paneller (alüminyum+sterepor+kontrplak)
Taban ise kapalı gözenekli poliüretan sünger ile izolasyonu sağlanan cam elyaf destekli sandviç GFK plakaları. Zaten bunların ağırlık sorunu yoktu.

Karavanın stabilitesi şimdiye kadar banyo duvarları, dolaplar yada paravana ile sağlanıyordu. Travelino'nun iskeleti ise hepsini gereksiz bırakıyor. Planlama o yüzden dikkat edin daha serbest.

Son düzenleme:

Ayrıntılar geldiğinde paylaşırsanız sevinirim.
Tako römork ile görüşeli neredeyse 10 gün oldu hala mail bekliyorum güya 1-2 gün sonra göndereceklerdi
Mail gelmeyince firmayı bir daha aradım konuyla ilgili yetkilinin beni arayacağını söyleyip telefon numaramı aldılar onun üzerinden de 3 gün geçti
Benim vardığım sonuç: İlgisizlik diz boyu
Yine de umudumu kaybetmedim belki haftaya ilgilenirler

Tako römorktan gelen maili paylaşıyorum
Üstadlardan yorum gelirse sevinirim
Ciddi ciddi bu modeli almayı düşünüyorum ama sorun şu ki öncesinde görme inceleme şansımız yok. Firma sipariş veririz ürün geldiğinde beğenmezseniz iade ederiz dedi.

Fiyat
Liste fiyatı kdv hariç 17.900,00 €
Araç ölçüleri
Dış uzunluk 519
İç uzunluk 402
Dış genişlik / iç genişlik (cm) 215/204
Dış yükseklik / iç yükseklik (cm) 258/196
toplam kapasite (kg)** 750
toplam yük kapasitesi (kg)** 100
Teker 175/70R14
Jant 5 1/2 J x 14
Yatak sayısı 4
Arka yatak (cm) B 149/125 L199
orta yatak (cm) B 121/99 L192
Toplam pencere *** 5
Sineklikli çatı penceresi 2
Mantarfiltresi 1
Şase
PowerAxle - BPW - A- marka şase galvaniz
Torsiyon dingil
Yol şerit stabilazitör
Otomatik geri sürüş
El freni
Ayarlanabilinir destek tekeri
Dış yapı
Hafif fiber tasarım
GFK-Çatı dolu ve sesi azaltan çatı sistemi
Yan duvar, ön ve arka bölümde özel güçlendirme an den Seitenwänden, Bug und Heck
Tek parça kapı
Tek anahtarlı sistem
Açılabilinir çift cam , sineklik ve panjurlu camlar
Dış gaz çıkışı
Duvar kalınlığı: 31 mm, çatı kalınlığı: 31 mm, zemin kalınlığı: 45 mm
LED - ön kapı ışıklandırması 12V
Dış lamba LED
Arka lamba LED
Oturma bölümü
RevolutionCube - özel dayanıklı hafif Mobilya
COLDMELT - Verbindungstechnologie *
Mobilya dekoru "Nagano Eiche"
Havalandırma
Pompalı su sistemi
Yüksek kaliteli ve dayanıklı PVC yer kaplama

Midi Heki kademeli açılabilinir çatı pencere
Döşeme: Pearl Cream
Elektrik aksamı
Elektrik prizi, Jäger 13- Pol
İç ışıklandırma komple 12-V LED
230 V dış elektrik çıkışı, Schuko iç prizler

Gaz / Su
Gazlı su ıstıcı: Truma Varioheat eco plus
temiz su deposu 40 litre taşına bilinir / 10 Litre sabit
merkezi kirli su gideri
12V luk su pompası
Mutfak / Banyo
2li ocak ve paslanmaz çelik lavabo
Buzdolabı Thetford 80 Ltr., Gaz, 230 V, 12 V
Tuvalet: Thetford Excellence model

Kamping dışı kullanmadığınız sürece, herbangibir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.

Nakit on odeme yerine banka teminat mektubu verin. Yalniz begenmezsem almam cok adil degil. En azindan boyutlari hakkinda emin olun. Ornegin motokaravanda transporter bile yeterken cekmede biraz rahati ariyorsunuz.
Gunes enerji sistemi gerekirse sonra burada eklenebilir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri