Çıkma LPG hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan concrete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,064

concrete

Erisir menzil-i maksuda, aheste giden
Yer
İstanbul
Konu daha önce işlendiyse de ben bulamadım.

Çıkma lpg satılıyor. Bunları satanlar faturalı olduğunu da söyleyebiliyorlar. Ancak yanılmıyorsam çıkma lpg cihazlarını aracınıza takıp ruhsata işletmek mümkün değil. Kimse çıkma lpg için proje çizmez, bu yüzden işletemezsin diyorlarç

Acaba yasal durum ve uygulama nasıldır? Çıkma lpg takıp ruhsata işleten var mı?

Selamlar,

Etiketler
Ynt: Çıkma LPG hakkında

Bu konudaki teknik mevzuatı inclemek gerekir elbette ama . Sonuçta bu bir ürün teknik şartları karşılıyorsa sökülüp başka bir araca takılabilir diye düşünüyorum . Tabi burda 2. el bu malzemeye nasıl fatura vs kesiliyor ona bakmak lazım .

Ancak benimde bugüne kadar duyduğum işletmenin mümkün olmadığı yönünde

Eğer bu işte bir kazanç varsa , kanuni engezl sözkonusu olsa bile birşekilde kitabına uydurma yoluna gidilmiş olabilir . Malum aklı bu işlere çalışan adam çok .

Kimsenin günahını almayalım yinede de belkide kanuni düzenlemelerde bilmediğimiz taraflar vardır . Gerçekten de ilan sitelerinde evraklarıyla satılan birçok kit ilanı mevcut .

Bence , can güvenliği ile doğrudan alakalı bir konuda , güvenilir sıfır malzemeden , kanuni ve teknik garantiden vazgeçmeye gerek yok . Arada fiyat farkı var ama hem araç hem can güvenliği açısından çok öenmli bir ekipman . Tabi bu benim konuya bakışım .

Selamlar , saygılar ...

V8 için BRC de 3000 tl fiyat çıkıyor. Çıkma bir lpg cihazını ise 600, 700, bilemediniz 1000 tl karşılığı rahatlıkla bulabilirsiniz anlaşıldığı kadarıyla. Yani fiyat farki az değil.

Aslında ekipman, tesisat kırık olmadıktan sonra önemli olan montaj işçiliği olacaktır kanımca. Yani uzman bir kişinin taktığı 2. el lpg cihazından tedirgin olmam doğrusu. Önemli olan ruhsata işletebilmek.

Konuya yakın birileri daha detaylı açıklar umarım resmi ve uygulamadaki durumu.

Benim kesin ve muayyer cevabım :smiley: Temiz bir çıkma bul, güzelcee takdır, motor bölümünde zula bir yere koy mikseri vs,gözükmesin bakınca, depoyu ahşapla sandıkla kapat, sankim bagaj malzemesi varmış gipi, hatta üste raf at, tüp altta kalsın, koy malı malzemeyi raf üstüne, gaz transfer-alım ucunu da bagaja zulala, aha sana lpg araç, ruhsatsız hemde :smiley: koku giderici otm siprey veya etiket al bagaja motor bölümüne tak, mis gibi koksun:smiley: (ihtiyaten bagaja 12v çalışan lpg alarmı tak, sona ex olmasın :smiley: (kaçakcı tarifi ve usulü gibi :smiley: enucuz ve dertsiz böle olur napak daha :smiley: yada bas parayı orcinal ruhsatlı bişi yaptır :smiley:

bilalr' Alıntı:
Benim kesin ve muayyer cevabım :smiley: Temiz bir çıkma bul, güzelcee takdır, motor bölümünde zula bir yere koy mikseri vs,gözükmesin bakınca, depoyu ahşapla sandıkla kapat, sankim bagaj malzemesi varmış gipi, hatta üste raf at, tüp altta kalsın, koy malı malzemeyi raf üstüne, gaz transfer-alım ucunu da bagaja zulala, aha sana lpg araç, ruhsatsız hemde :smiley: koku giderici otm siprey veya etiket al bagaja motor bölümüne tak, mis gibi koksun:smiley: (ihtiyaten bagaja 12v çalışan lpg alarmı tak, sona ex olmasın :smiley: (kaçakcı tarifi ve usulü gibi :smiley: enucuz ve dertsiz böle olur napak daha :smiley: yada bas parayı orcinal ruhsatlı bişi yaptır :smiley:

Ben muayene kısmına takılıyorum. Yoksa şu ana kadar hiç bir çevirmede lpg konusu ile ilgiki tek bir laf dahi duymadım, bunu dert etmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri