Cj3b Için Yardım Istiyorum?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aliiiefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,745

Aliiiefe

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, bu kafileye yeni katıldım, ilk cj mi iki gün önce izmirden aldım. 2000 motor 66 model bir cj3b. E tabiki araçta yapılması gereken iş çok. Nede olsa artık 50 yaşına dayanmış bir araç. Şu an mükemmel derecede fren problemi var aracın, direksiyonda çeyrek tur kadar boşluk var ve 80 km hızla ilerlerken durmaya çalıştığımda frene biraz sert asıldığımda kafasını sağa atıyor ve sağ tarafa dalıyor araba. Buradan sol ön frenin çok daha az çalıştığı bariz. Fren sistemini komple yenilemeyi düşünüyorum. Şanzumandan yağ kaçırıyor şu an araç. Hemde fazlasıyla. Aldığım kişi şanzuman keçelerinin değişmesi gerektiğini ve bunun 1000 liralık bir masraf olduğunu söyledi. Aynı kişi bana frenden ve direksiyondan hiç bahsetmemişti. Şanzuman indiğinde daha başka şeylerlede uğraşmam gerekecek tahmin edebiliyorum. İllaki keçeden fazlası çıkar. Araçla ilgili en büyük önceliklerim bu saydığım 3 sorun. Onun dışında ki sorunlar sadece dekoratif vb. Problemler. Onlarıda ufak ufak parça parça halledeceğim allah izin verirse :smiley:. Şimdi ise soruma geleyim, yedek parça temini için nerelere başvurabilirim ? İstanbulda yaşıyorum, bütün dertlerimizin devası yaman jeep midir ? Korkum bu işi iyiden iyiye tekele bağlamış olmaları. İstanbul avrupa yakasındaki sizlerin cj ustalarının isimlerini adreslerini öğrenebilirmiyim ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılar sevgiler, kazasız sürüşler :smiley:

Yaman jeep anadoluda, avrupada ise ulus otomotiv parca icin tek adresler. Bulunmayan aksesuarlar vsvs amerika, tam hangisi dersen walcks 4wd. Usta olarak ise ne yapmak istedigine bagli. Ama orjinal bir restorasyon dersen, iyici ogren parcalar neler neresi iyici ogren ve zamani bol, isten anlayan eski toprak birini bul sen tarif edip ona yaptir. Ama arazi jip modifiye muhabbet vsvs gibi dusunceler varsa zaten 3-4 tane belirli kisi var

Bu arada 2000 motor derken motor degismis mi demek oluyor? Orjinal degil sanirim? Bu arada 80 km aracin son suratine yakin bir surat(difransiyeller veya sanziman degismis mi? Orjinal mi? Eger oyleyse farkedebilir) iyice elden gecirmeden o suratleri yakalamamani tavsiye ederim :smiley:

Yardımın için teşekkür ederim :smiley: üzerindeki motor orjinal wils motoru 4 silindirli 2000 motor. Bu arada parça temini için bulduğum bir yerden bahsedeyim - taksim feridiye caddesi no 1. Nadirler aş. Olarak geçiyor ve aradığım her parçayı uygun fiyata oradan temin edebiliyorum şu an. Açıkçası tam anlamıyla bir modifikasyonu aracım için bende çok isterim ama bir iki yer gezdikten sonra ortaya şu çıktı " abi sen bize 3-5 lira ver biz aracı tamamen düzeltip 2 haftada sana verelim." E buda benim iki yönden işime gelmedi ilki çok daha maliyetli çıkması ki ben öğrenciyim bir yandanda çalışıyorum sırf arabama masraf edebileyim diye ikinci sebepse çocukluğumdan beri hayalimdir böyle bir klasik arç toplamak. Düşününki aracımın kapı kolu dahi yoktu :smiley: bunu bile sanayide bir gün boyunca gezip gözüme en hoş gelenini bulmaya harcadım ve buldum da :smiley: ve bunun gibi nice örnek verebilirim. Brandasından tut da arabanın motorunun iç boyasına elektirik tesisatına heryerinde el işçiliğim var. Pek çoklarına külfet gibi gelebilir ama ben bu işten çok zevk alıyorum.

İkimizde yanıldık galiba ?

Image

Orada yazana bakmayin benimkinde de 1400 yaziyor. Az vergi vermek icin zamaninda yapilmis seyler. Orjinal motoru ise hurricane F dir ve 2.2 litredir

Doğrudur peki halen kampana frenmi kullanıyorsunuz yolsa diske döndünüzmü ? Ani fren yaptığımda direksiyon tam tur sağ tarafa sıklıkla sol tarafaysa arada bir dalma yapıyor ve kullanımı çok zorlaştırıyor. İstanbulda cj ustanız varmı ? Halen bu işi becerebilecek kimseyi bulamadım

Halen kampana kullaniyorum. Herhangi bir fren ustasi sorununuzu cozer, jeepci bulmaniza gerek yok. Teker fren merkezlerinin resmini bulup bakin orjinal mi diye, onu anlamayabilir..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR