Çocuklu Motokaravan Sahipleri Ve Yolcu Sayısı Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdeman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,390

erdeman

Simbonun Karavanı
Yer
Ankara
Çocuklu Motokaravan sahipleri ve yolcu sayısı sorunu
Çocuklu aileler kamp karavan buluşmalarına resmi evrakta 3 kişilik karavan ile nasıl gidiyor çocuklar ayrı karavan ayrı mı yoksa hep beraber karavandamı yolculuk yapılıyor bizler emekli olmadan çocuklarmız büyümeden karavan ile gezemeyecekmiyiz, her sorduğum olmaz gezemezsiniz diyor.
Çaresi ne diyorum işletmenin yollarını soruyorum olmaz işletemezsiniz diyorlar. fazla koltuklu alıp koltuk sayısını düsürsek olmazmış panelvan alıp koltuk ekletsek yine olmazmış
kimileri yaptık diyor kimileri olmaz diyor. yaptık diyenlerde bile sağlıklı bilgi mevcut değil onların anlatımını projecilere aktarmaya çalışıyorum yok olmaz deyip kestiriyor
sonuç olarak karavancı çocuklu aileler sorun yaşıyormu hiç problemle karşılaştımı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. özellikle ruhsatta yazandan fazla kişi ile (aile fertlerinden bahsediyorum) yurtdışına çıkan karavancılardan bilgi rica ediyorum deneyimlerimden anladığım kadarı ile sorun teşkil etmeyecektir ama yinede bişeyler yaşayan olduysa ve paylaşırsa sevinirim

Etiketler
Merhaba, ruhsatında 2+1 yazan aracımla 2014 yılından beri yazları iki büyük iki çocuk yurt içi ve yurt dışı geziler yapıyorum. Şimdiye kadar hiç kimse bu araç üç kişilik siz dört kişisiniz diyen çıkmadı. Sınır geçişleri hariç polisle de karşılaşmadım. 2018 gezimi "2018 Karavanla Orta Avrupa" başılığı altında paylaştım. İyi akşamlar.

Merhaba, ruhsatında 2+1 yazan aracımla 2014 yılından beri yazları iki büyük iki çocuk yurt içi ve yurt dışı geziler yapıyorum. Şimdiye kadar hiç kimse bu araç üç kişilik siz dört kişisiniz diyen çıkmadı. Sınır geçişleri hariç polisle de karşılaşmadım. 2018 gezimi "2018 Karavanla Orta Avrupa" başılığı altında paylaştım. İyi akşamlar.

çok teşekkür ederim aradığım cevap buydu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

çok teşekkür ederim aradığım cevap buydu

Maalesef aradığınız cevap bu olmamalı.
Aracınızda yönetmeliklere uygun emniyet kemerli koltuk sayısı kadar yolcu seyahayat edebilir.Ruhsatta yazan koltuk sayısından fazla taşınan yolcu için cezası vardır.Bu gün yarın başınıza gelmesede, gelmeyeceği anlamıda taşımaz.Yurt dışında eğer aracınızda yazandan fazla yolcu bulunursa fazla yolcu indirilir ve ceza ödetilirsiniz.
Hiç kimse sizi durdurmasa ve ceza yazmasada ; emniyet kemeri olmayan ve/veya yönetmeliklere uygun olmayan koltuklarda yolcu taşımanız durumunda herhangi bir kaza anında ,o yolcunun hayatını risk edeceğinizi de biliniz. Bu tip yöntemlere başvurmamanızı tavsiye ederim.Ayrıca kaza anında sigorta dan da faydalanamazsınız.

ayrıca size kim fikir verdiyse yanlış bilgilerde vermiş.
Panelvan dan karavan yapacaksanız;
1-önce kaç kişi seyahat etmeyi planlıyorsanız ( siz, eşiniz ve üç çocuk toplam 5 kişi gibi ) yönetmeliklere uygun koltuk ve kemer donanımı monte edilerek, koltuk ilave projesi yaptırdıktan ve gerekli yasal işlemler tamamlanırsa Fabrikadan N1 sınıfı olarak üretilen panelvan kamyonet araçların seri tadilat belgesi ve tip onay belgesi ile M1 sınıfı minibüse tadilat yapılarak çevrilmesi mümkündür.
2-Daha sonra koltuk ilavesi ile minibus ruhsatı aldığınız aracı istediğiniz gibi karavan yaptırabilirsiniz (ilave koltukları sökmeden ve üzerinde oynama yapmadan)
3-Karavan projesi yapılıp gerekli onayları almanız durumunda ruhsatınız tekrar değişecek ve özel amaçlı taşıt M sınıfına dönüştürüldükten sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Eğer Minibüsten karavan yapacaksanız;
1- Fazla koltuk varsa ihtiyacınız dan fazla olanları söktürdükten sonra, koltuk sökme projesi yaptırılıp gerekli onaylardan sonra ruhsatta değişiklik yaptırabilirsiniz.
2- Daha sonra yukarıdaki 2 ve 3. maddedeki işlemleri yaptıracaksınız.

Bu işlerle ilgili (koltuk ilavesi, koltuk eksiltilmesi ve ruhsatlandırması ile ilgili ) firmalardan daha detaylı bilgiler ve fiyatlandırmalar alabilirsiniz.

Son düzenleme:

Maalesef aradığınız cevap bu olmamalı.
Aracınızda yönetmeliklere uygun emniyet kemerli koltuk sayısı kadar yolcu seyahayat edebilir.Ruhsatta yazan koltuk sayısından fazla taşınan yolcu için cezası vardır.Bu gün yarın başınıza gelmesede, gelmeyeceği anlamıda taşımaz.Yurt dışında eğer aracınızda yazandan fazla yolcu bulunursa fazla yolcu indirilir ve ceza ödetilirsiniz.
Hiç kimse sizi durdurmasa ve ceza yazmasada ; emniyet kemeri olmayan ve/veya yönetmeliklere uygun olmayan koltuklarda yolcu taşımanız durumunda herhangi bir kaza anında ,o yolcunun hayatını risk edeceğinizi de biliniz. Bu tip yöntemlere başvurmamanızı tavsiye ederim.Ayrıca kaza anında sigorta dan da faydalanamazsınız.

ayrıca size kim fikir verdiyse yanlış bilgilerde vermiş.
Panelvan dan karavan yapacaksanız;
1-önce kaç kişi seyahat etmeyi planlıyorsanız ( siz, eşiniz ve üç çocuk toplam 5 kişi gibi ) yönetmeliklere uygun koltuk ve kemer donanımı monte edilerek, koltuk ilave projesi yaptırdıktan ve gerekli yasal işlemler tamamlanırsa Fabrikadan N1 sınıfı olarak üretilen panelvan kamyonet araçların seri tadilat belgesi ve tip onay belgesi ile M1 sınıfı minibüse tadilat yapılarak çevrilmesi mümkündür.
2-Daha sonra koltuk ilavesi ile minibus ruhsatı aldığınız aracı istediğiniz gibi karavan yaptırabilirsiniz (ilave koltukları sökmeden ve üzerinde oynama yapmadan)
3-Karavan projesi yapılıp gerekli onayları almanız durumunda ruhsatınız tekrar değişecek ve özel amaçlı taşıt M sınıfına dönüştürüldükten sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

1- Fazla koltuk varsa ihtiyacınız dan fazla olanları söktürdükten sonra, koltuk sökme projesi yaptırılıp gerekli onaylardan sonra ruhsatta değişiklik yaptırabilirsiniz.
2- Daha sonra yukarıdaki 2 ve 3. maddedeki işlemleri yaptıracaksınız.

Bu işlerle ilgili (koltuk ilavesi, koltuk eksiltilmesi ve ruhsatlandırması ile ilgili ) firmalardan daha detaylı bilgiler ve fiyatlandırmalar alabilirsiniz.

güzel anlatmışsınız birde bunları yapacak projeciyi de tarif ederseniz gerisi kolay neyse parası veririz ama işlemleri yapacak adam yok akıl veren çok malesef.
arkadaki yolcu koltuğuna bile emniyet kemeri takamazsınız deniliyor olumsuzlugu herkes biliyor herkes fikir sahibi ama yapıcı adam bulamıyoruz

Değerli Arkadaşlar Merhaba,

Sn. Kartalveat, yukarıda bahsettiğiniz konuda koltuk sökme projesinden bahsetmişsiniz. Geçenlerde siteye taslak planını attığım 2003 model isuzu turkuaz midibüsü motokaravana dönüştürmeye çalışıyorum. Midibüs ruhsatta sürücü dahil 30 koltuk olarak geçiyor ve koltukları ben söktüm.

Bu yapacağım/yaptıracağım motokaravana 4+1 veya 5+1 gibi bir ruhsat çıkartmayı düşünüyorum.

Bu durumda benim koltukları sökmek için bir proje mi yaptırmam gerekiyor. Bu konuyu biraz daha açarak aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Sn. Kartalveat, yukarıda bahsettiğiniz konuda koltuk sökme projesinden bahsetmişsiniz. Geçenlerde siteye taslak planını attığım 2003 model isuzu turkuaz midibüsü motokaravana dönüştürmeye çalışıyorum. Midibüs ruhsatta sürücü dahil 30 koltuk olarak geçiyor ve koltukları ben söktüm.

Bu yapacağım/yaptıracağım motokaravana 4+1 veya 5+1 gibi bir ruhsat çıkartmayı düşünüyorum.

Bu durumda benim koltukları sökmek için bir proje mi yaptırmam gerekiyor. Bu konuyu biraz daha açarak aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

bu yazıyı bir üye az önce paylaşmış

bu hafta pazartesi günü aracım tse nin onayladığı proje ile tüv muayenesine girdi ve 5 kasım itibariyle motokaravan olarak ruhsatlandırıldı. yani damdan biraz önce düşen biri olarak söyleyecek olursam; tse artık koltuk artırmaya da koltuk eksiltmeye de razılık göstermiyormuş. normalde ben 1+1 olarak tescil ettirmek isterdim ancak çizimleri vs. yapan mühendislik bürosu yetkililerinin söyledikleri doğrultuda aracın eski ikili koltuğunu yeniden takıp 2+1 olarak muayeneye girmek zorunda kaldım.

bu yazıyı bir üye az önce paylaşmış

Yanıtınız için teşekkür ederim Sn. Erdeman, o yanıtı okudum. Ancak, benim araç 30 koltuklu yani oturacak yer çok ama yatacak yer olmayacak ki. O zaman ben bu aracı motokaravana dönüştüremeyeceğim anlamına mı geliyor.

Her halde o minibüsler için geçerlidir diye düşünmek istiyorum.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

bende crafteri çevirmek istiyorum o yüzden siz gibi her yazıyı takip ediyorum ama kimse net birşey bilmiyor kimisi oluyor kimisi olmuyor diyor ama gerçek şu ki sonuçta panelvani ruhsatta yazanla ayni tutarak değiştirmede sorun yok galiba.
yazıda eksiltmeye de eklemeye de demiş eksiltme işi zaten minibüs ve otobüste olur bence sizi de kapsıyor.
ben birde kayar kapıyı iptal ettirip onun hemen bitimine karavan kapısı yaptıracağım onun olurunu aldım projeci onda sıkıntı yok yaptırırım dedi arkadaki çiftli kapıyı iptal edip camın altından sadece bagaja açılan yarım kapıya olmaz dedi o işten vazgeçtim hazır yandan karavan kapısına oluru almışken şansımı zorlamayım dedim. artık fazla koltuktan da vazgeçip karavanı bitirince okumaya araştırmaya devam edeceğim bir yolu çıkarsa fazla koltuk işine tekrar uğraşacağım

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

sn odion, koltuk sökülen her araç için teknik değişiklikler yapıldığında proje hazırlanması ve onaydan geçirildikten sonra ruhsata işletilmesi gerekiyor.Yasal olmayan ve onaylatılmayan her teknik değişikliler sonradan sizi maddi ve manevi sıkıntıya sokabilir.
30 kişilik otobusun 5+1 kişilik minibüs ruhsat onayı için proje yapan firmalardan destek alabilirsiniz.
Ben sadece 17 kişiye kadar olan minibüslerin koltuk sökülerek ve koltuk eksiltme projesi hazırlanıp onaylardan sonra ruhsata 4+ 1 ve 5+1 gibi onaylar alındığını biliyorum . 30 kişilik koltuklu otobus için sizi yanıltmak istemem.

sn odion, koltuk sökülen her araç için teknik değişiklikler yapıldığında proje hazırlanması ve onaydan geçirildikten sonra ruhsata işletilmesi gerekiyor.Yasal olmayan ve onaylatılmayan her teknik değişikliler sonradan sizi maddi ve manevi sıkıntıya sokabilir.
30 kişilik otobusun 5+1 kişilik minibüs ruhsat onayı için proje yapan firmalardan destek alabilirsiniz.
Ben sadece 17 kişiye kadar olan minibüslerin koltuk sökülerek ve koltuk eksiltme projesi hazırlanıp onaylardan sonra ruhsata 4+ 1 ve 5+1 gibi onaylar alındığını biliyorum . 30 kişilik koltuklu otobus için sizi yanıltmak istemem.

Sn. Kartalveat, yanıtınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

Merhaba. Yaklaşık 6 aydan beri bu siteyi takip ediyorum ve sonunda bende kendi karavanımı yapma hayalimi gerçekleştirebilmek için, 2005 model ısusu turkuaz marka bir araç aldım. İnşallah kısa sürede koltukları ve döşemeleri sökmeye başlayacağım. Bu süreçte değerli bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Yardımlarınız için imdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Yaklaşık 6 aydan beri bu siteyi takip ediyorum ve sonunda bende kendi karavanımı yapma hayalimi gerçekleştirebilmek için, 2005 model ısusu turkuaz marka bir araç aldım. İnşallah kısa sürede koltukları ve döşemeleri sökmeye başlayacağım. Bu süreçte değerli bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
Yardımlarınız için imdiden teşekkür ederim.

Sn. MESUTKRTK merhaba,

Sitede sadece birkaç kişi var böylesi bir araç alıp karavana çevirmeye çalışan. Bu da sevindirici bir olay. Ayrıca, sizin adınıza da çok sevindim. Aracınızı güle güle kullanın.

Nasıl bir yerleşim planı düşünüyorsunuz, her hangi bir çalışmanız var mı?

Saygılarımla,
Ahmet Hamza

Çocuklu Motokaravan sahipleri ve yolcu sayısı sorunu
Çocuklu aileler kamp karavan buluşmalarına resmi evrakta 3 kişilik karavan ile nasıl gidiyor çocuklar ayrı karavan ayrı mı yoksa hep beraber karavandamı yolculuk yapılıyor bizler emekli olmadan çocuklarmız büyümeden karavan ile gezemeyecekmiyiz, her sorduğum olmaz gezemezsiniz diyor.
Çaresi ne diyorum işletmenin yollarını soruyorum olmaz işletemezsiniz diyorlar. fazla koltuklu alıp koltuk sayısını düsürsek olmazmış panelvan alıp koltuk ekletsek yine olmazmış
kimileri yaptık diyor kimileri olmaz diyor. yaptık diyenlerde bile sağlıklı bilgi mevcut değil onların anlatımını projecilere aktarmaya çalışıyorum yok olmaz deyip kestiriyor
sonuç olarak karavancı çocuklu aileler sorun yaşıyormu hiç problemle karşılaştımı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. özellikle ruhsatta yazandan fazla kişi ile (aile fertlerinden bahsediyorum) yurtdışına çıkan karavancılardan bilgi rica ediyorum deneyimlerimden anladığım kadarı ile sorun teşkil etmeyecektir ama yinede bişeyler yaşayan olduysa ve paylaşırsa sevinirim

İstanbul'da ikamet ediyorsanız aşağıdaki kuruma konuyu detaylı anlatıp, çözüm yolunu ve yapacak olanı bulmak için kamp kurmak gerekiyor herhalde...

TSE İstanbul Araç Proje Müdürlüğü
(0216) 474 25 25
Altunizade Mahallesi, İş Merkezi, N:5 K:3 D:, Kısıklı Cd. No:8, 34692 Üsküdar/İstanbul

İstanbul'da ikamet ediyorsanız aşağıdaki kuruma konuyu detaylı anlatıp, çözüm yolunu ve yapacak olanı bulmak için kamp kurmak gerekiyor herhalde...

TSE İstanbul Araç Proje Müdürlüğü
(0216) 474 25 25
Altunizade Mahallesi, İş Merkezi, N:5 K:3 D:, Kısıklı Cd. No:8, 34692 Üsküdar/İstanbul

teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR