Cooper Dıscoverer Stt M+s Lastik Kışın Kullanılır Mı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan saim274 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,752

saim274

Yeni Üye
merhaba 96 rav4 aracımda cooper dıscoverer stt m+s 16 lastik var boludayım kışın bu lastikleri karda buzda kullanabilirmiyim

Etiketler
Ynt: Cooper Dıscoverer Stt M+s Lastik Kışın Kullanılır Mı

merhaba 96 rav4 aracımda cooper dıscoverer stt m+s 16 lastik var boludayım kışın bu lastikleri karda buzda kullanabilirmiyim

üzerinde m+s yazdığı için yasal olarak sanırım evet, pratikte bolu gibi yerde kullanmasanız çok daha iyi olur. kışlar bu aralar çok soğuk olmuyor kar yağmaz yollar hiç buz tutmaz diyorsanız düşünülebilir, ama +3 derece ve altınında araç kullanmanız gerekiyorsa kışlık lastik kullanmak daha iyi (aslında bu teorik olarak +7 derece ve altı şeklindedir ama kanunu yazan adam bile biz Türk'üz bize birşey olmaz mantığı ile düşünüp kışlık lastik logosundan bahsetmediyse herhalde biz de sınırların nereye kadar zorlanabileceği konusundaki fikrimizi yazabiliriz sanırım)

not: internetten araştırınca lastiklerinizin çamur lastiği desenine sahip olduğu anlaşılıyor, onlar yeni yağmış yumuşak karda hava soğuk değilse idare edebilirler fakat ezilince sıkışmak yerine toz gibi dağılan kuru karda, asfalt üzerindeki ince karda ve buzlu zeminlerde yola tutunmazlar, hele buzla hiç araları yoktur, yağmurlu havalarda da frenleme kabiliyetleri biraz zayıftır. yapıldıkları madde de yazlık lastik hamuru ile aynıdır, yani hava soğudukça sertleşir ve işlevsizleşir. kısaca çamurlu yollar için düşünülmüş arazi lastiğidir ve geri kalan her tür şartta kullanabileceğiniz daha iyi bir lastik vardır.

Tesadüf bugün internetten bu konuyu araştırdım

M+S mud ve snow yani çamur ve karda çekişi güçlendirilmiş lastik miş. Kış şartları için devletimiz bu ibarennin yanında bir kar tanesi görmek istiyor. Öte yandan firmalar s yazdıkları için ayrıca kartanesi koymayabiliyorlarmış.

Benim bfg de kar tanesi varmı bakmaya gidiyorum.

https://lh5.googleusercontent.com/proxy/DxDyLq8rOfF6qTr6l5JE3C8b3d6Sjd66-EDS6Ns-QDdNAbbo-snF-nh81n06GAqfbprxOxi4gNHSI58kGQXq3ymBbWKU5-4zvdS6UXnMCwuGfnAfc6pPfGXbjwrs3RUq0ptxi0tAV0L67tdPQifL_OL5qcyPLgjvbR-0W-MV619v9NuuFt7TAe09aTlbzvmufFiLSm_dzu8rP-Wva3xXNbXUpzQFYudhaodxEWJqeRHTNQYw88g=w318-h218-nc

https://lh6.googleusercontent.com/proxy/pwjRbBzkuex-VYu02-GjlGcAuULD1Bo8Oyzu2kLNCNFjELCC32ZitxvN9v7yyMVLz96w_wTbxILATTrQrknxAU5Nbk_RpgQTuoBcDmbzfNIPLt8SuD9UyOByE083rZn85TINyN5B2v5N=w293-h188-nc

Resimler çıkmadı, kusura bakmayın

Kış şartları için devletimiz bu ibarennin yanında bir kar tanesi görmek istiyor. Öte yandan firmalar s yazdıkları için ayrıca kartanesi koymayabiliyorlarmış.

Bir iki düzeltme yapayım.

* Devletimizin kanununu inceleyenler arasındaki genel itiba kar tanesini işaretini aramadıkları. O kanunu ya yanlış yazmışlar ya da bir şekilde yanlış okunuyor, hangisi doğru bilmiyorum.
* M+S tamamen keyfi bir işaret, bu işareti taşıyan lastiğin herhangi bir performans kriterini sağlaması gerekmiyor. "Ben yaptım oldu" anlamındaki bu işaretleme sistemin asıl anlamı "lastiğin desenindeki boşluk oranını çamur/kar çekişini arttıracak şekilde yaptık ve gerçekten işe yarıyor mu test bile etmedik" ten ibaret.
* Kar tanesi logosu belli bir sıcaklıkta ortalama bir 4 mevsimlik lastikten %10 (oranını tam hatırlamıyorum) daha iyi frenleme sağlayabilen lastiklerin üzerinde bulunabiliyor sadece. Logonun varlığı belli bir test sonucun sağlanmasına bağlı. "Ben yaptım oldu zahmet edip test bile etmem" değil. Bu standardın tanımı da artık eski olduğu için yeni teknoloji kış lastiklerinin pek çoğu %10'dan daha iyi frenleme sağlıyor olabilir, ama aynı işareti taşıyan bir AT lastik sadece %10'u zar-zor tutturabilmiş ve bu şekilde işaretlenmeye hak kazanmış olabilir. Üzerinde bazı ebatlarda kışlık lastik logosu taşıyan AT lastiklerin durumunun bu olduğunu düşünüyorum, çünkü doğru tasarıma sahip bir lastiğin gerekli performans kriterini hemen hemen her ebatta sağlamasının önünde bir engel yok.

Ufak bir soru.
Biz üstünde kar tanesi sembolü olan lastiği kanun zorlamasından dolayımı alıyoruz yoksa bu tür özellikler sağlayan lastiğe gerçekten ihtiyacımız mı var? gerçekte yoksa sadece kanun zorlaması ise M+S yeterli diye düşünüyorum.Yok gerçekten lazımsa hangi süre ile gerçekten lazım olacak? bir kış mevsiminde sadece bir kaç günlüğüne keyif için kara dalacaksak acaba almaya değermi? bulunduğumuz konum geregi bütün kışı kar üstünde geçireceksek o zaman elbette can ve mal güvenliği için gerçek kar lastiği (kış lastiği tarifini bulamadım) almak en doğrusu olur diye düşünüyorum.

Ufak bir soru.
Biz üstünde kar tanesi sembolü olan lastiği kanun zorlamasından dolayımı alıyoruz yoksa bu tür özellikler sağlayan lastiğe gerçekten ihtiyacımız mı var? gerçekte yoksa sadece kanun zorlaması ise M+S yeterli diye düşünüyorum.Yok gerçekten lazımsa hangi süre ile gerçekten lazım olacak? bir kış mevsiminde sadece bir kaç günlüğüne keyif için kara dalacaksak acaba almaya değermi? bulunduğumuz konum geregi bütün kışı kar üstünde geçireceksek o zaman elbette can ve mal güvenliği için gerçek kar lastiği (kış lastiği tarifini bulamadım) almak en doğrusu olur diye düşünüyorum.

O durum da yaşadığınız yerin iklimine göre değişiyor. Ankara'da bundan birkaç sene önce 1-2 haftalığına da olsa öyle bir kar yağardı ki eskişehir yolunun üzerinde portakal büyüklüğünde buz parçaları olduğunu bile hatırlarım. O 1-2 hafta içinde ya evde oturmanız lazım olurdu ya da işe gitmek istiyorsanız ya tıka basa dolu otobüslerle giderdiniz ya da kışlık lastiklerinizi alırdınız kanun herhangi bir zorlama getirmese de. Başka seçenek yoktu. Son 1-2 senedir öyle bir kış olmuyor ama bu sefer de kanuni zorunluluk getirdiler. Eski kışların geri gelmeyeceğini düşünüyorsanız ve kanunun m+s yeter dediğinden eminseniz (bazen bu tür şeylerden emin olmak için başkalarına inanmak yerine kendinizin bakması lazım olur), o zaman m+s kullanabilirsiiz kışlık lastik almak yerine.

Yok ben aracımı işe gitmek için kullanmıyorum, hatta şehir içinde bile kullanmıyorum ayda yılda bir dağ bayır gezerim diyorsanız o zaman kışlık lastik lazım mı değil mi konusu da nerelerde ne zaman dolaştığınıza göre değişir. Kışın araba otoparkta bekliyor olacaksa tabi ki üzerinde kışlık lastik olmasına da gerek yok...

Güzel yorum için teşekkür ederim.
Ben İzmirde oturuyorum kanun bize kış lastiği mecburiyeti koymuyor ama gezmeyi sevdiğimden ara sıra aracımın müsaade ettiği kadar da olsa asfaltı terk edip toprakta gezdiğimde oluyor eh hali ile çamur zeminde gittiğim de oluyor bu yüzden senelerdir M+S tipi lastik leri yaz kış kullanıyorum.
Ufak bir sır da vereyim.Bu tür lastiklerin diş desenlerine bakınca keyif te alıyorum

Bu tür lastiklerin diş desenlerine bakınca keyif te alıyorum

Baya şık gözüktükleri kesin, hatta çamurlu yollara girebilmek ana yollardan gitmek zorunda olmamak ta hoş olsa gerek, o yüzden ben de bir ara baktım ama buralarda dağlara nasıl kar yağdığını ve ne derece soğuk olduğunu bildiğim için yemedi, kışlık lastiklerde devam ediyorum. Ha arbayı ilk aldığımda üzerinde bulunan yazlık asfalt lastikleri yerine AT lastik olsaydı fena olmazdı...

değerli yorumlarınız için teşekkürler ben yasal zorunululuktan çok bu lastiklerle buz üzerinde sıkıntı yaşarmıyım sorusuydu

Buz üstünde gitmek için lastiklere zincir takmak yada özel, çivili lastik kullanmak gerekmezmi ?

Normalde gerekir.
Bir de buz üzerinde bile tuttuğu iddia edilen kışlık lastikler var. Kimisi çivili kimisi çivisiz.
Normal kışlık lastik hamuru böyle birşey değil. Yani buz söz konusu olunca yazlık lastikten tek farkı aynı sıcaklıkta daha esnek olması olur, buzun yüzeyi biraz pürüzlüyse o da biraz tutar.

Benim düşünceme göre özel hamura güvenip buz üstünde zincirsiz dolaşmak sakat bir durum.
Sadece düşüncemi söyledim,hiç bir şekilde doğrudur diye iddiam yok.
Saygılar

Derler ki kışın araba kullanmanın en emiyetli yolu hiç kullanmamaktır.
Bu da onun gibi işte.

Yazlık lastik takıyorsun hiç tutmuyor

4 mevsim takıyorsun biraz daha iyi- hava soğuyana ya da dişleri hafif aşınana kadar.

Kışlık takiyırsun o daha iyi.

O da yetmediyse bakıyorsun istandinav ülkelerinde birinde belki birileri çivili lastik yapmıştır diye (diğlerlerine de sonradan takılıyor gerçi ama orjinali çivili olursa daha iyi). Alternatif olarak çivisiz buzda tutunan lastikler de var(mış). Ureticinin iddiası öyle en azından. Çivi yerine yüzeyi katkı maddeleri ile farklı bir hale sokulmuş lastikler var piyasada farkı ancak mikroskop altında görülür. Gene de buz üzerinde 300km/s rekor kırdık gibisinden reklamların bu tür lastiklerle çekildiğini hiç görmedim, böyle denemeler sadece çivili lastiklerle yapılmıştır.

O da olmazsa zincir takıyorsun.

Bana şimdiye kadar normal kışlık lastikten ötesi pek lazım olmadı, hiç çivili lastik almadım, en az 10 yıldır da zincir taktığımı hatırlamıyorum hiç lazım olmuyor.

İzmirde hiç bir zaman tekerleklere zincir takmayı gerektirecek hava şartları oluşmuyor.Ancak Bozdağ kayak merkezi,Manisa spil dagı vede Karşıyaka yamanlar dagına gezmeye gidersem şiddetle lazım oluyor.(Zaten bu yönlere giderken Jandarma zinciri olanı bırakmıyor.) Benim aracım sadece önden çekişli olmasına rağmen zincir takılması gereken yerde ben bütün lastiklere zincir takıyorum.Biraz sert fren yapılırsa bütün tekerlekler zincirli olduğu için gidiş ekseninden hiç savrulmadan vede zınk diye duruyor.Önlere kendimden tadilatlı (sağlamlaştırılmış) kolaymatik ,arkalara eski usul yere serip üstüne çıkıp bir bir küfürle takılan zincirler kullanıyorum.Aracım normal araç olduğundan vinci filan yok ama bende elle çalışan 2 tonluk trifor ve bolcada çelik halat var vinç gerektiren durumlarda kendi kendime yetiyorum.
Saygılar

Bunlar fiat ducato için galiba. Evet öyle bir araç zincirsiz çok tehlikeli olur öyle bir yolda. Benim bahsettiğim normal binek araçlar için. Onlar bile yokuş yukarı 1-2 sene eskimiş normal bir kışlık lastikle hele kar kuruyup tuz buz olduysa öyle bir yolu çıkamazlar, 4x4 olsa belki çıkar ama o da inerken sakat doğru dürüst frenleyemeyecek nasıl olsa. Bir noktadan sonra çivili lastik lazım oluyor ama o noktada zaten yolda kalan bir sürü araç zaten trafiğe engel olacağı için çok ta anlamlı değil. Yani bunlar makul kışlar için insanlar sırf kar yağdı diye yolda kalmasınlar diye. Bir dönem ankarada çok trafik sıkıştı bu şekilde, bakıyorsun normal bir kışlık lastikle gayet rahat ilerlenebilen yollarda insanlar yolda kalmışlar trafiğe de engel oluyorlar ertesi yıl da kış lastiği zorunlu oldu dediler zaten. Birdaha da öyle bir kış görmedik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR