Dacia 4x4 90bg 2012 Model Yakıt Tüketimi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Duster0618 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,491

Duster0618

Ana Kamp
Yer
Ankara
İyi günler arkadaşlar aracımı dün Kocaelinden aldım. Aracı aldım yakıt az göstergesi yanıyordu yani hiç diş yanmıyor benzin pompası görüntüsü çıkmıştı 4.54 den 125 liralık mazot koydum arabama ve Ankara ya kadar geldim kızılhamamdan girdim pursaklara çıktım aynı ışık gene yandı aracı ilk aldığım için bazen 140-160 dayadığım oldu bazen 6. viteste 110 la gittiğim oldu Ankarada yaşayan varsa aranızda kızılcahamam pursaklar arasını bilir ben en azından 60 km diyebilirim sizce yakıt ortalaması nasıl araç 50binde 45bin bakımı yapılmış bana sanki beklediğimden fazla çıktı ben daha az yakar diyordum malum 5.0 litreden filan bahsediyorlar siz ne dersiniz ilk dizel aracım olduğundan devamlı sizlere sormama kızmassınız umarım malum 4 senedir araç kullanıyorum gencim 2nci aracım konuyla alakalı görüşlerininz benim için çok önemli herkes ufak tefek şeyler yazabilirse öğreneceğim şeyler o kadar artar. teşekkürler saygılar.

Etiketler

Ynt: Dacia 4x4 90bg 2012 Model Yakıt Tüketimi.

youngsun' Alıntı:
Uzun yolda 5.5-6.2 arasi yakar araciniz.
Ona gore hesap edin. Forumda 4x4 90lık kullanicisi var gerci, detayli bilgi verebilir.
teşekkür ederim 33 kuruş gibi birşey tükettim araç devamlı 2wd geldim oysa ben 25-28 kuruş bekliyordum ???

Duster0618' Alıntı:
teşekkür ederim 33 kuruş gibi birşey tükettim araç devamlı 2wd geldim oysa ben 25-28 kuruş bekliyordum ???
100 km'de 7,3 lt. tüketmişsiniz ortalama. 140-160 ile giderseniz bu tüketim değerleri çok normal. Dizel araçta (Duster'da) bahsettiğiniz (25-28 kuruş yada 5-6 / 100 km) değerlerini yakalayabilmeniz için gaza fazla basmadan yani 90-100 km. hızla gitmeniz ve 2000-2500 devir aralıklarında kullanmanız gerekir.

yasinblgc' Alıntı:
100 km'de 7,3 lt. tüketmişsiniz ortalama. 140-160 ile giderseniz bu tüketim değerleri çok normal. Dizel araçta (Duster'da) bahsettiğiniz (25-28 kuruş yada 5-6 / 100 km) değerlerini yakalayabilmeniz için gaza fazla basmadan yani 90-100 km. hızla gitmeniz ve 2000-2500 devir aralıklarında kullanmanız gerekir.
teşekkür ederim ortalama 120-130 diyebilirim devirlerinde 3000d/dk geçmemesine dikkat ettim 7.3 gene çok gibi ama birde sizin dediğiniz gibi 100 ü geçmeden denemeliyim sonuçları yazarım buraya hala yüksek olursa kafama takılır üzülürüm arabayı alırken depoyu doldurup 900 km yol gitmek vardı ama bakalım hayırlısı ;)

Duster0618' Alıntı:
teşekkür ederim ortalama 120-130 diyebilirim devirlerinde 3000d/dk geçmemesine dikkat ettim 7.3 gene çok gibi ama birde sizin dediğiniz gibi 100 ü geçmeden denemeliyim sonuçları yazarım buraya hala yüksek olursa kafama takılır üzülürüm arabayı alırken depoyu doldurup 900 km yol gitmek vardı ama bakalım hayırlısı ;)
Ben 4x2 110 bg. Duster'ımla bir depo ile 1000 km. gitmiştim. Ankara'dan Fethiyeye kadar (biraz ş.içinde de kullanıldı). Tabi yaz mevsimi ve kuzeyden-güneye gidildiği için bu rakamları yakalayabilmiştim. Sizde aracı dediğim şekilde kullanırsanız tahminimce bir depo ile uzun yolda 900-950 ş.içinde de 750 km civarında gidebilirsiniz.

yasinblgc' Alıntı:
Ben 4x2 110 bg. Duster'ımla bir depo ile 1000 km. gitmiştim. Ankara'dan Fethiyeye kadar (biraz ş.içinde de kullanıldı). Tabi yaz mevsimi ve kuzeyden-güneye gidildiği için bu rakamları yakalayabilmiştim. Sizde aracı dediğim şekilde kullanırsanız tahminimce bir depo ile uzun yolda 900-950 ş.içinde de 750 km civarında gidebilirsiniz.
kış mevsimi olduğu içinde bu kadar yüksek olabilir haklısınız yazın tatile giderken denemek lazım birde sizde ilk aldığınızda oldu mu bilmiyorum 120y le giderken bu nasıl 120 demiştim tamam sedan seri araç kullandım ama onun kadar hızı göstermemesi baya şaşırtmıştı beni hatta 130 la giderken babamın devrini düşürüyorsun arabanın biraz hızlansana demesi yok mu ;D

Duster0618' Alıntı:
kış mevsimi olduğu içinde bu kadar yüksek olabilir haklısınız yazın tatile giderken denemek lazım birde sizde ilk aldığınızda oldu mu bilmiyorum 120y le giderken bu nasıl 120 demiştim tamam sedan seri araç kullandım ama onun kadar hızı göstermemesi baya şaşırtmıştı beni hatta 130 la giderken babamın devrini düşürüyorsun arabanın biraz hızlansana demesi yok mu ;D
Duster gerçekten seri bir araç ve insana ister istemez hız yaptırtan bir araç :D Ben henüz genç sayılabilecek bir yaştayım (34) fakat evli ve 2. çocuğunu bekleyen birisi olarak bazen iyiki şuanda Dusterım yok ??? diyorum. Çünkü varken birçok binek araçla kapışmışlığım ve 170-180 km. ile Oran-Gölbaşı arasındaki Kepekli rampasından (virajlı kesimler dahil) gitmişliğim var ;D ;D İnsan kendisine hakim olamıyor :D Allahtan sizinki 90 bg. ;D ;D

yasinblgc' Alıntı:
Duster gerçekten seri bir araç ve insana ister istemez hız yaptırtan bir araç :D Ben henüz genç sayılabilecek bir yaştayım (34) fakat evli ve 2. çocuğunu bekleyen birisi olarak bazen iyiki şuanda Dusterım yok ??? diyorum. Çünkü varken birçok binek araçla kapışmışlığım ve 170-180 km. ile Oran-Gölbaşı arasındaki Kepekli rampasından (virajlı kesimler dahil) gitmişliğim var ;D ;D İnsan kendisine hakim olamıyor :D Allahtan sizinki 90 bg. ;D ;D
Öncelkikle Allah analı babalı büyütsün çocuklarınızı :smiley: seriliğine diyecek birşeyim yok heleki 120 km hızla 6ncı viteste gazı en ufak hareketinizde hissetmeniz yokmu lpg li araçtan geçtiğimden midir nedir bilmem hayran kaldım 90 bg 1.5 motor o kasada nasıl o serilik verir hala anlamış değilim ;D demek ki yeni nesil motorlar çağ atlamış ;D

NOT: Sattığım araç 2003 model Nissan primera tekna 1.6 110 bg bir araçtır yazdıklarım ona nazaran.

Duster0618' Alıntı:
Öncelkikle Allah analı babalı büyütsün çocuklarınızı :smiley: seriliğine diyecek birşeyim yok heleki 120 km hızla 6ncı viteste gazı en ufak hareketinizde hissetmeniz yokmu lpg li araçtan geçtiğimden midir nedir bilmem hayran kaldım 90 bg 1.5 motor o kasada nasıl o serilik verir hala anlamış değilim ;D demek ki yeni nesil motorlar çağ atlamış ;D

NOT: Sattığım araç 2003 model Nissan primera tekna 1.6 110 bg bir araçtır yazdıklarım ona nazaran.
Biz buna "DİZELİN TORKU" diyoruz ;D ;D

Ayni aracla ortalama 7-7.5lt gibi bir ortalamasi var.
Uzun mesafeler gitmek istiyorsaniz 100km ve uzeri hizlarda yolculuk yapmayin.45000km'lik tecrubem bu yonde.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR