Dağ Keçisi'nden Atom Karınca'ya :))

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zooteknist58 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,275

zooteknist58

Ana Kamp
Yer
sivas
Web
www.catalsay.com
Öncelikle tekrar merhabalar..
Ayrılmak her ne kadar zor da olsa uzun bir LADA NİVA macerasından sonra,
96 model samurai ile aranıza katıldım...

Niva'mı bu siteden öğrendim umarım samurai de de aynı şekilde olur temennisinde bulunduktan sonra;
belli başlı sorularım olacak üstadlara!

aracı alır almaz dıştan komple temizlik boyası yaptık. sıra iç ve taban döşemesinde şuan yapılıyor.araç hazır yatarken bazı sorularım olacak

1- Niva'dan aldığım sürüş keyfini henüz samurai'den alabilmiş değilim benim gibi geçiş yapan arkadaşlar ne düşünür bu konuda ,aceleci mi davranıyorum !,

2- Niva ile özellikle asfalttan kaçıp taşlı tozlu topraklı yollara girerdim, şuan neredeyse asfalttan çıkmamak için çabalıyorum.(erken doğum yaptırır,böbrek taşı düşürür derecede sarsılıyor Samurai) fark bu kadar bariz midir ?

3- Üzerinde 195/70r/15 silverstone lastik var yükseltme yapmadan max. hangi ebat lastik takabilirim.(ilk tercihim Kumho Road Venture KL71 215/75R15 106/103Q MT)

4- Hardtop nereden ve nasıl alabilirim,sipariş etsek cuk diye oturur mu kendim montajını rahatlıkla yapabilirmiyim. (Kayseri deyim 4*4 için B...tan bir memleket)

5- Göstergeler düzgün çalışmıyor (nereden ve nasıl bulabilirim yada tamiri kolaymıdır ) Kontak açıkkende kapalıykende hararet takılı aynı seviyede , hız asena gibi kıvırıyor, her nekadar moral versede benzin sürekli full gösteriyor depoyu doldurduğumda çizginin de üzerine çıkıyor:smiley: )

6- Sinyallerin far çevresinde olduğu ön panjurdan nereden ve nasıl bulabilirim ?

7- aracı Sakarya'dan aldım Kayseri'ye gelene kadar hiç sıkıntı vermedi sağ olsun yalnız son 1 hafta içinde 2 kere firen hidroliğini tamamladım. özellikle araziye çıktığımda eksiltiyor acaba derdi ne olabalir ?

aklıma gelen öncelikli sorular bunlar forumu baştan aşağıya okudum desem yalan olur açıkgözlülük olarak da düşünmeyin lütfen, fazla vaktim olmadığı için başlık açma gereği duydum bana yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden hepinize teşekkür ederim.

20140525 170408

Etiketler
Ynt: Dağ Keçisi'nden Atom Karınca'ya :smiley:)

kumho almadan once federal mt ve marshall markalarina i bak.kumho ve marshall in desenleri ayni ayni fabrika uretimi lastikler hatta.federalde iyi bi markadir fiyatlari daha uygun hatta

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

suziki hakkinda pek bilgim yok.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

İyi günler

Orijinal lastiklerinizi değiştirmek istediğinizde tavsiye edilen değişim farkının % 3 den fazla ve az olmamasıdır.
Orijinal lastik ölçüleriniz 195 / 70 /15 ise
215 /75 /15 değişimde fark % 7.036
215 /70 /15 " % 4.105
195/ 75 /15 " % 2.89
205/ 70 /15 " % 2.09

Aktarma organlarında,fren sisteminde sorun yaşamak istemiyorsanız (Ayna mahruti oranlarını değiştirmeden)
Kullanabileceğiniz lastik ebatları 195 / 75 /15 ve 205 / 70 /15 dir
İyi günlerde kullanmanız dileğiyle

bilgi için teşekkür ederim...
ama anlaşılan samucular niva'cılar gibi değil... ben ne öğrendiysem niva hakkında buradan öğrendim.. samu hakkında yardımcı olacak kimse yok galiba payloaşımı sevmiyoruz?

Merhabalar,
Öncelikle hayırlı olsun diyorum.
kazasız belasız kullanmanız dileği ile.
Belirtmek iserim ki hiç niva kullanmadım ama 1 yıl samu kullandım bu sebeple karşılaştırma yapamam ama bilgimi paylaşabilirim :smiley:
nivayı bilmiyorum samu tam bir offroad aracıdır. asfaltı sevmez, sevmez çünkü 80'den sonrası tehlikelidir (başkası ne der bilmiyorum ama) arazide lastiğinin tutunacağı her yere girer ve çıkar. durmam demez.
Konfor konusuna gelince çok sallar ve zıplarsınız :smiley: yapacak bir şey yok doğası böyle bu aracın ;)
yakıtının nivadan az olduğunu okumuştum forumda.
motor ve tamirat konusunda reis28 rumuzlu Dursun ustam yardımcı olacaktır.
Hard top için Koray Yamacı adlı arkadaşımız üretimini yapmaktadır. kendisini forumlardan bulabilirsiniz.
difransiyellerini willy'sin kiler ile değiştirip 35 lastik takan arkadaşımız da oldu.
çok basit yapılı bir araç olduğu için extreme hale de çevirmesi kolaydır, yeterki para olsun :smiley:
eksik parçalar için konu açarsanız gruptaki çıkmacı arkadaşlar size yardım edeceklerdir diye düşünüyorum.
selamlar

aramıza hoş geldin ben 35 lastik çeviren namı diyer samurailerden biri olarak hatta eski nivacı olarak iki araç hakında görüşlerimi söyleyeyim... suan samurai kullanıyorum modifiye ederek 35 lastik yürütüyorum aracımda ama yürütmek neysede bu araçlarda konfor yok ama lada yol konforu var,samuraide arazide çok başarılı ilerlersin küçük ve kısa oldugundan nivada arazide güzel ilerler altında sağlam bir lastik oldukça samurai extreme dönüştüre bilirsiniz aynı seyler niva için zor diyebilirim olmaz demiyorum :D samurainin gerçekten yakıtı ve vergi dilimi azdır. nivanın bagajı içi samurai ye göre çok geniştir kısaca toplayayım nivadan sonra samuraiye alışmak hiçde kolay olmayacaktır alışmak zaman ister :smiley: niva alacaksan kaportası düzgün 1.7 motor olacak samurai içinde aynı seyler gecerli yalnız 1.3 motor olsun helezonlu makaslıya göre biraz daha konforludur...ikiside safkan arazi aracı ikisinide seviyorum alışmak ne kadar zor olsada :D birde sizin en son takacagınız lastik ebadtı 215/75/15 olsun hem kırmazsınız hem zormazsınız tavsiyem...

eski nivacı yeni Samurai kullanıcısı olarak ibrem Samurai den yanadır. şaseli araçla arazide sıkıntı yaşanmıyor. zıpla hopla aracın kırılması gibi bir durum yok. nivada şase olmaması tofaşın 4x4 ünün olması gibi bir durum. offroad pistlerinde niva görmemenin nedeni de bundandır. piknik gezisi için niva. offroad için Samurai.
yakıtı daha düşüktür. vergisi daha düşüktür. bende 1000 motor olanından var ve 4x2 de sürüşte km'ye 23-25 kuruş yakıyor. yıllık vergisi 59 TL. aracına hiç bir şey yapmadan kullanacağın lastikse 225-75-15 tir. bende goodyear 225-75-15 lastikler var. bir sıkıntı yok. bulunduğum yer Adıyaman'ın Gerger ilçesi. google maps ten bakabilirsin düz yer hiç yok. çakıllı asfalt, toprak ve virajlı-yokuşlu yolları olan aslında milli park olması gereken bir bölge. burada kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.
artı olarak o lastiklerin yanı sıra araçta 5 er cm'lik spacer flanş takılı. normalden 10 cm genişletildi. üstüne de jantları ters taktım ve 4'er cm daha genişledi. benim Samurai normallerden 18 cm daha geniş tabana sahip.
hız konusunda lpg de 115 km, benzinde 125 km yapabiliyorsun. makaslı olmasından dolayı bir sallanma oluyor. ben artı olarak 5 cm kupa yükseltme de yaptığım için bende biraz daha fazla sallanma oluyor. nivada önler salıncaklı helezonlu olduğundan daha az sallar. dediğim gibi tofaşın 4x4 ü gibi, onda da aynı.
far çevresinde sinyalleri olan ön ızgara, hard top, dodik, offroad tamponlar için Koray Yamacı sana yardımcı olabilir. internet adresinden iletişim bilgilerini alabilirsin www.correlfiberglass.com
benim Samurai'nin her şeyini kendim yaptım dodikler hariç. ilk ve son hali aşağıda. hiç bir yürür aksama müdahalesiz bu hale getirebilirsin.
1450122_674750552575456_348829263_n.jpg

10356308_760011404049370_7692612510441531858_n.jpg

Mecnun bey benim bu sene yaristigim arac lada niva hemde fia onayli butun yarislari da parkurda kalmadan bitirdi cogu arackar parca kirarken biz hoplaya ziplaya yarisi bitirdik ve hala yenikik icin ugrasiyoruz niva icin beni buradan takip edebikirsiniz dorum sitesin de aracimiz var oradan bakbikirsiniz

afacan886' Alıntı:
Mecnun bey benim bu sene yaristigim arac lada niva hemde fia onayli butun yarislari da parkurda kalmadan bitirdi cogu arackar parca kirarken biz hoplaya ziplaya yarisi bitirdik ve hala yenikik icin ugrasiyoruz niva icin beni buradan takip edebikirsiniz dorum sitesin de aracimiz var oradan bakbikirsiniz
tarık bey bu konuda verilen cevaplar, konuyu maruzatından dolayı başlatana olmalıdır. zaten benim cevabım da ziraat mühendisi olan meslektaşımadır. sizinle bir alakası yok. lada nın övülmesi ile ilgili konularda yazışabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR