Defender'da Kontak Kapatınca Motor Stop Etmiyor ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan savaş Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,980

savaş

Ana Kamp
herkese selam arkadaşlar benim defender a busıralar bi haller oldu aracımla yoldan geldikten sonra stop etmek için kontak kapatıyorum ama o durmak istemiyor o hala çalışmak istoyor gibi kelkinip duruyor lpg de iken iki veye üç kere kelkiniyor ve duruyor ama benzinde iken araç özellikle sıcaksa resmen bana kafa tutuyor durmuyor anahtarı çıkarıyorum o hala çalışmak istiyor gibi kelkiniyor öyleki resmen durmuyor bende anahtarı hemen geri takıp kontak açıyorum marş bile yapmadan hemen çalışıyor ozaman lpg ye çevirip stop ediyorum araç soğukken yapmıyor bunu bu konuda yardımlarınızı bekliyorum herkese sevgiler

Etiketler
Ynt: Defender'da Kontak Kapatınca Motor Stop Etmiyor ?..

Benzinli araçlardan hiç anlama ama sorun lpg yada benzin açma kapama bobininde sorun olabilir başka bir arızaya benzemiyor
bence

lpg sistemini dever dışı bırakıyorum direk benzinli yapıyorum yine yapıyor

savaş' Alıntı:
lpg sistemini dever dışı bırakıyorum direk benzinli yapıyorum yine yapıyor
aracınız aynı anda hem lpg hemde benzinle çalışıyor olabilir gaz bobini gazı kapatamadığından araç benzindeyken hala gaz gitmeye devam ediyor olabilir
ama kafa karıştıran ateşleme neden kesilmiyor benzinli kullanan arkadaşlar daha iyi yorum yapacaklarından eminim

Kontağınız siz kapatınca ateşlemeyi kapatmıyor olabilir mi? Ama öyle olsa şimdiye kadar bobininiz yanardı diye düşünüyorum. Bir elektrikçiye baktırın isterseniz..

Aracınnızda ters çalışma denilen olay meydana geliyor. Yakın bir vakitte avans ayarı yaptırdınız mı?
Aracın eksoz subablarıyla emme sibobları yer değiştiriyor. Bu olay avans bozukluğundan veya çok kötü benzinden kaynaklanır. Lpg de ve benzinde yapıyor demissiniz. % 90 bozuk avans ayarından kaynaklanıyor.

Eğer kulağınıza güvenirseniz. Distribütör sabitleme vidasını gevşetin. Distribütörü yavaş yavaş sağa sola hareket etirin. Motor sesindeki değişikliğe dikkat ederek en düzgün sesi yakaladığınızda distribütör sabitleme vidasını sıkıp. Araca ani tam gaz verin. Motorun verdiği tepki zamanı güzelse. Avans ayarınız tamamdır. Ve yaşadığınız ters çalışma olayından kurtulmuş olma ihtimaliniz çok yüksek.

Vosdost un dediği gibi avans ayarınız bozuk olması muhtemel. Avans ayarı yüksek veya düşük rakım da da bozulur. Eğer avans ayarı yapılmış olan yer ile şu an bulunduğunuz yer arasında yükseklik farkı varsa o yüzden de bozulmuş olabilir. Saygılar. HakanY.

sayın abiler avans ayarını deniz seviyesiyle aynı yerde yaptım diyebilirim aracımı bir aykadar köyümüzde kullandım rakım 600 civarı ama samsun merkeze geri döndüğümde yine aynı haraketi yapıyor

Vosdost tarif etmiş nasıl ayar yapacağnızı. Veya bilen birine gösterin ayarlamak 5 dakika almaz. Ayarladıktan sonra tekrar deneyin. muhtemelen problem düzelecektir.

Kullandığım benzinli defender bulunduğu rakımdan çok etkileniyor. Avans körügü sağlam ve karbüratörden gelen vakum çalıştığı halde yüksek rakımlara çıktığımda mutlaka yolda avans ayarı yapmam gerekiyor. Dediğim gibi sizin aracın sorunu %90 avans bozukluğundan kaynaklanıyor.

Mercedes G ile uğraştım bir süre defender da varmı bilmiyorum. Karbüratörün üzerinde elektrikli bir benzin kesici gibi bir şey var. Kontak kapandığı zaman hemen benzini kesiyor ve aracı stop ettiriyor.

Defender karburatorunde mercedeste ki gibi bir sistem yok.

Vosdost bu işleri çok iyi bilir. Bilgine güveniyorum Ahmetçim ancak bu bizim aletler biliyorsun yağla bile çalışıyor. Acaba motor ömrünü mü tamamlıyor, ben motor yaptırmadan önce başıma gelmişti, bazen kontak kapatınca bile araç çalışmaya devam ediyordu. çünkü pistonlara yağ doluyorsa beyaz duman varsa vs, araç çalışmaya devam ediyor. Benim tamirci bana böyle anlatmıştı, bilmiyorum ne kadar doğru. Sevgiler

Yiğit abi bence bu sizin anlattığınız dizel motorda olur benzinli motorda olmaz gibi geliyor, tabi abilerim daha iyi bilirler..

Selamlar

Doğru benzinli demiş di mi arkadaş :p Neyse dizel de böyle bişiğ var en azından :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.