Deprem Bölgesinde Aileye Uygun Karavan?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zeynelgun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,439

zeynelgun

Yeni Üye
Merhaba ismim Zeynel Gün
Adana'da yaşıyoruz şuan eve giremiyoruz eşim memur buradan çıkma şansımız yok.

Karavan almak istiyorum ama konu hakkında hiç bir şey bilmiyorum
İlanlara baktım ama kafam iyice karıştı

4 kişiyiz 2 erkek oğlum biri 7 diğeri 12 yaşında

Geçici bir süre için 6-12 ay gibi karavan almak istiyorum

Bütçem en fazla 800-900 bin, bana yardımcı olabilir misiniz
Tel 05303469230

Merhaba ismim Zeynel Gün

Tel 05303469230

Geçmiṣ olsun. Foruma hoṣ geldiniz.

Karavanda yaṣam için mutlak ihtiyaçlar.

1. Temiz su alacak yer.

2. Atık su ve wc boṣaltacak yer.

3. Elektrik.

Evinizin bahçesinde (avlusunda) karavan durabilir ve yukardaki ihtiyaçlar da orada karṣılanabilirse her ṣey oldukça kolaylaṣır.

Böyle bir durum mümkün değilse, bu olanakların olduğu bir yer bulabilir misiniz? Tanıdıklarınız size böyle bir olanak sağlayabilir.

Belki sizin durumunuzda olanların kalabilmesi için belediye yukardaki olanakların sağlanmasında yardımcı olabilir. Örneğin bir karavan Park yapabilir. Belediye imkanlarıyla karavan park yapmak pahalı değil ve çok çabuk yapılabilir. Ihtiyaç halinde Avrupa’dan örnekler verebilirim.

Karavan almadan bu konuyu açıklığa kavuṣturmakta fayda var.

U caravan- Egemen Bey
Agus Karavan -Sercan Bey
2kkaravan -Mustafa Yetim

Size doğru tavsiye verirler.
Teşekkürler,
Bu kadar bütçe ile güzel bir motokaravan da alabilirsiniz. Seçeneklerinizi iyi değerlendirin.
Motokaravan daha mantıklı geliyor, normal aracım ile zaten çekme karavan kullanmam,
Bu dobloyu motokaravana geçirmişler sanki bizim işimizi görür ve kullanması kolay olur gibi

Kesinlikle görmediğiniz , içine girmediğiniz karavanı almayın. Eğer önceliğiniz barınma sorununuza çözüm ise en az 4.5 metre uzunluğundan çekme karavan öneririm ben. Çocuklar içeride ders yapacak, vakit geçireceksiniz. Ranzalı çekme karavanlar da var ama yine de yatakların genişliği sorun olabilir diye içine girmelisiniz. 7 yaşındaki çocuğunuz çok daha hareketli olacaktır. Onların ortama uyumu bence barınma sorunu kadar önemli.

Yukarıda Hüseyin Beyin anlattığı güvenli yer, elektrik, temiz su temini ve pis su atma problemini çözdükten sonra çekme karavanınıza yapacağınız çadır eklemeleri ile alan da kazanırsınız.

Motorkaravanı ise sadece içerisinde uyuma ve hafta sonları gezme amaçlı kullanabilirsiniz. Motorkaravanların da en az 10 yıllık hor kullanımış ticari araçlara yapıldığını da unutmayın. Baktığınız doblolu motorkaravan en fazla 1 hafta , panelvan motokaravanlar ise 1 ay sonra dar gelmeye başlayabilir. Size motorkaravanda tam zamanlı yaşayan @vanosfer daha gerçekci bilgiler verebilir.

Alkovenli karavan iyisini bütçenizle almanız zor. Kötüsü de eziyet verir.

Bence size önerdiğim kişileri arayıp tecrübelerinden faydalanın, size önerdikleri modellere bakın, stok durumuna göre alıma karar verirseniz, hafta sonu Istanbul'a gelebilirsiniz. Karavan çekme işi yapan arkadaşlar da var. Onlar size yardımcı olur. Avrupa ikinci el çekme karavan da alabilirsiniz ama piyasada çok dolandırıcı var, dikkat edin.

Son olarak telegramda caravanrail grubuna üye olmanızı öneririm. Grubta Adana'daki karavancıları bulup, onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Kesinlikle görmediğiniz , içine girmediğiniz karavanı almayın. Eğer önceliğiniz barınma sorununuza çözüm ise en az 4.5 metre uzunluğundan çekme karavan öneririm ben. Çocuklar içeride ders yapacak, vakit geçireceksiniz. Ranzalı çekme karavanlar da var ama yine de yatakların genişliği sorun olabilir diye içine girmelisiniz. 7 yaşındaki çocuğunuz çok daha hareketli olacaktır. Onların ortama uyumu bence barınma sorunu kadar önemli.

Yukarıda Hüseyin Beyin anlattığı güvenli yer, elektrik, temiz su temini ve pis su atma problemini çözdükten sonra çekme karavanınıza yapacağınız çadır eklemeleri ile alan da kazanırsınız.

Motorkaravanı ise sadece içerisinde uyuma ve hafta sonları gezme amaçlı kullanabilirsiniz. Motorkaravanların da en az 10 yıllık hor kullanımış ticari araçlara yapıldığını da unutmayın. Baktığınız doblolu motorkaravan en fazla 1 hafta , panelvan motokaravanlar ise 1 ay sonra dar gelmeye başlayabilir. Size motorkaravanda tam zamanlı yaşayan @vanosfer daha gerçekci bilgiler verebilir.

Alkovenli karavan iyisini bütçenizle almanız zor. Kötüsü de eziyet verir.

Bence size önerdiğim kişileri arayıp tecrübelerinden faydalanın, size önerdikleri modellere bakın, stok durumuna göre alıma karar verirseniz, hafta sonu Istanbul'a gelebilirsiniz. Karavan çekme işi yapan arkadaşlar da var. Onlar size yardımcı olur. Avrupa ikinci el çekme karavan da alabilirsiniz ama piyasada çok dolandırıcı var, dikkat edin.

Son olarak telegramda caravanrail grubuna üye olmanızı öneririm. Grubta Adana'daki karavancıları bulup, onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.
çok teşekkürler,

Mobil olunmak istenirse bunun aracı motokaravandır. Ama bir yerden elektrik su bulunup burada sabit kalınacaksa çekme karavanın sunacağı iç mekan daha rahat kullanım sağlar. Karavanınıza eşyanızı da sığdırmanız gerekiyor. Bunu hiç unutmayın. Eşyanıza yer bulamıyorsanız o karavan sizi rahat ettiremez. Tercihiniz çekme karavan olacaksa ben Adria Adore karavanları pek beğenirim.

Merhaba, siz karavan sormuşsunuz ama 6-12 ay için ben de farklı bir yöntem tavsiye edeyim; gazebo çadır.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=cWXlQBeEYhY&t=238s

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r1JwDcopftk

Malum, yakında soğuklar bitiyor. 3x3, 4x4, 5x5 metre ebatlarında geniş çadırlar var. Soba borusu çıkışı da mevcut, içeriye soba da kurabilirsiniz. Gazebo olması şart değil, başka tasarımda geniş çadırlar da var. Karavanla kıyaslandığında hepsinin fiyatları uygun. Eğer sabit ve güvenli bir alanınız varsa, elektrik, atık su ve wc boşaltma yeri de mevcutsa bu kadar kısa süre için karavan alma ve satmayla uğraşmaya gerek yok. Zemine de ahşap paletleri dizip üstüne bir kat osb panel+ strafor yapılırsa alttan gelen soğuk kesilir.

İçeriye çekyat, yatak, masa, sandalye hatta portatif wc'nizi de koyabilirsiniz. Duş almaya ve çamaşır-bulaşık yıkamaya gelince asıl sıkıntı burada başlıyor işte.. Şebeke suyu bağlayabilecekseniz sıkıntı yok ama taşıma su ile değirmen çevirecekseniz en lüks karavanı da alsanız her türlü sıkıntı.

Avrupa çekme karavanlarda her şey gazla çalışıyor. Özellikle soğukta tüp yettiremezsiniz eğer kışı da geçirecekseniz. Adana'nın kışını bilmiyorum ama sıcaklık düştükçe tüpün içindeki sıvı hızlı buharlaşmadığı için sobayı yakmak için yeterli gazı tedarik edemiyor. Hal böyle olunca yarım bitik tüpleri değiştirmek gerekiyor. Bunu önlemek için tüpü ısıtmak lazım. Tüpü izolasyonlu malzemeyle sarmak zannedildiği gibi işe yaramaz. İşletme maliyetlerini de düşünmeniz lazım.

Geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın.
Ekleme yapayım..

Geniş bir çekme karavan iyi bir seçim olacaktır. Kısa vadeli plan varsa, piyasada adı olan, ikinci eli satılabilir olanlara bakmakta fayda var.

Telefon numaranızı kaldırın bence. Depremden sonra dolandırıcılara gün doğdu tekrar. Çok dolanıyorlar sarı sitede. Onlar buralarada geliyordur, malzeme alıyordur kendilerine.

Yer kazanmaya örnek:
Motokaravanda kış bahçesi ile nasıl ekstra yer kazanılır dağın başında bir örnek. Takip ettiğim biri gayet memnun hayatından ekranlarda.

Video: https://youtu.be/-yB76nwGVTU?t=1624

Merhaba ismim Zeynel Gün

Tel 05303469230
Merhaba Zeynel Bey,

Ben de ADANA'da yaşıyorum. Bizim evde deprem sonrasında hasar yok, ancak malumunuz üzere ev halkı bayağı tedirgin. Ben yıllardır eşimi karavan konusunda ikna edememiştim. Rahatça ve özgürce gezmek için istiyordum. Deprem sonrasında biz de bir karavan almaya karar verdik. Herkes gibi biz de YouTube'dan sayısız videolar izledik. Akabinde çekme karavana karar verdik. Önce 750 kg altına baktık ve 2 üniversiteli çocukla sığabileceğimiz karavanların kesinlikle 750kg üstü olması gerektiğine karar verdik. Sonra avrupa karavanlara bakınca fiyatları ve sıfırları için bekleme süreleri bizi memnun etmedi. Sonunda ise yerli üretim yapan ama Avrupa standartlarında üreten çekme karavan firmalarından Serm & Barr 'a karar kıldık. Bir ay önce İstanbul'a günü birlik gidip karavanı inceledik ve sipariş verdik. Hemen hemen aynı boyutlarda olan Gencer Karavan ve Fenza Karavan'ı beğenmemize rağmen onların 250 kg kadar daha ağır olduğundan mı, 3 ay teslim süresi olduğundan mı yoksa tasarımı nedeniyle Serm & Barr bize daha doğru geldi. Haziran sonu İstanbul'a ailecek gidip karavanımızı almayı iple çekiyoruz.

Selamlar.

Merhaba Zeynel Bey,

Ben de ADANA'da yaşıyorum. Bizim evde deprem sonrasında hasar yok, ancak malumunuz üzere ev halkı bayağı tedirgin. Ben yıllardır eşimi karavan konusunda ikna edememiştim. Rahatça ve özgürce gezmek için istiyordum. Deprem sonrasında biz de bir karavan almaya karar verdik. Herkes gibi biz de YouTube'dan sayısız videolar izledik. Akabinde çekme karavana karar verdik. Önce 750 kg altına baktık ve 2 üniversiteli çocukla sığabileceğimiz karavanların kesinlikle 750kg üstü olması gerektiğine karar verdik. Sonra avrupa karavanlara bakınca fiyatları ve sıfırları için bekleme süreleri bizi memnun etmedi. Sonunda ise yerli üretim yapan ama Avrupa standartlarında üreten çekme karavan firmalarından Serm & Barr 'a karar kıldık. Bir ay önce İstanbul'a günü birlik gidip karavanı inceledik ve sipariş verdik. Hemen hemen aynı boyutlarda olan Gencer Karavan ve Fenza Karavan'ı beğenmemize rağmen onların 250 kg kadar daha ağır olduğundan mı, 3 ay teslim süresi olduğundan mı yoksa tasarımı nedeniyle Serm & Barr bize daha doğru geldi. Haziran sonu İstanbul'a ailecek gidip karavanımızı almayı iple çekiyoruz.

Selamlar.
Hayırlı uğurlu olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri