Depremzedelere Giyecekler Yeni Ve Faturalı Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,628

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Konuyu açayım mı diye iki gündür düṣündüm. Galiba konuṣmakta fayda var.

Yakınımdaki bir yerleṣim yerindeki gönüllü itfaiyeciler depremzedeler için yardım toplamıṣlar. Toplam 150 paket. Paketlerde yeni giyeceklerin yanında iyi kaliteli ve iyi durumda kullanılmısları da var.

Münih Konsolosluğundan kendilerine, sadece yeni ve faturalı giyeceklerin Türkiye’ye gönderilebileceği bildirilmiṣ.

Bu durum yardım toplayanları biraz üzmüṣ ve ṣaṣırtmıṣ. Almanya’da bu türlü yardımlarda kullanılmıṣ ama kaliteli giyeceklerde yardıma dahil.

Konsolosluktan durumu öğrendikten sonra, içinde kullanılmıṣ giyecek olan paketleri Almanya’da çocuk ve gençler için yardım toplayan derneklere vererek sorunu çözmüṣler.

Türkiye’deki yardımlarda sadece yeni giyecekler mi toplanıyor? Veya deprem nedeniye özel bir durum mu var?

Konuyu açayım mı diye iki gündür düṣündüm. Galiba konuṣmakta fayda var.

Yakınımdaki bir yerleṣim yerindeki gönüllü itfaiyeciler depremzedeler için yardım toplamıṣlar. Toplam 150 paket. Paketlerde yeni giyeceklerin yanında iyi kaliteli ve iyi durumda kullanılmısları da var.

Münih Konsolosluğundan kendilerine, sadece yeni ve faturalı giyeceklerin Türkiye’ye gönderilebileceği bildirilmiṣ.

Bu durum yardım toplayanları biraz üzmüṣ ve ṣaṣırtmıṣ. Almanya’da bu türlü yardımlarda kullanılmıṣ ama kaliteli giyeceklerde yardıma dahil.

Konsolosluktan durumu öğrendikten sonra, içinde kullanılmıṣ giyecek olan paketleri Almanya’da çocuk ve gençler için yardım toplayan derneklere vererek sorunu çözmüṣler.

Türkiye’deki yardımlarda sadece yeni giyecekler mi toplanıyor? Veya deprem nedeniye özel bir durum mu var?
Benim bildiğim kadarı ile sadece yeni giyecekler kabul ediliyor. Eskileri gönderilse bile ayrılıp atılıyor. Bu yüzden yeni kıyafetler gönderiniz.

Benim bildiğim kadarı ile sadece yeni giyecekler kabul ediliyor. Eskileri gönderilse bile ayrılıp atılıyor. Bu yüzden yeni kıyafetler gönderiniz.

Almanya’da kargo ṣirketleri, bazı hava yolları, „Birlikte Yardım Edelim“ baṣlığı altında bir yardım kampanyası baṣlattılar. Wir helfen gemeinsam

Pazartesinden itibaren yirmi kiloya kadar pakeleri ücretsiz göndermek mümkün.

Gönderilecekler listesinde „kulanılmamıṣ veya yeni durumdaki kıṣlık giyeceklerde var.

Paketlere çok kimsenin fatura koymak aklına gelmeyecektir.

Gönderilen bazı malzemelerin atıldığı duyulursa gönderenler için hiç olmaz. Inṣallah bir çözüm bulunur.

Almanya’da kargo ṣirketleri, bazı hava yolları, „Birlikte Yardım Edelim“ baṣlığı altında bir yardım kampanyası baṣlattılar. Wir helfen gemeinsam

Pazartesinden itibaren yirmi kiloya kadar pakeleri ücretsiz göndermek mümkün.

Gönderilecekler listesinde „kulanılmamıṣ veya yeni durumdaki kıṣlık giyeceklerde var.

Paketlere çok kimsenin fatura koymak aklına gelmeyecektir.

Gönderilen bazı malzemelerin atıldığı duyulursa gönderenler için hiç olmaz. Inṣallah bir çözüm bulunur.
Paketlere fatura konulması gerektiğini hiç duymadım. Sadece yeni kıyafetler istendiğini, Sahadaki şartların eski kıyafetleri yıkayıp yeniden kullanıma hazırlamaya uygun olmadığı söylenmişti. Ben de TV'lerden duyduklarımı paylaşıyorum.

Yücel Bey, burada yardım toplayanlar genellikle kullanılmıṣ giyeceklerin, yıkanmıṣ, temizlenmiṣ olmasına dikkat ediyorlar. Aslında bu giyecekleri görünce de bu durum anlaṣılır sanıyorum.

Ülkeler arasında kültürel farklar olabilir. Bu da normaldir.

Haber kanalların birinde gördüm.Depremzedelerin kullanılmış eski ve kötü durumdaki kıyaftlerin üstelikte yazlık kıyafetlerinde çokca geldiğini söylüyorlardı.
Gerçi bu gibi kolileri getirenler ;şahsi gönderimler mi,Ahbab yada AFAD kanalıyla getirilenler mi yoksa başka STK lar tarafından getirilenlerden mi orası belli değildi.

Hüseyin bey, aslında yeni kıyafet istenmesindeki mantık, ilçelere karavan girmesini toptan yasaklamayla benzeşiyor. "Ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim, açıklayayım efendim :rolleyes: :

Depremin ilk günlerinde toplanan yardım malzemelerinin içinden mor renkli abiye topuklu ayakkabılar falan çıkmış. Bazı insanlar evinde kullanmadığı ne varsa, yazlık, kışlık, bayramlık, düğünlük, her şeyi kolilere doldurup göndermiş, akılları sıra yardım edecekler diye. Bunların dışında kullanılmayacak durumda yırtık, eski ve pis olanların da çıkmasına şaşırmamak gerek. Tabii bunlar azınlıktır benim tahminim.

Hal böyle olunca yardım toplama ve dağıtım merkezlerinde bunları ayrıştırmak için ekstra insan gücü lazım. Bakmışlar çok vakit alıyor, toptan hepsini yasaklayalım olsun bitsin bu iş diye kıvrak zekamızı konuşturmuşlar. Yani pire için yorgan yakmışlar anlayacağınız. Karavan yasaklarıyla da bağlantısı böyle işte :sweatsmile:

Bakmışlar çok vakit alıyor, toptan hepsini yasaklayalım olsun bitsin bu iş diye kıvrak zekamızı konuşturmuşlar. Yani pire için yorgan yakmışlar anlayacağınız.

Bilmem o şekilde anlaşılması acil bir hüküm olmaz mıydı ?
Burada Napolyon zamanından beri savaş ve afetlerde yaralılar için geçerli olan Triaj (seçim) kuralına sanırım bu sefer de giysiler açısından uyulmuş. Yani iş gücü sayısının ve onların zamanlarının kısıtlılığında duruma işlevlik kazandırma zorunluluğu doğmakta. Alışılmışın dışındaki durumlar için alışılmışın dışına çıkılan bu yaklaşıma sivri akıllılık yerine, afet lojistiği açısından bakmak sanırım daha yerinde olurdu.
Zaten AFAD ve Kızılay da giysilerin besinlere göre kendi afet düzenleriyle bütünleşmesinin daha fazla iş gücü ve zaman gerektirdiğini söylüyorlar.
Düşünün bir öğün anında ve herkese uygun, fakat tekil yapıda bir giysi için uygun yapıda birini bulmanın lojistik sorunu var. Nakit yardım ise bilindiği üzere her zaman, her durum ve her kişiye doğrudan uyması açısından en ideali olmalı.
Tabii bir de sadece yeni giysi kabul ediyoruz demenin yardım severi satın alıp gönderme külfeti yerine daha kolay ve uygun nakit yardıma yönlendirme etkisi de olmakta.

Böyle organizasyonların bizden daha profesyonel yapıda olması şaşırtıcı değil.
Belki Bekir beyin de eğitimini aldığı bu konuda ilave edecekleri vardır ?

Askerliğimi sıhhiyede yaparken öğrenmek ve uygulamak zorunda olduğum triaj ile halen benim de sorunum olsa da sahada doğruluğu açısından bu özel durumlarda şüphe edilmemekte.

Meraklısına sağlıkta savaş ve afet triyajı:
Afet triajı sınıflandırma ve önceliklendirme bileşenlerine sahip olması bakımından bilinen acil servis triyajı ile benzerlik taşımaktadır. Bununla birlikte afet triyajını acil servis triyajından ayıran belirgin farklılıklar vardır. Afet triyajı bireyin sağ kalımından ziyade kitlenin/toplumun sağ kalımını sağlamaya odaklanır.
(Burada iki uygulamayı karşılaştırırken, acil servisi normal zamanlardaki kullanılmış giysi yardımı olarak düşünmeli)

Son düzenleme:

.
Teoman beye uydum OpenAI API sayfasına sordum. 😋

Afetlerde kullanılmış giysiler mi yoksa yeni giysiler mi daha uygundur ?

Cevap:
Afetlerde kullanılmış giysilerin ve yeni giysilerin ikisinin de farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Burada öncelikle hangi tür afetin yaşandığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Kullanılmış Giysilerin Avantajları:
  • Acil durumlarda hızlı bir şekilde toplanabilirler ve dağıtılabilirler.
  • İnsanlar genellikle kendilerine yakın hissettikleri giysileri tercih ederler ve kullanılmış giysiler daha rahat ve tanıdık olabilir.
  • Kullanılmış giysilerin toplanması ve dağıtılması, yeni giysilerin üretilmesi ve taşınması kadar maliyetli olmayabilir.
Kullanılmış Giysilerin Dezavantajları:
  • Kullanılmış giysilerin temizliği ve dezenfeksiyonu güç olabilir ve bazı sağlık riskleri oluşturabilir.
  • Kullanılmış giysiler, doğru boyut ve uygunluğu sağlamak için seçici olarak toplanmalıdır.
  • Kullanılmış giysiler, insanların onlara ihtiyaç duyduğu durumlarda yetersiz veya uygun olmayabilir.
Yeni Giysilerin Avantajları:
  • Yeni giysiler, temiz, hijyenik ve herkes için uygun boyutta ve uygun olabilirler.
  • Yeni giysiler, insanların ihtiyaç duydukları doğru tür ve boyutlarda kolayca üretilebilir ve dağıtılabilir.
  • Yeni giysiler, sağlık riskleri olmadan kullanılabileceğinden, afet sonrası sağlık sorunlarına neden olma riski daha düşüktür.
Yeni Giysilerin Dezavantajları:
  • Yeni giysilerin üretimi, taşınması ve dağıtımı, kullanılmış giysilerden daha maliyetli olabilir.
  • İnsanlar, kendilerine yakın hissetmedikleri yeni giysileri tercih etmeyebilirler.
Sonuç olarak, afetlerde kullanılmış giysiler ve yeni giysilerin ihr ikisi de farklı avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Hangi tür giysilerin kullanılacağına karar vermeden önce, afet türü, insanların ihtiyaçları ve mevcut kaynaklar gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Siz de sorun. Soru tarzınıza göre başka cevap alma durumunuz olabilir..

Son düzenleme:

Bir de;
“Afetlerde yeni giysiler mi yoksa kullanılmış giysiler mi daha kolay dağıtılabilir ? “
sorusuna şöyle cevap verdi.

Afetlerde yardım amaçlı giysi dağıtımı yapmak, insani bir ihtiyaçtır ve dağıtılacak giysilerin türü önemlidir. Yeni giysiler ile kullanılmış giysilerin dağıtımı açısından avantajları ve dezavantajları vardır.
Yeni giysiler, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü bu giysilerin hijyenik olması ve kullanılmamış olması nedeniyle sağlık açısından daha güvenlidirler. Ayrıca, yeni giysiler daha çekici görünebilir ve birçok insanın moralini yükseltebilir. Ancak, yeni giysilerin satın alınması maliyetlidir ve bir afet durumunda, büyük miktarlarda yeni giysi temin etmek zor olabilir.
Kullanılmış giysiler, maliyet açısından daha ucuz olabilir ve birçok insanın ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olabilir. Ayrıca, kullanılmış giysilerin geri dönüştürülmesi ve çevreye duyarlı bir seçenek olması da önemlidir. Ancak, kullanılmış giysilerin hijyenik olup olmadığından emin olunması gerekir. Bazı insanlar, kullanılmış giysileri almak istemeyebilirler ve bu nedenle daha az tercih edilebilir olabilirler.
Sonuç olarak, afetlerde yeni giysiler ile kullanılmış giysilerin dağıtımı açısından avantajları ve dezavantajları vardır. Her durumda, hijyen ve insanların ihtiyaçlarına uygunluğu göz önünde bulundurularak, hangi tür giysilerin dağıtılacağına karar verilmelidir.

Forumdaki paylaṣımlar çok zaman saatlerce düṣünülen ṣeyler değil. Hiçbir paylaṣım da altın terazisiyle tartılmaz. Aklımıza geleni oturup yazabilme serbestliği forumların en güzel tarafı. Ifade özgürlüğüde böyle bir ṣey olsa gerek.

Yazılanlara çok cevap verilmesi arzu edilen bir durum. Yalnız cevabında biraz spontan/aklımıza geldiği gibi, Internet araṣtırmaları yapmadan verilmesi de fena olmaz.

Tabii ki durum konuya göre de değiṣebilir…

Bir de;
“Afetlerde yeni giysiler mi yoksa kullanılmış giysiler mi daha kolay dağıtılabilir ? “
sorusuna şöyle cevap verdi.

Afetlerde yardım amaçlı giysi dağıtımı yapmak, insani bir ihtiyaçtır ve dağıtılacak giysilerin türü önemlidir. Yeni giysiler ile kullanılmış giysilerin dağıtımı açısından avantajları ve dezavantajları vardır.
............
Sonuç olarak, afetlerde yeni giysiler ile kullanılmış giysilerin dağıtımı açısından avantajları ve dezavantajları vardır. Her durumda, hijyen ve insanların ihtiyaçlarına uygunluğu göz önünde bulundurularak, hangi tür giysilerin dağıtılacağına karar verilmelidir.

Maşallah yapay zeka değil de sanki siyasetci zekası yanıt vermiş.
Ne şiş yansın, ne kebap...
"Karar sizin ,banane kardeşim "demediği kalmış.

Bende Yücel bey gibi yeni kıyafetlerin gönderilmesi ve ortaya dökme yada kargaşa şeklinde değil bir düzen içinde dağıtılması taraftarıyım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri