Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan landscape Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,189
Merhaba :
Land Rover parça katoloğunda da gösterildiği gibi lastikleri tek olarak vermiyor. 2 nolu resim diye ayırmış ve içerisine hirolik reservuar(depo) ı da almış. Ancak çıkma olarak belki temin edilebilinir ve o lastiklere de ne kadar güvenilir.Sonuçta fren

Bakımda Yağ değişimi Her 10 bin km de bir yağ rotoru hava filitresi ve yağ değişirraçta
Her 20 bin de bir yağ filitresi
her 40 bin de bir tüm yağlar değişir(bu yağlara ek olarak difransiyel transfer kutusu ve otm şzm yağı ve filitresi veya manuel şanzıman yağı) değişir
Araçta havalı süspansiyon var ise sol arka stop sökülerek eas filitresi de değişir.
Buna ek olarak 80 bin km de bir Ace yağı ve filitresi de değişir.

Motor yağı castrol 10w -40 land rover in önerdiği yağdır.Motor 7.2 lt yağ alır.
difransiyeller ,transfer kutusu 75w-90 yağ kullanır
Otm şzm yağı dextron 3 veya üzeri yağ kullanır.5,5lt
Ace yağı 1 lt yeterlidir stc50519

ESR 4238 -Hava filitresi
LPX100590 -Yağ filitresi
ERR6299 -Rotor filitresi
RQB000540 - EAS filitresi(havalı süspansiyon)
RVJ100010 - ACE filitresi

Depo lastii

Etiketler

ENİS BEY VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM DİSCOVERY KÖRÜKLER İPTAL EDİLMİŞ YÜKSELTİLMİŞ SANIRIM. ACE SİSTEMİNİ MERAK ETTİM. SİSTEM NASIL ÇALIŞIR, ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI NASIL ANLARIZ. HERHANGİ BİR İKAZ OLMADAN.

Ace (active cornering enhancement)
aktif viraj desteği
Sistem bir adet hidroliği basınçlandıran ve motordan kayışla hareket alan pompa
Bir adet valf bloğu(içindeki valflerle hidroliği gerekli olan yerlere yönlendirir.
İki adet viraj demiri (demir üzerinde hidrolik amörtisörler bulunur)
Rezervuar
sensörler ve kontrol ünitesi
Araç viraj alırken bir köşeye yatma eğilimi gösterir .Sistem bu yatma eğilimini sensörler vasıtası ile algılayarak yatan köşeye viraj demiri vasıtasını yukarıya kaldırarak müdahale eder.bu şekilde araçla giderken tam sağ yada sol yapmanıza rağmen araç yatmaz.Ve de sistem devrede iken zzzz diye ses duyabilirsiniz.

Özür dileyerek Konunun maksadını düşünüyorum .Konu başlığı ile bizim son birkaç mesajın ilgisi kalmadı herhalde.Yeni başlık açılır ise merak ettiklerinizle ilgili başka arkadaşların da konuya bilgileri dahilinde zenginlik katacağı kanaatindeyim. Saygılar sunarım...

enis bey o sıstemın çalışması ıçın havalı sıtem çalşmasımılazım benım arka koruklar iptal yay katım vıraja çok sert gırdımı akıf vıraj tesek lambası yanıyo sonra somıyo çalıştığnmı yoksa çalışmadığnımı ışretı bılgıler ıçın çok teşkur iykı varsın saygılar

ACE körüklerle çalışıyor, EBD bununla bağlantılı bir de ABS olayı var. Yani körükleri iptal ettiğinde bütün bu sistemlerle oynanmış olur

İyi günler
Enis bey
Hiç bir çıkar gözetmeden, bilgilerini paylaşan nadir bir kişiliğiniz var.
Verdiğiniz her kıymetli bilgi için teşekkür ederim.
Saygılar
Batuhan

merhaba enis bey, size bir sorum olacaktı bu pazar arazideyken aracın gosterge panelindeki s ve m ikaz lambaları yanıp sonmeye basladı iki uc defa kontagı ac kapa yaptım gecmedi. sonrasında 5 dk bekledikten sonra aracı çalıştırdığımda ikaz lambalarının yanıp sönmesi durdu. kitapcığından okuduğumda otomatik vites elektrik arızası hemen servise götürün yazıyordu. fakat oradaki arkadaşlardan birisi de sansıman yağı cok zorlanmadan yada yağ eksiltmekten dolayı ısınmıştır o yüzden yanmıştır dedi. sizce sorun nedir servise götürmem gereklimidir şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

landscape' Alıntı:
Ace (active cornering enhancement)
aktif viraj desteği
Sistem bir adet hidroliği basınçlandıran ve motordan kayışla hareket alan pompa
Bir adet valf bloğu(içindeki valflerle hidroliği gerekli olan yerlere yönlendirir.
İki adet viraj demiri (demir üzerinde hidrolik amörtisörler bulunur)
Rezervuar
sensörler ve kontrol ünitesi
Araç viraj alırken bir köşeye yatma eğilimi gösterir .Sistem bu yatma eğilimini sensörler vasıtası ile algılayarak yatan köşeye viraj demiri vasıtasını yukarıya kaldırarak müdahale eder.bu şekilde araçla giderken tam sağ yada sol yapmanıza rağmen araç yatmaz.Ve de sistem devrede iken zzzz diye ses duyabilirsiniz.

Özür dileyerek Konunun maksadını düşünüyorum .Konu başlığı ile bizim son birkaç mesajın ilgisi kalmadı herhalde.Yeni başlık açılır ise merak ettiklerinizle ilgili başka arkadaşların da konuya bilgileri dahilinde zenginlik katacağı kanaatindeyim. Saygılar sunarım...
Enis bey size bir önceki mesajda sorum vardı ama sanırım gözünuzden kaçtı

dt_bulut' Alıntı:
merhaba enis bey, size bir sorum olacaktı bu pazar arazideyken aracın gosterge panelindeki s ve m ikaz lambaları yanıp sonmeye basladı iki uc defa kontagı ac kapa yaptım gecmedi. sonrasında 5 dk bekledikten sonra aracı çalıştırdığımda ikaz lambalarının yanıp sönmesi durdu. kitapcığından okuduğumda otomatik vites elektrik arızası hemen servise götürün yazıyordu. fakat oradaki arkadaşlardan birisi de sansıman yağı cok zorlanmadan yada yağ eksiltmekten dolayı ısınmıştır o yüzden yanmıştır dedi. sizce sorun nedir servise götürmem gereklimidir şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

Selam, arazide fazla çamura/suya girdiyseniz otomatik vites müşiri denilen bir parça ıslanmış yada çamurlanmış olabilir. Ben değiştirmek zorunda kaldım biraz da pahalı bir parça. Bilgisayara bağlatın ne arızası olduğunu söyler

Merhaba.
Çok genel bir cevap olacak ama diyagnoz cihazı(arıza tespit) ile arıza okumak gerekir.Çünkü bu M +S Manuel +sport ikazları bir çok sebepten yanabilir.Komponent arızalıdır yanar,başka bir kontrol ünitesi iletişim kuramaz yanar .Dediğim gibi kontrol edilmesi gerekir..
saygılar.

[/quote]

enis bey benım bı sorum olacak yağları ve fılıtreyı deyştım vıdes geçışlerı çok hısedlıyo bayağı duz vıdes gıbı bu normalmı,cevap ıçın şımdıden teşkur.

Ynt: Disca II ve Range Rover Şanzuman Yağı ve Filitresi Değişimi

Enis hocam,
Yakın zamanda ben de şanzıman yağı ve filtresini değiştirme yoluna gideceğim. İki sorum var.

Sipariş ettiğim filtre ve o-ringlerin yanında karter contası yok. Sipariş verdiğim yerde bu conta tek başına da yok.
Acaba contanın durumuna göre tekrar kullanılması veya yerine sıvı conta uygulanması mümkün olur mu dersin?

Şanzıman içindeki yağın tamamını değiştirebilmek mümkün değil sanırım. Bunun için flushing yapıldığını okumuştum. Senin bir önerin var mı?
Aynı yağ ile flushing yaparsak masraflı olacaktır. Acaba aracın önünün biraz kaldırıp o vaziyette yağı boşaltmanın faydası olur mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR