Discovery 2 Td5'te Yağ Soğutucu Arızası !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekin68 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,062

tekin68

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar ! 3 gün önce tatil dönüşü tamda yola çıkmadan önce yaşadığım bir tecrübeyi paylaşmak istedim. Motor suyunu kontrol etmek amacıyla kapağı açtığımda garip bir şekilde tankın içinde gri çamur kıvamında,suyla karışık yağ olduğunu farkettim. İstanbulda servisime danıştığımda conta veya eşanjör (yağ soğutucu) kaynaklanan bir sıkıntı olabileceğini öğrendim. Yağ ilave edip en yakın servise götürmeyi deneyebileceğim söylendi. Ben risk almak istemedim ayrıca araçla ilgili pek deneyim sahibi olmadığından aracı çekici ile Muğla'da servise yolladım. Tahmin edildiği gibi sorun yağ soğutucusundaymış. Problemli parçanın resmini bilgi amaçlı aşağıda paylaşıyorum. İlginç olan bu arıza kendini son ana kadar belli etmiyor. En azından ben farkedemedim. Araç hararetinde veya ekranda herhangi bir uyarı belirmedi. Motorun çalışmasında herhangi bir vuruntu,anormal bir ses farketmedim. Sadece hasbelkader babalarımızın klasik "şunun suyunu bi kontrol edeyim" mantığıyla farkedebildim. Sonuçta doğal olarak 2003 yılında üretilmiş bir aracın tüm aksamlarının,parçalarının vs. belli bir yorgunluğa ulaşması ve malzemenin ömrünü her an doldurabileceğini tekrar görmüş oldum. Disco sever olmak ve eksilerini bile bile katlanmak da 3cfea90e0e58ec3d88b57c5bea1e5d2e 1073ca56052a47ba480e80d98664f66b bu olsa gerek Tüm LR severlere kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler
Yağ soğutucusunun iç bölümümden yağ geçiyor , içten sıkıntı çıkarmaz , ama dışında soğutma suyu var, soğutma suyunda antifirizi güncel tutmayanlar, musluk suyu kullananlar ve organik antifiriz kullanmayan veya yıllarca antifiriz değiştirmeyip sonra antifiriz koyayim bari diyen araç sahiplerinin bu tip olayların başına gelmesi muhtemel, tabi bunu sizin için söylemedim, sonuçta araçlar hep 2. 3. 4. elde benden sonrası ne yaparsa yapsın mantığı
Arabayı kıl adamdan almak şart ama o tip adamlar çok az malesef

Öncesinden kimse net emin olamayacağına göre yağ soğutucusunu belli bi yaştan sonra error vermeden değiştirmekte fayda var , çünkü o yağın sistemden temizlenmesini sağlamakta başlı başına ayrı bi iş... soğutma sisteminin yağlanmaması bi bakımada iyi diyebiliriz , cürüfunun temiZlenmesi şart , çünkü pislikle karışıp balçık olup ,başka biyerleri tıkayabilir

Bu olayın genel anlamda sistemi yağlatmasından başka zararı yok, motor yağındaki basınç soğutma suyundaki basınçtan yüksek olduğu için suya yağ karışır , yağa su karışmaz, tabi çok geç farkedilerse motorda yağ kalmaz , oto kontrolü elden bırakmamak lazım

Son düzenleme:

Bu arada bu olayı anlamak için yağ basınç saati olması lazım , arabalarda malesef o yok, tekne motorlarında elektiriklenmeden yağ soğutucuları daha çabuk deforme olduğundan yağ basınç saati olur mutlaka ve basınçtaki ufak dalgalanmalar takip edilebilir , arabada ışık uyarısı var oda sistemde yağ kalmadığı zaman yani basınç
çok düşerse yanar
Tekne motorlarında tatlı su ve deniz suyu soğutma sistemlerinde ufak ufak tutya larda olur değişebilen
Aslında arabadada öyle veya böyle statik elektirik oluşuyor, hatta yere temas lastikle olduğu için bu elektrik taşınıyor sürekli ,araç motorlarının soğutma suyunda hiç tutya olmamasıda garip...

Yıllar önce çok görüyordum arabaların altında şaseye takılan, kömür tozu karışımı bi maddeden imal edilmiş kayış gibi paratonerler vardı yere sürten , onlardan temin edip takmak lazım , kapıların insanları çarpmasından ziyade bu tip işlere faydalı bişey aslında

Son düzenleme:

Bu arada bu olayı anlamak için yağ basınç saati olması lazım , arabalarda malesef o yok, tekne motorlarında elektiriklenmeden yağ soğutucuları daha çabuk deforme olduğundan yağ basınç saati olur mutlaka ve basınçtaki ufak dalgalanmalar takip edilebilir , arabada ışık uyarısı var oda sistemde yağ kalmadığı zaman yani basınç
çok düşerse yanar
Tekne motorlarında tatlı su ve deniz suyu soğutma sistemlerinde ufak ufak tutya larda olur değişebilen
Aslında arabadada öyle veya böyle statik elektirik oluşuyor, hatta yere temas lastikle olduğu için bu elektrik taşınıyor sürekli ,araç motorlarının soğutma suyunda hiç tutya olmamasıda garip...

Yıllar önce çok görüyordum arabaların altında şaseye takılan, kömür tozu karışımı bi maddeden imal edilmiş kayış gibi paratonerler vardı yere sürten , onlardan temin edip takmak lazım , kapıların insanları çarpmasından ziyade bu tip işlere faydalı bişey aslında

Troyexplorer bravo valla derya deniz bilgilere sahipsin sağolasın bizi de aydınlattın !

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

çok düşerse yanar

Süleyman Bey,bi servis açın siz en iyisi,ilk ve daimi müşteriniz ben olacağım.:smiley:

Büyük 2 zamanlı gemi motorları ile küçük dört zamanlı araç motorları arasında bazı kontrol ve sistem farkları var.Aslın da BMW nin tasarladığı bu TD5 motorları veya Land sistemi nin bence çok enteresan tarafları yokta,araçlar çok yıl aldığından ve genelde sür gitsin kullanıcılarının elinde olduğundan,bu yaşta biraz dikkat,bakım ,kontrol vs.gerekiyor.Hoş,her kullanıcı araç ustası olacak diye bir şey yok.Bazısı,parası ile güvendiği yerlere yaptıracak,Süleyman Kaptan gibi anlayanlar ve zamanıda müsait olanlar kendileri uğraşacak.Ben kendim mesela,zaman buldukça orasını burasını kurcalıyorum.Zamanım yoksa,yaptırıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR