Discovery 3 Sizce Arazi İçin mi Yol İçin mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 65conv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,759

65conv

Ana Kamp
Daha önce bir yıl civarı disco 2 kullandım.Disco 1 ile karsılastıramam ama disco2 benim için gercek bir arazi canavarı idi önümüze düz bir çizgi çekip rahatlıkla hedefimize ulaşıyorduk (Tabi abartmadan). Şimdi disco 3 geçtim disco 2 de tek hoşlanmadığım yol performansı idi. Disco 3 de tam anlamı ile cözülmüştü.Arazi performansına gelince yükseltmeler ile yanaşma açıları cözülmüş gibi ama daha dogru lastikle arazide zorlamadım aracı.Birde daha yeni diye herhalde.

Etiketler
Ynt: discovery 3 sizce arazi için mi yol için mi.

Youtube sitesinde Disco 3 diye aratırsanız Hollanda'lı bir Disco 3 kullanıcısının nasıl Defender çektiğine şahit olabilirsiniz.

Ynt: discovery 3 sizce arazi için mi yol için mi.

LR3 çok güzel bir araç... eminim çoğu insanı cezbedecek yönleri vardır. Lakin unutmamak gerekir, arazide sadece toprakla karşılaşmıyoruz. Bunun çamuru, karı, kayalıkları, su geçişleri vesairesi var. Teorik olarak her konuda mükemmel bir araç olsa da, araziye sokmadan önce bir kez daha düşünmek gerekir. Acaba ön tamponu ne kadardır? Aks kırsak kaça toplanır? enjeksiyonu bozulsa, altısı birden ne maliyet çıkarır? bunlar hep para. TD5'in enjeksiyonunun tanesi bin küsür lira. biri bozuldu mu hepsi değişiyor. TDV6'nınkini düşünemiyorum. 6 enjeksiyon parasına bugün insanlar yeni bir Puma dizel motor alabiliyor.

İşin zevki kadar biraz da yürütme maliyetini ve de en önemlisi arazide orta noktada arızalanıp kalan bir aracı kilometrelerce çekmek zorunda kalabileceğinizi düşünün.

Benim araziye çıkınca istediğim şey eğlenmek. Haftanın yorgunluğunu, stresini atmak. Biraz da bu açıdan bakıyorum. Eğer her çukuru, tepeyi aşacak bir aracım olsaydı, heralde bir kaç geziden sonra sıkılır ve arabayı bi kenara bırakırdım. Bazen, bilerek bir noktada arabayı batırıp çıkartmak için oynaşıyoruz. Daha eğlenceli...

Ynt: Discovery 3 Sizce Arazi için mi Yol için mi?

kullananın milyon dolarlık olduğunu kabul ettiğimizde advanture kitleri( sitesinde animasyonla ekleniyor ) eğim ve açı kontrolleri ile arazideki pilotun kabiliyet yeteneklerini daha üst seviyelere çıkaracağını düşünüyorum. ötesini engin bey özetlemiş aynen katılıyorum

Disco I i istediğiniz kadar donatın bence Disco 3 teki terrain response sistemi kadar müthiş bir performans yakalayamazsınız, bilgisayar sistemi her lastiğin dönüş hızını zemine göre ayarlıyor, şöföre fazla iş bırakmıyor, bu aracı Wattabee de parkurda test etmiştim gerçekten çok güçlü, çok kabiliyetli, kamp ve expedisyon için çok iyi ama ağır parkurda üzülürsünüz, bu kadar temiz ve elektroniği bol bir araçla girilmez bence ağır parkura, ağaçların arasına, yine tercih sizin

Deep' Alıntı:
bu kadar temiz ve elektroniği bol bir araçla girilmez bence ağır parkura, ağaçların arasına, yine tercih sizin

Mert Bey bence bu birazda '' Money Talks '' meselesi, sayet maddi anlamda olabilecek arızaları dert etmiyorsanız, bence söz konusu elektronik sistemler o kadar kolay sorun cıkartmayacaktır. Bizim durumumuz sanırım korkulu rüya görmektense uyanık kalmayı tercih ederim durumu.

En son aracın yüksekligini dengeleyen kompressörü değiştirdim.Zannediyorum 2300 ytl odedim. Bir de Ankara 'da Land yetkili servisinin dagın basında olması cabası. Belki bu yüzden henuz tam anlamıyla arazi tecrübesi yaşayamadım.

İşte araba bu cümle ile gözümde bitmiştir. :smiley:
Ha ha yükselme alçalma arızaları tam gaz devam....

Tam detaylı bilgiye sahip olmamama rağren, yükselip alçalabilen araçlara, 33 ler ve kitler uygulanamaz zannedersem..yada iptal edilmeli..Bizim Off-Road anlayışımıza bu sistem uygun mudur sizce ?

Komik gelicek ama işte o yüzden 2004 1.6 grand vitara (kısa şasi) aldım aklıma gelen her seyi yapıyorum (yükseltme , roolcage , kilit vs vs.)

Bence Disco 3 e standartdan büyük ve geniş bir AT lastik, şnorkel, vinç koyun ve o haliyle bırakın, mükemmel bir ekspedisyon aracı yaratmış olursunuz, Vitara da iyi bir tercih ama daha büyük motorlu olsa daha iyi olurdu

mert g4 te bolivya da d3 leri görmeliydin..çok marifetli,çok özellikli çok güzel...ama sizin gittiginize yaklaşamayacak arazile girdiğimizde bile körükler patladı,arızalar çıkardı..

Bana göre DİSCOVERY 3 karlı ve yağışlı günlerde uzun yolda kullanılacak asfalttan çıkmaması gereken bir araç . Yol tutuşu ,viraj girişleri çok mükemmel ama yinede ne amaçla yapıldığını unutmamak gerek.Bu araçlarda körüklerin arızalanması olayını çok duyuyoruz.Tabiki kullanıcının mutlaka araziye girmesi gerekeceği zamanlar olacaktır,bunun için araziya hiç giremez terimi kullanılamaz.Ama bana göre bir off-road aracı hiç değil.

Elektroniğin çoğaldığı 4x4 lerin sevilmediği ve bunların hiç bir işe yaramadığı desteklendiği sürece, demek ki ileride 2 el Off-road aracı bulunamaz hale gelecektir :smiley:

Eski araçları sevenleri tekrar tekrar baştan yapacaktır mutlaka, bakınız CJ serisi ;) Ayrıca hala tamamen elektronik olmayan Jeep Wrangler Rubicon, Toyota FJ, LR Defender gibi araçlar üretiliyor neyseki.

RR varken neden Disco3 gibi bir araca ihtiyaç duyuldu pek anlamadım açıkcası, her ne kadar arazide gezebilecek kabiliyete sahip olsada bu araç için arazide kullanacak çok fazla kullanıcı olacağını sanmıyorum. Offroad amacıyla araç alacaklar gerek alırken gerekse kullanırken daha düşük maliyetlerle yürütülecek gerek alımı gerekse parçaları daha uygun olan daha safkan araçlara yöneleceklerdir bence.

Bana göre elimizde bulunan araçlarımızın kıymetini bilmemiz lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR