Discovery Td5 Su Alma Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,858

focus

Zirve
Yer
Ankara
Arkadaşlar selam.
2001 Model TD5 aracım var.
Aracım ön yolcu koltuğunun olduğu yerden -fotoğrafta daire olan yer- su alıyor.

Yapmadığımız şey kalmadı.

İki defa tüm koltuklar, taban halıları, göğüsün altı, hatta ön cam söküldü. Aracın tabanı, klima hortumları, sunroof giderleri, kapı fitilleri kontrol edildi. Sebebini bulamadık.

Araba yağmur altında kaldığında taban ıslanıyor. Paspasın ıslanmasından suyun fotoğrafta işaretli yerden geldiğini tahmin ediyorum. Bir diğer tahminim belli bir yerde su birikiyor, belli bir noktadan sonra aracın içine akıyor.

Ekli dosyalar

• 2001-Land-Rover-Discovery.jpg
    2001-Land-Rover-Discovery.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 603

Etiketler
Ynt: Discovery Td5 Su Alma Sorunu

Suyun giriş noktası aracın yanlarında ya arkasında da olabilir. Su gövdede yürüyüp önde içeri giriyordur örneğin. Yan ve arka camlar gibi unsurları da kontrol edebilirsiniz..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu araçlar hakkında bir bilgim yok ama önceki sahip olduğum bir aracta kronik problem olarak yagmur suyu tahliye kanalları tıkanıp, iç kısımlara su alma olayı vardı. Ön kısımda sileceklerin alt kısmında bulunan su kanalı, aracın altından tahliye ediliyor, zamanla buraya düşen yaprak ve ya benzeri şeyler tıkanmaya sebebiyet veriyormuş. Belki sizin aracınızda da bu tip bir durum vardır.

Aynı olay, bu kış benim de başıma geldi. Aynı bölge ıslanıyordu, kuvvetli yağmurdan sonra. Yapılan kontrolde, su tahliyelerinin tıkandığı ortaya çıktı. Temizlendikten sonra olay bitti. Bence, sizin araçta gözden kaçan bir nokta kalmış olmalı.

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Arabanın üzerine on dakika boyunca su tuttuk olmadı. Yıkamacıya götürüp on dakka tazyikli su tuttuk yine bir sızıntı olmadı.

Aklıma bir tek yolcu tarafının üzerinde olan kalorifer tesisatı geliyor.

Yemin ediyorum, deli olacam artık.

Araba iki gündür kapalı otoparkta duruyordu. Şimdi çıkardım yağmur yağmasını bekliyorum. Gerekirse sabaha kadar arabanın içinde oturup bulacağım sızıntının kaynağını :smiley:

Sızan suda pas rengi yada antifiriz kokusu varmı, kaloriferi açıp kuru havada bir tur atın. Kalorifer mi sorusunda önemli etken
motor suyunuz eksiltme varmı?

güngör' Alıntı:
Sızan suda pas rengi yada antifiriz kokusu varmı, kaloriferi açıp kuru havada bir tur atın. Kalorifer mi sorusunda önemli etken
motor suyunuz eksiltme varmı?

Suya özellikle dikkat etmiştim Levent Bey, pas ya da antifiriz kokusu yok, temiz su. Ama aklıma kaloriferden başka bir yer gelmiyor. Bi o kaldı çünkü kontrol edilmeyen.
Eve az önce geldim, keşke çıkmadan mesajınızı okusaymışım, denerdim önerinizi.

birsel' Alıntı:
inşallah bulursunuz artık yerini.

İnşallah bakalım. Yarın bir daha kontrol edilecek. Sonucu paylaşırım buradan.

klima direnaj hortum ve baglantilari kontrol etmenizde fayda var veya sunroof dan aliyor bu araclar genelde giderler saglam ama suyun biriktigi ve sunroof direnajinin bagli oldugu tava yada havuz diyebiliriz oraya tahliyeden fazla su giriyor olabilir ic dikiz aynasi yada gunesliklerin oldugu yerleri bir kontrol edin sayet oralarda nem veya ıslaklik goruseniz sunroof cam lastigidir

kakyol' Alıntı:
klima direnaj hortum ve baglantilari kontrol etmenizde fayda var veya sunroof dan aliyor bu araclar genelde giderler saglam ama suyun biriktigi ve sunroof direnajinin bagli oldugu tava yada havuz diyebiliriz oraya tahliyeden fazla su giriyor olabilir ic dikiz aynasi yada gunesliklerin oldugu yerleri bir kontrol edin sayet oralarda nem veya ıslaklik goruseniz sunroof cam lastigidir

Kalorifer ve radyatörde de sıkıntı yok.
Tek ihtimal sizin de dediğiniz sunroofa, tahliyeden fazla su girmesi. Zaten şiddetli yağmur yağdığında ıslanıyor. Malum bu ara Ankara resmen İngiltere gibi. Geçen şiddetli yağmurdan sonra elimi sunroofun sağ köşesine sürdüğümde de ıslaklık geldi. İnşallah bu sefer çözeceğiz.

sayet çözerseniz ve sunroof lastiği bulursaniz bana da bilgi verirmisiniz bende ikisinin lastiklerini değiştirmek istiyorum ayni sorun ben de de vardi sunroof camlarinin ayar vidalarini sıkıştırıp kestik ama geçici cozum gibi geliyor bana değiştirmek en güzeli

http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID010297

Ben bir defa bu siteden alışveriş yaptım. Arka basamağın plastiği kırıktı ondan aldım. Bir haftada geliyor. Ama kargolanacak ülkeler arasında Türkiye otomatik olarak çıkmıyor. O yüzden müşteri hizmetlerine mail atıp hallettim.

Verdiğim linkte sunroof lastiği var, 35 pound diyor. Kargosuyla 40 pound civarında olur tahminim. Eğer ben alacak olursam sizi de haberdar ederim.

Emrah sorunu çözemediysen aracın altına yatıp birde şu linktekini dene.Bende de vardı aynı olay böyle çözdüm.

http://www.landroversonly.com/forums/f40/read-if-you-have-water-leaking-your-carpets-43045/

selamlar.

her türlü yardım ve yedek parça temini için arayın görüşelim CLK OTOMOTİV LAND ROVER YEDEK PARÇA 0312 278 62 20.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri