DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dizele LPG Montajı.....

'LAND ROVER' forumunda mu7y tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu 7152 kişi tarafından okunmuş, 8 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. mu7y

  mu7y Kamp III

  Mesaj:
  936
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ANkArA-KaZ DaĞLaRı
  Dizel lpg Dönüşümü....
  DIESEL LPG
  Copyright © 2005 - 2007. Ozon Lpg Installations Ltd. All Rights Reserved.
  System Description

  The system utilises all the original parts of the diesel engine. The additional parts can be seen below. Positioning will obviously be different for trucks, but the principles remain the same.

  1. LPG fuel tank
  2. Fill connection
  3. Gauge and fuel switch
  4. LPG electronic control unit
  5. Gas/air mixer
  6. Vaporiser
  7. Gas solenoid

  Unlike a petrol vehicle, there is no spark in a diesel engine and the diesel is actually used to ignite the gas.

  The system, in its entirety, is not complex. The LPG enters the engine along with the air and mixed before entering the intake manifold. With turbo and intercooled engines, a similar system is used, but in this case the gas is pushed into the engine at a slightly higher pressure than the intake manifold.

  Advantages:

  Using LPG in your engine has a number of advantages. When the gas is in the engine, it has some very beneficial properties, as seen below:
  1. Full burn of the diesel, as opposed to a normal engine only burning about 80%. As a result of this, there is no black smoke seen from the exhaust.
  2. Emissions are reduced significantly.
  3. An economic saving of up to 25% in fuel costs.
  4. Due to the nature in which the gas burns, a slight power increase is also noticed, we try to keep this below 10% to eliminate engine/gearbox damage.
  5. As proven with petrol / LPG engines, being a clean, total burn fuel, the LPG actually seems to clean the engine, thus prolonging it's life.


  The location of the tank is basically any space where it will fit. The tanks are smaller that for petrol conversions, due to the gas/diesel mix being about 15-20%.

  Attached to the tank is a filler and then the pipe work to the front of the vehicle via a filter. The front end of the system is controlled via an electronic switch which houses the gauge so the level of gas in the tank can be seen in the cab.

  The gas is controlled via a reducer that controls the amount of gas entering the engine and is heated via the water pipes in the vehicle.

  On a turbo / intercooled vehicle, the pressure in the turbo is measured to obtain the entry pressure of the gas.


  Emissions
  The emissions from this system are much lower than other diesel engines and as a result, a converted vehicle may benefit from a reduced pollution.

  Safety
  The system has many safety measures built in. In the event of a gas line failing, there is an electronic shut off built into the tank so that it cannot leak. There are also two shutoffs in the engine bay. Also, most vehicles incorporate a tilt sensor so if the vehicle is rolled, then the gas is shut off. The system is set up so that if there is a gas problem then the vehicle will run on diesel as before the conversion.

  The tanks are made of 3.5mm steel and tested to very high specifications and can withstand major impact..

  Engine Wear
  The way that the gas gives a total burn in the engine means that rather that making the engine worse, it actually improves it, so that it appears cleaner if stripped down.

  http://www.ozonlpg.com/diesellpg.html
  Türkiye de yeni yeni yapılıyor ancak yurtdışında dizellerde de LPG dönüşümü yapılabiliyor. Tek fark LPG mazotla beraber yanıyor. Gücü arttırıyormus 87.4 bg üreten discovery TDi 95.1 bg e çıkmış.
  http://www.ozonlpg.com/ourrecentjobs17.html

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  dizeldeki lpg uygulaması ekonomi için değil güç artışı için, dizel motorlarda buji olmadığı(Ateşleme bujisi degil) için lpg mazot ile birlikte veriliyor, sıkışınca patlayan mazot beraberindeki lpg'yi de patlatıyor, güç artışı iki yakıtın beraber yanmasıyla oluyor....

  Milano Diesel/Lpg sisteminde çalışmalar sonuçlandı ve piyasaya sürüldü..
  DİZEL ARAÇLARINIZ İÇİN GELİŞTİRİLEN DIESEL-LPG ÇİFT YAKIT SİSTEMİ İLE ARTIK MAZOT GİDERLERİNİZ %20 - %30 ORANINDA DÜŞÜYOR. ÖZELLİKLE TİCARİ ARAÇLAR SERVİSLER ve ŞİRKET ARAÇLARI İÇİN GAYET İYİ BİR ORAN YAKALAYAN DIESEL-LPG ÇİFT YAKIT SİSTEMİ,

  DIESEL-LPG ÇİFT YAKIT SİSTEMİ
  Milano Dizel Lpg Dönüşüm Kitleri Özellikleri ve Çalışma Prensipi:
  1. yakıt tasarrufu sağlamak,
  2. motor performansını artırmak,
  3. dizelegzoz gazı carbon partikul oranını düşürmek,
  4. dizelmotorlardaki yağın kirlenme oranını düşürerek yağın kullanım süresini artırmak,
  motor ömrünün uzamasına katkı sağlamak için tasarlanmıştır.
  5. Ruhsata Lpg işletmeyle ilgili Diesel - Lpg resmi prosedürleri tamamlandı. Diesel-Lpg'nizi Milano markasıyla ruhsata işletebiliyorsunuz.

  Milano DizelSistem, Motorun gücünü ve performansını %20 - %30 oranına kadar artırır. motor tork artışıda bu oranda gerçekleşir.

  Dizel araca , LPG tankı, Gaz valfi, Redüktör, Enjektör, Elektronik kontrol ünitesi ve kumanda montajı aşağıda belirtilen şekilde monte edilir.
  Tanktan gelen sıvı LPG , gaz valfinden geçer ve filtreden geçerek , redüktöre gelir. Redüktörde motor soğutma sıvısı vasıtasıyla ısıtılan LPG buhar hale geçer ve basıncı düşürülür.
  Redüktörden çıkan LPG , tekrar filtreden geçer ve üzerindeki pislikler ve yağ bu filtre tarafından süzülür. Motor için gerekli olan LPG miktarı EKÜ tarafından hesaplanarak, enjektör tarafından emme manifoltuna gönderilir. Burada, hava ile karışan LPG , motora gönderilir.
  Silindire enjekte edilen mazot yanma sıcaklığına ulaşır ve yanma anında , hava ile karışan LPG, flaş etkisi yaparak, yanmamış olan tüm mazotu yakarak, motorun performansını artırır. Elektronik olarak ayarlanan LPG- Mazot oranı sistemin güvenli olarak çalışmasını sağlıyor.


  Şu anda sistem sadece Milano markasında sağlıklı yasal ve garantili çalışıyor. İlgilenen arkadaşlar için ; Türkiye Distribütörü Aser Lpg.

  www. aserlpg. com

  Dizel araca LPG takılmaya başlandı ​
  Ankaralı mühendis sonunda diesel araçlara da LPG takmayı başardı. Bu duruma en çok kamyoncular sevindi! Benzin ve motorine üst üste zam yapılması vatandaşları tasarruf yapmak için farklı arayışlara itmeye başladı. Ankaralı Makine Mühendisi Nevzat Adabağ'ın motorinle çalışan araçlara LPG takmaya başlaması diesel araç sahiplerini umutlandırdı.

  2002 yılından bu yana proje üzerinde çalıştığını belirten Makine Mühendisi Nevzat Adabağ, yanma sisteminin farklılığından dolayı benzinli araçlardaki gibi motorinli araçlara LPG takılamadığını, yaptığı sistemle artık bunun mümkün olduğunu ifade etti.

  Sistemin patentini alarak kamyon, Tır, çekici, otobüs, minibüs gibi diesel ile çalışan araçlara LPG takmaya başladıklarını belirten Adabağ, "Ecomix" adını verdiği sistemin çevreyi kirletmediğini, motorun gücünü arttırdığını ve ayrıca yakıttan yüzde 25-30 arasında değişen bir tasarruf sağladığını dile getirdi.

  Şu anda sisteme talep patlaması yaşandığını, özellikle aracı diesel olup da çok yakıt kullananlar tarafından tercih edildiğini kaydeden Nevzat Adabağ, "Sistemin maliyeti araca göre 4 bin 500 YTL'den başlatıp 12 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Yaptığımız araştırmalarda 6 ile 8 ay gibi bir sürede bunun maliyeti karşılanıyor. Motorin fiyatlarına son aylarda yapılan zamların ardından dizel araç sahipleri alternatif arayışlara gitti. Diesel aracı olanlar LPG taktırmak için bize gelmeye başladı" dedi.


  http://www.haberturk.com/haber.asp?id=79362&cat=130&dt=2008/06/09
   
  Etiketler:


 2. tugsan75

  tugsan75 Zirve

  Mesaj:
  2.019
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  Bence çok gereksiz,ayda 5.000 km yol yapıyorsan,2 senede anca parası çıkıyor. :eek: Ortalama 6 milyar dan hesaplayın göreceksiniz.8 beygir için bukadar paraya yazık bence :p.Ama arz talep meselesi. ???
   


 3. aytaç

  aytaç Kamp I

  Mesaj:
  118
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  lüzumsuz...
   


 4. ercan süzer

  ercan süzer Kamp III

  Mesaj:
  509
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  zonguldak
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  arabadan pahalı
   


 5. bayram

  bayram Kamp I

  Mesaj:
  121
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  dizel motorlarda yanma kayıplarını dusunursek mantıklı geliyor fakat fiyatı gercekten dusundurucu
   


 6. mu7y

  mu7y Kamp III

  Mesaj:
  936
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ANkArA-KaZ DaĞLaRı
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....  Fiyatın zamanla esnek olacagını sanırm tahmın edebılıyorsunuzdur :smiley:
   


 7. bayram

  bayram Kamp I

  Mesaj:
  121
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  arkadaslar ayrıca motordan 8 10 beygir almak kolay birsey degildir ciddi paralar harcanıpta guc kaybına ugramıs motorlar biliyorum ben burdan bakarsak hem yakıt tasarrufu hemde guc kazanmak fiyatta makulse neden olmasın.
   


 8. mu7y

  mu7y Kamp III

  Mesaj:
  936
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  ANkArA-KaZ DaĞLaRı
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  Katılıyorum evet.... Başlangıcta pahalı gelebılır fakat fırmalar arttıkca ıstenılen duzeye gelıcektır.....
   


 9. hasanfb

  hasanfb JEEP ˙·٠•★

  Mesaj:
  3.183
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  TÜRKİYE--İSTANBUL
  Ynt: Dizele LPG Montajı.....

  Dizelede lpg girdi sonunda hadi hayırlısı.. ;)
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...