DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

'TEKNİK EKİPMAN' forumunda CQC7 tarafından 25 Nisan 2008 tarihinde açılan konu 139353 kişi tarafından okunmuş, 395 cevap yazılmıştır

1. korbaba

korbaba Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0
    Ynt: Edc (everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var Mı? Varsa Nedir?

Micro pocket organizer'in kapalı hali;

Ekli dosyalar:

2. Rüstem ÖNEL

Rüstem ÖNEL 95 3.9 v8 disco1

Alınan Beğeni:
    0
    Ynt: Edc (everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var Mı? Varsa Nedir?

günlük bıçağım sürmene çakısı.

3. rfm

rfm Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0

Sayın Korbaba;

Görüşlerinize katılıyorum, Leatherman hafif, içerisinde tirbüşon ve kapak açacağı olan çakılar yapıncaya kadar bu iki markayı sanırım bir arada kullanmak zorundayız Yiyecek ve leatherman ilişkisi konusunda bir şey diyemeyeceğim, keskilerimi sürekli yağlı tuttuğum için pek gıda maddeleriyle haşır neşir etmiyorum ,diğer taraftan wave'im siyah ve 2 sene olmasına rağmen hala maalesef boya atabiliyor,çeliğinin özelliğinden sert ama paslanmaya müsait o yüzden sürekli yağlamak elzem.
    Wave'i sırt çantamda taşıdığım için bir sorun olmuyor ancak benzer bir çakıyı tıpkı victorinox ve wengerlerde olduğu gibi gerektiğinde cebimde de taşımak istiyorum. Ama gel gelelim Wave'in ağırlığı neredeyse pantolon düşürecek kadar olduğu için bu iş zor :smiley:

Bir sidekick kullanıcısı olarak, sidekick'in ağırlığı ve boyutları hakkında ne düşünüyorsunuz, alsam nadir de olsa cebimde taşıyabilir miyim? Bir de bu çakının kalitesi nasıl geleneksel leatherman kalitesinde mi? Wave veya benzeri modeller kadar güvenilir mi?

4. korbaba

korbaba Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

Merhaba rfm,
    öncelikle LM'in konserve açacak görünümlü avadanlığı gazoz kapağı da açıyor. Gerçi Vic.dakiler kadar çok başarılı değil ama oluyor.
    Sidekick ile Wave arasında nerdeyse 50 gr fark var. Boyut olarak yakınlar. Sidekick biraz daha ufak. Ağırlık olarak Wave 241gr. Sidekick 198,4gr. Bu fark cepte gerçekten hissediliyor. Ama Sidekick de hafif değil sonuçta. Bu tip ağılıktaki penseli çakıların ağırlığını bertaraf edecek iki çözüm var;
    1) Kemerde kılıfında taşımak
    veya
    2) Pocket clip dedikleri Cep klipsi kullanarak cebin dibine yollamadan cebin kumaşına tutturmak.

Sidekick'de cep klipsi var lakin Wave için ekstra almanız gerekiyor.

İki çözümden birini tavsiye ederim gerçekten nerdeyse ağırlıklarını ciddi ölçüde az hissedeceksiniz.

Sağlamlık bakımından Sidekick ile Wave aynı ligde değiller. Sidekick'in pense ağızların boşlukları Wave'e göre daha fazla. Wave elde daha robust hissi veriyor. Sidekick tasarım olarak biraz daha basit yapılmış. Bıçak ve testere haricinde diğer avadanlıkların kilidi yok. Belli ki ucuz bir penseli çakı yapılmak istenmiş ki fiyatından da anlaşılacağı üzere bu şekilde. Fakat çelik kalitesi Wave ile aynı. Sidekick 14 fonksiyonlu Wave ise 17.

Sidekick'in Wave'e göre üstünlüğü her yeri kromajlı olması. Fakat bu da penseyi sıktığınızda dezavantaj oluşturuyor.
    Büyükçe vidayı sıkmaya çalıştığınızda parmaklarınız öne doğru yani pense ağızlarına doğru kayıyor. Bu beni rahatsız etti birkaç kere. Eldiven giyince sorun yok, eldiven olmadığı zamanda elim kaymasın diye bez ile tuttum. Lakin kromajlı oluşu hoş ve elde tutarken insan oynamak istiyor onunla. Çelik kalitesi bakımından aynı kalite (420HC sanırım).
    Wave'deki pense ağız dişlileri Sidekick'e göre daha ufak. Ben Sidekick'in pense ağız dişlilerini daha çok beğeniyorum.

Ayrıca pensenin yaylı oluşu hoş bir özellik. Wave'de yok bu özellik.

Sonuç olarak Sidekick hoş ve şık bir penseli çakı, tavsiye ederim.

5. Onur.KOCA

Onur.KOCA Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1

Merhaba, benim yanımdan hiç ayırmadığım çakım da bu. Günlük hayatta çanta kullanmayı sevmediğimden çok fonksiyonlu çakılar taşıyamıyorum, cepte rahatsız ediyor. :smiley: Bıçak ağzı 7 cm.

Ekli dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      78,5 KB
      Okunma:
      243
    • 3.jpg
      3.jpg
      Dosya Boyutu:
      80,6 KB
      Okunma:
      263

6. oymakbaşı

oymakbaşı Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0

Bu da benim yanımdan ayırmadığım çeyizim :smiley:

Ekli dosyalar:

7. calt

calt Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0

Konuyu biraz gezdim, ama goremedim, sorulduysa affedin.

Bicak/caki tasimanin yasalligi nasil? Ornegin bir victorinox veya leatherman multi-tool'u cebimde tasisam, polis rastgele ustumu arayip bulursa, ne olur? El koyabilir mi? Haklarim neler?

Tesekkurler.

8. Onur.KOCA

Onur.KOCA Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1

Çok fonksiyonlu bir çakı ya da multitool'a hiçbir polisin bir şey diyeceğini sanmam. Çünkü zarar verme amaçlı taşınacak ürünler değil bunlar. Elbette daha bilgili arkadaşlar vardır ama özellikle sustalılar, kelebek tipi çakılar vs yasak. Ben 2 ileti yukarıda fotoğrafını koyduğum çakıyla birkaç defa çevirildim. Fakat taşıma amacımı düzgün bir şekilde anlatınca bir sıkıntı çıkmadı.

9. ahd35

ahd35 Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Benim yanımdan ayırmadığım victorinox minichamp ve outrider yasa olarak taşınabilşrlik açısından çakının kilitli olmaması gerekli

10. ahmetcan466

ahmetcan466 Kamp II

Alınan Beğeni:
    65
    69d897d21583a2317e8eae0dbdfb58fd.jpg b77304c0483210d645c9fbc5efda4e2c.jpg d3b62087b6d8f24194fbfd6f78292bc9.jpg
    15 yıldır yatarken hariç sürekli yanımda. Bazen yatarken bile yanımda. Bugune kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ne AVM lere girerken ne de resmi dairelerde...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. ahmetcan466

ahmetcan466 Kamp II

Alınan Beğeni:
    65
    Bu tip malzemeler sorun çıkartmaz kanaatindeyim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. tanersarp

tanersarp Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    13
    Victorinox victoria spartan ve True Utility Fixr... bu ikisiyle her işimi görüyorum.

true-utility-tu-200-fixr-anahtarlik-13162-97-b.jpg

DshQKc1X4AEcuot.jpg large.jpg

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...