EDC (Everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var mı? Varsa Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CQC7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 396
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 171,739
Ynt: Edc (everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var Mı? Varsa Nedir?

Micro pocket organizer'in kapalı hali;

20131127 135504

20131127 135712

Etiketler
Ynt: Edc (everyday Carry) Hergün Yanınızda Taşıdığınız Bıçağınız Var Mı? Varsa Nedir?

günlük bıçağım sürmene çakısı.

korbaba' Alıntı:
Ben bu kombinasyonu kamplı ve motorlu gezilerimde yapıyorum. Leatherman Wave ile Victorinox Climber birbirlerini çok iyi tamamlıyorlar.

Leatherman bıçaklarında gıcık olduğum parmak için uzun deliğe yiyecek artıkların girmesi. Ama penseleri tabiki on numara ve ağır işler için daha uygunlar. Ayrıca tek elle açılan bıçakları olması ayrıca avantaj. Victorinox veya Wenger çakıların da Leatherman'lere göre üstünlükleri var yok değil. Bıçaklarında delik yok böylece yemek artıkları girmiyor. Cımbız, kürdan, iğne, tirbişon, delgeç gibi çok işlevsel avadanlıkları var bazen hayat kurtarıyorlar. Büyüteç var bazılarında ki ona bile ihtiyaç duyuyorum bazen. Ayrıca makasları on numara.
Sonuç olarak ben hem Leatherman hem de Victorinox/Wenger modellerini yanımdan eksik etmiyorum ve birbirlerini çok iyi tamamladıklarını düşünüyorum.

Şehirde ise daha ufak ve hafif olan Leatherman Sidekick ile Wenger Forester sürekli beraberimde.

Sayın Korbaba;

Görüşlerinize katılıyorum, Leatherman hafif, içerisinde tirbüşon ve kapak açacağı olan çakılar yapıncaya kadar bu iki markayı sanırım bir arada kullanmak zorundayız Yiyecek ve leatherman ilişkisi konusunda bir şey diyemeyeceğim, keskilerimi sürekli yağlı tuttuğum için pek gıda maddeleriyle haşır neşir etmiyorum ,diğer taraftan wave'im siyah ve 2 sene olmasına rağmen hala maalesef boya atabiliyor,çeliğinin özelliğinden sert ama paslanmaya müsait o yüzden sürekli yağlamak elzem.
Wave'i sırt çantamda taşıdığım için bir sorun olmuyor ancak benzer bir çakıyı tıpkı victorinox ve wengerlerde olduğu gibi gerektiğinde cebimde de taşımak istiyorum. Ama gel gelelim Wave'in ağırlığı neredeyse pantolon düşürecek kadar olduğu için bu iş zor :smiley:

Bir sidekick kullanıcısı olarak, sidekick'in ağırlığı ve boyutları hakkında ne düşünüyorsunuz, alsam nadir de olsa cebimde taşıyabilir miyim? Bir de bu çakının kalitesi nasıl geleneksel leatherman kalitesinde mi? Wave veya benzeri modeller kadar güvenilir mi?

Merhaba rfm,
öncelikle LM'in konserve açacak görünümlü avadanlığı gazoz kapağı da açıyor. Gerçi Vic.dakiler kadar çok başarılı değil ama oluyor.
Sidekick ile Wave arasında nerdeyse 50 gr fark var. Boyut olarak yakınlar. Sidekick biraz daha ufak. Ağırlık olarak Wave 241gr. Sidekick 198,4gr. Bu fark cepte gerçekten hissediliyor. Ama Sidekick de hafif değil sonuçta. Bu tip ağılıktaki penseli çakıların ağırlığını bertaraf edecek iki çözüm var;
1) Kemerde kılıfında taşımak
veya
2) Pocket clip dedikleri Cep klipsi kullanarak cebin dibine yollamadan cebin kumaşına tutturmak.

Sidekick'de cep klipsi var lakin Wave için ekstra almanız gerekiyor.

İki çözümden birini tavsiye ederim gerçekten nerdeyse ağırlıklarını ciddi ölçüde az hissedeceksiniz.

Sağlamlık bakımından Sidekick ile Wave aynı ligde değiller. Sidekick'in pense ağızların boşlukları Wave'e göre daha fazla. Wave elde daha robust hissi veriyor. Sidekick tasarım olarak biraz daha basit yapılmış. Bıçak ve testere haricinde diğer avadanlıkların kilidi yok. Belli ki ucuz bir penseli çakı yapılmak istenmiş ki fiyatından da anlaşılacağı üzere bu şekilde. Fakat çelik kalitesi Wave ile aynı. Sidekick 14 fonksiyonlu Wave ise 17.

Sidekick'in Wave'e göre üstünlüğü her yeri kromajlı olması. Fakat bu da penseyi sıktığınızda dezavantaj oluşturuyor.
Büyükçe vidayı sıkmaya çalıştığınızda parmaklarınız öne doğru yani pense ağızlarına doğru kayıyor. Bu beni rahatsız etti birkaç kere. Eldiven giyince sorun yok, eldiven olmadığı zamanda elim kaymasın diye bez ile tuttum. Lakin kromajlı oluşu hoş ve elde tutarken insan oynamak istiyor onunla. Çelik kalitesi bakımından aynı kalite (420HC sanırım).
Wave'deki pense ağız dişlileri Sidekick'e göre daha ufak. Ben Sidekick'in pense ağız dişlilerini daha çok beğeniyorum.

Ayrıca pensenin yaylı oluşu hoş bir özellik. Wave'de yok bu özellik.

Sonuç olarak Sidekick hoş ve şık bir penseli çakı, tavsiye ederim.

Merhaba, benim yanımdan hiç ayırmadığım çakım da bu. Günlük hayatta çanta kullanmayı sevmediğimden çok fonksiyonlu çakılar taşıyamıyorum, cepte rahatsız ediyor. :smiley: Bıçak ağzı 7 cm.

1

3

Bu da benim yanımdan ayırmadığım çeyizim :smiley:

Ekli dosyalar

• DSC_0768.jpg
    DSC_0768.jpg
    121.6 KB · Görüntüleme: 351

Konuyu biraz gezdim, ama goremedim, sorulduysa affedin.

Bicak/caki tasimanin yasalligi nasil? Ornegin bir victorinox veya leatherman multi-tool'u cebimde tasisam, polis rastgele ustumu arayip bulursa, ne olur? El koyabilir mi? Haklarim neler?

Tesekkurler.

Çok fonksiyonlu bir çakı ya da multitool'a hiçbir polisin bir şey diyeceğini sanmam. Çünkü zarar verme amaçlı taşınacak ürünler değil bunlar. Elbette daha bilgili arkadaşlar vardır ama özellikle sustalılar, kelebek tipi çakılar vs yasak. Ben 2 ileti yukarıda fotoğrafını koyduğum çakıyla birkaç defa çevirildim. Fakat taşıma amacımı düzgün bir şekilde anlatınca bir sıkıntı çıkmadı.

Benim yanımdan ayırmadığım victorinox minichamp ve outrider yasa olarak taşınabilşrlik açısından çakının kilitli olmaması gerekli

69d897d21583a2317e8eae0dbdfb58fd
B77304c0483210d645c9fbc5efda4e2c
D3b62087b6d8f24194fbfd6f78292bc9

15 yıldır yatarken hariç sürekli yanımda. Bazen yatarken bile yanımda. Bugune kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ne AVM lere girerken ne de resmi dairelerde...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu başlığındaki mesajların hepsini okudum. Çok güzel bilgiler.
Güncel olarak takip edeceğim forumu.
Dikkatimi çeken bir şey var. O kadar bıçak, çakı konuşulmuş. Hiçkimse de Opinel'den bahsetmemiş. O kadar berbat bir çakı değildir umarım... :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR