En İyi Benzinli Expedition Dağcı Ocağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ahmet Selim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,587

Ahmet Selim

Kamp I
Merhaba arkadaşlar. Adam gibi benzinli expedition dağcı ocağı alıp yıllarca sorunsuz kullanmak istiyorum. Tıkanma sorunu kolay çözülebilirse iyi olur. İsmini hatırlayamadığım bir firmanın benzinli bir modelinde mıknatısla temizleme özelliği vardı. (Edit: Optimus Nova Plus olması lazım.) Bunun gibi kolay temizlenebilen sisteme sahip olsun istiyorum. İlk benzinli ocağım olacağı için bu tip ocaklar konusunda fazla bil sahibi değilim. Sağlam, sorunsuz, az yakıtla çok verimli çalışan benzinli ocak lazım. Rüzgar dayanımı, hafiflik, küçük hacim de önemli. Sizce hangi ocağı neden tercih etmeliyim ?

Etiketler
Ynt: En İyi Benzinli Expedition Dağcı Ocağı

Merhaba;

Bence benzinli ocağı yüksek seviyeli kış tırmanışları yapıyorsanız tercih edin.Normal kampçılık için fazla ağır ve gereksizdir.Ayrıca tecrübeniz yoksa çok tehlikeli olabilir.Bu uyarıyı yaptıktan sonra konuya döneyim.Bana göre dünyadaki en iyi benzin ocağı msr xgk'dır.Hertür yakıtı yakabilir.Ben yine msr markasının whispirlite int.modelini kullanıyorum tavsiye ederim.

msr xgk modelinde alev ayarı yokmuş. yemeklerin dibini yaktığını söylüyorlar. Bununla birlikte yakıt tüketimi de artacaktır. Lakin çok güçlü ve çok sağlam bir ocakmış. Primus nova plus ile msr xgk 'yı karşılaştırırsak hangisi daha iyidir. kar eritme ve rüzgar dayanımı çok önemli. Kışın yüksek irtifalarda kamp yapmayı düşünüyorum.

Alev ayarı yok diye birşey yok ayar var ama hassas değil yani çok fazla oynayamıyorsunuz.Çok güçlü yandığından bazı yemekleri pişirirken dikkatli olmanız gerekir örneğin pilav,puding gibi yiyecekleri yapmanız çok dikkat ister.Buna karşılık ben yine xgk tercih ederdim.

Kasif' Alıntı:
http://www.tuncfindik.com/msr-xgk-ii-ocak/

Resimdeki model daha iyi sanırım.
Xgk yeni
Simdilik favorim MSR XGK.

Alttaki model biraz daha dayanıksız görünüyor.
Msr xgk1

Tunç Abi "Zaman içinde ezilip büküldükçe ocağı tabana bağlayan pim ve vidalar kayboluyor, bu da ocağın işlevini etkilemese de dingildek ve oynak bir ocağınız oluyor" diye bir ifade kullanmış. Bu dediği parça ocağın ayağını gövdeye bağlayan vidalar mı acaba ?

Hocam bahsettiği olayın olması için çok ağır koşullarda,uzun yıllar sürekli kullanmanız gerekli.İş hayatından vakit bulup 2 günlük kamplara gitmekle o ocak bozulmaz. diye düşünüyorum.Yani yerinizde olsam böyle üst düzey bir ocak arıyorsam düşünmeden xgk'yı alırdım.

Eğer Ankaradaysanız XGK'yı alpinist satıyor.
http://www.alpinist.com.tr/

Nova'yı alacaksanız yine ankarada buzul kamp var ülkealanda güzel indirim yaparlar.
http://www.buzulkamp.com/

Kararımı verdim hafta içi MSR xgk alacağım inşallah. Birde Türkiye'nin bütün dağlarında yüksek irtifada güvenle kullanacağım 5 mevsim çadır ile -20 ve üzeri konfor derecesine sahip kaz tüyü tulum seçebilirsem şimdilik eksiğim kalmayacak. Uyku tulumu için ayrı başlık açtım fakat çadır için başlık açmadım. 5 mevsim 3 kişilik çadır tavsiye edebilir misiniz ? 1000 tl ve altı bütçe ayırdım. Husky Figter 700 tl civarı. Ama bu model kışın aşırı soğuklarda 3000 metreye kadar yüksek irtifada yeterli gelir mi bilmiyorum. Mesela Erciyes'te kışın aşırı soğuklarda -20 -30 derecelerde kamp yaparsak Husky Figter işe yarar mı ?

Husky fighter tercih edilen bir model fakat ben birtürlü sevemiyorum geçtiğimiz kış birkaç kez kaldım ama hiç memnun kalmadım çadırın içi çok uyduruk geliyor daha güven verici şekilde olabilirdi bence.Ben olsam 1000 tl'nin üzerine biraz daha çıkar The North face Mountain 25 alır çadır olayını kökten çözerdim.Büyük bir bütçe ayırdıysanız değerlendirmenizi öneririm veya marmot yada ferrinonunda güzel modelleri var bakılabilir.Tulum olarak kaz tüyü eusebio alaska kullanıyordum yakın zamana kadar -27 lik bir tulum gece içine girip sabah kümesten çıkmış gibi olmaktan rahatsız olmazsanız işinizi hayli görecek,fiyat performans açısından çok iyi bir tulumdur.Ama ben yine sağlam bir bütçe ayırdıysanız marmot helium yada Tnf'den blue kazoo,superlight gibi modelleri öneririm...

Milli dağcımız Tunç Fındık Abi'ye mail attım. Sağolsun kısa bir süre sonra döndü. Tavsiyeleri üzerine benim ihtiyaçlarım doğrultusunda Ocak olarak MSR XGK, Çadır olarak The North Face VE-25, Tulum olarak da The North Face İnferno modelini almaya karar verdim. Şuan The North Face VE-25 modelinin 5-6 defa kış aktivitesi görmüş, 1 yıl önce alınmış, çok temiz durumda ikinci elini buldum. 1000 tl'ye satın aldım. MSR XGK ocak ve İnferno modeli uyku tulumunun ikinci elini uygun fiyata denk getirebilirsem bu ürünleri de alacağım. Olmazsa sıfır alacağım. Tunç Fındık Abi'ye buradan çok teşekkür ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.