Eskihisar, Sadece Feribota Bindiğimiz Bir Yer Değildir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayhan ayvaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,648

ayhan ayvaz

Yeni Üye
Yer
ist
Çok sayıda insan Eskihisar'dan ferbibota binmiş, ya da feribottan inmiştir. Ancak Eskihisar'ın güzelliklerini görmek, gelen giden feribot yolcusunun sayısına kıyasla çok az kişiye kısmet olmuştur. Yolculuk telaşı nedeniyle dikkat edilmeyen, arka alanda kalan kasabaya yeterince alaka gösterilmemiştir. Yakın geçmişte küçük bir balıkçı köyü olan bu eski yerleşim yeri, şimdilerde şirin bir kasaba görüntüsünde. Kasabanın tarihi çok eskilere, ünlü komutan Anibal'a hatta daha öncesine uzanıyor. Romalılara uzun süre kafa tutan neredeyse Roma şehrini ele geçirecekken ağır iklim koşulları ve yorgunluk nedeniyle ordusu son savaşta bozguna uğrayan Anibal, kaçmak zorunda kalır. Kaçışını değişik yerlerde sürdürdükten sonra, yolu Nikeiata kalesine yani bugükü adı ile Eskihisar kelesine düşer. Küçük bir kırallık olan Bitinya kırallığına ait bu kalede bir süre yaşamaya devam eder. Fakat Romalılar onun yerini öğrenir. Küçük bir kırallık olan Bitinya kırallığına baskı yapan Romalılar, Anibal'ın bir süre göz hapsinde tutulmasını sağlar. Daha sonra da tutuklamak için gelirler. Çevresi Romalı askeslerce kuşatılan fakat diri olarak yakalanmak istmeyen Anibal, zahir içerek intihar eder. Her şeye rağmen, büyük bir komutan olması nedeniyle ona bir anıt mezar yaptırılır. Anibal'ın mezarı halen Eskihisar'dadır. Bu anıt mezarı görmeniz mümkün ama her ne hikmetse, sadece hafta içi mesai saatleri içinde ziyarete açıktır. Eskihisar kalesi deniz kıyısında bir tepenin üzerine kurulmuş güzel bir kaledir. Kahpe Bizans filmi burada çevrilmiştir. Malesef pazar günleri ziyarete kapalı olduğu için içerisini gezip göremedik. Demir parmaklıklı kapıdan baktığımızda içerde yazlık sinema misali manzara seyretmek için sandalyelerin dizilmiş olduğunu gördük. Şehrin tarihine geri dönecek olursak; İstanbul'un fethini gerçekleştiren askerlerden bir bölümü fetihten sonra Eskihisar köyünü kurarlar. O yüzden buranın yerli halkı için "Fatihin torunları" deniyormuş. Ben bu bilgiyi geziden döndükten sonra öğrendim. Bilseydim yerli halkın yüzlerini tek tek inceler, fetihin izlerini araştıran bir merak la bakardım. Eskihisar'ın tarihi binaları, kalesi, yürüyüşe doyamayacağınız bir sahili ve güzel lokantaları var. Bir de eski zeytinyağı imalathaneleri, gezenlerin ilgisini çekiyor. Ressam Osman Hamdi Bey müzesi de burada. Osman Hamdi Bey, 1856 yılında doğmuştur. Osmanlı Devleti'de üst düzey memuriyetlerde önemli görevler almış bir kişidir. Müzeciliği ve Ressamlığı ile ile tanınmaktadır. Meşhur "Kaplumbağa Terbiyecisi" Tablosu onun eseridir. Tarifi çok kolay İstanbuldan gidişte Gebze'ye bir kaç kilometre kala feribot tabelalarını takib ediyorsunuz feribot beklediğimiz alandan sola, sahile doğru dar bir geçiş var oradan 500 -600 metre devam ediyorsunuz, işte Eskihisar. İstanbul ve civarında oturanlar için yaz-kış günübirlik güzel bir gezi olacaktır. Dönüşte veya gidişte yol üzerinde bir anıt ağaç var ilginizi çeker mi bilmem, İçindeki dev bir kovuk orta boy bir çadır büyüklüğünde. Ben Eskihisar'ı gezdim ve çok beğendim. Haydi! size de iyi geziler.

DSC 0309

DSC 0302

DSC 0296

DSC 0294

DSC 0297

DSC 0298

DSC 0324

DSC 0322

DSC 0308

Etiketler
Ynt: Eskihisar, Sadece Feribota Bindiğimiz Bir Yer Değildir

Ben de sadece feribota binenlerden oldugumdan hem utandim hem de yeni bir hedef nokta daha belirlerdigim iicin sevindim..
Farkettirdiginiz icin tesekkurler :smiley:

Çok keyifli bir yazı olmuş Ayhan, ellerine sağlık. Geçtiğimiz pazar akşamı Gebze'deydim. Mert ve diğer arkadaşlar da Kartepe off-road gezisinden dönüyorlardı, Eskihisar'da toplanıp çay eşliğinde güzel bir muhabbet ettik. Bir haftasonu toplanıp hep beraber gidip gezelim oraları. Çocukluğum Darıca'nın kiraz bahçelerinde geçti benim ;)

Ayhan bey elinize sağlık, çok güzel bir paylaşım olmuş.
Eskihisar bana çok yakın. Ama kale restore edildikten sonra (kaleye) hiç gitmedim. (yani senelerdir) Eski hali içler acısıydı.
Bazen yakın yada sahip olupta her zaman görünen tarafın ötesinde göremediğimiz çok şey var.
Eskihisar'a kahvaltı ve yemek için çok giderdik bir ara. Baharda hep birlikte bir kahvaltı ve sonrasında güzel bir program yapabiliriz. Gebze'nin arka sokaklarında hala eski evler var görülmeye değer.

Eskihisar;

Benim çocukluğumun geçtiği yerdir. Böyle bir yazı ile beni eski günlere döndürdüğünüz için teşekkür ederim.
En çok sevdiğim yerlerden biridir. Öyleki Haydarpaşa Endüstri meslek lisesinde okurken bir keresinde Edebiyat öğretmenimizin sevdiğiniz bir yeri tasvir edin dediğinde Eskihisar ‘ ı anlatıp iyi not almıştım. Hala gözü kapalı resmini çizerim. Çocukluğumda eski çimento fabrikasının kalıntıları vardı. Onların arasında uygun yerlerde soyunur giyinir denize girerdik. Hatta çoğu kereler kamp bile yaptık şimdi feribot iskelesinin bulunduğu yerlerde. Kale daha döküntü idi. Tarkan filmi çekilmişti Kartal Tibet’in başrol oynadığı, Eva Bender’ in filan kale burçlarında göründüğü sahneler hatırlarım. Oralarda çok ta piknik yapmıştık. Kalenin hemen hemen her tarafında. Daha sonraları Kale kültür Bakanlığı ve gebzede kurulmuş bazı sosyal kuluplerce tamir edildi ve zaman zaman düğün vs toplantılara kiralanır oldu. Ben ondan sonra hiç gitmedim kaleye ama zaman zaman oralardan geçerim hala. Bazı bilgiler vereyim; Eskihisarda hiçbir zaman Annibal’ın mezarı bulunamadı. Dedemden duyduğum; cumhuriyetin kuruluş yıllarında Atatürkün emriyle asker ve köylü mezarı aramışlar ancak bir iz bulamamışlar. Efsaneye göre mezarın önündeki iki kayanın arasından denizi görüyormuş. Ben oraları karış karış gezdim. Hem arkadaşlarımla, hemde Dedemle. Dedem rahmetli; Kadstro da ehlivukuf idi ( bilirkişi) eski yazı yani Osmanlıca da okuyabildiğinden tüm gebzenin kadastro çalışmaları yapılırken oda kadastro ekibi ile dolaşırdı. Bizde şanslı isek kadroya alınırdık. Gebze Kadastro nun o tarihte iki adet Landrower jeepi vardı ki bizim için super bir şeydi ( o tarihlerde super kelimesi pek bilinmezdi onun yerine fevkalade yi kullanırdı büyüklerimiz). Bizim gerçi atımız , eşeğimiz vardı ama, Land Rowerin yerini tutmazdı arazide. Yani hız bakımından. Daha sonraları TÜBİTAK kuruldu bu sırada Tübitak arazisi içinde bir yer Annibalin mezarı diye koruma altına alındı!!!. Yani bir mermer parçası bulundu şu anda orada o var. Ama dediğim gibi kale içinde değil. Eskihisarın kuruluşu daha eski yani İstanbulun fethi ile filan alakası yok. Şöyle anlatılırdı bize güya kale bir türlü feth olunamıyormuş. Meğer yukarı tepelerden yeraltından su kanalları ile ( ARK) su getirirlermiş dolayısı ile kale kuşatılınca su ihtiyacını karşılarlar, kuşatanlar susuzluktan kırılırken onlar rahat ederlermiş. Birgün askerin biri köpeğinin belli bir güzergahta hep havladığını, ve yeri kazmaya çalıştığını fark etmiş. Kazmışlar onlar da bu su arkını bulmuşlar kale düşmüş ( fetholunmuş).
Ancak biz Gebzeliler Eskihisarlıları pek misafirperver bulmayız. Hatta derlerki bir zaman yatıyla Atatürk yanaşmış inmiş sahile ona bir sofra kurup bir rakı ikram etmemişler. Zamanın iktidarı da; rahmetli İsmet İNÖNÜ zamanı çimento fabrikası makinaları sökülüp Darıca ya yeniden yapılmış. Hatta La FARGE Fransız firması alıncaya kadar firmanın ürettiği çimento torbalarında ESKİHİSAR ve ASLAN çimento Fab. diye yazardı. Eskihisar zeytin zeytinyağı, üzüm üretimi yanında eskiden ipek böceği yetiştiriciliği yapıldığı söyleniyor. Ben Eskihisar yolunda yaklaşık yarımmetre çapında dut ağaçları olduğu zamanı hatırlıyorum. Ancak benim yakın çevremden hiç kimseden eskihisarda böyle bir iş yapıldığını duymadım. Bir keresinde Ünlü san’ atcı Zülfi LİVANELİ bir fantezisini anlattığı yazısını okudum. Eskihisar’dan bahsedince merak etimde. Meğer bu amcam da çok adını duyarmış eskihisarın sonra onbeş yaşında iken biraz para bulmuş bütün cesaretini toplayıp evden kaçmış mış. Bir otobüse atlamış mış. O zamanlar ankarada oturuyormuş bu zat, gece sabaha karşı Gebzede inmiş otobüsten ve de orada sabahçı kahveleri varmış orada bunu ağırlamışlar. ( tarif ettiği bölgede hiçbir zaman sabahçı kahveleri olmadığını elirteyim) oda anlatmış ben eskihisara gideceğim hangi yoldan gideyim demiş. Oradakiler hepsi birden demişlerki ya olurmu gece vakti biraz sonra sabah olur gün ışır hem de köy korucusu gelir, onunla birlikte gidersin demişler. Ben bu satırları okurken tahmin edemezsiniz ne haldeyim. Köy korucusu dediği benim dedemin ağabeyi olur 1967 de19 mayıs da vefat ettiydi. Kirazlar daha yeni olmuştu bizim bağda. Ben kiraz lara bakarken vefat ettiğini duymuştum. Böyle nefesimi tutmuş okuyorum. Derken köy korucusu gelmiş onunla yola çıkmışlar. Mükemmel derken mis gibi çam kokan ormanların arasından geçerken ben koptum GEBZE ESKİHİSAR arasında belki bir iki selvi ağacı vardı ama ben hiç çam ormanı görmedim. Zaten devamında da bir sürü palavra ile amcam yazısını sürdürdü. İşte ordan öğrendim. Hatta adamcağız birkaç gün Yaşlı bir kadının evinde kalmış kadın tepede bir evde tek başına yaşıyormuş ta bu arkadaşa demişlerki sen ona can yoldaşı olursun muş. Mış yani bir yabancı ya yaşlı kadını emanet ediyorlar. Hem de evi tepede.

Neyse seksenli yıllarda yani 1981 de en son orada kamp yapmıştık. En son ozaman denize girdim bir daha deniz o temizlikte olmadı hiç. Zaten Feribot iskelesi de yapılınca hiç tadı kalmadı. Şimdilerde Kartal Pendik Gebze civarındaki çiçekciler aranjman, süs buketi yapacakları şeyleri buralardan koprdıkları KOCAYEMİŞ dalları ,özellikle yeni sürgünleri (biz deli deriz) koparıp talan ediyorlar. Pendikte bir iki çiçekci ile bu yüzden kavga ettim. Bitanesine sordum bunları baban mı ekti de kopartıp burada satıyorsunuz dedim. Dükkanın önündeki kamyonetten sabahın erken saatlerinde kopartılmış kocayemiş dallarını içeri taşıyan çocuğa, içerden babası çıktı, benden aşağı kalır yeri yok herifin birde kızgın ki o kadar olur. Ben biraz aşağıdan aldım ama adam hem suçlu hem güçlü dükkan da onun ne yapim. Bir vuruşta iki taş pardon vitrin ve adam arka arkaya duruyordu. Büyük talihsizlik. Adamın ayağı takıldı ve vitrine çarptı. Ben gene gelirim dedim, ama böyle yaparsanız bir daha kocayemiş yiyemiyeceğiz. Bir iki defa tema vakfına, İstanbul valiliğine filan yazdım ama bir işlem yapıldığını duymadım. Sizde bu gibim adamları görürseniz dağda bayırda yalnız sanız sakın saldırmayın. Adamlar nede olsa dal kesmeye gelmişler. Yani yanlarında kesici aletler var. Benim kadar şanslı olmayabilirsiniz. Ama kalabalıkken yakalarsanız gereğini yaparsınız sanırım.

Genede eskihisar güzel ve sakin bir yerdir. Sahildeki restaurantlardan bazıları Cuma cumartesi akşamları fasıl olur. Fiyatları da mutedildir. Artık eskisi gibi balık da pek çıkmıyor ama şileden filan getiriyorlar. İnsanları mülayımdır.siz bulaşmazsanız ve aşırı gürültü yapmazsanız kimse size karışmaz, hatta dönüp bakmaz bile.80-90 yıllarında Gebze Beledeyesinin gafletinden bazı çirkin yapılar yapıldı isede. Hemen sit alanı ilan edilip inşaat lar durduruldu.ancak yeni yeni tepelere doğru!!! Bazı villam tırak binalar yapılıyor. Ama hala köy statüsünde yani nufusu 2000 i aşabilmiş değil. Yapın bir program gezdireyim sizi oralarda.

Orhan abi öncelikle tekrar hoşgeldin diyorum. Senin zamanları elbette bilemem ama en azından bu kadar bozulmadan öncesinde benim de çocukluğumun geçtiği yerdir. Hele Darıca'nın kiraz bahçelerinin yerinde şimdilerde koca koca sitelerin yapılmış olduğunu görünce, patlayana kadar yediğimiz kirazları iç geçirerek hatırlıyorum. Bahara doğru yapalım derim Eskihisar, Darıca hatta erken saatlerde yola çıkarsak Gebze'nin birkaç köyüne de gidilebilir...

sedatcığım,
sende zaten bana pek yabancı gelmedindi
gerçi bayağı gec cevap veriyorum ama bazı sıkıntılarımız vardı, ofisimizi kapatmak durumunda kaldık biraz atelyede imalat işlerine daldık neyse yine teknolojiyi yakaladık artık biraz daha rahatım. hem tezgah opr. birini aldım hemde teknik destek verecek bir eleman aldım. eski bir arkadaş emekli olduktan sonra benimle çalışmaya başladı. hatta bana 7 -15 temmuz arası kampa gitmeme bile izin verdi.
inşallah daha sık görüşürüz. eskihisar sonbaharad da güzel hele kocayemişler olunca
hoş ca kalın

Orhan abi selamlar, beni Gebze'den değil de İzcilik Federasyonu'ndan hatırlıyor olabilirsin :smiley: Biz Bayramoğlu'nda oturuyorduk. Gebze'de çok fazla kalmadım, belki 4-5 sene.

Aklıma soktun, sonbaharda güzel bir Eskihisar ve Darıca çıkarması yapalım :smiley: Akşam yemeğini de Ballıkayalar'da ;)

akşam sonbaharda soğuk olur ballıkayalar,
akşam yemeğini eskihisarda yiyelim, cuma akşamları fasılda var
izcilikfederasyonundan nasıl tanıyorum ordan da sedat diye biri vardı ama o senmisin?
vita ile samimi idiniz yanlış hatırlamıyorsam

Eskihisar'a ilk kez gidiyorsanız eğer mutlaka "yahu ben daha önce buraya neden gelmemişim" yada "hah işte, tam bana göre bir yer", sevdim burasını diyeceksiniz. Yöre halkı da yabancılık çektirmeyip kibar ve misafirperver olunca köy hemen sizi kucaklıyor. Eskihisar'da yerleşim düzeni de dışarıdan gelen misafirlere göre kurulmuş. Bu yüzden gelir düzeyiniz ne olursa olsun kendinize göre bir yer bulup ailece huzurlu ve hoş ortamda dinlenip vaki geçirebiliyorsunuz

merhabalar o sinema bozmasi sandalyeler hkında bilgi vereyim . belediyenin yaptirigi. antik (dandik) tiyatronun sandalyeleridir.

bak şimdi beni aldınız taaa nerelere götürdünüz
dururp duruken
75 li yıllarda 15 yaşında idim eski çimento fabrıkasının kalıntılarında gezinir feribotun olduğu tepeye çıkar piknik yapar şimdiki sakız ağacının etrafındaki zeytinlikte 5 kişinin kurabildiği çadırlarda kamp yapar sonrada kahvede hem oyun oynar hemde kahvedeki berberde traş olurduk
ağzınıza sağlık ne iyi ettinizde beni o günlere götürdünüz sağ olun

hadi yaa kazdagli, bizde orada kamp yapardık,
gebze sporun kampı vardı orda geldinmi?
hatırlıyor musun?
biz içlerindeki en haşarı grup tuk aramızda zenci bir cocuk ta vardı (allah rahmet eylesin)
hadi önümüzdeki cumartesi buluşalım orda

O tepelerde biz de az dolaşmadık ama bizimkiler 90 yıllardaydı :smiley: Okulu astığımızda yürüyerek Eskihisar'a iner kayık kiralardık, yaratabildiğimiz en küçük zaman dilimini mümkün olduğunca Eskihisar'da geçirirdik :smiley:

alonewolf' Alıntı:
izcilikfederasyonundan nasıl tanıyorum ordan da sedat diye biri vardı ama o senmisin?
vita ile samimi idiniz yanlış hatırlamıyorsam

Orhan abi kusura bakma mesajını yeni gördüm. Evet o Sedat, Vita da buralarda :smiley:

Sevgili alonewolf
evim pendikte iistediğiniz zaman haber verin
ister bu gün ister haftaya cumartesi atlar gelirim
müsaitseniz bu gün
0532 322 63 58
murat azak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR