DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Eskipazar Yalakkuz Köyü ve Eğriova Yaylası

'KARABÜK' forumunda 4WD tarafından 27 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu 15022 kişi tarafından okunmuş, 0 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. 4WD

  4WD Kamp II

  Mesaj:
  477
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  Irak\Kerkük
  [​IMG]

  [​IMG]


  Yalakkuz

               

                                                          YEŞİL YALAKKUZ

  İster Ankaradan gelin ister İstanbuldan yolunuzu bir anda yeşillerle çevrilmiş olarak bulduğunuzda Bolu’ya yaklaşmışsınız demektir. Bolu’dan yolunuzu Mengen’e döndürdüğünüzde mis gibi orman havası ve sıcacık insan yüreği ile Yeşil Yalakkuzumuza merhaba dersiniz. Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgesinin tam kalbinde kalan bu yerde üç kültüre de ait bambaşka manzaralar görebilirisiniz.   1995 yılına kadar Çankırı/Eskipazar’a bağlı bir köy olan Yalakkuz, 1995 yılında Karabük’ün il olması ile bu yeni şehrimize bağlanmıştır.  Aşçılar diyarı Mengen’e 25, Antik kent Eskipazar ilçemize ise 27 km uzaklıktaki Yalakkuz mevkii, birbirinden ayrı iki köy ve bu köylere ait mahallelerden oluşmaktadır. Sofular ve Hasanlar Köyü Yalakkuz bölgesini oluşturan iki nadide köyümüzüdür.

  YALAKKUZ İSMİ NEREDEN GELMİŞ?

  Köyümüze gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok sorduğu sorulardan biri budur. Fakat ne yazık ki köyümüzün yaşlıları da dâhil olmak üzere, bu ilginç ismin köyümüze neden verildiği bilinmemektedir. Fakat köyümüze ismini veren sözcüklere tek tek bakarak kendimizce mantıklı bulduğumuz bir açıklamamız var: “yalak” sözcüğü hayvanların su içtikleri derin kaba verilmiş bir isimdir. Nitekim köyümüz ormanlarla kaplı iki dağ arasındaki derin vadi de adeta bir “yalak” şeklinde konumlanmıştır.  “Kuz” sözcüğü ise eski Türkçemizde “gölgede kalan taraf” anlamına gelmektedir ki, köyümüz Yalakkuz, bahsettiğimiz bu iki dağın güneş almayan yanlarına kurulmuştur.

  YALAKKUZ  NERELERE KOMŞUDUR?

  Köyümüz Yalakkuz’un en yakın komşusu, batısında bulunan aşçılar diyarı Mengen’dir. Güneyinde ANTİKKENT namıyla bilinen Eskipazar ilçemiz bulunmaktadır. Kuzeydoğuya doğru gidildikçe demir ve çeliğin Türkiye deki merkezi Karabük karşımıza çıkar. Kuzey batısında ise yine bir başka zenginlik kaynağı olan TAŞ KÖMÜRÜ merkezimiz Zonguldak bulunmaktadır. 

  YALAKKUZ’UN DEMOGRAFİK DEĞERLERİ NELERDİR?

  Köyümüz Yalakkuz 2007 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus Sayım raporlarına göre 272 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bu 272 kişinin 140’ı erkek, 132’si de kadın nüfustan oluşmaktadır. Bu veriler Yalakkuz bölgesini oluşturan Sofular ve Hasanlar köylerinin toplam verileridir. Köylerimizi birbirinden bağımsız değerlendirdiğimizde ise Sofular Köyünün 203 (105 erkek,98 kadın) Hasanlar Köyünün ise 69 (35 erkek,34 kadın) kişiden oluştuğu ortaya çıkmaktadır.

  YALAKKUZ’UN İKLİMİ NASILDIR?

  3 Bölgenin tam ortasında kalan Yeşil Yalakkuz’da 2 farklı iklim tipini görmek mümkündür. Karadeniz bitki örtüsüne sahip olan köyümüzde yağmur 4 mevsim boyunca yağmaktadır. İç Anadolu’nun kara iklimi ise kış aylarında daha çok hissedilmektedir. Kışın köyümüze bolca kar yağmakta ve köyü çevreleyen dağlardaki çamlar bembeyaz gelincikleri andırmaktadır.

  YALAKKUZ’UN KÜLTÜREL MOTİFLERİ NELERDİR?

  Köyümüzün yaslandığı dağlar kışın karla kaplı olsa da yaz mevsiminde klima görevi yapmaktadır. Köyümüze 10 km mesafede bulunan EĞRİ OVA yaylasında her yıl temmuz ayının ikinci haftasında “GELENEKSEL YAYLA ŞENLİKLERİ” yapılmaktadır.  Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden gelen Yalakkuzlular ve farklı şehirlerden gelen misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerimiz çok coşkulu ve eğlenceli geçmektedir. Geleneksel ev yemeklerinin misafirlere ikram edildiği, Yalakkuz’a özel giysilerin sergilendiği, Televizyon dünyasından ünlülerin katıldığı bu şenliklerimiz her geçen yıl daha da renkli olmakta ve hazırlıkları aylar öncesinden yapılmaktadır. 

  YALAKKUZDA DÜĞÜNLER

  Yalakkuz görüp görebileceğiniz en renkli düğünlerin yaşandığı bir yerdir. Açık havada yapılan düğünlerimiz Cumartesi ve Pazar günlerinde yapılmaktadır. Açık havada yemeklerin yapıldığı, davul ve zurna eşliğinde köçeklerin saatlerce oynadığı düğünlerimizde rengârenk sahneler görmek mümkündür.

  YALAKKUZDA EKONOMİK ÇALIŞMALAR NELERDİR?

  Dört bir yanı ormanlarla kaplı olan köyümüzde “Ormancılık” en temel ekonomik faaliyetlerdendir. Tarım Kalkınma Kooperatifinin kontrolünde gerçekleşen ormancılık faaliyetleri köyümüzün ve ülkemizin ekonomisine elinden geldiğince katkı sağlamaktadır. Ormancılığın yanı sıra çok az düzeyde de olsa hayvancılık yapılmaktadır. Arazi şartları izin verdiği ölçüde ise tarımsal faaliyetler yürütülmektedir.

  EĞRİOVA YAYLASI

  Yalakkuz köyümüz sınırları içinde kalan Eskipazar'ımızın en güzel doga harikası hiç şüpesiz burası.
  Adeta Trabzon uzungöl yaylasının bire bir benzerinin minyatürü olan bu yaylada masmavi bir göl ve serin serin akan dereler çam ağaclarnın kokusuyla bütünleşmiş durumda. Eğriova yaylamızda piknik yapmak için düzenlenmiş alanlar bulunmakta, karavancılık kamp ve konaklama doga ile başbaşa kalmak isteyenlerin ilk tercihi. Bu dogal güzelligin Ankara ve istanbul gibi iki büyük ilimizin arasında bulunuşunun en büyük avantajı ulaşımın kolay ve zahmetsiz olması

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ylakkuz köyü ve Eskipazar ilçesi hakkında Eskipazar ve Yalakkuz yerel sitelerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
   
  Etiketler:


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. karabük eskipazar yalakkuz sofular köyü

  ,
 2. eğriova yaylası harita

  ,
 3. Karabuk eskıpazar yalakkuz koyu


Yükleniyor...