Eylül'de Yayla'da Şenlik Var

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Trakya Gezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,228

Trakya Gezi

Kamp I
Mesajlar
195
Tepkime puanı
21
Web
www.trakyagezi.com
Trakya’da mevsimlerin devinimi içerdikleri ruh iklimini yansıtan bir dizi şenlikle kutlanır. Kışa veda ederken doğanın uyanışı coşku dolu ilkbahar şenlikleri ile taçlanır. Kışın ölü toprağını üzerinden silkeleyen doğanın filiz filiz, domru domru, yaprak yaprak uyanması, berekete durması beklenir. Kümesteki, ağıldaki, ahırdaki, çiftlikteki sürülerin çoğalması arzulanır. Velhasıl “ümit” taşır bahar şenlikleri.

Yaz sarı sıcağıyla iner ama bağı bostanı ala, mora, kırmızıya, yeşile, ebem kuşağının tüm renklerine bezer. Kırkikindi yağmurları inmemişse, hasat vakti çiftçinin alın teri sular kara toprağı. Birbiriyle böyle helalleşirler.
Yaz ortasından itibaren bazısı neredeyse kış başına kadar sürecek bir başka koşturmaca başlar. Çok ama çok cümbüşlüdür. Hasatta kaldırılan ürünü başka başka ürünlere dönüştürerek kışın tüketilmek üzere kilere kaldırmanın vaktidir artık. Pazılar açılmalı, erişteler, kuskuslar hazırlanmalı, turşular, reçeller, konserveler, salçalar kurulmalı… Balı süzmek, pekmezi durultmak lazım… Sütün yağını almak, kalıp kalıp peynirler döküp dolaba kaldırmak… Dizi dizi iplerde biberler, bamyalar; incecik ak pak tülbentten örtüler altındaki tavalarda kurutulmayı bekleyen domatesler, erikler, kayısılar, dutlar, elmalar… Cevizimiz bol ama ağzımızı tatlandıracak kadar fındığımız da yok değil hani… Üzüm bağlarımızdan şıra, zeytin bağlarımızdan yağ damlar toprağa…

İlkbahara “ümit” düşmüşse, sonbahar şenliklerine “şükür” olsa gerek. Şimdi bu bolluğa, berekete şükretmenin, eşle dostla paylaşmanın vaktidir. Eskiden harman sonuna bırakılan düğün derneği aratmaz Trakya’da sonbahar şenlikleri. Harman parasını cebine koyanın, kasaba kasaba gezen panayırcıların peşinden ma’aile gezdiği günlerden geriye bir Pavli kaldı. Trakya’nın ayakta kalan son panayırı… Bir asırı geçen bir süredir Pehlivanköy çayırlarını şenlendirmeye devam ediyor, Pavli Panayırı.

Yarattığı farkındalık ile son birkaç yıldır Pavli’yle yarışan bir başka sonbahar şenliğini kutlamak yine Kırklareli’ye nasiptir. Adını kentin tarihi dokusuna ev sahipliği yapan Yayla Mahallesi’nde alan ve eski dönemlerdeki harman sonu kutlamalarının modern bir yorumla sunulduğu; “Kırklareli Yayla Mahallesi Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri”…

Eylül'de YAYLA'da Şenlik Var - Trakya Gezi
Kırklareli Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri.jpg
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,343
Mesajlar
1,491,512
Kayıtlı Üye Sayımız
169,696
Kaydolan Son Üyemiz
Surpa

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst