Ford Transit Motocamperın Iç Dizaynı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uysalburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,374

uysalburak

Zirve
Yer
İstanbul/Bahçeşehir
Daha önce transit in iç ölçülerini rica etmiştim cevap alamadım buna cevap alırım inşallah. En 1.78m imiş.

Ford transit motocamperınızın iç dizaynını nasıl yaptınız ? Ford kalitesinden dayanıklılığından vazgeçmek istemiyorum. Ama fordun eni dar 1.78. Dolayısıyla yatağı enine koyma şansım Yok. Yatağı boyuna koyarsam da en aZ 1.90 yapacağım için 50 cm civarı yer kaybım olacak.
Sizlerin yatakla ve diğer bölümler ile ilgili yerleşim planınız nasıl?

Etiketler
.

Ford Transit’in (2006-2013) dış genişliği 1974 mm. Ben 180 boyumla öğlen uykumu ayağımın altına koyduğum tabureyle arka koltuklarda yapabiliyorum. Eğer izolasyonu, belki kirişini de demonte ettiğiniz bu bölgelerde 1-2 cm kapalı gözenekli polietilen levhalarla yaparsanız (üstü inçe keçe ile de kaplanabiliyor), enine yatmanız mümkün olmalı. Fakat muhakkak sahada ölçüm yapmalısınız.. Araçların hepsi milimi milimine ayni değil denmekte.

AB996C2A B16B 49EB B524 3AEAE918ECC2

Uysal bey, tavsiye için yola iki kişi çıkacağınızdan başka donelere ihtiyaç var.
Hangi aylarda yollarda olacaksınız ?
Sanırım karavan tek aracınız olmayacak ?
Avrupa’ya hiç mi çıkmayacaksınız ?
Duş olmazsa olmaz mı ?
Küçük buzdolapları ile tecrübeniz olmalı ?
Tv benzeri ekstra elektrikli aletlere bakışınız ne ?
Kampinge girme sıklığınız ne olacak dersiniz ?
Eşinizin uyumunu 10 üzerinden kaç puanlarsınız ?
Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Son düzenleme:

.

Ford Transit’in (2006-2013) dış genişliği 1974 mm. Ben 180 boyumla öğlen uykumu ayağımın altına koyduğum tabureyle arka koltuklarda yapabiliyorum. Eğer izolasyonu, belki kirişini de demonte ettiğiniz bu bölgelerde 1-2 cm kapalı gözenekli polietilen levhalarla yaparsanız (üstü inçe keçe ile de kaplanabiliyor), enine yatmanız mümkün olmalı. Fakat muhakkak sahada ölçüm yapmalısınız.. Araçların hepsi milimi milimine ayni değil denmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 507638

Uysal bey, tavsiye için yola iki kişi çıkacağınızdan başka donelere ihtiyaç var.
Hangi aylarda yollarda olacaksınız ?
Avrupa’ya hiç mi çıkmayacaksınız ?
Duş olmazsa olmaz mı ?
Küçük buzdolapları ile tecrübeniz olmalı ?
Tv benzeri ekstra elektrikli aletlere bakışınız ne ?
Kampinge girme sıklığınız ne olacak dersiniz ?
Eşinizin uyumunu 10 üzerinden kaç puanlarsınız ?
Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Yardımınız için teşekkür ederim. Benim boyum da 181 maalesef ford un 1,78 lik Enine sığamadım. Hatta bu yüzden ducato bakınmaya başladım ama aracı. Kalitesi de çok önemli.
Olması gereken herşey olmasını istiyorum uzun süreli geziler yapacağız eşimle birlikte inşallah. 2 kişiyiz bu arada.
Hatta birçok karavancının aşırı lüks dediği bulaşık makinesini dahi ( A+++ olanını su taaarrufu için) düşünüyorum. Yatak bölümünde tv olmasa da olur.
Mümkün olduğu kadar kamping değil Ferdi geziler konaklamalar düşünüyorum.
Wc marine tip bıçaklı düşünüyorum. Aslında 2 kişi olduğumuz için de gerekirse klasik yan kapı girişinin karşında 2 koltuk olmasa da olur. Şoför ve yolcu koltuğu dönerli olacağı için o kısımdaki açılır kapanır masa da soğuk havalarda içeride yemek yenilebilir diye düşünüyorum
Arabanın üst kısmına yerleştirebilirsem 2 tane monoksital 1 tane polikristal güneş paneli istiyorum. Webasto boiler olmazsa olmazlar. Klima konusunda emin değilim. Alacağım araç zaten klimalı olacak ama konaklama sırasında yetmeyebilir sanırım.

Benim asıl derdim yatak kısmı. en 190 olmadığı için arka kısmı öne doğru 190 yatak yaparsam yerleşim nasıl yapabilirim. Bir iki örnek buldum ama karar veremedim. 574d145b83f45cde8932ee3e0b177602 0bc713191e41e58f4ff3b3dd0b01197a

.

Asıl sorunuzun yatak olduğunu atlamışım. (Sorry :yum: Aceleciğimi nedense bitmeyen gençliğime verin)

Ford Transit’in banyolu uzunlamasına yataklı çözümü için, Pössl’in artık üretemediği “For 2” modeli örnek alınabilir.

İkinci yatağın 190 cm den kısa olması ve uzun yatağın ayak ucu üzerine buzdolabı yahut küçük bir dolabın konumlanırılması esas alınmıştı. Banyo sürücü arkasında ve kapı yanında ise küçük bir mutfak bloğu yer almaktaydı.
Depolama yaz ve bahar ayları için sanırım sorun olmamalı ?

Üstelik hepsi en kısa versiyona sığdırılmışdı.
Fakat sizin bulaşık makinası bu uzunlukta, maalesef “havada bulut”..:yum:

.

D9809142 9A36 4E56 A580 BA2A84CD5924

Gördüğünüz üzere uzun yatak banyo arkasında.
Bu yatak 190cm olunca, banyoya ~80cm kalmakta.

6A6A7472 F037 43CF 8E3F 82FEC3713CEA

9843D8B0 D926 4FD1 BD3B 4ECBFD5E8791

.
Enine yatak alternatifi için, dediğiniz üzere PSA araçları da düşünülebilir..

...
* Klima ve marin WC için galiba farklı düşünüyoruz..
* Tasarımınızdaki panel cins farkını anlayamadım. Kapasitesi de bulaşık makinasıyla ilgili olmalı ? Yoksa yaz ve bahar ayları Akdeniz kıyılarında kompresörlü buzdolabıyla beraber bana ~100 W yeterli gelmekte.
* Islak mendil+ 1-2 damla deterjan+ kapağı delik yarım litrelik plastik şişe, bulaşık için su tüketimimizi inanılmaz azaltıyor.
Tabi herkesin keyfi farklı diyelim..:yum:

.

Son düzenleme:

Dün gece biraz kafa patlattım bir proje çizdim ama uygulanabilirliğini imalatçı ile tartışacağım tabiki.
Sizlerin de fikirleri benim için önemli.
Enerji için yetmediği yerde jeneratör kullanmayı göze aldım.
Yatağın yanına 45 cm derinliğinde raydolap koydum. Yatak seviyesinin 30 cm üstüne kadar raf koymayıp o seviyeden sonra koyacağım. Kapı girişine ocağı taşırdım. 70cm kapı genişliği bırakıyorum yeter mi sizce ?
Wc duş genişliği benim için yatak kadar önemli. Hayatımın büyük kısmını geçirdiğim yerler lakin.
Fikirler için şimdiden teşekkürler
Fe9781e37343d59969582d62b5829bc7

Güneş panelinde birini farklı tutmayı düşünmemde ki sebep sadece yazları Güney değil Karadeniz ve yaylalarda da vakit geçirmeyi düşünmem. Sisli puslu ortamlarda diğer güneş paneli faydalı olabilir diye düşündüm.

Tabiki ne kadar az jeneratör kullanmaya ihtiyacım olursa benim için o kadar iyi.

Ben Samsun doğumluyum. Karadeniz in o bozuk yollarında en iyi dayanan araç yıllardan beri ford tur. Her ilçede mutlaka birkaç ford parçacısı tamircisi vardır Türkiye de. Hangi sanayiye gidersem gideyim ford cu görürüm. Yan sanayi parça her zaman her yerde bulunur.

Bu sebepler beni ford transit e doğru itti...

.

Kapı girişi minimum 60 cm kabul ediliyor. Yani yeterli.

Çizim için Google Sketchup programını kullanın.
Hem tasarımlarınızı 3D görürsünüz, hem de beni yukarıdaki planınızı tenkit etmekten kurtarırsınız. :p

...
Karavancılar için, panel cinsleri arası randıman farkı, tamamen teorik karakterli. Pratikte inanın anlamı yok.
Hesaplar için altta imzamdaki “Solar hesabı” nı tıklayın.

.

Son düzenleme:

.

Kapı girişi minimum 60 cm kabul ediliyor. Yani yeterli.

Çizim için Google Sketchup programını kullanın.
Hem tasarımlarınızı 3D görürsünüz, hem de beni yukarıdaki planınızı tenkit etmekten kurtarırsınız. :p

...
Karavancılar için, panel cinsleri arası randıman farkı, tamamen teorik karakterli. Pratikte inanın anlamı yok.
Hesaplar için altta imzamdaki “Solar hesabı” nı tıklayın.

.

Program fikri için teşekkür ederim. Bilgisayar dan giriş yaptığımda yükleyeceğim. Bu akıllı telefonlar hayatımıza öyle bir girdi ki

Ben Samsun doğumluyum. Karadeniz in o bozuk yollarında en iyi dayanan araç yıllardan beri ford tur. Her ilçede mutlaka birkaç ford parçacısı tamircisi vardır Türkiye de. Hangi sanayiye gidersem gideyim ford cu görürüm. Yan sanayi parça her zaman her yerde bulunur.

Bu sebepler beni ford transit e doğru itti...
Emin misiniz? Eski transitlerden bahsetmiyorum. 5-6 yıllık transitler ne yazık ki dediğiniz gibi değil sanki.

Emin misiniz? Eski transitlerden bahsetmiyorum. 5-6 yıllık transitler ne yazık ki dediğiniz gibi değil sanki.

Araçların hiçbiri artık eski kalitesinde değil. Çok kırılgan. Ne kadar elektronik o kadar sorun aslında.
Ama Türkiye’nin her yerinde ford u gözü kapalı söküp tamir edecek tamirci var. Aslında benim için asıl önemlisi bu. Yolda kalmak en büyük korkum diğer markalarla can yakacak tamir ve parça ücretleri...

Burak Bey bozuk yollarda bulaşık makinesinin içindeki tabak ve bardakların hali kafama takıldı.:smiley: Karavanlar için özel bulaşık makinesi var mı bilmiyorum.

Sprinter’de yatağı iki pencere hizasına gelecek şekilde yukarıya yaptım böylece iki pencerenin de boşluklarından faydalanabiliyorum, boyum 1.82 ve enlemesine yatabiliyorum. Yatak yüksek olunca altında bagaj yeri de bol oluyor.

Son düzenleme:

Müthiş hazırlamışsınız elinize emeğinize sağlık. Yaklaşık 102amp çıktı günlük tüketimim. Gerçi burada mikrodalga fırın ve bulaşık makinesi Yok. Onlarla olsun da 150 Amp olsun. Düşündüğüm 3 adet güneş paneli rahat rahat doldurur yani doğru mu düşünüyorum ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR