Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dery@ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,480

dery@

Ana Kamp
bozkislali' Alıntı:
Merhaba,

Fotoğraf çekmeye Sony H50 slr-like makinamla başladım; fakat yakşalık 4-5 ay sonra, düzgün bir slr almalıyım diye düşüdündüm. Şimdi bir d90'ım var ve çok memnunum. Yeni yeni fotoğraf eğitim atölyelerine gitmeye başladım. İlerde en büyük hobim olacağını düşünüyorum.

Ekipmanım kısaca:

Nikon D90
18-105mm VR
50mm f/1.8 (en sevdiğim)
Manfrotto 718B
Bilimum filtre, diffuser, blower..

Merhaba,

Onlar araç ((; amaç olmasın... cep telefonuyla bile harika işler yapabilirsin. Umarım hayallerin gerçek olur... (;

Etiketler
Ynt: Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

dery@' Alıntı:
Merhaba,

Onlar araç ((; amaç olmasın... cep telefonuyla bile harika işler yapabilirsin. Umarım hayallerin gerçek olur... (;

cok guzel bir yorum tebrikler..

aynen katiliyorum

ekipmanın bir araç olduğuna ben de inanıyorum, herşeyi makinaya bırakmaya niyetim yok, merak etmeyin :smiley:

tamam ekipman araç tabii ki...ama ekipman olmadan fotoğraf olmayacağı gerçeğini de kabul etmemiz gerek. bence fotoğrafın başarısının yarısı fotoğrafçının, %40'ı modelin/objenin/doğanın, %10'u da ekipmanındır. bu oranları bilimsel bir araştırmaya dayandırmadan, şu anda yazıyorum, tabii ki farklı olabilir. ama bir çok fotoğrafta, özellikle de portrelerde ekipman ve doğru model olmadan başarıya ulaşmak neredeyse imkansız hale gelebilir. ayrıca ekipman fotoğrafçıya yeni ufuklar açar. cep telefonuyla da çok iyi resimler çekilebilir kesinlikle, ama bir yere kadar. daha iyi ekipman, size daha geniş bir alan sunar.

bu sohbetin yeri burası değil sanki di mi : )) ama güzel bi konu...başka bi başlıkta devam edilebilir bence :smiley:

iyi fotoğrafçı elindeki ekipmana uygun fotoğraf çeker. kötü fotoğrafçı ekipmanın ona sağladıklarını çeker.

Emirhan teşekkürederim, (; Kürşad ekipman konusunda da hemfikirim! ((;

Kürşad Bey'in fotoğraflarını inceledim, Derya Hanım'ın mesajında link olmadığı için bakamadım ama...Kürşad Bey'in ciddi bir fotoğrafçı olduğu belli. Şimdi bir profesyonelin gözünde ekipman değersiz olabilir. Ama insanlar "ekipman hiçbirşeydir, insan herşey" mantığıyla olaya yaklaştıkça, bunları okuyan amatörler "ekipman önemli diil, ben elimdekiyle herşeyi çekebilmeliyim, ama çekemiyorum, demek ki ben beceriksizim" psikolojisine giriyorlar. çünkü bu işe yeni başlayan insanlar, normal olarak, neyin ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Farklı bir sitede "evde ailemin fotoğraflarını çekiyorum, 50mm 1.8 alsam olur mu?" şeklindeki bir soruya, bir profesyonel stüdyo fotoğrafçısı "50mm çok geniş, portre için 150mm alın" demişti. Haklıydı, sadece yanlış insana yanlış tavsiyeyi veriyordu.

Burada da...ekipman araçtır doğru, ama fotoğrafı çekebilmek için o araca ihtiyaç vardır. İnternette insanlar olayı öyle bir lanse ediyorlar ki "ekipman hiç önemli değil, önemli olan yaratıcılık" noktasına geliyor olay...yani o doğa fotoğrafçıları dağda bayırda boşuna 2-3 body'yle geziyorlar gibi bir anlam çıkıyor ortaya. Bu arada da, daha amatörler "ben niye bu fotoğrafları çekemiyorum" diye hayıflanıyor boşuna. E çekemezsin tabii ki...çünkü elinde doğru ekipman yok!

dery@' Alıntı:
Emirhan teşekkürederim, (; Kürşad ekipman konusunda da hemfikirim! ((;

birazdan "yol" abi den bir mesaj gelecek...." sizi su sayfaya tasidim " .....gidin orada tartisin diye.... :D

tabiki Kursad ve sniper a katilmamak ta elde degil ozellikle...sniper "ama çekemiyorum, demek ki ben beceriksizim" psikolojisine giriyorlar. " demesi..

dogru... olabilir..

ama demeliki......yaw ben telefonla bile bunu cekebiliyorsammmmmm.....e ilerde sunlarim bunlarim olunca neler yapmamki....

bendeki amac.....fotografi sevmeleri...ellerindeki neyse.. bu yol'a cikmalari....digerleri zaten arkadan gelir...

gibi...amatorce bir yorum. :smiley:

(((; bakalım ne olacak Emirhan.

Herşeyden önce bir fotoğrafçı iyi resim çizebilmeli!!! Işığı okuyabilmeli.
Sende ne varsa, onu işine yarayacak şeye dönüştürüp, istediğini yaparsın!

:smiley: aynen.. Derya..

bana bir arkadasim nikon fm2 kamera hediye etmisti...fotografa oyle basladim sayilir.........

aylarca tek bir kare cekememistim.... :D....ama cok keyifliydi...

(gerci hala daha cekebildigimi sanmiyorum.... :smiley:)

ama hala cok keyifli..

neyse ben iyi bir yorumcu degilim zaten.. :D

artik bir sohbet kosemiz var rahat rahat yazabiliriz dimi. :smiley:

neyse nerde kalmistik..

if on a winter's night.....Sting'in son albumu..... 5 ve 10 uncu parcalar super...

diyecegim.....album kapagi ve icindeki fotograflar da oyle...

kim neyle cekmisse....

kar'da yuruyor insan.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.