FRONTERA SPORT ARAZİ VİTESİNE ALINCA DÖNÜŞLERDE KASMA ŞİKAYETİ İÇİN YARDIM

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakkı57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,794

hakkı57

Kamp II
Yer
İSTANBUL
Öncelikle merhaba sitede yeniyim.1995 frontera 2.0 sahibiyim aracımı arazi vitesine aldığımda sağa sola dönüşlerde kasılıyor sesler geliyor yürümekte zorlanıyor.aracın hubs ları manuel hubs larla değiştirdim.fakat düzelme olmadı.zamanında farkına varamadığım içinde baskı balatayı da yaktık.bu gibi şikayeti daha önce yaşayan abilerin ve kardeşlerim varsa bana yardımcı olurlarsa sevinirim.
herkese şimdiden teşekkürederim.

Etiketler
Ynt: FRONTERA SPORT ARAZİ VİTESİNE ALINCA DÖNÜŞLERDE KASMA ŞİKAYETİ İÇİN YARDIM

slm. aracın ön düzen de herhangi bir işlem yapıldımı ek olarak aracı yükseltme yada düşürme yapıldıysa arac da kasmalar meydane gelebilir tekerlerin kamber kaster ölçüleri bu yüzden önemi büyük tür san ki sizin arac std haricinden düşürürmüş gibi duruyor fotoda.

Merhaba Frontera sahibi degilim ama yanlis bilmiyorsam tum arazi araclarinda ozellikle agir devir dort cekere aldiginizda direksiyonu tam sag yada sola cevirirseniz kasilma kacinilmazdir.
Elbette standart disi yukseltme,alcaltma ya da lastik ebatalarinda oynama gibi etkenlerde fark eder.

evet dört çekere geçildiğinde ki kasmalar normal ama benim frontera da ne kadar uzun dönüş yaparsan araç gitmek de zorlanıyor.ben akslardan şüpeleniyorum ama emin değilim.

Ynt: Frontera Sport Arazi Vitesine Alınca Dönüşlerde Kasma Şikayeti İçin Yardım

konu açılalı bayağı olmuş. problemi halledebildiniz mi? bir arkadaşımda da aynı problem var. hatta bana sormuştu. paylaşırsanız sevinirim. selamlar

evet konuyu açalı baya olmuştu vede unutmuştum.aracı sattım ama benim sorun olarak gördüğüm aslında herkesin aracında olan normal bir durummuş. arazi vitesinde manevra yapıldığı sırada aksların açısına bağlı olarak aşırı yük binmesinden dolayı olduğunu öğrendim.yani normal bir durum gibi.selamlar...

cevap için teşekkürler.

hocam aks başlarını değiştirmeniz gerek büyük ihtimalle.benim araç 99 3.2 da aynıydı.geçen hafta aks başlarını değiştik ve düzeldi.

Herkese merhabalar. konunun uzerinden bayagı bir zaman geçmiş ama benzer bir sorun da bende var. aracım frontera 2.2 dti sport. arazi vitesinde iken (seri ve agırda) düz ilerlemede dahi arac ciddi derecede kasıyor. dikkatimi çeken teker bir tur dondukten sonra kasma artıyor. nerdeyse hareket halinde iken bir taraftan da frene basıyor gibi oluyor.
aracı ilk aldıgımda sanki boyle bir kasma yok gibiydi. aracın orjinalide var olan torsiyon vidası ile 4 cm kadar yukselttikten sonra kasma yapmaya başladı sanki. (yada bir arıza oluştuysa bu zamana denk geldi emin degilim) tekrar torsiyon ayarlarını eski haline getirdim. ama kasma yine aynı şiddette var. bu konuda bir bilgisi olan arkadaş var mı acaba?

frontera hiç kullanmadım, yine de bilinenleri yazayım.

burdaki açıklamalara göre normal olduğu anlaşılıyor:

Opel all wheel drive explained
All Wheel Drive Explained

sebebi araçta orta diferansiyel yok, sürekli 4x4 değil yani. kimi araçlardaki gibi otomatik aktarım yapan bir tür mekanizma da yok.
bu sebeple 4x4 moduna alınca ön aks ile arka aks eşit hızda dönmeye zorlandığı için dönerken kasma yapıyor.
yani aracın kaygan olmayan zeminde 4x4 modunda kullanılmaması lazım, kullanırsanız başınıza iş açabilir.

bu araca özel değil türkçe olarak arazi şanzımanı ve yavru şanzıman olarak ikiye ayırıyoruz 4x4 sistemleri türkçemize böyle uyuyor galiba hiçte başka terim düşünmedim

iki tip şanzıman türü var arazi vitesi için biri 3 kademe olup sadece 2 çeker 4 çeker ve 4 çeker ağır olarak hizmet eden yavru şanzıman dediğimiz model bu modelde 4 çeker konumunda gücü %50 olarak böldüğü için bu kasma normaldir

diğeri 4 kademe olup 2 çeker 4 çeker 4 çeker kilitli ve 4 çeker ağır kilitli bu türde de iki kademe 4 çeker modu vardır ilk 4 çeker modu gücü ön arka olarak %40-%60 gibi oranda dağıtır buda kasmayı engeller diğer konumda yani 4 çeker kilitli modunda gücü %50 olarak böler araç yine yavru şanzıman da olduğu gibi kasar

bu tamamen güç dağılımından oluşan bir olaydır

sürekli 4 çeker araçlarda da güç ön arka değişik oranlarda dağılır kilit modunda eşitlenir buda normal kullanımlarda kasma olmadan kullanmayı sağlar

öncelikle cevaplar için teşekurler
aracı almadan önce denediğimde (hem asvalt hem stablize yol) bu kadar bir kasma yoktu. ayrıca stablize yolda titreme şeklinde bir sarsıntı da var. çözemedim bu işi???
daha önceden çeşitli 4x4 araçlarım oldu (willys, galloper, justy, duster) donuşlerde elbette ki bir miktar kasma vardı. ama direksiyon düz halde iken fronterada bu kadar kasma fazla gibi

direksiyon düz halde iken fronterada bu kadar kasma

O da bir tür yürüyen aksam ayar problemine benziyor.
Direksiyon düzken ön tekerler düz değil ya da arka tekerler düz değil.
Kuru zeminde 4x4 modunda kullanılmaması gereken aracı bu şekilde kullanmaya devam etmekten kaynaklanan bir arıza olabilir.

Aynı sorun rubiconda da var. Arazi vitesine alıp direksiyon yarım tur çevirdikten sonra kendi kendine çervilenin aksi yönünde sert ve kademeli bi şekilde dönmeye çalışıyor. Direksiyonu bu şekilde çevirip ilerlemeye çalıştığımda alttan ses geliyor. Bu normal midir?​

öncelikle cevaplar için teşekurler
aracı almadan önce denediğimde (hem asvalt hem stablize yol) bu kadar bir kasma yoktu. ayrıca stablize yolda titreme şeklinde bir sarsıntı da var. çözemedim bu işi???
daha önceden çeşitli 4x4 araçlarım oldu (willys, galloper, justy, duster) donuşlerde elbette ki bir miktar kasma vardı. ama direksiyon düz halde iken fronterada bu kadar kasma fazla gibi
Düz giderken kasma yapması normal değildir. Şaft mafzalları ve istavroza bir baktırın derim. Taş/çamur ya da yanlış açıyla çalışma gibi sebeplerden kilitleme yapabiliyor. Benim aşağı/yukarı çalışan mafzal kilitlemişti, şaftçı değiştirdi ve araç rahatladı. Aracı yükseltince şaftların çalışma açısı değişiyor, konfor alanından çıkacak şekilde bir yükseltme müdahalesi olduysa bu aksamları bir kontrol ettirmekte fayda var.

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR