Funkhu & Punky (Guineapig)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mezzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,872

Mezzy

Gezenbilir Fotoğraf Grubu
Yer
Taksim
Web
www.mustafaeraslan.com
Funkhu bey, Coronet ve Sheltie cinsi bir uzuntüy Guineapig'dir. Piyasayı araştırırsanız rozet tüylü dışında guineapig zor bulursunuz. İyi bir şansa ya da bağdat caddesindeki petshoptan sağlam bir kazık yiyerek uzun tüylü bir guineapig bulabilirsiniz :smiley: Guineapig ne derseniz; Kendisi Peru'da eti için beslenen, besin zincirinde en alt tabakada olan, Avrupa ve Amerika'da evde evcil olarak beslenmesi oldukça yaygın, benim söyleyişimle hamster'ın büyüğü tavşanın küçüğü. Kesinlikle ısırma huyu yok. Eğer şanslıysanız yalama huyu var :smiley: Bi de olduğu yerde zıplama huyu var.

Tamamen otçul olmakla birlikte değişik bir sindirim sistemine sahip. Midesi yiyeceği aşşağı çekemediği için son yediği yemek bir önceki yemeği mideye doğru itiyor. Bu yüzden devamlı voynk voynk (acıktığında çıkardığı ses) sesini duyabilirsiniz. Buzdolabından bir iki kere yemek çıkarıp verdiğinizde artık buzdolabı mimlenmiş oluyor. Buzdolabının kapağını iki oda öteden duysa bile voynk voynklar başlıyor :smiley:) Aynı şey poşet torba için de geçerli. Yiyeceğin içinden çıktığını biliyor keretalar :smiley: Sevdikleri yemekler; Kıvırcık, maydanoz, salatalık, domates, karpuz, dereotu ve kuruyem.

Funkhu Bey, Aralık 2008 gibi aileye katıldı. Kendisini uzun müddet dişi sandık. Taaki yanına çiftleştirmek için erkek bir guineapig koyuncaya kadar. Meğer bizimki de erkekmiş. Yanına gelen 1 gün boyunca yerinden kıpırdayamadı. Funkhu'nun tacizleriyle başbaşa kaldı. Ertesi gün sahibine iade etmek zorunda kaldım. Kendisi yeni yeni 1 yaşına girmek üzere. [attachment=1]
Punky bey bir arkadaşım aracılığı ile geldi. Kendisi Rozet tüylü. Rozet tüy aslında insanların saçlarında olan yuvarlak tüy dönmeleri. Bunlardan genelde 4-5 tane oluyor. Fakat sırtından sonraki tüyler uzun ve ipeksi tüylü. Kafasındaki tüyler öne doğru ve beyaz olduğu için sahibi Punkçıdan punky ismini uyhun görmüş :smiley:
[attachment=2]

Funkhu 13 02 09 3

07022009729

Etiketler

Ynt: Funkhu & Punky (Guineapig)

ben de olsa annem eve giremez , fare zanneder :smiley: anlatmak lazım bu pet shoptan geldi eve kendi girmedi diye :smiley: azcık daha tavşana benzese tavşan der kandırırdım ama ... bu arada guina pig lerinde idrarları tavşanlar da olduğu kadar kötü kokuyor mu ? evde sorunu var mı ?

Eheh benim annem de ilk hamster'ı aldığımızda mırın kırın etmişti ama 2. gün bunun yemini vermemişsiniz diye yemek veriyordu. Funkhu'lar geldiğinde yine hafif ilk tepkiyi verir gibi oldu ama şimdi kesin ayrılmak istemez :smiley:

İdrar olayına çeşitli denemeler yaptım. Tavşanın idrarı gerçekten kötü. O kadar sert kokmasa da yine de hayvan beslemek sorumluluktur. Talaş sererseniz 1-2 gün sonra değiştirmeniz gerekiyor. 1 tane beslerseniz 3-4 gün sürebilir. Ama 2 taneyse bu süre düşüyor. Daha sonra kedi kumlarını test ettim. Ama kedi kumlarına hep zararlı diyorlar. En son silikon bazlı kedi kumları sorunuma tam çözüm oldu gibi. Hepsiburada.com'da 3 paketi 18 lira gibi birşey. 2 tane guineapig'e 5-7 gün gidiyor. Ama 1 tane guineapig olsa 2-3 hafta gidebiliyor.

Guineapig'ler aslında alıştırırsanız tuvalet kabına yapabiliyor. Çünki doğada evinin uzak bir noktasına tuvalet yaparak düşmanlardan korunuyorlarmış.Eskiden sadece Funkhu varken tuvalet kabı kullanıyordum. Punky heryere yapmaya başlayınca tabana tamamen silikon kedi kumu seriyorum.

Çok esprili anlatmışsınız çok güldüm. :D

Ufaklıklara sevgiler :smiley:

:D :D :D

Aman yeter ki keyifleri iyi olsun..

Anlattıklarınız bana köpeklerimle yaşadığım komiklikleri de hatırlattı, çifter çifter gülmüş oldum :smiley:

Ağzınıza sağlık...

Face in en minik kızı Blues o Gökhan :smiley: kazandibi.. Anne bakmadı, emzirmedi. Dişi sahipleri biberonla beslediler. Sonra bana geldi en çok onu kayırdım. Ölür yaşamaz dedik ama çok cici bir dişi oldu .. sağlıkla yaşasın inşallah. 4,5 aylıklar artık.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR