Gezi Rotası - Yamanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Evren UYANIK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,098

Evren UYANIK

Kamp II
Yer
İzmir
Web
www.evrenuyanik.com
İzmir çevresindeki orman yollarında bireysel olarak gezmek isteyenlere referans teşkil etmesi amacıyla bugüne kadar kendi başıma yaptığım bazı gezilerdeki rota ve fotoğrafları paylaşmaya karar verdim. Benim gibi dağ yollarında gezmeye meraklı, ancak offroad gezilerindeki zorlu koşullara uygun aracı olmadığı için toplu gezilere katılamayan kişilerin tek başlarına güvenli bir şekilde şehir ortamından uzaklaşabilecekleri bir yol haritası vermeye çalışacağım.

Ben geziye çıkmadan önce genellikle Google Earth'ten bakarak bir rota planlarım, ancak yol yüzeyinin durumu uydu fotoğraflarından anlaşılamadığı için bazen beklediğimden çok daha bozuk yollarla karşılaşıp, tek başıma olmam nedeniyle fazla risk alamadığım için de, geri dönmek zorunda kaldığım olur. Bazen tamamladığım, bazen yarıda bırakmak zorunda kaldığım bu gezilerdeki rotaları ve fotoğrafları burada paylaşırsam, benim gibi meraklılar riske girmeden ve neyle karşılaşacaklarını bilerek gezi planlayabilirler düşüncesiyle bu başlığı açmış bulunuyorum. Umarım İzmir'deki amatör meraklılar için faydası dokunur.

Bu başlığımda tanıtacağım rota İzmir Çanakkale otobanının Örnekköy (Yamanlar) çıkışından çıkıp Karagöl yönüne doğru giderken, daha yolun en başlangıcında, mezarlığı geçer geçmez soldaki toprak yoldan başlıyor. Altı yüksek normal araçlarla geçilebilecek seviyedeki bu yol tepelere biraz tırmanıp diğer taraftan inerek tekrar Karagöl yolunun devamına çıkıyor. 3-5 kilometrelik kısa bir etap. Yolda birçok yerde arı kovanları ve bazı ağaç altlarında genç aşıklar var :p Toprak yolun bazı yerlerinden yangın yollarına geçişler mevcut. Kimisi çok dik, kimisi kolay geçilebilecek, kimisi de aşırı kayalık yollar. Ben hepsini denedim, kayalık olan birinde çıkabildiğim yere kadar çıktım ancak bir yerden sonra ön ve arka tekerlekler patinaj çektiği için devam edemedim. Zaten arabanın yerden yüksekliği de yetersiz kalmaya başlamıştı, risk almamak için geri döndüm. İnerken de çok yavaş inmeme rağmen birkaç yerde dört teker kilitleyip kaydığım yerler oldu. İniş destek sistemini açsam da çok kayalık ve mıcır olduğu, yanda da büyük bir hendek bulunduğu için biraz riskli oldu. Yine de arabanın nereye kadar gidebildiğini görmek açısından güzeldi.

Aşağıya eklediğim rotada mavi ile çizdiğim yol asfalt Karagöl yolu. Yeşil ile çizdiğim yol toprak ve taşlı dağ yolu, altı yüksek önden çekişli bir aracın da kolayca geçebileceği bir yol. Turuncu çizdiğim yerler yol olmayan ama zorlanmadan geçebildiğim, kırmızı çizdiğim yerlerse aracın yeteneğinin yetersiz kaldığı veya benim risk almak istemediğim yerler oldu.

yamanlar-rota.jpg

yamanlar-01.jpg

yamanlar-02.jpg

yamanlar-03.jpg

yamanlar-04.jpg

yamanlar-05.jpg

yamanlar-06.jpg

yamanlar-07.jpg

yamanlar-08.jpg

yamanlar-09.jpg

yamanlar-10.jpg

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri