Gezi Tecrübesi Olmayan Birisi Nereden Başlamalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan calcifer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 846

calcifer

Yeni Üye
Herkese selamlar, 22 yaşındayım. Ülkemizde pek fazla yeri gezemediğim için yaz öncesi ve yazın bir takım geziler yapmak istiyorum. Amacım ülkemizin tamamını gezmek ve bunun için bu yıl bazı yerleri görmek istiyorum. Gezilerim ağırlıklı olarak tarih-kültür gezileri olmalı. Görülmesi gereken güzellikler üzerine. Antalya'da yaşıyorum kendi arabamla gezmeyi planlıyorum. Sizce nereden başlamalı mıyım ve nasıl bir rota çizmeliyim? Yol üstlerinde konaklamaları otel, pansiyon tarzı nasıl düzenlemeliyim?

Öncesinde gitme fırsatı bulduğum şehirler: Muğla, Konya, Isparta.

Herkese selamlar, 22 yaşındayım. Ülkemizde pek fazla yeri gezemediğim için yaz öncesi ve yazın bir takım geziler yapmak istiyorum. Amacım ülkemizin tamamını gezmek ve bunun için bu yıl bazı yerleri görmek istiyorum. Gezilerim ağırlıklı olarak tarih-kültür gezileri olmalı. Görülmesi gereken güzellikler üzerine. Antalya'da yaşıyorum kendi arabamla gezmeyi planlıyorum. Sizce nereden başlamalı mıyım ve nasıl bir rota çizmeliyim? Yol üstlerinde konaklamaları otel, pansiyon tarzı nasıl düzenlemeliyim?

Her yıl belirli bir rotada sürerek istediğiniz Türkiye gezisini yapabilirsiniz. Ben kampçı olduğum için bunu kamp yaparak yaptım. Şu anda 55 ili görmüş durumdayım. Hem motosikletle hem otomobille hem de sırt çantasıyla gezdim. Bazen öyle, bazen böyle. Şimdi karavan da var ama onu pek yeni yerler gezmekten ziyade tatil amaçlı kullanıyorum. Arabamın içine yaptığım kamp düzeneğini yeni yerlerde bol bol kullanıyorum. Gezmenin en önemli gideri konaklama. Böylece arabada yatarak epey ekonomik oluyor. Her yıl belli bir yeni bölgeyi gezmek, gezmek için en iyi yaklaşım bana göre. Çünkü bizim ekonomik durumlar belli. Selamlar, iyi geziler şimdiden.

Maddi durumun nasıldır bilmiyorum ama önce bir kamp ekipmanı hazırla. Her zaman her yerde kalınacak bir yer bulamayabilirsin. Yanında ailen yoksa kamp yapmak daha da kolaydır. Bazen hanımlar her yerde kalmak istemiyorlar. Wikiloc'da rotalar var. Filtreleme yaparak başlayabilirsin. Birkaç gezi sonrasında işin mantığını kavrarsın. Her gezinde birşey öğrenirsin (gerekli/gereksiz ekipman vs).
Konum olarak güzel bir yerdesin. Batın, kuzeyin ve güneyinde çok güzel yöreler var. Buraları gezdiğini söylemişsin ama ne kadarını gezdin bilmiyorum.
Mesela şu an bahar mevsimi. Akdeniz ve Ege kıyıları tam gezmelik. Ne çok sıcak ne de soğuk. Her yer yemyeşil ve çiçeklerle dolu. Turizm sezonu açılmadığı için de çoğu yer boş. Bunu değerlendirebilirsin.

Ülkenin tamamını gezmek imkansız. Öncelikle bunu diyeyim. Ama hedef güzel. Ben kendimi gezgin sanıyordum Aksaraylıyım ve hala burda görmediğim çok yer varmış onu öğreniyorum.

Gezmek için plan yapmamak lazım. Plan program yapınca yol üzerinde çok şey kaçırılıyor. Doğaçlama gitmek lazım.

Ben gezerken genelde akşam nerde uyuyacağım bile belli değil. Gideceğim yer belli oluyor ama oraya tahmini ne zaman ulaşacağım bile belli değil. Genelde çadırda uyurum. Veya telefondan otel programı ile kalınacak yer bulunuyor. Köy kasaba gibi yerlerde ufak pansiyonlar oluyor onlarda ucuz olur.

Yol üzerindeki kahverengi tabeleları takip edersen güzel yerlere çıkarsın.

Ve gideceğin şehirlerin internet sitelerine bakabilirsin. Veya x şehrinde görülecek yerler diye aratabilirsin.

.
Gezmek keşfetmek ise temelde iki çeşit keşif bulunmakta.
* Gezilen yerlerin keşfi.
* Gezerken gezenin kendini keşfetmesi.
Tüm dünyada sizin yaşınızdakiler aslında hep ikincisi için yollara koyuluyorlar.
Fakat bunun için bir hedefe gereksiniminiz yok. Yola çıkın yeter..

Sizi bilmem ama bence bundan ilginç hedef yok !

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri