Güneş Paneli Markaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,893

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
Merhaba,
Türkiye'de satılan güneş panellerinin markalarına göre kalite kıyaslamasıyla ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bazı şeyler okuyorum. Mesela, x markası y markasının daha düşük kaliteli alt markasıdır diye. Bu şekilde kulaktan dolma da olsa bilgisi olanların paylaşmalarını rica ediyorum.

Teknik veri tablolarına bakınca her şey güllük gülistanlık. Ama elbette uzun ömür açısından, darbeye ve sıcaklığa karşı dayanıklılık açısından kullanılan malzemelerin ve üretim yöntemlerinin mutlaka farkı vardır.

Merhaba,
Türkiye'de satılan güneş panellerinin markalarına göre kalite kıyaslamasıyla ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bazı şeyler okuyorum. Mesela, x markası y markasının daha düşük kaliteli alt markasıdır diye. Bu şekilde kulaktan dolma da olsa bilgisi olanların paylaşmalarını rica ediyorum.

Teknik veri tablolarına bakınca her şey güllük gülistanlık. Ama elbette uzun ömür açısından, darbeye ve sıcaklığa karşı dayanıklılık açısından kullanılan malzemelerin ve üretim yöntemlerinin mutlaka farkı vardır.
Bende yaptığım araştırmada Lexron veya tommatech marka panellerin fiyatları bir tık yüksek geldi kalitesinden mi bilemedim.

Lexron'un üreticisi ACS Enerji, Tommatech'in üreticisi ise CW Enerji

Bu sayfanın Açıklama tabında şöyle yazıyor:
Tommatech CW Enerjinin bir yerli markasıdır. CW enerjinin markette satışa sunduğu marka ve kısa açıklamları aşağıdaki gibidir
-Tommatech CW enerjinin kalite belgesi kullanmadan satışa sürdüğü son kullanıcı ürünüdür. Antalya da üretilmektedir tamamen yerlidir.Daha çok off-grid sistemler için üretilen, ekeonomik hücrelerle imal edilen ürün gurubudur. Fiyatı uygundur, ancak ciddi projeler için CW markası tavsiye edilmektedir.-CW markasıyla yüksek verimli hücreler kullandığı tüm kalite belgeleri olan ürünüdür. Antalyada üretilmektedir. Özelikle kamu kurumu ihalelerinde ve büyük projelerde tüm testlerden geçecek kalite bir ürünüdür. tommatech , Suneng ve Telefunken e göre daha pahaldırı.-Telefunken CW enerjinin projelerde kullandığı güneş panellerinde kullandığı yerli markadır.-Suneng CW enerjinin Antalyda üretttiği yerli bir başka markasıdır. Tommatech gibi, off-grid Fason ürün grubudur. Genelde bayiler aracılığıyla spot piyasada satılır. Bazende küçük görsel kusurlu olanlar Suneng markasıyla satılmaktadır.

Yukarıdaki tüm markalar, aynı cam, aynı çerçeve, backsheet, eva kullnılmaktadır CW haricinde diğerlerinde ekonomik hücreler kullanılmaktadır. Ve Tam güç taahhüdü yoktur.. CW EnerjininAntalyada 2010 yılında kurulmuş fotovoltaik enerji üretim sektöründe faaliyet gösteren üretim ve hizmet firmasıdır. Yıllık 1 GW güneş paneli üretim kapasitesiyle Türkiye'nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim firmasıdır.Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’da da 2009 yılından bu yana güneş paneli üretimi gerçekleştirmektedir

Bu kadar çok sayıda kullanıcısı olan ve sistemdeki en kritik işi yapan panellerle ilgili kullanıcı yorumlarının olmaması ve markaların kıyaslamalarının olmaması bana çok tuhaf geldi. Basit bir mutfak aletiyle ilgili bir dünya karşılaştırma videosu çekilirken panellerle ilgili bu tarz videolar ve yazılar bulamadım.

Son düzenleme:

Konuya cevap değil ama önemli noktalar:

Panellerimizin tam güneṣte ve kısmen gölgeli durumda üretim farkını kendimizde tespit edebiliriz. Hücrelerin birisini veya bir kaçını örterek üretimdeki farkı ampermetre ile ölçebilir ve foruma yazabiliriz.

Kendi panelimde (Schell marka- artık üretilmiyor) bir hücreyi örtünce büyük bir amper düṣüklüğü olduğunu tespit ettim.

Ikinci nokta:

Üzeri tozla kaplı paneller % 10-15 daha az elektrik üretiyor.

Özellikle her ampere ihtiyacımız olan gezi /tatil zamanlarında panelleri sık sık temizlemek lazım.

Yağmursuz günlerde tozla kaplanan panel yağmurla ıslanınca bazı yerlerinde ince bir çamur tabakası oluṣtuğunu kendi panelimde gördüm.

Havensis'den 30A Mppt ve Bluetooth arayüzü yanında Pantec marka 340W monokristal panel aldım bir adet.

Pantec, Lexron muadili dedi bir satıcı, hatta belki bir tık daha iyi gibi. Sadece Atakale'de 900 TL daha ucuzdu, güvenip de alamadım, huylandım. Ayrıca hiçbir şeye sarmadan açıkta kargoyla gönderiyoruz dediler. En başta kargoya güvenemedim zaten. Havensis kendisi getirdi işyerime.

.
1680667633652.png

Bu boy panelinizi en yerlerine ilaveten boylarının ortalarından da en azından nokta olarak sabitlerseniz, yollarda titreşimin hücre lehim yerlerine verebileceği olası zararın önüne geçebilirsiniz.

Merdiven altı üreticiler yüzünden günümüzde karavancılar için solar sisteminde regülatörün kalitesi, panelden daha önemli durumda.

Özet olarak, Türkiye şartları açısından doğrusunu yaptınız.
Bol güneşli günler dileğimle..

Son düzenleme:

Havensis'den 30A Mppt ve Bluetooth arayüzü yanında Pantec marka 340W monokristal panel aldım bir adet.

Pantec, Lexron muadili dedi bir satıcı, hatta belki bir tık daha iyi gibi. Sadece Atakale'de 900 TL daha ucuzdu, güvenip de alamadım, huylandım. Ayrıca hiçbir şeye sarmadan açıkta kargoyla gönderiyoruz dediler. En başta kargoya güvenemedim zaten. Havensis kendisi getirdi işyerime.
Atakale kesinlikle güvenilecek bir firma değil. Çok insanı mağdur etmiş yalancı bir firma

@Doğrucu Davut hocam, benim karavanın tavan durumuna göre en verimli ve en güçlü güneş panelinin bu şekilde tek bir 340W panelle olacağına karar verdim. Mecburen panelin kısa kenarı karavanın sürüş yönüyle paralel olacak. Ayrıca karavanın önündeki eğimli yüzeyden biraz taşacak gibi. Yani uzun kenardan monte etmeyi düşünmemiştim. Tesadüfen sizin belirttiğiniz montaj şekli benim kafamdakiyle uyuştu. 🙂 Yoksa tesadüf değil de, siz bu boyutta bir panelin yerleşim yerini tahmin mi ettiniz bilemedim?

O yüzden sizin çizdiğiniz şekilde iki kısa kenardan boyuna bir alüminyum profille sabitlemeyi düşünüyordum. Ama uzun kenarın ortasından da atkı atmak aklıma gelmemişti. 165cm boyunda bir panelin ortasına mutlaka bir bağlantı lazım. Orasını acemilikten atlamışım. Uyarınız için teşekkürler. 🥰 Güç hesabı vs ile uğraşırken mekanik dayanıma fazla kafa yoramadım sanırım.

Atakale kesinlikle güvenilecek bir firma değil. Çok insanı mağdur etmiş yalancı bir firma

Yorumunuz için teşekkürler. Şikayetvar sitesinde bir çok güncel şikayet var firmayla ilgili. Gerçi bazılarının bariz şekilde firmanın suçu olmadığı belli. Nihayetinde çalışmadığım için olumlu/olumsuz bir yorum yapamayacağım. Ama sitesindeki bilgilerin ve teknik datasheet'lerin çokluğu çok profesyonel ve güvenilir bir firma olduğu izlenimi veriyor. O kadar bilgiyi toparlamak ciddi bir mesai harcamayı gerektiriyor. Gezdiğim güneş enerjisi firmalarının siteleri arasında açık ara en iyisi diyebilirim. Ama tabii en önemlisi müşteri memnuniyeti. 👍

Hayırlı olsun. Hocam havensis mptt yi getiren kişi sizi bilgilendirmiştir mutlaka, havensis mptt bütün modellerinde araç aküsünden yaşam aküsene şarj edilinebiliniyor mu? Birde kaça aldınız link verebilir misiniz?. Ben de 30 ah almayı düşünüyorum.

Hayırlı olsun. Hocam havensis mptt yi getiren kişi sizi bilgilendirmiştir mutlaka, havensis mptt bütün modellerinde araç aküsünden yaşam aküsene şarj edilinebiliniyor mu? Birde kaça aldınız link verebilir misiniz?. Ben de 30 ah almayı düşünüyorum.
Araç aküsünden yaşam aküsüne şarj etmek istiyorsanız aşağıdaki gibi ayrı bir dc-dc akü şarj cihazı da satın almanız gerekiyor.

Havensis

...veya Havensis'in ikisi bir arada şu ürününü kullanmanız lazım.

Havensis'in online satış sitesi: SolarKutu

Buradaki fiyatlardan aldım malzemeleri. KK'ya peşine 3 taksit oluyor.

Son düzenleme:

.
Belki sürüş rüzgarına gelen kenarı kapalı olursa daha uygun olabilirdi ?
Bu durumda havadar kalması için de karşı tarafa yapılacak üç noktasal bağlantı yeterli sayılmalı..

1680695221363.png

Son düzenleme:

.
Belki sürüş rüzgarına gelen kenarı kapalı olursa daha uygun olabilirdi ?
Bu durumda havadar kalması için de karşı tarafa yapılacak üç noktasal bağlantı yeterli sayılmalı..

Sürüş yönüne gelen kenarı kapatmak hem ekstra güvenlik sağlar, hem de rüzgar sesini engeller (Gerçi rüzgar sesi benim durumumda çok sorun değil). Ama tam ön tarafta bulunan karavanın mantar şeklindeki yegane havalandırma çıkışını açık bırakmak istiyorum.

Ayrıca paneli tavana koyarak yaptığım simülasyonda yeni bir durum farkettim; öne doğru olan eğim başladıktan sonra fiber kaplama aşağı doğru esniyor. Yani tavanın düz kısımlarındaki gibi hemen altında yapışık bir ahşap iskelet mevcut değil. Panel de ön tarafta 5 cm kadar eğimli yüzeye doğru taşıyor.

Tavan2

Tavan

Yorumunuz için teşekkürler. Şikayetvar sitesinde bir çok güncel şikayet var firmayla ilgili. Gerçi bazılarının bariz şekilde firmanın suçu olmadığı belli. Nihayetinde çalışmadığım için olumlu/olumsuz bir yorum yapamayacağım. Ama sitesindeki bilgilerin ve teknik datasheet'lerin çokluğu çok profesyonel ve güvenilir bir firma olduğu izlenimi veriyor. O kadar bilgiyi toparlamak ciddi bir mesai harcamayı gerektiriyor. Gezdiğim güneş enerjisi firmalarının siteleri arasında açık ara en iyisi diyebilirim. Ama tabii en önemlisi müşteri memnuniyeti. 👍
Maalesef her şey göründüğü gibi değil.Google yorumları daha iyi açıklıyor.Ben iki tane akü aldım altı ayda akü bozuldu garantiden değiştireceğim dedi 75 gün falan geçti yok.En son ziyaretimde kavga ettik çıktım. Ben çok sıkıştırdığım için aküleri değiştirmiyormuş . Mahkemelik olacağız. Ziyaretlerim sonucunda stoksuz çalıştığını ve her alışveriş yapanın teslimatlarda sıkıntı yaşandığını gözlemledim.

.
35 mm kalınlığındaki panelinize alttan kolon ve kiriş atmak kolay olmasa da sonuçta ön kenar desteği bu yolla 7-8 cm içeri alınabilirdi ?
Solar Kutu’ya baktım, 67cm en ile 170W panel yazları için yeterli olmaz mıydı ?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR