Hadi Çaman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan behicefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,648

behicefe

Zirve
Yer
aydın-koçarlı
Hadi caman

Hadi Çaman (d. 13 Ocak 1943 Kastamonu - ö. 22 Eylül 2008 İstanbul), Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen, yazar.

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı'nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. O zamandan rahatsızlığına değin Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürdü. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır.

15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla, oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan sanatçı,22 Eylül 2008 günü vefat ederek aramızdan ayrılmıştır.

15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman, 22.09.2008 saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştı ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

40. Sanat yılı nedeniyle yazdığı metin

"Yüze yaklaşan oyun. Bir o kadar ustayla, göz göze soluk soluğa geçen muhteşem günler. Dormen Tiyatrosu'nun ailevi ortamında başlayan daha sonra Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu'nu kapsayan yıllar... Ve yıl 1982. YEDİTEPE OYUNCULARI. Yirmi yıl, aralıksız ışık saçmak için verilen sonsuz savaş. Onlarca genç insana açılan kucak. Yazılan, yönetilen oyunlar, kazanılan sayısız ödül. En önemlisi, ülkemizde bir ilke imza atıp, bir müsamere salonundan, kültür merkezine dönüştürülen koca bir yapı. Kısacası bir ÖMÜR! Seve seve, özveriyle, içtenlikle, gönülden sunulan bir yaşam. O arada yetiştirilen, büyütülen, 30 yaşına erişen bir oğul. Hepsi ülkeme helâl olsun."

Filmografisi

Ankara Ekspresi - 2005
Gerçek Hikaye - 2001
Midasın Düşü - 2000
Eşref Saati - 2000
Şen Olasın Nuri Bey - 1993
Yağmurdan Kaçarken - 1992
Portatif Hüseyin - 1991
Aile Pansiyonu - 1987
Kiralık Ev - 1986
Hayroş - 1986
Yaygara 86 - 1986
Ekmek Elden Su Gölden - 1985
Sarışın Tehlike - 1980
Memnu Meyve - 1979
Şaşırtma Beni - 1979
Aşk Penceresi - 1979
Koca Aranıyor - 1979
Tamam mı Canım - 1979
Leyla, Necla, Mücella - 1979
Balıkçının Kızları - 1979
Isıt Beni - 1979
Oh De Yavrum Oh De - 1979
Biz Böyle Severiz - 1979
Dişi Melek - 1979
Kara Kısrak - 1979
Kenarın Kızları - 1979
Rezalet - 1979
Saldırganlar - 1979
Kadınlar Hamamı - 1978
Tatlı Sevgilim Kaymaklı Lokum - 1978
Yalnız Kalp / Uçurum - 1978
Köfte Ekmek Az Piyaz - 1978
Çarli'nin Kelekleri - 1978
Bizim Fıstıklar - 1978
Ne Olacak Şimdi - 1978
Olmadı Baştan - 1978
Ya Bundadır Ya Şunda - 1978
İsmet Bu Ne Kısmet - 1978
Kış Bekarı - 1978
Erkeklik Öldü mü Abiler - 1978
Hızlı Giden Yorulur - 1977
Alman Gelin - 1977
Beceriksizler - 1977
İki Aşk Arasında - 1977
Kuşku - 1977
Güngörmüşler - 1976
Sokak Kadını - 1976
Elmanın Alına Bak - 1976
Çılgın Ama Tatlı - 1976
Fiyakanı Bozarım - 1976
Kartal Pendik Gittik Geldik - 1976
Leş Kargaları - 1976
Lüküs Hayat - 1976
Ne Alırsan İki Buçuk - 1976
Sev Doya Doya - 1975
Anahtarı Bendedir - 1975
Çılgın Gençlik - 1975
Derece 37 (2) - 1975
İş Bilenin - 1975
Derece 37 - 1975
Şipşak Basarım - 1975
Bu Baba Başka Baba - 1975
Anasının Kızı - 1975
Beş Atış Yirmibeş - 1975
Vur Tatlım - 1975
Ye Beni Mahmut - 1975
Yok Devenin Başı - 1975
İntihar - 1975
Topuz - 1975
Adım Kan Soyadım Silah - 1970

Etiketler
Ynt: Hadi Çaman

Hakkında yazılanlar

Ali Eyüboğlu
Hadi Çaman'ın dramı
aeyuboglu@milliyet.com.tr
Cuma, 19 Eylül 2008 11:32
Anlatması zor bir fotoğraf bu... Açlık deyince akıllara gelen Afrikalı insanların fotoğraflarını düşünün... “Bir deri bir kemik kalmış” denir ya, aynen öyle...
Yemek yiyemiyor, su içemiyor, konuşuyor ama sesi çıkmıyor... Meramını ifade edemediği için de haliyle öfkeleniyor, üzülüyor...
Bebekler gibi mamayla besleniyor...
Bebekler mamasını kaşıkla yiyor, ama o çiğneme refleksi yok olduğu için delinen gırtlaktan mideye salınan hortumlardan gelen sıvılarla...
Vücudun tüm kasları eridiği için ayağa kalkamıyor, o nedenle o da çocuklar gibi bezleniyor.
Yüreğim el vermediği için fotoğrafını çekemeyip, durumunu yazarak gözler önüne sermeye çalıştığım bu insan, tiyatro oyuncusu Hadi Çaman...
2007’nin son günlerinde ALS hastalığına yakalanan Çaman, 2008’in mayıs ayından bu yana Kızıltoprak’taki Doğa Huzurevi’nde.
Önceki gün Huzurevi’nin sahibi Levent Cebir aracılığıyla randevu alıp gittim ziyaretine...
Yıllarca tiyatro dünyasının haberlerini yapan gazeteci Bülent Kınay, dostu Çaman’ın son halini ağlayarak anlatırken beynimde hayali bir fotoğraf oluşmuştu, ama o fotoğrafın, gerçeğiyle uzak yakın alakası yoktu.
Zaman zaman bilinci konusunda da sorun yaşayan Çaman, beni görünce hemen tanıdı. Gözleri ışıl ışıl oldu, bir şeyler söylemeye başladı. Huzurevi çalışanları, Çaman’ın söylemeye çalıştıklarını bana aktardı.

Fotoğraflarla teselli
İlk gösterdiği şey, yatağının dibindeki demire astığı fotoğraflar oldu...
Fotoğrafların biri; Hadi Çaman’ın Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan oğlu Efe ile sağlıklı ve mutlu günlerinden bir kareydi, diğeri de gelini ve torunuyla birlikte Hadi Çaman...
Üstteki fotoğrafı gösterip, “Benim torunum” derken gözleri doldu. Sonra cebimdeki bloknotu çıkarıp verdim kendisine, bir de kalem, meramını daha rahat anlatması için...
Parmakları kalemi tutup, düzgün şekilde yazı yazmasına imkân vermiyordu ama ona rağmen bir hayli çabaladı bir şeyler yazmak için.
“Sesim yok... İnanılmaz zayıfladım. Evde yaşamama imkân yok. Münir Özkul’la Vehbi Koç’un kızı da benim gibi... 40 yıldan sonra bu hale gelmem beni mahvetti. Ölmek istiyorum” deyip, altını imzalayıp, bloknotu bana uzattı...
Yazdıklarını okuyunca içim burkuldu.
Düzenli olarak kullandığım şeker ve tansiyon ilaçlarımı saatlerinde almış olmama rağmen kendimi iyi hissetmediğimi anlayınca mecburen elini sıkıp, acil şifalar diledikten sonra çıktım odasından...
Yanından ayrılmadan önce son kez göz göze geldiğimizde birkaç dakika önce torununun fotoğrafını gösterince dolan gözlerinin nemlenmesi ise bir hançer gibi saplandı yüreğime...

Hakkında yazılanlar

Şimdi O artık yok...

2007 Yazında İnebolu’da yazlık bir bahçede ailecek oturuyorduk.Yan masada biri oturuyordu elinden düşürmediği kalemiyle deftere bir şeyler yazıyordu.
Tanıyacak gibiyim ama yok canım koskoca Hadi ÇAMAN tek başına ne arasın bu küçücük mütevazı yerde..

Dikkatlice baktığımı hissetmiş olmalı ki kafasını kaldırıp baktı ve gülümsedi.Utanmıştım o ise masasından kalkıp geldi.Hepimizle el sıkıştı hal hatır sordu.Ben kızıma Türk Sinemasının aktörlerinden biri diyecek oldum itiraz etti.Hayır Türk Tiyatrosunun bir neferiyim dedi..
Yanımda bulunan küçük digital makineyle hatıra resmi çektirmemize itiraz etmedi hatta memnun oldu. Ertesi sabah erken bir saatte çay bahçesinde gördüm yapayalnızdı.yine önünde defteri elinde kalemi bir şeyler yazıyordu.Arada bir dalıyor,Karadeniz’in hırçın dalgalarına bakarak sigarasından derin bir nefes çekiyordu. Rahatsız etmemek için gitmedim yanına. Bir “O” bir biz vardık. Şimdi O artık yok.. Bu sonbaharda Kastamonu topraklarında yetişen sanat çınarından bir yaprak daha toprağa düştü. Güle güle güzel gülümseyen adam..

Cebrail Keleş / Kastamonu Postası

Hakkında yazılanlar

Zaman gazetesi

Hadi Çaman hayata veda etti

Kadıköy Ziverbey'deki özel bakımevinde yaşayan ünlü tiyatro sanatçısı Hadi Çaman dün akşam saatlerinde vefat etti.

Bakımevi sahibi Levent Cebir yaptığı açıklamada, 15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevinde kalan Çaman'ın, kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 19.00 sıralarında vefat ettiğini belirtti. Cebir, ALS hastalığı ve diğer rahatsızlıkları sebebiyle 2007 yılı aralık ayından beri tedavi gören Hadi Çaman'ın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde uzun süre tedavi gördükten sonra bakımevine yerleştiğini belirtti.

Sinema, tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Hadi Çaman Kastamonu'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamlayan Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Daha sonra Belediye Konservatuvarı'na geçen Çaman, 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları'nın açtığı sınavı kazanarak, 'Altın Yumruk' adlı oyunda profesyonel tiyatro hayatına başladı. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro ve Şan Tiyatrosu'nda birçok oyunda rol alan Çaman, 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. Çaman, 1982 yılından beri aralıksız olarak Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat hayatını sürdürüyordu. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları olan Çaman, çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro hayatını konu alan bir kitap da kaleme alan Çaman, birçok kez kişisel ve Yeditepe Oyuncuları adına ödüller kazandı. İstanbul, aa

23 Eylül 2008, Salı

Hakkında yazılanlar

Yeni şafak

Hadi Çaman vefat etti

İSTANBUL (A.A)
Tiyatro sanatçısı Hadi Çaman (65) İstanbul Ziverbey'de kaldığı özel bakımevinde kalp ve solunum yetmezliğinden vefat etti. Doğa Bakımevi sahibi Levent Cebir yaptığı açıklamada, 15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman'ın, bugün saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00 sıralarında vefat ettiğini belirtti. Cebir, ALS hastalığı ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle 2007 yılı aralık ayından beri tedavi gören Hadi Çaman'ın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde uzun süre tedavi gördükten sonra, Doğa Bakımevi'ne yerleştiğini belirtti.
ÇAMAN'IN ÖZGEÇMİŞİ

Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Hadi Çaman, 13 Ocak 1943'te Kastamonu'da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamlayan Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Daha sonra Belediye Konservatuvarı'nda eğitim gören Çaman, 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları'nın açtığı sınavı kazanarak, Altın Yumruk adlı oyunda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen) ve Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda birçok oyunda rol alan Çaman, 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. Çaman, 1982 yılından beri aralıksız olarak Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmekteydi.

Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları olan Çaman, çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti.

Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap da yazan Çaman, birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller kazandı.

22.09.2008

Hakkında yazılanlar

NTV-MSNBC

Tiyatro sanatçısı Hadi Çaman vefat etti
Türk tiyatro ve sinemasından bir yıldız daha kaydı. ALS teşhisi konan tiyatro sanatçısı Hadi Çaman (65) İstanbul Ziverbey’de kaldığı özel bakımevinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Hadi Çaman, 65 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu. Çaman , Teşvikiyedeki tiyatrosunda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek...
Haberin devamı

Doğa Huzur ve Bakımevi sahibi Levent Cebir, 15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman’ın bugün saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00 sıralarında vefat ettiğini açıkladı.

Hadi Çaman, 13 Ocak 1943’te Kastamonu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamlayan Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Daha sonra Belediye Konservatuvarı’nda eğitim gören Çaman, 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları’nın açtığı sınavı kazanarak, Altın Yumruk adlı oyunda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı.

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen) ve Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda birçok oyunda rol alan Çaman, 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları’nı kurdu. Çaman, 1982 yılından beri aralıksız olarak Nişantaşı’ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmekteydi.

Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları olan Çaman, çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap da yazan Çaman, birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller kazandı.

Çaman, 15 Aralık 2007 günü ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman’ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Hakkında yazılanlar

Hürriyet

Tüm Kültür Sanat Haberlerini Okumak İçin

Önceki Haber Sonraki Haber

Tiyatro, yorulmaz savaşçısını kaybetti 23 Eylül 2008

Selamet ÖZ/İSTANBUL

"...Ve yıl 1982, Yeditepe Oyuncuları... Yirmi yıl, aralıksız ışık saçmak için verilen sonsuz savaş. Onlarca genç insana açılan kucak. Yazılan, yönetilen oyunlar, kazanılan sayısız ödül. En önemlisi, ülkemizde bir ilke imza atıp, bir müsamere salonundan, kültür merkezine dönüştürülen koca bir yapı. Kısacası bir ÖMÜR! Seve seve, özveriyle, içtenlikle, gönülden sunulan bir yaşam. O arada yetiştirilen, büyütülen, 30 yaşına erişen bir oğul. Hepsi ülkeme helâl olsun"... Modern Türk tiyatrosunun anıt isimlerinden Hadi Çaman, 40'ncı sanat yılı için hazırladığı metni bu sözlerle bitirmişti. Bu sözünü de dün gece 65 yaşında son nefesini verinceye kadar tuttu.

HADİ ÇAMAN'IN ALBÜMÜNDEN

Uzun süredir mücadele ettiği hastalığa yenilerek yaşama veda eden Hadi Çaman, 65 yıllık yaşamının büyük bölümünde gerçekten de söylediği gibi kanına giren akörlük sevdasından hiç vazgeçmedi, hep bu uğurda mücadele etti.

HUKUK EĞİTİMİ ALDI, TİYATROYA SEVDALANDI

1943 yılının 13 Ocak günü Kastamonu'da dünyaya gelen Hadi Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Ardından da Belediye Konservatuvarı'na girdi. Başlangıçta oyunculukla sadece amatör olarak ilgileniyordu. Ama 1962'de Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı.

Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. O zamandan rahatsızlığına değin Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürdü.

"KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR" ONUNLA ÖZDEŞLEŞTİ
Füsun Önal ile birlikte oynadığı Kelebekler Özgürdür en ünlü oyunuydu.

Ama ne yaparsa tiyatro için yaptı Çaman. 1982 yılında kendi tiyatrosunu Yeditepe Oyuncuları adı altında kurdu. Bu tiyatroda “Kelebekler Özgürdür”, “Durdurun Dünyayı İnecek Var”, “Matruşka”, “Küheylan”, “Aşk Dediğin Nedir Ki?”, “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” gibi oyunları yönetti ve oynadı.

Füsun Önal ile birlikte rol aldığı Leonard Gershe'nin Kelebekler Özgürdür adlı oyunu ise Çaman'la kelimenin tam anlamıyla özdeşleşti.

Sanatsal yaşamı hep mücadele içinde geçti Hadi Çaman'ın. Geçen yıl 45'nci sanat yılını kutlalmak için bile öylesine büyük çabalar harcadı ki.

45'İNCİ YILIMI KUTLATMADILAR

O dönemde Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda "45'nci sanat yılımı kutlatmadılar" diye sitem emişti Çaman. Ve şunları söylemişti: " Evet ve bu 25. yılda, sevgili Turgut Özakman’ın Paramparça isimli oyununu oynadık, Cahit Atay’ın Son Perde adlı müzikli oyununu oynadık, şu anda projeye verdiğimiz başka bir şey vardı. Tiyatromun 25. yılını ve Hadi Çaman’ın 45. sanat yılını kutlayacaktım, bakınız kutlayacaktım diyorum çünkü kutlattırmadılar bana. Arthur Miller’ın, ’Hepsi Oğlumdu’ adlı oyununu projeye sundum. 12 kişilik bir oyundu; ancak böyle bir ortamda ben bu oyunu nasıl çıkarırım. Şu anda 5 kişilik bir oyunla projemi değiştirdim, eksik olmasınlar o hakkı tanıdılar. Alphonso Passo’nun, yıllar evel Nisa Serezli-Tolga Aşkıner tiyatrosunda oynadığımız Hayat Hoştur Gerisi Boştur adlı oyunu Türkiye’ye uyarladık. Sevgili Hale Kuntay dostumla beraber şu anda "Aşkın Yaşı Yoktur" adlı bir prodüksiyon haline dönüştürdük ve 18 Mayıs itibariyle oynanıyor. Ne yazık ki Hepsi Oğlumdu’yu oynayamadım bu sene, ama Allah ömür verirse 50. Sanat yılımda ve tiyatronun 30. yılında oynayacağım mutlaka.

Çaman, ne yazık ki 50'nci sanat yılını kutlayamadı. Ama arkasında, oyunlar, filmler, uyarlamalar, çeviriler ve daha nice unutulmayacak eserler bıraktı.

BAKIMEVİNDEN HASTANEYE KALDIRILDI

Çaman, geçen mayıs ayından bu yana İstanbul Ziverbey'de Doğa Bakımevi'nde kalıyordu. an Çaman, sahibi Levent Cebir yaptığı açıklamada, 15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman'ın, dün saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00 sıralarında vefat ettiğini belirtti.

Cebir, ALS hastalığı ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle 2007 yılı aralık ayından beri tedavi gören Hadi Çaman'ın, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde uzun süre tedavi gördükten sonra, Doğa Bakımevi'ne yerleştiğini belirtti.

Çaman'ın Bengi Şen ile evliliğinden Mehmet Efe adında bir oğlu bulunuyor.

Hakkında yazılanlar

Vatan gazetesi

Hadi Çaman'ı kaybettik

Tiyatro sanatçısı Hadi Çaman, kalp ve solunum yetmezliğinden vefat etti

TÜRK tiyatrosunun usta isimlerinden Hadi Çaman, İstanbul Ziverbey’de kaldığı özel bakımevinde ALS hastalığına bağlı kalp ve solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdi. 15 Mayıs’tan bu yana Doğa Bakımevi’nde kalan Çaman’ın dün saat 18.30’da kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00’da vefat ettiğini belirtildi. Çaman, ALS hastalığı ve diğer rahatsızlıkları nedeniyle 2007 Aralık ayından beri tedavi görüyordu.

46 yıllık tiyatrocu

Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Hadi Çaman, 13 Ocak 1943 tarihinde Kastamonu’da doğdu. Orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamlayan Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Daha sonra Belediye Konservatuvarı’nda eğitim gören Çaman, 1962’de Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları’nın açtığı sınavı kazanarak, Altın Yumruk adlı oyunda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı.

Çok sayıda ödül aldı

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen) ve Şan Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol alan Çaman, 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları’nı kurdu. 1982’den beri aralıksız olarak Nişantaşı’ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmekteydi. Çaman, tiyatro dışında, çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap da yazan Çaman, birçok dalda çok sayıda ödül kazandı.

Hakkında yazılanlar

Hadi caman1

Presturk

TİYATROCU HADİ ÇAMAN VEFAT ETTİ

Ünlü Tiyatro Sanatçısı Hadi Çaman, Kaldığı Kadıköy Kızıltoprak'taki Bakımevinde Kalp ve Solunum Yetmezliği Sonucu Hayatını Kaybetti.

Ünlü tiyatro sanatçısı Hadi Çaman, kaldığı Kadıköy Kızıltoprak'taki bakımevinde kalp ve solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Kadıköy Kızıltoprak'ta bulunan "Doğa Bakımevi"nde yaklaşık 6 aydır kalan Çaman, uzun süredir ALS hastalığı ile mücadele ediyordu.

Dün saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaşan Çaman, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00 sıralarında vefat etti. Tiyatro oyunculuğu dışında çeviri ve uyarlamalarda da bulunan Çaman, 1982 yılından 2007 Aralık ayına kadar aktif olarak tiyatro yaşamına devam etti.
ALS hastalığı nedeniyle tiyatro dünyasından uzaklaşan Çaman, yaklaşık 6 aydır Doğa Bakımevi'nde kalıyordu.

Çaman'ın cenazesinin tören için bugün bakımevinden alınması bekleniyor.

23 Eylül 2008 09:48

Hakkında yazılanlar

Son sayfa

23 Eylül 2008 Salı 08:57

Ana Sayfaya Dön // Güncel Karakter Boyutu :

Bir tiyatro ustasını daha kaybettik

Türk tiyatrosunun simge adlarından Hadi Çaman, 65 yaşında kaldığı huzurevinde hayatını kaybetti.

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Hadi Çaman yakalandığı ALS hastalığına yenik düştü. 65 yaşındaki Çaman, kaldığı Kızıltoprak'taki Doğa Huzurevi'nde dün akşam yaşamını yitirdi. Çaman'ın cenazesi yarın Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek. 15 Aralık 2007'ten beri ALS adlı kas hastalığı ile mücadele eden Çaman, geçen hafta akciğer enfeksiyonu nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Çaman tedavisinin ardından taburcu edilerek kaldığı Kızıltoprak'taki Doğa Huzurevi'ne getirildi. Ünlü tiyatrocu, dün akşam saat 19.00 sıralarında huzurevinde hastalığına bağlı solunum ve kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.

1962'DEN BERİ
Hadi Çaman, 1943 yılında Kastamonu'da doğdu. Tiyatro sanatında profesyonelliğe 1962'de Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda adım attı. Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro, Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunla oynadı.1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kuran ve o tarihten sonra Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını aralıksız sürdüren Çaman, oyunculuk dışında çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı ve yönetti.

'Tiyatronun cengaveriydi'
ÇOK üzgünüm Tiyatroya çok emeği olan meslektaşımdı. Tiyatro adına eski savaşçılardandı. Bu konuda tam bir cengaverdi. Tiyatrosunun kapanmaması için çok fazla direndi. Bu konuda elinden geleni fazlaca yaptı. Umarım genç meslektaşlarım bu çabaları örnek alırlar. Bütün sanatçıların başı sağolsun. Ali Poyrazoğlu

'Hem dost, hem büyük sanatçıydı'
ÇOK üzüldüm, ümitsiz bir hastalığı olduğunu biliyordum ama yine de ümidimizi kesmedik. Nişantaşı'nda bir tiyatro açtı ve yıllarca devletin özel tiyatrolara yardım etmesi için çabaladı. Hem bir dost, hem de tiyatrocu olarak çok büyük bir kayıp olduğunu söyleyebilirim. Her türe açık sanat anlayışına sahip büyük bir sanatçıydı. Gencay Gürün

'O her rolün oyuncusuydu'
BEN Hadi Çaman'la aynı sahneyi paylaştım. En az dört beş oyunda. Tabii ki her ölüm erken ölümdür ama, Hadi Çaman'ınki gerçekten çok erken oldu. Bana göre Hadi Çaman, her rolün oyuncusuydu; aklınıza gelebilecek her rol için tam bir 'joker' oyuncu idi ki, onlar çok değerlidir. Çaman gençlere çok imkân tanımıştır. Gülriz Sururi

'Özel tiyatroya çok emek verdi'
HEM yönetmen, hem oyuncu olarak özel tiyatro dünyasına en çok emek vermiş kişilerdendi. Hayatı oyunculuk, tiyatro ve yönetmenlik olan kişilerden biriydi. Bu, sinema için de geçerli. Tiyatro izleyicisinin oluşmasında katkıları oldu. Oyunları açısından düşünürsek, çoğunlukle halkı eğlendiren, vodvil ve komedi tarzı oyunlardı. Mahir Günşiray

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri