DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Hasan Dağı'nda 13 Kişi Mahsur

'DAĞCILIK' forumunda VitaEsMorte tarafından 3 Ocak 2007 tarihinde açılan konu 2465 kişi tarafından okunmuş, 3 cevap yazılmıştır

 1. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  31
  AKSARAY’da bugün karla kaplı Hasan Dağı’na pikniğe giden 12 öğrenci ve 1 öğretmen, tipi başlayınca dönemeyip mahsur kaldı. 13 kişilik grubu kurtarmak için Sivil Savunma ekibi yola çıktı.

  Henüz nereden geldikleri ve kimlikleri bilinmeyen 13 kişinin Hasan Dağı'nda mahsur kaldığı, jandarmaya yapılan telefon ihbarıyla ortaya çıktı. Grubun başında bulunduğunu ve adının Seval olduğunu söyleyen öğretmen cep telefonuyla jandarmayı arayarak, Kurban Bayramı tatili nedenyle pikniğe çıktıkları Hasan Dağı'nda tipi başlayınca yönlerini kaybettiklerini söyledi. Bu sırada telefon kesildi ve bir daha irtibat kurulamadı.

  Güvenlik birimleri harekete geçerken, Aksaray Sivil Savunma Müdürlüğü'nün Dağcılık Arama Kurtarma Timi hemen yola çıktı. Cezmi Türkmen başkanlığındaki 6 dağcıdan oluşan ekip, yerleri tam olarak bilinmeyen 13 kişilik grubun bulunabilecekleri yerler başta olmak üzere arama ve kurtarma çalışması başlatıldı.

  Milliyet
   
  Etiketler:

 2. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  31
  Ynt: Hasan Dağı'nda 13 Kişi Mahsur

  Hasan Dağı'na mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı. Öğrenci ve öğretmenlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.
   

 3. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  31
  Ynt: Hasan Dağı'nda 13 Kişi Mahsur

  ''Yanlış anlama var, biz dağda mahsur kalmadık''

  İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinden Aksaray Hasandağı'na tırmanmak için gelen lise öğrencilerinden oluşan grubun lideri kadın Biyoloji Öğretmeni Savaş Bat, dağda hiçbir şekilde mahsur kalmadıklarını, olayın yanlış anlaşıldığını söyledi.

  Kendilerini Hasandağı eteklerinde karşılayan Aksaray Sivil Savunma Ekibiyle birlikte Aksaray kent merkezine ulaşan 9 öğrenciden oluşan ekibin lideri Biyoloji Öğretmeni Savaş Bat, dağda önemli bir tehlike geçirmediklerini belirtti.

  Olayın kamuoyuna, bir yanlış anlaşılma nedeniyle yanlış şekilde aksettiğini öğrendiklerini ifade eden Bat, şunları söyledi:

  ''Biz dün sabah tırmanışa geçtik. Ancak zirveye yakın noktalarda, adeta sizi dağın üzerinden söküp alacak kadar şiddetli bir fırtına başladı. Fırtına başlayınca, pek rüzgar görmeyen bir yere çadırımızı güvenli bir şekilde açıp geceyi burada geçirdik. Sabah tırmanışa devam etmeyi düşünüyorduk, ancak rüzgarın şiddeti azalmadı. Bu nedenle zirve yapmaktan vazgeçip, hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra, öğrencilerimin de isteği üzerine farklı bir güzergahtan inmeye karar verdik.'' Bu sırada, yapılan plana göre, kendilerinin bir gün daha dağda kalacağını düşünen Aksaray'daki şoförlerine telefon açarak, fırtınaya yakalandıklarını, dönüşe geçtiklerini, bu nedenle planlamadan bir gün önce Aksaray'da olacaklarını bildirdiklerini ifade eden Bat, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Şoförümüz yetkililere haber vermiş. Ardından sivil savunma görevlileri bizi karşılamak için o anda bulunduğumuz yere gelmekte olduklarını söylediler. Biz de yerimizi tarif ettik. Yani biz sadece, tırmanışı bir gün erken tamamlayacağımızı haber vermek için şoförümüzü aramıştık. Karşılama ekibini tedbir için kabul ettik. Ne ben ne de öğrencilerim, hiçbir şekilde mahsur kalmadık ve paniğe de kapılmadık. İsterseniz öğrencilerimle tek tek konuşabilirsiniz. Olay bu kadar açık.''
  Bugün öğle saatlerinde bir grup dağcı öğrencinin öğretmenleriyle Aksaray Hasandağı'nda kaldığı duyurulmuş, Aksaray Valiliği ve İl Sivil Savunma Müdürlüğü yetkilileri de grubun dağda mahsur kaldığını gazetecilere doğrulayarak kurtarma ekibinin yola çıktığını belirtmişti.

  Milliyet
   

 4. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  307
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Hasan Dağı'nda 13 Kişi Mahsur

  Ocak ayının bu fırtınalı döneminde lise öğrencilerini Hasan Dağı'na nasıl çıkarmaya cesaret edebiliyorlar anlamadım...
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Hasan Dağı'nda Kişi
 1. serkanotsar
  Yanıt:
  20
  Okunma:
  5.614
 2. YOL
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  4.380
 3. kaptanmagaraadami
  Yanıt:
  12
  Okunma:
  1.772
 4. hüseyindurukan
  Yanıt:
  4
  Okunma:
  1.139
 5. Necoli
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  6.190
 6. Dağdaş
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  3.178
 7. REKLAM YAZARI
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  7.246
 8. hasan110
  Yanıt:
  24
  Okunma:
  10.083
 9. REKLAM YAZARI
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.564
 10. tramp
  Yanıt:
  7
  Okunma:
  4.722