Hayati İdame Ekipmanları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 230
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 160,452

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
İLKYARDIM BATTANİYESİ:
1 1

52 cm. x 82.5 cm. yağmur, rüzgar, sıcak ve soğuğa karşı korumalıdır. Su geçirmez, portatif ve çok kullanımlıdır. Hafif, esnek ve uzay teknolojisiyle üretilmiş kumaşı soğuk havada vücut ısısının % 99’ını muhafaza eder.

S.O.S. SET (PSP-OL):
2

2 kişinin üç günlük tıbbi genel ihtiyacını karşılayacak şekilde 75 kalem malzemeden oluşmuştur. Araba, uçak, askeri ve sivil araçlar gibi her alan ve araçta kullanılabilir. İçinde sağlık sertifikalı 5 yıl stok ömürlü gıda ve tıbbi malzeme vardır.

SOĞUK KOMPRES:
3

Çarpma ve darbelerde, aşırı sıcakta kompres olarak kullanılır.

FIRTINA KİBRİTİ:
4

Rüzgar ve yağmurdan etkilenmez.

SİNEK BÖCEK KOVUCU LİKİT YIKANINCAYA KADAR ETKİLİDİR. (NATO STOK’LUDUR.)
5

PAKET ISITICI:
6

Paketinden çıkarıldıktan sonra emniyetli ve devamlı sıcaklık verir.
El ısıtıcısı 7 saat süre ile 57-70°C arası sıcaklık sağlar.
Vücut ısıtıcısı 20 saat süre ile 50-65°C arası sıcaklık sağlar

MAINSTAY - ACİL DURUM YİYECEK PAKETİ:
7

Her paket içerisinde 9 tablet vardır. 1 paket 3 günlük gıda ihtiyacını karşılar. Her parça 400 kalori.

VÜCUT ISITICI:
8

12 saat 60 ºC ısı verir.

CEP SOBASI:
9

Cep sobası grafit yakıtla 60 ºC - 10 saat süreyle ısı verir. Katı yakıt 12 adetlik paketlerdedir. Sobalar kadife kılıflıdır.

SU ARITMA TABLETİ:
10

Akarsu ve kaynak sularını içilecek hale getirir.

SURVIVAL IŞIK ÇUBUKLARI.
11 1

IŞIK ÇUBUĞU:
12 1

Boyut : 15*1,5 cm
Ağırlık: 20 g
Harita okuma ve acil durumlar için ideal
Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, sarı ve beyaz renk seçeneği

Etiketler
Ynt: Hayati İdame Ekipmanları

İŞARET FİŞEĞİ: 60 saniye süreli yoğun floresan tunucu renkte ışık hüzmesi verir.
13 1

PARAŞÜTLÜ ROKET: 300 metre yüksekliğe kadar ışık ve ses yavaş yavaş 30.000 cd. ışık saçarak düşüş yapar. SOLAS standartı vardır.
14 1

HAVAİ FİŞEK: 160 metreye kadar kırmızı fosforlu ışık saçarak çıkar, çok uzak mesafelerden fark edilir.
15 1

HAVAİ FİŞEK TABANCASI VE MÜHİMMATI: Özel mühimmat ile ateşlenen işaret fişeklerini 75 ile 150 mt. mesafeye kadar fırlatarak ses ve ışık saçarlar.
16 1

DUMAN İŞARETİ: 45 dakika süreli floresan turuncu renkte, su geçirmez, her koşulda kullanım imkanı mevcut olup ikaz ve işaret amaçlıdır.
17 1

ADVENTURER SURVIVAL BIÇAĞI:
18 1

* Kılıftaki ek çelik muhafazada işaret aynası, boğma teli (tel testere) turnike lastiği (sapan), zıpkın ucu ve halatı vardır.
* Alt uçta da bacak bağlantı apartı.
* Kabza boyu 118mm bıçak boyu 140 mm komple boyu 265mm'dir.

Metal içi boş tırtırlı kabzanın içinde, olta misina, dikiş iğnesi, kurşun, çengelli iğne, bistru, yara bandı, grafit çubuk, yazı kalemi, su geçirmez tüpte, üzerinde mors alfabesi fırtına kibriti, vidalı kordon delikli ve bağlantılı biley taşı, destek ayağı ve bıçak üzerindeki deliğin monte edilmesiyle oluşacak tel kesme sistemi, uçtaki metal de tornavida.

SURVIVAL BIÇAĞI:
19 1

* Cordura kılıflı, sap içinde, survival malzemeler, kapakta pusula vardır.
* Siyah ve kamuflaj renkleri vardır.

FİREMATE
33.jpeg

Ateş yakmak için tutuşturucu.Çakmak taşı ve çelik birbirine sürtülüyor.Nemli havalar için magnezyum ilave edilebiliyor.

GÜÇ ENERJİ PANELİ
12 Volt akım üretir.
Gucenerjbaneli

ACİL DURUM İÇECEĞİ-MAINSTAY 125ML
ACLDURUMECE MAINSTAY125ML

ACİL YARDIM İÇECEĞİ-SEVEN OCEANS 500GR
ACLYARDIMECE SEVENOCEANS500GR

Emeğin için teşekkürler erdem. ;)

Bu arada bu konu hakkında bildiğim kadarı ile "deserteagle" adlı üyemizin bazı tecrübeleri var. Burada bizimle paylaşırsa sevinirim.

Survival malzemeden önce kişinin düşünce tarzı ile başlıyor kanaatimce. İnsan önce kendisini ve içinde bulunduğu koşulları tanımalı, sonra ise öncelikle kendisini sonra da elindekileri duruma uygun hale getirmeli.

Sadece hayatta kalmaya çalışılan anlarda değil hayatın bir çok anında insanların ufak tefek bilgi, beceri yahut malzeme eksiklikleri o günün akışını belirleyebiliyor.

Öncelikle yanımda günlük olarak taşıdığım bir kaç şey ile başlayayım. Arkasını da sonradan getireyim.

Ufak, tek pille çalışan bir fener:
product.jpeg
magsolred.jpg

Bir çakı:
462BKFX%20buck%20mini%20access.jpg
BU-462BKFX.JPG

Bir çakmak:
IMCO_on_Fire.jpg
IMCO%20Lighter.jpg

Son olarak da çok ufak bir çok amaçlı alet:
LM04791.jpg
230227573.jpg

Bunların yanı sıra, mont cebimde tek kullanımlık bir yağmurluk ve cüzdanımda da bir kaç yara bandını da taşıyorum. :smiley:

Bunlar cebimde bulunup beni günlük olarak idare eden araçlar. Ben de hep yanımda taşımadığım, taşıyamayacağım şeyin faydasızlığına inanırım. Hayatı idame kutularını ise her daim taşımak pek mümkün değil.

erthem' Alıntı:
SURVIVAL KİT
...
32

...

Bu kiti Ankara'da Intersport mağazasında bulmuştum. Bir zamanlar tutar diye getirip artık getirmeyecekleri ürünlerden olsa gerek... Konumuz olan hayatı idame setleri Türkiye'de pek de rağbet görmüyor olsa gerek.

Bu setteki çakı açıkçası yeterli bir çakı değil, yerine daha iyi bir bıçak yada çakı koymanız fena olmaz. Ben fazladan bir iki tane maket bıçağı ucu koydum. Bir parça teneke de bu bıçaklara hem kılıf hem de sap oldu. Çakıyı iyice biledikten sonra işe yarar hale geldi. Bu tür setleri iyice gözden geçirmek gerek; eğer bilemek gerektiğini farketmesem elimde kör bir çakı olacaktı.

Set ile gelen tel testere fena durmuyor ama yine de elime fırsat geçince kutuya fazladan bir testere ekledim. Kırarak kısalttığım bir dekupaj testeresi (ağaç için tabii ki) kutuya iyi uyum sağladı. Bir anahtarlık halkası yardımıyla kullanılabiliyor.

Ufak bir kapaklı kutuyu kibrit için kullandım. Kutu üstüne kibrit kutularının kibriti çakmaya yarayan kısmından bir parça yapıştırın derim. Bahsettiğim, zımparaya benzer kahverengi kısım cam tozundan yapılmakta imiş bu arada...

Yer müsait olduğundan kutuya bir parça sağlam ip koydum. Aralara pamuk parçaları koymanızı öneririm.

Son olarak bir iki tane de prezervatif ekleyin kutuya. Su taşırken işe yarar. Önemli eşyaların ıslanmasını önlemeye yarar. Su ile balon gibi şiririp mercek gibi güneş ile ateş yakmaya yarar, falan filan...

Survival kit 05

Survival kit 07

Bu seti almadan önce başladığım proje de Zippo kutusunu kullanarak bir set yapmaktı. Tel testere ve firesteel'den yoksun bir set oluşturdum. Ateş için hem kibrit hem de ufak bir gazlı çakmağı bu kite sığdırabildim. Testere olarak biraz daha kısa boya kırılmış aynı tip dekupaj testeresini kullandım. Testere ile bir kurşun kalem kısalttım. Kitin çevresini elektrikçi bandı ile sarıp sudan korudum. Etrafına da bolca ip doladım. Bkz.:

Survival kit 03

Gezenbilir Hayati İdame Kutusu

Böyle Bir Kutuyu Hazırlayıp Gezenbilir Üyeleriyle Paylaşsak Bu Kutuya Sahip Olmak İsteyenlere Kutunun Maliyeti Karşılığında Versek Nasıl Olur Acaba,

Gezenbilir Hayati İdame Kutusu ????

iziclikte sırf hayatı idame amaçlı eğitimlere çıkıyoruz (hike tarzı) bu malzemelerden yava benzerlerinden elimde var ancak 2 şeye hala ulaşamadım
1.si firemate(çakmaktaşı) dediğimiz alet
2.si tel testere
bunları ankarada nerede bulabilceğimi bilen varsa söylerse sevinirim.
ayrıca kutudaki pamukları önceden muma bularsanız-mumu eritip içine yedirirseniz- çok uzun süre yanabiliyor ve biçok kez kullanbabiliyorsunuz

Seprit' Alıntı:
ayrıca kutudaki pamukları önceden muma bularsanız-mumu eritip içine yedirirseniz- çok uzun süre yanabiliyor ve biçok kez kullanbabiliyorsunuz

Mumları eritip pamuklara yedirmeye kalkarsan , mumdaki parafini de yok etmiş olursun.
Yakmadan eritmekten bahsediyorsan olabilir tabii. :D

aslında o kaar ayrıntısını bilmiyorum bende başka birinden duydum ve bir süre önce denedim.
metal bir kapta mumu erittim sonra içine pamuk koydum ve soğuyup sertleşmesini bekledim.
şimdi yaktığımda çok daha uzun ama aynı zamanda güçlü yanıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR