Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,646

ayna

varmak değil...gitmek!
Aşağıdaki yazı Dragos Engelliler derneği başkanından alıntıdır...
Konu başlığı olarak seçtiğim cümle yakın zamanda benimde başıma gelmiş ama yaklaşık 2 aylık çaba ile adaylıktan sıyrılmışımdır.Fakat bu birdaha benim yada sizin başınıza gelmeyecek demek değildir...İnsanın sağlığı ve hayatı pamuk ipliğine bağlı gibi.....Akşam sağlam yatıyorsunuz fakat sabah tamamen farklı bir şekilde vücudunuzun birtarafları engelli bir şekilde kalkabiliyorsunuz...Kimse emin ve emniyette değil...

''Toplumun bir parçası olan engelli kardeşlerimizi hayatın içine katmak için 1993 yılından beri gayret eden Derneğimiz, bu zor mücadelesinde pek çok başarılara imza atmış ve bunun mükafatı olarak da 200'den fazla ödül almıştır.

Kartal Dragos bölgesinde kurulan ve Ülkemizdeki 4,5 milyon bedensel engellinin yaşam ve eğitim kalitesini yükseltmeye çalışan Derneğimiz, aynı zamanda diğer engelli guruplarına da el uzatmaktan geri kalmamıştır.

Derneğimiz öncelikle kendi ekonomileri olmadığı için taş yapılarda yaşayan ihtiyaç sahibi engellilerin tekerlekli sandalye taleplerini karşılayarak, bugüne kadar yaklaşık 18 bin kişiyi özgürleştirerek toplum hayatına kazandırmayı başarmıştır.

Bunun yanında engelli sağlığına da önem veren Derneğimiz, tedavilerle düzelebilecek engellilerin en riskli ameliyatlarını üstlenerek, sayısız kardeşimizi yürütmeyi başarmış ve ortadan engellini kaldırarak sağlıklı bir birey olarak yaşama kazandırmıştır.

Aynı zamanda kol ve bacakları olmayanların biyonik kol ve bacaklarını yaptırarak, onların eksik uzuvlarını giderip geleceklerine yaşam gücü kazandırmıştır.

Eğitimlere ayrı önem veren Ddrneğimiz, anne veya babası özürlü ya da kendisi özürlü kardeşlerimize burslar vererek, toplumda eğitim kalitesi yüksek, meslek sahibi yapıcı ve geleceklerine umutla bakan engelli bireyler yetiştirmeye başlamıştır. Bunun yanında, kurduğu trikotaj atölyesi sayesinde meslek eğitimlerine de önem veren Derneğimiz, üretilen ürünlerin satışını sağlayarak engellilere gelir sağlamaya çalışmaktadır.

Ramazan ve Kurban Bayramı’nda başta erzak ve çeşitli yardımlarda bulunan Derneğimiz, engellilerin aile fertlerini de unutmayıp, olayı ve yardımlaşmayı bir bütün olarak ele almaya çalışmaktadır.

Dünyada gelişmeler ve daralan ekonomi nedeni ile, gelişen çağa ayak uyduran Derneğimiz hem engellilerin ürettikleri el ürünleri hem de piyasadan alınan ürünleri değerlendirerek, topluma muhtaçlığı azaltma yönüne gitmeye başlamıştır. Bütün bunları başarabilmek için Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği DENİ İktisadi Şirketi’ni kuran Derneğimiz aynı zamanda, DENİ PİZZA Cafe’ yi hizmete sokarak İtalyan mutfağında da yerini almıştır.

Engellilerin motivasyonlarına da önem veren Derneğimiz, her yıl pek çok etkinlikler düzenlemekte, onların yaşama bağlılıklarına güç ve moral katmaktadır. Deniz gezisi, piknik, 23 Nisan Şenliği ve haftalık tatillere götürdüğümüz gibi, her ay düzenlenen toplu seanslarla psikolojik destekler de sağlamaktayız.

Gelin hayatı birlikte paylaşalım

Ülkemizde 8,5 milyon engelli gerçeğine karşın toplumdan yeterince destek ve moral bulamıyoruz. Dernek olarak, yardıma muhtaç kişilerin yoğun başvuruları karşısında ezilmekte ve çareler aramaktayız. “HER SAĞLIKLI İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR” gerçeğini unutmayarak, toplumun destek ve yardımlarına gereksinimi olan bu kardeşlerimize daha çok yardımcı olmamız ve destek vermemiz gerekmektedir. Yaşam paylaştıkça anlamlıdır ve bu paylaşım bizim tek gücümüz.''

Etiketler
Ynt: Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır

Aşağıdaki yazıda Gezgin korsan grubundan dostum Hayrettin Edremitlioğluna ait....Bu arkadaşım kendi yaptığı teknesiyle Omurilik felçliler derneğine katkıda bulunmak için birtakım çabalar gösteriyor...

Bu da onun yazısı:

''bir süredir destek vermeye çaba gösterdiğim bu derneğe umarım teknesi olan tüm gekolar gezgin korsan ruhunu ortaya koyarak 18 ekimde denizde olur,
dernek başkanıyla bugün yaptığım görüşme kısaca şöyle, yaklaşık 20 tekne olabilirsek beşiktaş civarından 1 engelli gencimizi alarak onlara yelkeni tanıtmak ve bi,r saat gibi onlarla yelken yaparak tekrar aldığımız yere bırakmak. bu arada derneğin pankartları veya yelkene takabileceğimiz çıkartmalar olabilirse 1 SMS İLE 5 TL YARDIMDA BULUNARAK ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyelerin alımı için komuoyunun dikkatini çekmek.
başarabilirlerse bazı teknelerde kamera vemuhabirde olacak engelli gençlerimizin duyguları tv de yayınlanacak,
bu gençleri tanımak isteyen olursa ve nasıl yelken yaptıklarını, bu cumartesi ders verdiğim 2 tenesi ile sivri adada olacağım, ben biramı içerken dümen ve yelken kontrolları onlarda olarak,
doktorların %80 özürlü raporuna gülerek aslında ben sadece yürüyemiyorum bence %10 engelliyim diyecek kadar kendilerine güveni olan bu gençlerimizi tanımak inanın tüm gelen gekoları mutlu edecektir''

boyun travması geçirmiş biri olarak dikkatli ve duyarlı olmamız gerektiğini söylemek istiyorum saygılarımla(şükürler olsun şimdi iyiyim)

Kadir bey cok guzel anlatmissiniz sagolun ... Umarim bu konulara toplumsal Duyarlilik ve Katkilarimizin artmasina neden oluruz ...

" Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır" çok doğru, ancak bunun farkında olmadığımız mesaj sayısından belli oluyor. Ayak parmağımı kırıp 45 gün eve hapsolana kadar bende farkında değildim, kabul ediyorum.

Kadir bey öncelikle dernek olarak başardığınız etkinlikler adına sizi ve derneğinizi kutluyorum.

Ben Mersin'de mevcudu 700 leri bulan kalabalık bir fabrikada çalışmaktayım.Bizimde bir yardım derneğimiz var,üyelere yardımın dışında talepler doğrultusunda bir kaç dönem engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye dağıtımında bulundum o engelli kardeşlerimizin sandalyeyi görünceki sevinçlerinden dolayı gözlerinden saçılan ışığı herkesin görebilmesini temenni ederim.

İşyerimizdeki afişleri hiç unutmam engelli sandalyesinde oturan bir engelli kardeşimiz ve altında'' kendinizi hiç onun yerine koydunuz mu ? ''O yazıyı okuduğumda kendimi hep o engelli kardeşimin yerine koyardım,kader yerine koymakla kalmadı geçirdiğim bir motosiklet kazası sonrası 3,5 ay yatağa bağlı kaldıktan sonra tekerlekli sandalye sayesinde balkona çıkarak güneşi gördüm.

Gerçekten çok doğru bir söz her sağlıklı insan bir engelli adayıdır,illa ki kaza yapmamız gerekmiyor akşam çok sağlıklı bir insan olarak uyuyarak sabahleyin bir çok organı felç olarak uyanan çok insan var çevremizde onun için engelli dostlarımıza her türlü konuda elimizden gelen desteği esirgemeyelim.

Çok doğru ama eksik bir söz. çünkü her insanın engelli adayı olması kadar, her engellinin de, sağlıklı bir insan adayı olduğunu da hatırlatmak lazım.
Eğer tüm insanlar kesin olarak isterse, tüm engelliler ve hastalar sağlığına kavuşabilir. Ancak galiba insanların silah üretmek, birbirlerini yemek, menfaat ve koltuk peşinde koşmak gibi daha önemli işleri var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri