İlk Defa Şehirler Arası Yürüyüş Yapacağım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yolgezer1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,393

yolgezer1

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Herkese merhaba ben Ankara'dan Ali 17 yaşımdayım 1.78 boy 68 kiloyum. Bu yaz okullar kapanır kapanmaz tek başıma İstanbul ve sonra tüm egeyi yürüyerek gezmeyi düşünüyorum lütfen ''daha gençsin, tecrübe edinmen lazım, arkadaşsız olmaz'' demeyin. Yardımlarınız bekliyorum.
1)Çanta için bütçem 600 lira civarı 80 lt daha üstü olabilir tamamen doldurmayı düşünmüyorum. su geçirmez patlamayacak. çantalar mevsimlik olarak ayrılıyor mu bilmiyorum fakat siz 4 mevsimlik önerirseniz çok sevinirim.
2)Tek kişilik yaz ayı için sinekliği ve fermuarları kapattığımda içine sinek böcek girmeyecek bir çadır arıyorum.( ortalama altında bile olabilir ileri ki zamanlarda daha iyisini almayı düşünüyorum)
3) Çadır alacağım fakat uyku tulumu da almalı mıyım yaz için gereksiz olur mu boşuna ağırlık yapmak istemem. eğer lazımsa decathlon'da satılanlardan alsam uygun olur mu?
4) Mat tavsiye
5) Yasak olduğunu biliyorum fakat orta boyutta bir bıçak almayı düşünüyorum 200 lira bütçe ayırabilirim. Bıçağı sadece doğada tek başıma iken çıkartmayı düşünüyorum. kukri, machete bu türde önerebilirsiniz.
6)Ayakkabı olarak günlük kullandığım sağlam nike koşu ayakkabım var uygun mudur? yoksa trekking ayakkabısı alabilirim.
7)Çantamda en fazla 2 günlük yemek taşımak istiyorum. Her günde bir şehre gidip yenilerini alıp sürekli bu şekilde gezmeyi düşünüyorum. Ucuz kaliteli enerji verecek yiyecek ve içecek önerisi
8)Kendi tecrübelerinize dayanarak yol için tavsiye verebilirsiniz. yorumlarınız benim için çok önemli yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yaza kadar ekipmanımı tamamlamak istiyorum.

Etiketler
Ynt: İlk Defa Şehirler Arası Yürüyüş Yapacağım

Merhaba ,

Öncelikle izleyeceğin yol önemli yani güzergahın ne olacak .Araç yollarından mı yürüyeceksin ki mantıklı olan bu , çadır kurman zorlaşabilir .Otoban karayolu gibi yoların etrafında ki arazi genelde sahipli olur .Çadır kurmana izin verilmeyebilr .
Güzergahını iyi çıkarman buna göre rota çizmen gerekir .
Diğer sorularına gelince malzeme olarak marka vermeyi pek sevmem . Bu yüzden fiyat aralığı vereceğim .

Çanta için 600 tl çok . 400 500 tl ye iyi çantalar alabilirsin .maks 80 lt olsun 60+20 iyidir .

Çadır için hafiflik önemli . Tek kişilik çadırlar biraz sıkıntılıdır ama ağırlık anlamında kullanışlıdırlar . Bu yüzden 200 300 tl yi gözden çıkaragbilirsin ( 3 mevsim ) 100 tl civarı da fena olmayan bir kaç marka var .
Uyku tulumu muhakkak al .Decathlonda kiler iş görür .Ama yaz kış kaz tüyünü tercih ederim pahalı olur demezsen .

Mat : Gene decathlonda kendiliğinden şişen matlar var komfor düşkünü isen 100 tl civarı alabilirsin .Bir de yalıtkanlı 3 mm civarı bir mad daha alsan iyi edersin .

Bütün bunların yanında ayakkabı en önemlisi .Kilometrelerce yürüyecem diyorsan o Nike ayakkabını şehir içi dışında kullanma sakın .Marka dediğim gibi vrmeyeceğim ama gora tex , vibram tabanlı iyi bir trekkin ayakkabısı alman lazım .Bu aralar indirimde olanlar var .Ve açık söyleyim 300 tl civarıı en az bu da gözden çıkar derim .Ucuz fln olsun deme sakın en önemli şey ayakkabı .
Bıçak dersen yasak fln değil bıçak .Bilmiyorum forumda hukukçu var mı ama ben bu güne kadar hiç sıkıntı yaşamadım .Gene marka vermeyeceğim ama dediğin fiyata güzel bıçaklar bulursun .Ek olarak ufak bir isviçre çakısı alman lazım .Zaten en çok onu kullanacaksın . Diğeri Ekstra ağırlık olacak .
Yemek çeşidi çok açıkçası ..Zevkine de göre değişir .Ama ağır şeyler alma
Süzülmüş ton balığı aç bitir salamlar Etimek v.s gibi şeyler işini görür.Yanında enerji verici tarlı yiyecekler ile kuruyemiş gibi şeylerde bulundurman gerekiyor .Kolay ulaşabileceğin yerlerde olsunlar tabii .
Bu arada ocak sormamışsın .Ocak herkesin kullanım alanına göre değişir ama piyasada kartuşlu modelleri ucuza bulabilirsin .Etrafta ateş yakayım deme .Ya da gene isveç sobası / ocağı denilen bir sistem var elinden geliyorsa onu yapabilirsin .Nette çok var . Bu yöntemi küçük bir ocak haline getirerek odun ocağı elde etmiş olursun ki yakıt bedava .
Bütün bunların yanında senin otostop da çekeceğini anladım .Ama bu çeşit bir seyahat ile kamp zor olur .
O yüzden sana tavsiyem netten likya ve karia yollarını incelemen.Daha önceden belirlenmiş güzergahlarda yolculuk iyidir .Fakat yaz aylarında zor olur .Aslına bakarsan orjinal planın da zor olabilir .
Ayrıca antremanlara başlamanı tavsiye de ederim .

madem Ankara'dasınız size yüzyüze yardımcı olabilirim. küçük bir fikir edinmeniz maksadıyla http://gkguvenkaya.com/kulupler/gk-dagcilik/#all/1/grid adresini ziyaret edebilirsiniz. ulaşmak istediğinizde ise sitede yazılı e-postayı kullanabilirsiniz.

ama bu arada soru genele açık olduğu için geneli ilgilendiren yanıtlarım olacaktır:
1.ben sırt çantası olarak 70+10 kullanıyorum. şu anki maliyeti 350-375 TL gibi.
2.geçen sene aldığım bir bot var. bu seneki yürüyüşümde hiç rahatsızlık vermedi. fiyatı 252 TL idi. özelliği vibram taban ve gore-teks olmasıdır. siz botu seçerken şunlara dikkat etmelisiniz: akşam alın, yürüyüşte giyeceğiniz kalınlıkta çorap ile alın, kesinlikle ayağınızdan en az 1 numara büyük olmalı. uzun süre ayakta durduğunuzda ayak ve bacaklarınız şişiyorsa bu büyüklük en az 1,5 numara fazla olmalı.
3.ben bu gibi tek kişilik yürüyüşlerde çadır kullanmam. yerine uyku tulumu ve panço daha önceliklidir. uyku tulumu için ise 15-20 derecelik olan mevsim itibari ile yeterli olur.
4.çıplak beden üzerine her şey dahil en fazla beden ağırlığının üçte birini geçmeyecek ağırlığın olmalı. daha net konuşursak şekil ve şartı ne olursa olsun tüm ağırlık 26 kg. geçmemelidir.
5.kesinlikle kaliteli çereziniz yanınızda olsun. bunlar sizin mineral kaybınızı, direnç düşüklüğünüzü, enerji açığınızı azaltır.
6.yürüme eylemini 3-5 saat yapıp 2-3 saat dinlenmelisiniz. tercihen bir şeyler yiyerek uyumak daha mantıklıdır.
7.çakı ve bıçak olmazsa olmazdır. ben jungle king 2 den vazgeçmem. çakı ise çok maksatlılardan olsun.
8.dediğim gibi bana ulaşırsanız size dosya haline getirdiğim deneyimlerimi vermekten kıvanç duyarım.
sizi şimdiden kutluyorum.

merhaba, aynı soruları ben de merak ettiğim için takipteyim. bir süredir doğa yürüyüşü ve kamp için ekipman hazırlıyorum. aşağıdaki linkteki çadırı 66 dolara aldım mesela. tecrübeli kampçıların fikrini almak isterim.
http://www.aliexpress.com/item/Naturehike-NH-outdoor-sports-camping-hiking-Lightweight-riding-aluminum-pole-single-tent-20D-silicone-material-Anti/1952748814.html

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR