İlk Motor Olarak Hangi Enduro.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dincer59 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,442

dincer59

Ana Kamp
Yer
istanbul
Arkadaşlar merhaba,
Yaş 31 olduktan sonra birazda elimize para geçmeye başlayınca artık beni bi motor merakıdır aldı. Şimdi sizlerle nasıl bi motor düşündüğümü ve nerelerde kullanmayı düşündüğümü aktaracağım ve deneyimli arkadaslardan hangi tip ve modelde motor alabileceğim konusunda tavsiyelerde bulunmalarını isteyeceğim.
Öncelikle doğayı, yeşili, börtü-böceği çok severim. Zaten motor almadan önceki ilk hevesim 4x4 araçlara oldu. Ben bu hevesimi almayı düşündüğüm motorlada bi nebze daha perçinlemek ve pekiştirmek istiyorum aslında. Yani anlayacağınız üzere motoru genelde dogada ilk etapta hafif arazide kullanmayı düşünüyorum. Ama aklımı enduro ve off-road motorlar cok karıştırıyor. Enduro alırsam ilk motor oldugundan küçük bişey olacak arazide sağda solda saplanıp takılıp kalır mıyım diye endişe duyuyorum; off*-road alsam bu kezde şehirde kullanamayacağım bi motor olacak off- road yapacağım yere nasıl gidecem diye düşünüyorum. Yani büyük bi ikilemdeyim alıp alıp satmayıda seven bi adam değilim o yüzden aldıgım motoru uzun yıllar kullanmak istiyorum. Bana yardımcı olun allah aşkına.
Bide dual-purpose diye bişey gördüm off-road motorlarının farı falan olanları (mesela kawasaki KLX 250 gibi) bunları şehirde asfaltta kullanmak güvenli olur mu(benim gibi ilk motoru olacaklar tecrübesizler için düşünün lütfen) bi yherlerde bunların lastiklerinden dolayı asfaltta kullanılamayacağını okudum aslı astarı var mıdır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Sağlıklı kalın.

Etiketler
Ynt: İlk Motor Olarak Hangi Enduro.?

Öncelikle aramıza hoş geldin. Düşüncelerinde haklısın araştırmalarında güzel.. Eğer bütçen yetiyorsa KLX250 güzel makinadır. Üzerindeki lastikleri değiştirip Hem asvalta hemde araziye uygun ENDURO lastiği takabilirsin. Biz Dişli lastikleri genelde CROSS yaparken kullanırız yani arazi-çamur şartlarında aşırı bir performans gerektiği zaman. Mesela yarışlarda. Fakap bu lastikler asvat ortamda oldukça tehlikelidir. Ne frende randıman alabilirsin neden virajlarda. Oldukça güvensizdir kim ne derse desin. Bütün parmaklarını masana gelecek şekilde bir elmayı tutacakmış gibi masaya yasla, elini ileri geri hareket ettir. parmakların ne kadar masaya temas ediyor, ne kadar frenaj yapıyor kendin gör. Enduro lastkileri. Bizim gibi hem asvlatta hemde arazide yol almak isteyenler için tasarlanmıştır. Derin yarıklar, saglam dilimler sürücüye hem asvatta hemnde arazide yola hakimiyet sağlar.
Anladığım kadarıyla senin amacın gezi eğlenc dolaşma, patike, dere tepe, köy yolları orman içi.. yani bizim gibi.. Ben CROSS lastikleri de kullandım ama şu an aşağıdaki lastikleri kullanıyorum oldukça da menunum. Bunlar biterse yine aynısını almayı düşünüyorum. Sana tavsiyem bu tür deseni Enduro Lastiğ kullanman.

E08frx

Murat Bey;
Güzel cevap için teşekkürler. Bide Klx güzel makine demişsiniz. Motor işinden pek anlamamamdan dolayı ilk motorumu sıfır almayı düşünüyorum ve bütçeyide 8 maksimum 10.000 lira olarak belirledim tabi şimdilik bu para yok elimde ama olacak elbet o zamanda bana Klx ayarında, zaten nerede ve nasıl kullanacagımı siz çok güzel anlatmışsınız toprak yolda, patikada vs. gidecek beni üzmeyecek başka makinelerde önerebilir misiniz? Sizin Honda kullandıgınızı biliyorum ama dediğim gibi öncelikle sıfır sonra 2. el düşünüyorum. Sıfır Hondalarda el yakıyor. Var mıdır bunla başla ilk etapta süper makine öğren para biriktir sonra da bunu alırsın diyebileceğiniz motorlar aklınızda. Kaloy gele.
ii forumlar.

Temiz bir Honda XL 200 bul ve bak keyfine derim. KLX 250'ün sert makina olduğu söyleniyor, sonuçta motor hacmine bakma , 250 cc olunca mantıklı gibi geliyor olabilir ama işin ucunda endurodan soğumak da var. XL 200 hem arazi kabiliyeti iyi olan, hem de yumuşak bir makina. Ha benim motosiklet deneyimim zaten var diyorsan o zaman kim tutar seni, dağdan bayırdan fotoğrafları bekliyoruz derim. ;)

Arazi surusu icin ekstra tecrube gerekir. Bu sebeple once motor kullanmayi iyice ogrenmeli pekistirmelisiniz. Tabi basit toprak patika yollardan bahsetmiyorum bu tip yerlere racing motorla giren arkadaslarim da oldu. Ben bahsettigim yazinizda belkirtilen sekilde motorunuzun saplanabilecegi derin lastik izleri olan portakal karpuz arazi buyukluklerde kayalarla bezenmis dik cikis ve inislerin oldugu yerlere orta vadede girmeyi dusunmeyin. Bir kere bu isler icin sadece motor yetmez ekipman da cok onemli komple body armor giymeli cizmeler eldiven kask google camelbag gibi seylere sahip olmalisiniz. En onemlisi arazi surusunde 1 numarali kural yalniz basina cikamazsiniz. Yani bir kac kisi olmalisiniz ki biriniz duserse saplanirsa ariza yasarsa yada dusup motora binemeyecek durumda kalirsa yardimlasma olsun. 2.problem de bu tip surusleri yapacaginiz motorlarla sehir icinde gezmeyi unutun. Cunku en azindan disli lastiklere ihtiyaciniz var. Bu lastiklerle sehirde gezemezsiniz hatta evinizden surus yaoacaginiz ormana kadar bile gitmeniz sakincali . Motorunuzu bir romork yada baska sekilde tasirsiniz.
Neyse sizin yapacaginiz bir sehir enduro'su alip ufaktan alismak ve sehir kenarindaki bicirli toprak koy yollarinda guzel guzel gezmek. Cok buyuk zevk alacaksiniz emin olun. Bunu da yapamaycaginiz motor yok. Yani illa sehir enbdurosu sart da degil. Acikcasi bunlari bir YBR125 yada CBF150 ile bile yapabilirsiniz. Bu iki motor ucuzdur almasi satmasi kolaydir ve acemiligi uzerinden atmak icin bicilmis kaftandir.
Eger paraniz coksa sifir bir enduro alabilirsiniz ama en az 10-15 milyar vermeniz lazim o da cok dikkatli bakinarak. 8 milyara sifir motor lasla alamazsiniz (Japon'lardan bahsediyorum) . Enduro alacaksaniz 1.8 civari boyunuz olmali. Ben XL200'u de cok begenmiyorum. Esasinda guzel motor ama hem cok agir (130 kg) hem de cok pahali. KLX250 guzel motor bi arkadasimda vardi beraber bayagi offroad yaptik ama sonra satti ve DRZ400 aldi. Cunku KLX agir islerin adami degil. Neyse kafanizi fazla karistirmayayim.
Ben olsam ılk secenek YBR CBF tariz bisey alirdim. Illa enduro olacak derseniz
Honda XLR125 yada XL200 alirdim Yamaha XT125R yada X olabilir.. KLX250 de olabilir ama gereksiz pahali satarken %50 zarar etmeyi goze aliyorsaniz olabilir.
Bundan sonrasini (Yani daha buyuk hacim) tasvip etmedigimden tavsiyede bulunmuyorum.

Öncelikle aramıza hoş geldin Zeus, F650GS güzel makina ama yeni başlayanlar için pek uygun değil diye düşünüyorum ayrıca ağırlığı ve şasesinin büyülüğünden dolayı araz şartlarında kontrolu yeni başlayan arkadaşları baya bi zorlar diyedüşünüyorum. BMW parça fiyatları ve temin gecikmesindne dolayı da arazide düşüp kalkma, ufak tefek kırılma ve çizilmeler gibi durumlar için de pek akıllıca bir seçim olmaz herhalde F650

Teşekkürler Murat hocam öncelikle. Benim ilk motorla tanışmam bu makina ile oldu ve hiç zorlanmadım. Aksine kullanıcı dostu bir makina.. Bakım maliyeti tarafında da dediğin gibi biraz masraflı. Bu konuyu da Borusan yerine iyi bir usta bularak(Olkan Usta) daha da makul seviyelere çekmiştik. Denge yol tutuş ve istikrar açısından çok iyi bir makina olduğunu düşünüyorum. Şu an kullandığım motor Suzuki GS500E ve ilk fırsatta tekrar F650'ye çevirmeyi düşünüyorum. Buradan da duyurulur :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri