Infiniti Qx4 Lpg Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serrex Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,101

serrex

Yeni Üye
Merhaba,
iki ay önce 98 pathfinder kullanıp aracı çok beğenip 2000 model Qx4 aldım. Alır almaz Atiker LPG taktırdım.
İlk sahibinden aldım ve ilk sahibi LPG hiç taktırmamış. Araca LPG taktırmadan önce son derece sessiz ve titreşimsiz motoru vardı. Ancak LPG den sonra araçta özellikle rolantide aşırı titreme var. Hatta motor titreşim hatası bile veriyor araç. Önce LPG den kaynaklandığını düşünerek ayar yaptırdım. Biraz düzelir gibi olsa da bazen az bazende artan bir rolantide vurultu yapıyor. Bujileri değiştirdik. Distribitör içindeki metalleri zımparaladık. Yenisinide şipariş ettim her ihtimale karşı. Ancak sonuç değişmedi.
Downstream O2 sensorlerinden voltaj alamıyoruz. Temizledim ancak sonuç değişmedi. Egr kirlenmiş olabilir dediler. Onu da temizleteceğim ama O2 sensörlerinden de yapıyor olabilir mi? bu sensörleri değiştirsem yine LPG den dolayı bana arıza açar mı? Çok severek aldığım bu araçtan LPG yüzünden soğumaya başladım. Bu sorunu yaşayan varsa ve çözümü bulduysa yardımcı olursa sevinirim.

Ayrıca kullandığım parthfinder da benzinli idi. Ama Qx4 ü ilk aldığımda benzinli iken ve sonra lpg taktırıp benzinde kullandığımda dahi Pathfinder daki ataklığı seriliği göremedim. Pathfinder gaza biraz dokunsam patinaj çekiyordu ancak Qx4 de nekadar denediysem patinaja kalmıyor.

Teşekkürler

Etiketler
patinaj çekip çekmemesi esp yani patinaj önleyici sistemle ilgili olabilir. pathfinder ya da infinitide esp açıp kapama düğmesi var mı? . düğme varsa patinaj çekmesini istediğiniz zaman esp off yapmanız gerekir..

Selam Ahmet,
Bu araçlarda ESP yok. Sadece ABS var :smiley: Gaz tepkimesi zayıf. O2 sensöründen mi, distribitorden mi yoksa LPG takıldığı için mi böyle bilmiyorum. Gerçi tüp taktırmadan önce de çok etkili değildi çekişi. Ya O2 sensöründen, ya distribitörden veya EGR den. Egr kolay kolay bu araçlarda kirlenmez diyorlar ama belki de manifolt içi karbon kaplamıştır. Bilemiyorum belki de hepsi birbirini etkiliyor. Şimdiler de lpg ye geçince rolantide sarsıntı azalırken benzine geçtiğimde rolantide koltuğu bile titretiyor. :(

Distribitör kapağı ve makara değişti. Ancak pek bir değişiklik olmadı. Sadece şunu farkettim. Gazdan benzine benzinden gaza geçişten sonra 5-10 km kadar rolantide titreme artıyor ancak daha sonrasında yani 5-10 km geçiş yapmadan kullanırsam rolantide titreşim yok denilecek kadar azaldı. Ancak lpg de stop edip tekrar çalıştırdığımda marş almada zorluk çekiyor. Anladığım kadarı ile tamamen lpg ayarlamaları sorunlu gibi.

Pathfinder kaç modeldi? biliyorsunuz 2001 de vg35 motora geçiyor ve çok güçlü. vg33 olan 3.3 motor sadece 170 hp dir. ancak 12 valf motordur ve alt devirde tüm torkunu verir. Belki aracın şanzımanında bir problem vardır çekişi düşüren. Yada motor kontrol ünitesinde bir problem olmaktadır.

Oksijen sensörleri arızalansa bile LPG de sorun yaşamamanız lazım. Ben sırasız sistem hatta karbüratörlüye uygun sistem taktırmıştım kendim ayarını filan yapıyordum. Bazı LPG sistemlerinde oksijen sensörü olmadan da verimli sonuç alınıyor eğer motor kontrol ünitesinde oksijen sensörü ile ilgil olan bölümde bir elektronik arıza varsa LPG nin bu bağlantısının ayrılması ile LPG de sorunsuz kullanılabilir.

Bundan yıllar önce 1999 model pathfinderim vardı. 2005 senesinde alıp 5 6 sene bindik. Motor ve ateşleme ile ilgili hiçbir problem yaşamadım sadece buji kablolarının orijinali ile değiştirmek gerekmişti. Daha sonra maalesef şanzıman kaynaklı bir problem çıktı ve onarımını doğru yapamadılar, 1 den 2 ye geçerken titriyordu. bende bunu belirterek uygun fiyattan aracı satmıştım. Araç yeni alınmış olsa hala binebileceğim kadar iyi bir araçtı.

Yani.. imkanlar varsa amerikadan veya avustralyadan yada japonyadan parçaları bulup toplamak en güzeli olur. Hala arıyorum o aracın keyfini.

Pathfinder kaç modeldi? biliyorsunuz 2001 de vg35 motora geçiyor ve çok güçlü. vg33 olan 3.3 motor sadece 170 hp dir. ancak 12 valf motordur ve alt devirde tüm torkunu verir. Belki aracın şanzımanında bir problem vardır çekişi düşüren. Yada motor kontrol ünitesinde bir problem olmaktadır.

Oksijen sensörleri arızalansa bile LPG de sorun yaşamamanız lazım. Ben sırasız sistem hatta karbüratörlüye uygun sistem taktırmıştım kendim ayarını filan yapıyordum. Bazı LPG sistemlerinde oksijen sensörü olmadan da verimli sonuç alınıyor eğer motor kontrol ünitesinde oksijen sensörü ile ilgil olan bölümde bir elektronik arıza varsa LPG nin bu bağlantısının ayrılması ile LPG de sorunsuz kullanılabilir.

Bundan yıllar önce 1999 model pathfinderim vardı. 2005 senesinde alıp 5 6 sene bindik. Motor ve ateşleme ile ilgili hiçbir problem yaşamadım sadece buji kablolarının orijinali ile değiştirmek gerekmişti. Daha sonra maalesef şanzıman kaynaklı bir problem çıktı ve onarımını doğru yapamadılar, 1 den 2 ye geçerken titriyordu. bende bunu belirterek uygun fiyattan aracı satmıştım. Araç yeni alınmış olsa hala binebileceğim kadar iyi bir araçtı.

Yani.. imkanlar varsa amerikadan veya avustralyadan yada japonyadan parçaları bulup toplamak en güzeli olur. Hala arıyorum o aracın keyfini.

Pathfinder 3.3 v6 OHC motor, yani 12 valf dir, İnfiniti Qx4 DOHC motor 24 valfdir.

Merhaba,
iki ay önce 98 pathfinder kullanıp aracı çok beğenip 2000 model Qx4 aldım. Alır almaz Atiker LPG taktırdım.
İlk sahibinden aldım ve ilk sahibi LPG hiç taktırmamış. Araca LPG taktırmadan önce son derece sessiz ve titreşimsiz motoru vardı. Ancak LPG den sonra araçta özellikle rolantide aşırı titreme var. Hatta motor titreşim hatası bile veriyor araç. Önce LPG den kaynaklandığını düşünerek ayar yaptırdım. Biraz düzelir gibi olsa da bazen az bazende artan bir rolantide vurultu yapıyor. Bujileri değiştirdik. Distribitör içindeki metalleri zımparaladık. Yenisinide şipariş ettim her ihtimale karşı. Ancak sonuç değişmedi.
Downstream O2 sensorlerinden voltaj alamıyoruz. Temizledim ancak sonuç değişmedi. Egr kirlenmiş olabilir dediler. Onu da temizleteceğim ama O2 sensörlerinden de yapıyor olabilir mi? bu sensörleri değiştirsem yine LPG den dolayı bana arıza açar mı? Çok severek aldığım bu araçtan LPG yüzünden soğumaya başladım. Bu sorunu yaşayan varsa ve çözümü bulduysa yardımcı olursa sevinirim.

Ayrıca kullandığım parthfinder da benzinli idi. Ama Qx4 ü ilk aldığımda benzinli iken ve sonra lpg taktırıp benzinde kullandığımda dahi Pathfinder daki ataklığı seriliği göremedim. Pathfinder gaza biraz dokunsam patinaj çekiyordu ancak Qx4 de nekadar denediysem patinaja kalmıyor.

Teşekkürler

2000 Model İnfiniti QX4 Kullanıyorum, Zavoli Alisei lpg var, sadece ilk çalıştırma sonrasında, lpgye otomatik geçerken, küçük bir titreme devir yükselmesi oluyor, onun dışında benzin ile lpg arasında motorda hiç bir fark olmuyor. Çok memnunum.

2000 model infinity vg33 motor ise nasıl 24 valf olabilirki? bunun olması için vg35 motorlu olması lazım.

2000 model infinity vg33 motor ise nasıl 24 valf olabilirki? bunun olması için vg35 motorlu olması lazım.

evet haklısınız, Şase üzerinden kendi aracımın sorgulamasını yaptım, 12 valf olduğunu farkettim, bana yanlış bilgi verilmiş :(

Kaynak: VIN Decoder

General Information
Make Infiniti
Model QX4
Model year 2000
Body style 4 Doors SUV
Engine type 3.3L V6 SOHC 12V 4WD
Fuel type Gasoline
Transmission Automatic
Manufactured in Japan
Vehicle specification
Body type SUV
Number of doors 4
Number of seats 5
Displacement SI 3294
Displacement CID 201
Displacement Nominal 3.3
Engine type V6
Engine head SOHC
Engine valves 12
Engine cylinders 6
Engine aspiration Naturally
Compression ratio 8.9
Engine HorsePower 170
Engine KiloWatts 127
Automatic gearbox 4AT
Fuel type Gasoline
MPG city 15
MPG highway 18
Driveline 4WD
Anti-Brake System 4-Wheel ABS
Front brake type Disc
Rear brake type Drum
Front suspension Independent
Rear suspension Live
Front spring type Coil
Rear spring type Coil
Tire front 255/65R16
Tire rear 255/65R16
GVWR range 4001-5000

qx4 te vg35 varmı ondan bile emin değiliz. zaten iki aracın görsel detaylar haricinde neredeye herşeyi aynıydı.

yine de olsa da binsek bence. kaç tane araç değiştirdim nissan pathfinderin kırılmazlığı gibisi yok.

qx4 te vg35 varmı ondan bile emin değiliz. zaten iki aracın görsel detaylar haricinde neredeye herşeyi aynıydı.

yine de olsa da binsek bence. kaç tane araç değiştirdim nissan pathfinderin kırılmazlığı gibisi yok.

4x4 geçtiğinde lastiklerdeki güç oranını biliyor musunuz ? tüm lastiklere aynı oranda mı güç iletiliyor ?

bilmiyorum. ancak orta defransiyel kilitliyken mantıken öyle olmalıdır. arazi aracı sonuçta. ayrıca çıkmadığı yer yoktur.

Yürüyen aksam anlamındamı.? motor şanzımanmı, yoksa hepsi mi?:smiley:

Yürüyen aksam anlamındamı.? motor şanzımanmı, yoksa hepsi mi?:smiley:

bilmiyorum. ancak orta defransiyel kilitliyken mantıken öyle olmalıdır. arazi aracı sonuçta. ayrıca çıkmadığı yer yoktur.
Dün akşam karlı cok dik bir yokuşta 4 çekeri yazlik lastikler ile test ettim çok başarılı buldum rahatlıkla çıktım. ayni yokuştan D konumda arazi vitesi 4L alarak iniş yaptım frenleyerek kayarak indim. inişlerde D yerine 1 yada 2 kullanmak mi lazim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR