İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgaturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 330,528
Ynt: İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

Her kafadan farklı bir yorum ve bakış açısı gelmiş,eh tabi bu da bir zenginliktir ama olayın ruhu nerde arkadaşlar?

Maksat doğa yürüyüşü değilmi? yani forumun içeriği ve açılan başlığa bakarsak?

Doğada dümdüz yolmu var? ve doğa yürüyüşüne çıkan biri hemen bitse diye tam gaz yürüyüşmü yapar? Yani oturup soluklanmak,doğa ile başbaşa kalmak,sağı solu gözlemlemek yokmu? sağa sola bakmadan dümdüz ve tam gaz gidilecekse ne anlamı kalır trekking in? TEM otoyoluna çıkın yürüyün o kadar olur. :smiley:

Kendinizi kilometre ile sınırlamadan yürüyün gezin tozun,gezi sonrası geriye bir bakın ve kaç km yürümüşsünüz o zaman hesaplayın bence.

Yürüyüşün başında km hedefi ve zaman limiti koyarsanız olay sportif egzersizden öteye gidemez,doğa ile başbaşa kalmak,trekking yapmak vs. hepsi yalan olur. Olay trekking i aşmış direk atletizm e dönmüş olur !

Etiketler

aslında herkese hergün 5 km yürümek şart

Sevgili dostum,

Neden, nasıl ve nerede yürüyeceğine göre günlük yürüme mesafesi değişiyor.

24 saat durmadan yürürsen kondisyonuna bağlı olarak 80 ila 160 kilometre arasında yol alabilirsin. Bunu genellikle Kennedy walk diye anılan çok uzun menzilli yürüyüş meraklıları yapıyorlar. 24 saatte 80, 110, 140 ve 160 kilometre yürünen mesafeler arasında. Ama tabiiki bu sana çevre ile ilgili bir zevk unsuru sağlamıyor ve yanlız yürümeye konsantre oluyorsun.

Düz alanda ve acil bir durum yoksa ve sırt çantan yok veya çok hafifse 40-60 kilometre yürünüyor.

Sırt çantam var ve hem çevreden hemde yolda karşılaştığım insanlardan feyiz almak istiyorum dersen ben ortalama 25 kilometreyi tavsiye ederim.

Buda 10 günlük ortalamayı 250 kilometreye getirir.

Ben çeşitli vesilelerle uzun mesafeleri yürüyorum. 1000 - 3000 kilometre arasındaki mesafeler.

Uzun menzilli yürüyüşler yapmak istersen tavsiyelerde bulunmak isterim.

Selam ve sevgiler,

Sedat Çakır
www.biryolcunungunlugu.com

Turkije 025

merhaba
konu ilgimi çekti ve dahil olmak istedim.2 ay kadar önce:
sırtımda 5 kg yükle
engebeli dağ yolları ve patikalarda
yaklaşık 700 metrelik bir çıkış ve inişi şeklinde bir parkurda
toplam 40 km yürüdüm.

sabah 9 ila akşam 5 arası sürdü.yaklaşık 1.5 saat mola verdim.6.5 saat sürmüş oldu.
ekipteki arkadaşlarım da bana uysaydı muhtemelen biraz koşup biraz yürüyerek veya
sadece daha yüksek tempoda yürüyerek bu süreyi 5.5 saate çekebilirdik.ayrıca bittiği zaman
enerji düzeyim oldukça iyiydi.muhtemelen 12 saatlik molasız bir yürüyüşte 80 km yürüyebilirim.
ben 49 yaşında ve pek de atletik olmayan biriyim.formda bir atlet bence çok daha fazlasını yapabilir.

kendi rekorum (Not: Amaç rekor değildi, yürümek ve keyif almak)
19 km mesafeyi 2 saat 50 dakikada yürüdüm.
Rota: Yuva köyü-Acıgöl arası git gel (Nevşehir)

Herkese merhaba,

Bende ayrı bir konudan bir katkıda bulunacağım.
US. personeli ile Ö.kuvetler, SAT, SAS ve SAR ların intikalleri konusunda aralarında uçurumlar vardır.
Çünkü onlar teknolojinin ve paranın madurlarıdır. Bir US. askerinin bizim kadar çok afedersiniz totosunu kaldırıp biyerlere yaya olarak intikal ettiklerini göremezsiniz.
Onlar her yere hava naklini kullanırlar (helikopter). Biz ise gerek eğitimlerde gerekse gereç intikallerde tabanraylarımızı kullanırız. Ve bunun nimetlerinide çoğu zaman gerek uluslararası tatbikatlarımızda gerek gerçek operasyonlarda gördük.

Helikopterin ulaşamayacağı gerek hava gerekse arazi gerekse intikal noktasındaki şartlardan ötürü bizler herzaman önde olmuş ve dayanıklılığımızla herzaman 1 değil iki adım önde olmuşuzdur.

Hangi şartlarda nekadar yürünebileceğinden bahsetmiyeceğim, arkadaşların bir çoğu isabetli tesbitlerde bulunmuşlar.
Yanlızca şunu söyliyeyim, altı günde 380km gerekli teçhizatlar ile yolalınmıştır. Arazi ve hava şartları değişkendir.

(Yukarıda yazmış olduklarım sıradan bir piyade için değil özel birlikler kasdedilmektedir.)

merhaba biraz aptalca olacak ama istanbul almanya yüürüyerek kaç günde gidilebilir?

merhabalar erkek arkadaşım Roboskiden Ankaraya 1 Eylül barış gününde barış amacıyla yürümeye karar verdi. Bugün yola çıktı. Günde 30 km yürümeyi hedefliyor. Okuduğum kadarıyla bir günde bu kadar yürümek mümkün. Ama bunu 40 gün boyunca yapacak ve 1300 km yol katedecek. Sizce böyle bir yürüyüş tamamlanabilir mi? Sağlığı konusunda endişeliyim de...

Arkadaşınız günde 30 km yürümeden dolayı sağlık sorunları yaşamaz. Genelde uzun menzilli yürümeler sağlığa olumlu etkiler yapıyor. Sırt çantasında 12-13 kilodan fazla yük olmamasına dikkat edin.
Tabiiki sıcak havalarda bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

5 Mayıs 2012 tarihinde Likya Yolu'nun bir parkurunu yürüdüm. GPS kayıtlarına göre molalar 2 saat 30 dakika, toplam süre (molalar da dahil) 13 saat 30 dk.
Kat ettiğim mesafe 47 km.

Bunu bir fikir versin diye söyledim. Parkur, dik yokuş ve inişlerin de olduğu bir parkurdu (bazı yazılarda Likya Yolu'nun en zor parkurlarından olduğu yazılı). Çantam sanıyorum 7-8 kg. ağırlığındaydı.

Daha fazlası da yapılabilir ama bu kolay bir iş değil.

538889 10150729310738414 1285605610 n

biz arkadaşlarımızla beraber likya yolunda günde 20 km yaptık sırt çantası ve sıcak hava olduğu halde . şahsen günde 40 km yaptığımda oldu.
bir arkadaşım fatihten avcılar kampüse yürüyerek gidip gelirdi ve bu şekilde üniversiteyi bitirdi , bu arkadaşım 150-160 km günde çok rahat yürüyordu ve hala yürüyor bildiğim kadarıyla.

Yürürken arazinin yapısı ve mevsim gibi faktörler çok önemli. Bu yüzden bir standardı yok. Ama ne olursa olsun, inişli çıkışlı bir arazide 5-10 kg. arası ağırlıkta sırt çantasıyla yapılacak bir yürüyüşte, ortalama değerin 3 - 4 km. arası olacağını ve bunun üstüne çıkmak isteyenlerin bazı bölümlerde hafif tempoyla koşması gerektiğini iddia ediyorum.
Dağcılık da yaptığım için hangi arazide ortalama kaç km. yapılabileceği konusunda bir fikrim var.

Amerika'da bu konuda rekabet/yarış olduğunu da söylemeliyim. Jennifer Pharr Davis, 2181 mil uzunluğundaki Appalachian Yolu'nu 46 gün 11 saat ve 20 dk.'da tamamlayarak yeni rekorun sahibi oldu (eski rekor bunun 26 saat gerisindeydi).
Jennifer Pharr Davis bu yürüyüş sırasında kocasının belli noktalarda kendisine yiyecek, su, vb. sağlaması sayesinde hafif ve hızlı yol alabildi. Günde 16 saat yürüyerek ortalama 47 mil yol kat etti. Bu sırada elbette bazı bölümleri koştu (bu kadar yol kat edebilmek için bu zorunlu. Zaten bu tür insanların tamamı trail runner dediğimiz sporcular ve hayatları yürüyüş ve koşu üzerine kurulu).
Jennifer Pharr Davis'in bu Appalachian Yolu'nu ilk yürüyüşü değil. Bu başarısı National Geographic tarafından Yılın Yürüyüşçüsü Ödülü ile ödüllendirildi.

Forumda 100 km. üzerinde yol yapmaktan söz edenler bence Appalachian Yolu'nu yürüsünler, böylece rekoru da rahatça kırmış olurlar :smiley:

Ynt: İnsan Günde Kaç Km.yürüyebilir.?

Kaç gün yürümek istediğinize ve yürüyeceğiniz rotaya göre değişken bir rakamdır. Sırtınızda 15-20 kg çanta ile düzenli bir tempo ile günde ortalama 15 km yol yürümek çok zorlu olmaz. Saatte ortalama 4 km olan yürüyüş hızı yolda yapılan duraklama, mola, fotoğraf çekmek, yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarla düşebiliyor. Ayrıca tüm gün boyunca yürümek de çok akıllıca bir durum değil.

Akşam havanın karardığı vakitten önce kalınacak yerin bulunması, çadırın hazırlanması, yemek, dinlenmek gibi aktivitelere de vakit ve enerji saklamak gerekir. Sabah uyanınca da aynı şekilde kahvaltı, dinlenme, sabah sporu, çadır, çanta toplamak gibi aktiviteler de düşünülmeli.

Sonuç olarak önem taşıyan yürünen yolun kmsinden çok yürünen vakit boyunca yaşananlar.

Karma JPG

bayayhan' Alıntı:
biz arkadaşlarımızla beraber likya yolunda günde 20 km yaptık sırt çantası ve sıcak hava olduğu halde . şahsen günde 40 km yaptığımda oldu.
bir arkadaşım fatihten avcılar kampüse yürüyerek gidip gelirdi ve bu şekilde üniversiteyi bitirdi , bu arkadaşım 150-160 km günde çok rahat yürüyordu ve hala yürüyor bildiğim kadarıyla.

Arkadaş günde 12 saat aralıksız 13,33 km/sa hızla yürüse ancak bu mesafeye ulaşıyor bu arkadaşın derse girdiğine emin misin? Yada otostop çekerek gitmediğine çünkü insanın sınırları var.

helim61' Alıntı:
Arkadaş günde 12 saat aralıksız 13,33 km/sa hızla yürüse ancak bu mesafeye ulaşıyor bu arkadaşın derse girdiğine emin misin? Yada otostop çekerek gitmediğine çünkü insanın sınırları var.

ayrıca saatte 8.35 km/s den sonrası hızlar koşma sınıfına girer. buna yürüyüş denmez.
lütfen biraz mantık dahilinde yazalım. genel olarak insan yürüyüş hızı ortalama 5 km/s olarak kabul edilir.

AlperGunay' Alıntı:
Yürürken arazinin yapısı ve mevsim gibi faktörler çok önemli. Bu yüzden bir standardı yok. Ama ne olursa olsun, inişli çıkışlı bir arazide 5-10 kg. arası ağırlıkta sırt çantasıyla yapılacak bir yürüyüşte, ortalama değerin 3 - 4 km. arası olacağını ve bunun üstüne çıkmak isteyenlerin bazı bölümlerde hafif tempoyla koşması gerektiğini iddia ediyorum.
Dağcılık da yaptığım için hangi arazide ortalama kaç km. yapılabileceği konusunda bir fikrim var.

Amerika'da bu konuda rekabet/yarış olduğunu da söylemeliyim. Jennifer Pharr Davis, 2181 mil uzunluğundaki Appalachian Yolu'nu 46 gün 11 saat ve 20 dk.'da tamamlayarak yeni rekorun sahibi oldu (eski rekor bunun 26 saat gerisindeydi).
Jennifer Pharr Davis bu yürüyüş sırasında kocasının belli noktalarda kendisine yiyecek, su, vb. sağlaması sayesinde hafif ve hızlı yol alabildi. Günde 16 saat yürüyerek ortalama 47 mil yol kat etti. Bu sırada elbette bazı bölümleri koştu (bu kadar yol kat edebilmek için bu zorunlu. Zaten bu tür insanların tamamı trail runner dediğimiz sporcular ve hayatları yürüyüş ve koşu üzerine kurulu).
Jennifer Pharr Davis'in bu Appalachian Yolu'nu ilk yürüyüşü değil. Bu başarısı National Geographic tarafından Yılın Yürüyüşçüsü Ödülü ile ödüllendirildi.

Forumda 100 km. üzerinde yol yapmaktan söz edenler bence Appalachian Yolu'nu yürüsünler, böylece rekoru da rahatça kırmış olurlar :smiley:

bilgileriniz için teşekkürler. dünya rekoru 47mil/16s olduğunu öğrendim. buda 76.63km eşittir. memleketim insanları rekor üstüne rekor kırıyor da kendimizi tanıtamıyoruz ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri