İstanbul'dan İspanya'ya Motosikletle Yolculuk Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan inzell Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,524

inzell

Ana Kamp
Merhabalar,

Haziran başı gibi motosikletimle aksilik olmazsa 90-100 gün sürecek Avrupa yolculuğuna çıkacağım. Kendimce bir güzergah belirledim, ama tavsiyelere açığım. Eğer sınır geçişlerinde -o ülkeden diğer ülkeye geçişlerde şu sınır kapısını kullanmalısın- şeklinde önerileriniz varsa çok memnun olurum. (Schengen ülkelerinde öyle bir problem yok ama Balkanlar'da bazı ülkelerin son durumlarını bilmiyorum)

Planladığım rota kabaca: İstanbul > Bulgaristan > Makedonya > Arnavutluk > Karadağ > Bosna Hersek > Hırvatistan > Slovenya > İtalya > Fransa > İspanya > Fransa > İsviçre > Almanya > Çek Cumhuriyeti > Avusturya > Slovakya > Macaristan > Romanya > Bulgaristan ve tekrar İstanbul.

Yolculuğun tamamını karayoluyla gitmeyi planlıyorum. Konaklamaları da mümkün olduğunca kamp yaparak geçireceğim. Yaklaşık 15 bin km sürebilir. Aslında her şey Schengen vizesi alabilmeme bakıyor. Eğer vize işinde sıkıntı olursa Balkanlar'ı turlayıp Rusya'ya devam edip sonra duruma göre Gürcistan'dan ülkemize giriş yapmayı ya da daha ileri gidip Japon denizine ulaşmayı düşünüyorum. Nasıl denk gelirse işte. :smiley:

Merak ettiğim konular var onları da ekleyeyim hemen:
-Hırvatistan en son umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşlarına vize uyguluyordu.Schengen vizemi alabilirsem, ücret ödemeden Hırvatistan'dan transit geçiş hakkı gibi bir durum söz konusu mu?
-Eğer transit geçiş hakkımız varsa bunun süresi tam olarak nedir?
Mecbur Hırvatistan vizesi almamız gerekiyorsa güzergahımda ufak bir değişiklik yapabilirim tepki olarak. :smiley: Böyle bir durumda da Bosna Hersek'ten Sırbistan'a geçme durumu doğar, iki ülke arasındaki geçişlerde sıkıntı var mıdır?
-Diğer aklıma takılan konu ise; schengen vizesine sahip Türk vatandaşları Bulgaristan'dan transit geçiş haklarına sahipler 5 gün boyunca. Aynı transit geçiş hakkı schengen alamazsak da mevcut mu? Yoksa 60€'luk vizeyi almamız gerekir mi?
-Bu güzergah boyunca kamp deneyiminiz oldu mu hiç? Kuytu köşeye çadırımı kurayım desem, bazı ülkelerde sıkıntı yaşayabilirim sanırım.

Daha önce bu konularda tecrübesi olan, güncel bilgileri olan ve diğer tavsiyelerde bulunmak isteyen arkadaşların cevaplarını merakla bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Etiketler
Ynt: İstanbul'dan İspanya'ya Motosikletle Yolculuk Planı

merhaba
rotanız güzel ama 100 gün uzun bir süre, tek başına sıkılırsınız.

vizeler konusunda fazla bilgim yok sadece bildiğim AB ülkelerine shengen vizesi ile girişler serbest. Makedonya Türklere vize uygulamıyor. hırvatistanı bilmiyorum. yurt dışı iş yapan bir turizm acentesine danışabilirsiniz daha net olmak için.

uluslararası kasko'yu istanbulda tanıdık bildik sigortacıdan yaptırın. gümrük kapısındakilere son ana bırakıp mecbur kalmayın - arada çok meblağ farkı var.

rota içersine Yunanistan'ı da katacaksanız uluslararası ehliyet almanız gerekiyor.

ben de motosiklet ile italya düşünüyorum ama tarih ve rota henüz netleşmedi.

gezinizi yapabilirseniz buradan paylaşımı yaparsınız umarım

Ynt: İstanbul'dan İspanya'ya Motosikletle Yolculuk Planı

Sıkılmam ben, yalnız motor kullanmayı daha çok seviyorum, gittiğim yerlerde de yeni insanlarla tanışıyorum. :smiley:

Uluslararası trafik sigortasını sadece Turing yapıyor diye biliyordum. ( http://www.turing.org.tr/tr/green_card.asp )

Gezimi buradan ve blogumdan (motorumla.net) paylaşacağım, teşekkürler. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR