Kamp Yeri Oluşturanlar Için Önemli Bir Konu: Ağaçlar Ve Gölge Alanlar...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,549

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,
Facebook'ta her gün yeni bir kamp yeri paylaşılıyor, belki de birkaç tane.
Benim dikkatimi çeken bir konu en sıcak illerimizde bile bazı yeni kampinglerin kampçılar için gölge alanlar oluşturmak konusunda yetersiz kalmaları. Güneşteki bir çadırda yazın sekizden sonra uyumak pek mümkün değildir. Yalıtımı en iyi bir karavanda dahi 12 ila 2 arasını içerde kapalı geçirmek mümkün değildir.
Bir kampı kamp yapacak şey ne deniz ne havuzdur ama gölgelik alanlar çok önemlidir. Kampçılarına gölgelik alan sunamayan kampların sonu hüsran olur. 22 yıldır kendime ait araçlarla kamp yapan birisi olarak bu konuya dikkat çekmek isterim.

Arkadaşlar,
Facebook'ta her gün yeni bir kamp yeri paylaşılıyor, belki de birkaç tane.
Benim dikkatimi çeken bir konu en sıcak illerimizde bile bazı yeni kampinglerin kampçılar için gölge alanlar oluşturmak konusunda yetersiz kalmaları. Güneşteki bir çadırda yazın sekizden sonra uyumak pek mümkün değildir. Yalıtımı en iyi bir karavanda dahi 12 ila 2 arasını içerde kapalı geçirmek mümkün değildir.
Bir kampı kamp yapacak şey ne deniz ne havuzdur ama gölgelik alanlar çok önemlidir. Kampçılarına gölgelik alan sunamayan kampların sonu hüsran olur. 22 yıldır kendime ait araçlarla kamp yapan birisi olarak bu konuya dikkat çekmek isterim
henüz karavan kamp konusunda tecrübem yok ancak 2000 yılında başlayan ve 10 yıl süren düzenli çadır kamp tatillerimizin hepsinde gölge ve özellikle ağaçlık alanı bol olan incekum kamp alanını tercih etmiştik ailece, antalyanın ağustos sıcağında o kadar serin ve rahat bir ortam oluşturuyordu ki denize bile gitmek istemiyorduk sıcak olacak diye :D şimdi nasip olursa kendi karavanımla bu deneyimi yaşamak istiyorum ve dediğiniz gibi önceliklerim arasında ağaçlık alanı veya gölge anlamında maximum verim alabileceğimiz yerlere bakıyorum.

henüz karavan kamp konusunda tecrübem yok ancak 2000 yılında başlayan ve 10 yıl süren düzenli çadır kamp tatillerimizin hepsinde gölge ve özellikle ağaçlık alanı bol olan incekum kamp alanını tercih etmiştik ailece, antalyanın ağustos sıcağında o kadar serin ve rahat bir ortam oluşturuyordu ki denize bile gitmek istemiyorduk sıcak olacak diye :D şimdi nasip olursa kendi karavanımla bu deneyimi yaşamak istiyorum ve dediğiniz gibi önceliklerim arasında ağaçlık alanı veya gölge anlamında maximum verim alabileceğimiz yerlere bakıyorum.

Karavan elektiriğini, kampingten sağlayamayacaksınız ,gölgede varsa sabit güneş panellerinde fayda sağlamayı unutmak gerekir.

Karavan elektiriğini, kampingten sağlayamayacaksınız ,gölgede varsa sabit güneş panellerinde fayda sağlamayı unutmak gerekir.
monokristal güneş panelleri bildiğim kadarı ile gölgede güneşte olduğu kadar olmasa bile şarj edecek güç veriyor birde pwm yerine mppt şarj paneli olursa fazla gelen voltajı da akıma dönüştüreceği için sanırım yeterli olur ayrıca yapmakta olduğum karavanda 220v buzdolabı haricinde yüksek akımlar çeken üniteler yok. aydınlatmaları kendi tasarımım olan ledlerle minimum akım çekecek şekilde yapıyorum.

monokristal güneş panelleri bildiğim kadarı ile gölgede güneşte olduğu kadar olmasa bile şarj edecek güç veriyor birde pwm yerine mppt şarj paneli olursa fazla gelen voltajı da akıma dönüştüreceği için sanırım yeterli olur ayrıca yapmakta olduğum karavanda 220v buzdolabı haricinde yüksek akımlar çeken üniteler yok. aydınlatmaları kendi tasarımım olan ledlerle minimum akım çekecek şekilde yapıyorum.

Akü iyi durumda olduğunda haftalarca dıṣardan elektriğe ihtiyacım olmaz, tek ṣart aracın güneṣte durması.

Karavanın üzerinde 100 Watt gücünde monokristal bir panel var. Panelde aṣağıdaki linkte sözü geҫen by-pass diyodları olmadığı iҫin olsa gerek, ne zaman bir ağacın gölgesinde durduysam dıṣardan elektrik almak zorunda kaldım.

Benim solar panel oldukҫa eski model.

Monokristal paneller. polikristal panellerden % 3 civarında daha verimliler diye internette bilgiler var ama, gögedeki durum konusunda panelin daha baṣka özelliklere/cihazlara ihtiyacı olduğunu bu linkte okudum.

Güneş paneli gölge solar panel gölgelenme - Solar Blog by Kerem ÇİLLİ

Akü iyi durumda olduğunda haftalarca dıṣardan elektriğe ihtiyacım olmaz, tek ṣart aracın güneṣte durması.

Karavanın üzerinde 100 Watt gücünde monokristal bir panel var. Panelde aṣağıdaki linkte sözü geҫen by-pass diyodları olmadığı iҫin olsa gerek, ne zaman bir ağacın gölgesinde durduysam dıṣardan elektrik almak zorunda kaldım.

Monokristal paneller. polikristal panellerden % 3 civarında daha verimliler diye internette bilgiler var ama, gögedeki durum konusunda panelin daha baṣka özelliklere/cihazlara ihtiyacı olduğunu bu linkte okudum.

paylaşım için teşekkür ederim. makaleyi okudum bu durumda tam verim için güneşte durmaya devam etmek gerekiyor sanırım (şehir şebekesine bağlı kalmamak için)

bir konu daha, monokristal ile polikristal arasında verimlilik farkı %3 gibi bir düşük rakamlardayken iki farklı yapıdaki panellere ücret anlamında farklar ödeyip mono olması konusunda ısrarcı olmakta anlamsız o zaman, polikristal ve monokristal arasındaki farkı pwm yerine mppt şarj istasyonu kullanarak bir nebze kapatmak daha mantıklı gibi.

bir konu daha, monokristal ile polikristal arasında verimlilik farkı %3 gibi bir düşük rakamlardayken iki farklı yapıdaki panellere ücret anlamında farklar ödeyip mono olması konusunda ısrarcı olmakta anlamsız o zaman, polikristal ve monokristal arasındaki farkı pwm yerine mppt şarj istasyonu kullanarak bir nebze kapatmak daha mantıklı gibi.
Arac üzerinde yeteri kadar yeri olmayan ama fazla üretim isteyenlere bir ҫözüm olabilir.

% 3 fazla üretime bir de mppt’nin getirdiği fazla üretimi ilave edersek, belki karavan üzerinde bir panel eksik yapabiliriz.

Forumda konuyu bilenler aҫıklarlarsa öğrenmiṣ oluruz.

monokristal yapıdaki panellerinin avantajlarının aynı yüzey alanında daha verimli enerji dönüşümüne olanak verdiği gibi bi bilgi kalmış aklımda. Tam emin değilim ancak böyle bir şey hatırlıyorum. Örneğin - rakamları atıyorum- sanki aynı ölçülerde bir polikristal panel 75 watt max iken monokristal 100watt max ,vb gibi. Bir araştırmak lazım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR