Kamping Ve Voltaj Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barbha Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,404
@barbha

Artık bir zaman bir kampta karşılaşırsak bir yemek ısmarlarsınız. :smiley: Sizi ek maliyetten kurtardım.

Sadece kalorifer açtığınızda sıcak su temininde içerisi en düşükte çok sıcak oluyor mu yoksa iadere edilebilir mi, sıkıntı yaşıyor musunuz onu paylaşırsanız sevinirim :smiley:

Aydos teknik ekibi bu yolla su ısıtamayacağımı, ancak çok soğuk suyu “biraz” ılıştırabileceğimi söyledi. Deneyeceğim ilk fırsatta

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Henüz deneyemedim maalesef. Arada kampa gidemedim. Fakat sistem sıcak havanın deponun ortasından geçirilmesi şeklinde çalıştığı için, 220V verimi sağlamayacağı muhakkak. İçeriye verdiğimiz hava muhtemelen 30 derece filan olacaktır, bu hava suyun soğukluğunu ciddi şekilde kırar elbette.

@barbha

Yani, sonuç itibariyle iş görür gibi. Yaz sıcağında belki çok açamazsınız ama bahar aylarında falan sobanın açılması içerisi havasında çok kötü bir etki yapmaz diye düşünüyorum.

Çok teşekkürler.

Merhaba tekrar.

Bu haftasonu kampta deneyebildim nihayet. Bütün gece orta ayarda yanan truma ısıtıcı, suyu "bir nebze" kırmıştı sabah. İşe yarar görünmüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tunçmatik 1000va regülatör hem fiyatı uygun, hem de ağırlığı (2,66 kg - 290 TL) karavan grubunda önerilen bir regülatör vardı onun ağırlığı 16 kg ve fiyatı 890 TL civarı idi.

Bu tunçmatik benim işimi görür mü acaba? 300W görünüyor boiler. üstüne bir de dometic buzdolabı var.

Tunçmatik TSK2919 Reguline 1000 VA Elektronik Regülatör Monofaze: Amazon.com.tr

Merhaba,

Başlık uzun zaman önce açılmış ama forumda yeni olduğum için öncelikle şimdiye değin ilgi alanım üzerine yazılmış tüm konuları okumaya çalışıyorum. Karavan hakkında en ufak bir tecrübem yok onu baştan belirtmeliyim.

Ben amatör radyocuyum ve özellikle contest dediğimiz tüm dünya çapındaki uluslararası yarışmalara girmek en büyük keyiflerimden birisi. İstasyonum 100W çıkış gücünde ve İzmir, Çeşme, Ildır mevkiinde. Yarışmalar genelde kışın olur. Bulunduğum yerin köy şartlarında olması, kış mevsimi içinde yarışmaların yapılması, deniz kenarı, hava, meteorolojik şartlar, şiddetli rüzgar ve yağmur gibi nedenlerle 220V olarak çektiğimiz elektriğin voltajında hatrı sayılır bir dalgalanma yaşıyorum. Kesintiler de cabası. Bizim radyolar 12V ile çalışmakla birlikte gelen 220V elektrik hem bilgisayarı, daha sonra 12V / 30A'e dönüştürülerek hem radyo istasyonunu, hem de kule üzerinde bulunan sabit antenin rotorunu çalıştırır. Ani voltaj değişikliklerinde bilgisayar ve radyo kendini resetler. Bir yarışmada voltaj değişimi sonucunda böyle bir şeyle karşılaştığımızda sistemi yeniden çalışır hale getirmemiz yaklaşık 7, 8 dakika alır ki, bu zamanda kaçırdığımız konuşma süresi bizi bir hayli gerilere atar. Hele bu işin yarışma sırasında defalarca olduğunu düşünürseniz, iş saç baş yoldurur hale gelir. Ben şöyle bir çözüm buldum, benzerini karavanınız için düşünmez misiniz?: 220V elektrik önce 1.5kW lineer UPS'e giriyor ve dağıtım onun üzerinden yapılıyor. Şu an hiç bir sıkıntım yok. Yarışma sırasında UPS'in rölesi defalarca klik sesiyle açılıp fan çalışmaya başlıyor, sistem aktif hale geliyor ancak biz işimizi sorunsuz hallediyoruz. Elektrikler kesilirse bu sistem beni en az 45 dakika backuplayacaktır diye tahmin ediyorum. Sonrasında elektrikler gelmezse 2.6 kW benzinli jenaratörüm var. Bunun radyo için iki sıkıntısı var: 1. Yaklaşık 50 dB civarındaki gürültüsü. Bunu bina dışında tutarak zaten çözüyoruz. 2. 40m bandında elektromanyetik gürültü oluşturması. Bunu da UPS hallediyor! Örnekte geçen regülatörün 16Kg olduğu düşünülürse bence mantıklı bir alternatif. Ayrıca 1.5kW backup imkanı da var. Sizin bu paylaşımınız ve yaşadığım kır tecrübesinden sonra ben ileride alacağım karavan sistemi için ciddi ciddi düşünmeye başladım bile. Selam ve saygılar. Karavanınızla, sevdiklerinizle keyifli, uzun tatiller dilerim.

Otomatik sigorta düşük voltaj tespit edip atmaz, çekilen akıma göre ısınıp çalışır (atar). Tipine göre çok yüksek akımda (kısadevre vb) ve/veya aşırı akımda (düşük voltaj nedeni ile normalden fazla akım çekmek sureti ile) atar. Düşük voltaj probleminden tek kurtuluş yolu regülatördür. Mesajların birinde regülatörün zamanla korumaya geçe geçe arızalandığı yazılmış. Bu tip arızanın önüne geçmenin yolu ihtiyacınızdan çok daha fazla büyük güçlü regülatör veya jeneratör almaktır.

Düşük maliyetli bir voltmetre ile bağlantı noktanızı ölçün ölçtüğünüz değer 200V un altında ise regülatörde olsa bağlantıyı kullanmayın.

Selam ve saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri