Kampta Rahat Etmek İçin Çakı - Bıçak Seçimi ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chaos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,839

chaos

Ana Kamp
Yer
Bakırköy
Uzun süreli bir kamp hayatında sıkıntı yaşamamak için edinilmesi gereken çakı/bıçak/tool tavsiye edebilr misiniz? Bir tane olmak zorunda değil ayrıca, yani belirli 2-3 bıçak-tool un kombinesi de olabilir. Amacım maksimum verimlilik. Bazı modellerde pense kullanmak zor olabiliyor örneğin, bu gibi durumların önüne geçmek adına en iyi birleşim ne olur sizce?

Etiketler
Ynt: Kampta Rahat Etmek İçin Çakı - Bıçak Seçimi ?..

Merhabalar,
Benimde ilgim olmasına rağmen çok amaçlı çakıları işlevsel bulmuyorum. Kalın olmaları sebebi ile ele iyi oturmuyor. Yani ergonomik olmadıklarını düşünüyorum. Temizliğinin pratik olmadığını ve sıkıntı yarattığını düşünüyorum .Tabii ki bu düşüncem kişiden kişiye değişir.

Pense vs.si olan ve sanırım 200 tl.ye aldığım Leatherman dahil bir çok markayı kullandım.

Ancak, 17-18 sene önce aldığım Victorinox marka çakımı çok seviyorum. Markasından ziyade, çok az parçalı oluşu, dolayısı ile kalın olmayışı ve ele iyi oturması ile bıçak boyunun normalinden uzun olması çok kullanışlı oluyor.

Eğer yük probleminiz yoksa, yani araç ile kamp yapıyorsanız, pense pense, tornavida tornavida olmalıdır. Benim için bu aksesuarlar kaliteli de olsa hobiden öteye gidemez.

Merhaba,
Ben size kişisel olarak Leatherman'ın Wave ürününü tavsiye edebilirim. Ancak daha detaylı yardım isterseniz CQC7 size bu konuda yardımcı olabilir.

Leatherman Wave hakkında bilgi:
http://www.leatherman.com/multi-tools/retired-products/wave.aspx

Saygılar,
Çağdaş Özcan

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Wave ve Charge modellerinin methini duydum ben de, ama dediğiniz gibi bu konuda çok bilgili arkadaşlar da var. Onların da katılımıyla bu konuda çok daha bilgileneceğiz diye umuyorum.

Merhaba, bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım.

Bence ilk olarak önceliklerinizi belirleyin. Sadece kamp süresince mi kullacağınızı yoksa günlük hayatta da yanınızda taşıyıp taşımayacağınızı ya da otomobil-ev v.b. minik tamiratlarda da kullacağınızı netleştirin, karara bağlayın. Gereksiz özellikler ve ihtiyaçlar hem kullanışı kısıtlıyor hem de fazladan masraf oluyor.

Eğer kampta gerçekten ağır işler için bir bıçak istiyorsanız, küçük dal parçalarını kesebilmek ve büyük kütükleri dahi parçalayacak birşey istiyorsanız oldukça büyük bir bıçağa ihtiyaç var. Bu kadar ağır iş yapacak bir bıçakta sap ve gövde kaynaksız tek parça metalden olmalı. İçinden pusula iğne iplik tel tesre v.b. çıkan tüp saplı bıçaklardan uzak durun.

Tuzak v.b. düzenekler hazırlayabileceğiniz, ihtiyacınız olan dal ve odun parçalarından ilkel aletler yapabileceğiniz, yanınızda rahat taşıyabileceğiniz, minik tamiratlara da yarıyabilcek birşey için isviçre ordu çakıları makuldur ve hafiftir. Testeresi ve kilitlenebilir çakısı olan modelleri klasik tiplerinden biraz da iridir fakat daha ağır işler için uygundur.

Penseli de olsun derseniz bir üst paragrafta yazdıklarıma ek olarak iri penseleriyle gerber ve leatherman tarzı toollar devreye giriyor. Daha köşeli yapıları ve tamamen metal olmaları sebebiyle ağrılıkları dolayısıyla cep yerine özel kılıfta ve belde taşımak gerekiyor. Oldukça çeşitli modelleri var, gereksiz gördüğünüz özellikleri eleyip seçimizi hafifletebilirsiniz. Bayilerden görerek inceleyerek net bir seçim yapablirsiz.

Bunların yanı sıra katlanabilir orta boy bıçaklar ve yine tek parça ortaboy av ve genel amaçlı bıçaklar da incelebilir. Tek bir bıçak yerine değişik kombinasyonlar yapılabilir.

Yine sorularınıza göre cevap vermeye çalışırım

Bilgilendirici mesajınız için teşekkürler Teknotürk.

Tek bir bıçak ya da tool alarak ihtiyaçlarımın hepsini karşılamaya çalışmayacağım. Otomobil-ev vb. ufak tamiratlar için bir tool, kampta ağır işler için sağlam bir bıçak(cold steel recon uygun mu mesela?), ayrıca kamp için ayrı bir tool(eğer gerekliyse). Ben de çeşitli bıçarkların ya da toolların kombine edilmesinden yanayım daha verimli olacağını düşündüğüm için. Ama bıçak konusunda tecrübem olmadığı için bütün önerileriniz çok değerli olacaktır.

TEKNOTURK' Alıntı:
Merhaba, bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım.

Bence ilk olarak önceliklerinizi belirleyin. Sadece kamp süresince mi kullacağınızı yoksa günlük hayatta da yanınızda taşıyıp taşımayacağınızı ya da otomobil-ev v.b. minik tamiratlarda da kullacağınızı netleştirin, karara bağlayın. Gereksiz özellikler ve ihtiyaçlar hem kullanışı kısıtlıyor hem de fazladan masraf oluyor.

Eğer kampta gerçekten ağır işler için bir bıçak istiyorsanız, küçük dal parçalarını kesebilmek ve büyük kütükleri dahi parçalayacak birşey istiyorsanız oldukça büyük bir bıçağa ihtiyaç var. Bu kadar ağır iş yapacak bir bıçakta sap ve gövde kaynaksız tek parça metalden olmalı. İçinden pusula iğne iplik tel tesre v.b. çıkan tüp saplı bıçaklardan uzak durun.

Tuzak v.b. düzenekler hazırlayabileceğiniz, ihtiyacınız olan dal ve odun parçalarından ilkel aletler yapabileceğiniz, yanınızda rahat taşıyabileceğiniz, minik tamiratlara da yarıyabilcek birşey için isviçre ordu çakıları makuldur ve hafiftir. Testeresi ve kilitlenebilir çakısı olan modelleri klasik tiplerinden biraz da iridir fakat daha ağır işler için uygundur.

Penseli de olsun derseniz bir üst paragrafta yazdıklarıma ek olarak iri penseleriyle gerber ve leatherman tarzı toollar devreye giriyor. Daha köşeli yapıları ve tamamen metal olmaları sebebiyle ağrılıkları dolayısıyla cep yerine özel kılıfta ve belde taşımak gerekiyor. Oldukça çeşitli modelleri var, gereksiz gördüğünüz özellikleri eleyip seçimizi hafifletebilirsiniz. Bayilerden görerek inceleyerek net bir seçim yapablirsiz.

Bunların yanı sıra katlanabilir orta boy bıçaklar ve yine tek parça ortaboy av ve genel amaçlı bıçaklar da incelebilir. Tek bir bıçak yerine değişik kombinasyonlar yapılabilir.

Yine sorularınıza göre cevap vermeye çalışırım

Tekrar merhaba,
Eğer sağlam bir bıçak arıyorsanız size önerebileceğim birkaç bıçak var.

Öncelikle KA-BAR 14 1/4" HEAVY BOWIE çok kaliteli ve güvenilir bir bıçak. Dünyadaki bıçak firması liderlerinden biri olan KA-BAR'ın gözdelerinden biri. Bıçağı birçok teste tabi tuttukları bir site var, burada bıçak birçok zorlu denemeden geçiyor, dilerseniz izleyebilirsiniz. Bıçak 25. dakikalarda anca kırılıyor, ancak kırılsa da kalan yeriyle yine işe devam edilebiliyor.

http://www.knifetests.com/page2.html

K-Bar USMC.
Açılımı K-Bar United States Marine Corps, yani Amerikan deniz piyadelerinin kullanımı için üretilmiş bir bıçak. Dayanıklılık testi için,

http://www.knifetests.com/page6.html

SOG Fusion Jungle Primitive

Yine çok ünlü bir firma olan SOG'un ürettiği bir bıçak. Testi de baya uzun sürüyor :smiley:

http://www.knifetests.com/page12.html

Fallkniven A1

Birçok kullanıcı grubunda ve sitemizde de çoğunlukla favori gösterilen bıçak. Ancak fiyatı biraz tuzlu :smiley:

http://www.knifetests.com/FallknivenA1.html

Saygılar,
Çağdaş Özcan

cagdas90' Alıntı:
Tekrar merhaba,
Eğer sağlam bir bıçak arıyorsanız size önerebileceğim birkaç bıçak var.

Öncelikle KA-BAR 14 1/4" HEAVY BOWIE çok kaliteli ve güvenilir bir bıçak. Dünyadaki bıçak firması liderlerinden biri olan KA-BAR'ın gözdelerinden biri. Bıçağı birçok teste tabi tuttukları bir site var, burada bıçak birçok zorlu denemeden geçiyor, dilerseniz izleyebilirsiniz. Bıçak 25. dakikalarda anca kırılıyor, ancak kırılsa da kalan yeriyle yine işe devam edilebiliyor.

http://www.knifetests.com/page2.html

K-Bar USMC.
Açılımı K-Bar United States Marine Corps, yani Amerikan deniz piyadelerinin kullanımı için üretilmiş bir bıçak. Dayanıklılık testi için,

http://www.knifetests.com/page6.html

SOG Fusion Jungle Primitive

Yine çok ünlü bir firma olan SOG'un ürettiği bir bıçak. Testi de baya uzun sürüyor :smiley:

http://www.knifetests.com/page12.html

Fallkniven A1

Birçok kullanıcı grubunda ve sitemizde de çoğunlukla favori gösterilen bıçak. Bıçak tüm testlerden başarıyla geçiyor, kırılmıyor. Ancak fiyatı biraz tuzlu :smiley:

http://www.knifetests.com/FallknivenA1.html

Saygılar,
Çağdaş Özcan

Teşekkürler Çağdaş, Hepsini sırasıyla inceleyeceğim.

Şimdi farkettim, Fallkniven A1 için yeni videolar eklenmiş, bıçağı kırmayı başarmışlar :smiley: Yanlış bilgilendirme için özür dilerim.

Saygılar

cagdas90' Alıntı:
Şimdi farkettim, Fallkniven A1 için yeni videolar eklenmiş, bıçağı kırmayı başarmışlar :smiley: Yanlış bilgilendirme için özür dilerim.

Saygılar

İlgine teşekkürler. Gönderdiğin linklerdeki bıçaklardan en çok hoşuma gideni Fallkniven A1 oldu. Sanırım kampta her işimi görür. Cold Steel Recon hakkındaki düşüncelerini ve yine aynı bıçağın kullanım amaçlarını öğrenebilir miyim?

Cold Steel Recon'un sitedeki videosunu izledim, bıçağı tanımadığım için videosuna ve görünüşüne göre bir yorum yapmaya çalışacağım.
Sitedeki videosu açıkcası, bana biraz göz boyama gibi geldi. Adam sanki çok büyük bir marifetmiş gibi, ip, et gibi şeyleri kesiyor. Sadece kilidi ve dayanıklılığı sağlam, ancak kullanılabilirliği hakkında pek bir şey gösterilmemiş videoda. Tahta ve beton delme/ kesme gibi bıçağı asıl gösteren testler yok. En azından tahta kesme testi olmalıydı. Ancak Cold Steel firması çok kaliteli ve güvenilir bir firma olduğu için videoda gösterilmese de sağlamdır, bu işleri de yapar, derim.
Son olarak bıçak rahat taşımaya elverişli, küçük ve klipsli.

Saygılar,
Çağdaş Özcan

Ben de Fallkniven A1 in testlerini izliyorum. Gerçekten çok kaliteli bir bıçak. Yurtdışından getirtmemiz gerekiyor, değil mi?

chaos' Alıntı:
Ben de Fallkniven A1 in testlerini izliyorum. Gerçekten çok kaliteli bir bıçak. Yurtdışından getirtmemiz gerekiyor, değil mi?
Evet sanırım, Türkiye kaynaklı satış sitelerinde bulamadım. Ancak gittigidiyor'a ara sıra göz atmak gerekiyor, bazen kukri gibi şeyler de koyuluyor.

Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Teknotürk ve diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum.

chaos' Alıntı:
Değerli bilgileriniz için teşekkürler. Teknotürk ve diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum.
Rica ederim, sorunuz olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.
Saygılar

selamlar bendende birkaç tavsiye günlük kullanım için victorinox spartan veya minichamp çok uygun ayrıca taşımasıda suç değil.bununla birlikte doğadaki tavsiyemde victorinox hercules veya workchamp özellikle testeresi süper tool alınecaksa gerberi tek geçerim kilitli mekanizması süper yine sorunuz varsa yanıtlarım saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR