Karavan Almak İstiyorum Yardım Lütfen..!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zedzestion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,307
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Karavan Almak İstiyorum Yardım Lütfen..!

Mustafa bey merhaba;
kısa vadede karavan almayı düşündüğünüze göre hymer 465 sanırım en güçlü aday. Benzerini forum arkadaşımız Başar bey
aldı ve gördüğüm kadarıyla 3 kişilik aileye çok kullanışlı, olursa uzun süre size hizmet edecektir.
İlandaki araç için yorum yapmak yerine tespit yapmak daha iyi olacaktır. Bu ülkede %130 ötv olduğu sürece tüm karavanlar
alınırda satılırda,alana satana neden diye sormamak gerekir diye bağlayalım.
Hymer konusunda çok bilgi sahibi değilim ancak kendim için karavan konusundaki tespitim sorulduğunda hep Kamper için
Westfalia, Alkoven için Hymer aramışımdır. Ne tesadüf ikiside alman :-\
Şimdiden hayırlı olsun diyerek bekleyelim.Selamlar.

Etiketler

mustafayetim' Alıntı:
Bu aralar ayrı ayrı tatil hazırlığı telaşlarına düştük. Sanırım karavanda buluşacağız. :smiley: :smiley:

Rota ve tarihi ogrenebilir miyiz.Belki faydasi olmasada kucuk onerilerde bulunabiliriz.

güngör' Alıntı:
Mustafa bey merhaba;
kısa vadede karavan almayı düşündüğünüze göre hymer 465 sanırım en güçlü aday. Benzerini forum arkadaşımız Başar bey
aldı ve gördüğüm kadarıyla 3 kişilik aileye çok kullanışlı, olursa uzun süre size hizmet edecektir.
İlandaki araç için yorum yapmak yerine tespit yapmak daha iyi olacaktır. Bu ülkede %130 ötv olduğu sürece tüm karavanlar
alınırda satılırda,alana satana neden diye sormamak gerekir diye bağlayalım.
Hymer konusunda çok bilgi sahibi değilim ancak kendim için karavan konusundaki tespitim sorulduğunda hep Kamper için
Westfalia, Alkoven için Hymer aramışımdır. Ne tesadüf ikiside alman :-\
Şimdiden hayırlı olsun diyerek bekleyelim.Selamlar.
Levent Bey yeni baslik ve degerli yorumunuz icin cok tesekkur ederim.
Nedendir bilemiyorum ama aklim hep mobil alip toplamaktan yana.Bu konuda Bursa gibi otomotiv sehrinde yasamamin avantajini kullanirim diye dusunuyorum.
Simdi Mustafa Bey ve Ebru Hanim kizacak ama Cekme karavan nedense "ibisligimi" bozacak gibi geliyor.Fazla mesakkatli buluyorum.Hos teknoloji sayesinde onlar icinde apayri rahatliklar yaratilmis.Neyse bir sonraki mesaji nedenler, ailemin gereksinimleri, yurtdisi izlenimlerim,vb ile devam ederek sizlerden o sekilde yorum alayim diyorum.

Saygilar
Mustafa GULER

Yukarıdaki mesajlarda Bülent çok güzel özetlemiş.Önce karavancılıktan beklentinizi tarzınızı belirlemeniz lazım.Ona göre araç seçiminizi yaparsınız selamlar....

Gitiğim yerde rahat etmek istiyorum yolculukta ki zorluk önemli değil : Çekme-Alkoven-Kamper

Nasıl gittiğim önemli değil ben her yere gitmek istiyorum : Kamper-Çekme(ofroad olanlar)

Ben hepsinden tam olmasa da kısmen olsun istiyorum : Alkoven

Tek aracım olsun istiyorum : Kamper

Kalabalık aileyim yatak yap-kaldır istemiyorum: Çekme-Alkoven-Büyük kamper(arkasına ranza yapılabilen bunlar sert yaylalara çıkarken sorun çıkarabilir)

Ben her yere kışında gitmek istiyorum gelen gelir gelmeyenin başı gözü Allaha emanet derseniz ,sistemedeki teknik sorundan dolayı fotoğraf ekleyemediğim için ekteki linke bakabilirsiniz.Arkasında remork olanı en güzeli benim için.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=59137.255

Öncelikle alacağımız karavanın modeli için park yerimiz uygun mu ona bakalım
Biz 300 kusur ailenin yaşadığı Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Begümkent sitesinde oturmaktayız.
Site içerisinde her aileye bir adet otopark yeri verilmiş durumda alttaki resimde görebilirsiniz.

otopark3.jpg

Bizim 2 aracımız var ve aracı olmayan bir komsumuzun yerini rica ettik kullanıyoruz.Fakat 3. arac için problem olabilir de olmayabilirde fakat çekme karavanı siteye sokabilmem zor görünüyor sebebi site girişinde çok ciddi sert bir eğimden sonra 90 derecelik bir dönüş var.Resim çekebilirsem ekleyeceğim.

Onun dışında Nilüfer belediyesinin (Nilüfer Belediye Başkanı:Sn.Mustafa Bozbey forumu gezerken tanıyanlarınız olduğunu gördüğüm için ismini zikredeyim dedim) yapmış olduğu altta resimlerini de görebileceğiniz site önlerinde umuma açık cep parkları mevcut.

otopark1.jpg

otopark2.jpg

Bu cepleri ben evimin balkonundan rahatlıkla görebiliyorum fakat güvenlik açısından site içerisinde değil.

Otopark ile ilgili kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

Çaylak olarak çekme karavandan bahsedeyim biraz:

İçerisi her an tatile, kampa gezmeye hazır halde sizi bekler, çıkarken kıyafetlerinizi alır çıkarsınız, geri döndüğünüzde de kirli çamaşırları :smiley:

Çekme karavanlarla seyahat sanıldığı kadar zor değil, ilk defasında 2500 km çektim, yola çamur serildiği yerler dışında sorun yaşamadım,

çekme karavanınızı tatil yaptığınız yerde bir kampinge bırakıp, arabanızla bi düğüne gidip tatilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz :smiley:

işin maliyeti konusunda da tabiki çekme karavan;
daha sonra içinde değişiklik yapma şansınız kolay ve ucuz olur, yapacağınız şeyler içinmuayene vs gerekmez
2. bir araç ihtiyacınız olmaz,
motokaravanı 2. bir araç olarak kullanıp senede 10 ay yatırırsanız her motorlu araç gibi sorun çıkarır, moto karavan düşünüyorsanız günlük kullanabileceğiniz bir araç olmalı.
kamperlar bu yönden iyi.
bunların içinde de transporter 4WD gibi günlük kullanıma uygun, kamptada da kamper dan aşağı olmayan bir araç alıp arkasına uygun bi çekme karavan takabilirsiniz. bu durumda daha küçük bir çekme karavan işinizi görecektir. yeni model transporter da karavana dönüşmeyeceği için maliyeti artmayacaktır. daha önce levent beyin transporter+gölge kombinasyonu gibi

çekme karavanlar motokaravanlara nazaran bakım gerektirmez, düzenli bakım özen isteyen filtre pompa vs. parçaları yoktur. bakımları da kolay ve ucuz olur.

bi çaylak için çok şey söyledim ustalar kızacak şimdi :smiley:

hocam eğim çekme karavan konusunda gözünüzü korkutmasın, 2-3 cm ded daha kalın sarı çamur olmadıkça eğim sorun olmaz. fiat palio ile 700 kg karavanı çektim, çamurlu eğimli çıkışlarada lastik yolu temizleyince tutunuyor. çekme karavanlarda eğimden ziyade dar sokak aralarına girmek sorun olur şehir merkezlerinin küçük mahallelerinde, katar boyu 8-10 metreyi bulur, kamyon tır boytuna ulaşırsınız, ve çekme karavan çeken araçtan geniştir, dönüşlerde de tırlardaki gibi daha içten döner. sokağın dar olması terletir.
eğimden yana sıkıntınız olmaz,
çekme karavanınızı iste içinde ki bir araçlık otoparka park edebilirsiniz sığar. çıkış tarafı olmayan bi köşeye koyabilirseniz de çeki okunun ortaya kadar gelmesi, de sorun olmaz.
benimki bazen evin önünde bazen arkadaşın bahçesinde duruyor :smiley:

resimde siyah ve gri aracn olduğu köşeye bükçe bi çekme karavan sığar, ancak o araçlar orada iken koyanmaz yada çıkaramazsınız çeki aracı ile birlikte iken,
mustafa yetim abinin kullandığı mover sistemi ile aracı ayrıp karavanı oyuncak gibi yerleştirirsiniz oradan da yanında mover getirip monte etmeden kimse çıkaramaz :smiley:

çekme karavan arazi engebesine moto karavanlardan daha iyi uyum gösterir,
sabitleme ayakları ile terazileyebilirsiniz, en kötü ihtimal bir lastik için keserle az yeri oyarsınız, dümdüz olmayan bi yerde dümdüz durabilirsiniz :smiley:

Benim için ikinci önemli konu yurt dışı seyahatleri:

-Ben bu seyahatlerimde en önemli eksikliği buzdolabı olarak gördüm.Eğer 100 km üzeri seyahatler olacaksa buzdolabı şart yoksa dur kalk soğuk içecek ara yemek yiyebileceğin (karpuz keseceğin) yer bulmakta zorlanıyorsun:smiley: karpuzu hanım kessin ben durmadan yola devam edeyim.Soğuk suyumu kızım getirsin ben şu tepeyide aşayım diyorsanız motokaravan sanki daha uygun.

-Çekme karavanın yurtdışındaki en büyük avantajını arkadaşlarım çekiciyi parket akşam atla aracına, gir şehrin içine, dolaş gönlünce diyor, ama bana sorarsanız olay öyle değil.Geçen yılki Nice-Münih seyahatimizde araca şehrin içinde otopark yeri bulamadığımız gibi, bir de üzerine astronomik otopark ücretleri ödeme konusunda yeterince rahatsız olduk.Hatta Venedik gibi bir çok yerde kiralık aracı (peugeot 308)şehrin dışında bırakıp otobüs ya da metro ile şehrin içine girdik.

venice1.jpg

Bu arada konusu gelmişken hemen belirteyim Venice de gezmenin en kolay yolu deniz otobüsleridir.Heleki yanınızda benim ki gibi kontes bir kızınız varsa yoksa Mustafa Yetim Bey'in de seyahat anılarında bahsetmiş olduğu gibi köprü merdivenlerinden çocuk arabası çıkarmaktan helak olursunuz.Bunun yerine günlük, 48 saatlik gibi bilet fiyatlari var fiyatlar alttaki gibi..Bu biletlerle hem normal karasal otobüse hemde deniz otobüsüne binebiliyorsunuz.[SIZE=78%]http://www.actv.it/[/SIZE] adresinden de takip edebilirsiniz.
  • 18,00 € - 12-HOUR TRAVELCARD
  • 20,00 € - 24-HOUR TRAVELCARD
  • 25,00 € - 36-HOUR TRAVELCARD
  • 30,00 € - 48-HOUR TRAVELCARD
  • 35,00 € - 72-HOUR TRAVELCARD
  • 50,00 € - 7 DAYS TRAVELCARD
  • En mantıklı gezi planı deniz otobüsüyle her durakta inip gezmek şeklinde..

Biraz moralinizi bozayım Mustafa Bey; siz bu yıl gezenevle Avrupa'ya çıkmayı unutun bence... ::smiley: "Neden" diye sormadan siz, hemen yanıtlayayım; tercihleriniz netleşmedi, netleşse bile uygulamaya sokmak için zaman az. :( (Temmuz başında Avrupa'ya gitmekten söz ediyorsunuz) Otomobil alıp satmaya benzemez bu iş derim ;) ; ivedi davranıp yanlış bir karar verirseniz, sıkıntı yaşarsınız. ;)

Akçalı durumunuzu bilmiyorum; bildiğim, eşiniz öğretmen. Parasal konularda sıkıntı yoksa, bu yazdıklarımı göz önüne almayın; bakın keyfinize... :smiley: ;)

Kolay gelsin!

Cavid Sezen

rica ederim,
Venedik Londara gibi yerlerde toprak saksı da bile pahalıdır, dediğiniz gibi aracınızla bile giremeyince hangi tür akaravan olduğu fark etmeyecek, buralarda karavanınızı uygun bi yere parkedip rehberli otobüs turlarıan katılarak şehirleri tanımak mantıklı gibi, kolay gelsin,

Mustafa bey linkini verdiğiniz motokaravan 30 binlira idi.Eltesanın elinde hazır olduğunu söylediğiniz Hymer sporting 465 fiatı ne kadar ?

gezmen' Alıntı:
Biraz moralinizi bozayım Mustafa Bey; siz bu yıl gezenevle Avrupa'ya çıkmayı unutun bence... ::smiley: "Neden" diye sormadan siz, hemen yanıtlayayım; tercihleriniz netleşmedi, netleşse bile uygulamaya sokmak için zaman az. :( (Temmuz başında Avrupa'ya gitmekten söz ediyorsunuz) Otomobil alıp satmaya benzemez bu iş derim ;) ; ivedi davranıp yanlış bir karar verirseniz, sıkıntı yaşarsınız. ;)

Akçalı durumunuzu bilmiyorum; bildiğim, eşiniz öğretmen. Parasal konularda sıkıntı yoksa, bu yazdıklarımı göz önüne almayın; bakın keyfinize... :smiley: ;)

Kolay gelsin!

Cavid Sezen

Cavid Bey yerden göğe haklısınız aslında..Ama benim hayat felsefem "Hayat aklı başında yaşamak için çok kısa" benim bir kızım var.Allah'a şükür onunda geleceği garanti.6 yaşımdan beri ticaret hayatının içindeyim hem çalıştım hem okudum.9 senede üniversite bitirdim.Yaşım 40, çok şükür ailemden kuruş menfaat görmeden bir yerlere geldik.Eşimin (ingilizce öğrt.) çalışmasının en önemli sebebi yeşil pasaport ve emeklilik elbette öğretmen olmanın verdiği haz keyif de cabası zaten herzaman söylerim bir bayan için ideal meslek.

Yaptığım iş dolayısıyla yaz aylarım genelde rahat.Zaten işimin büyük çoğunluğu telefon ve mail ile olduğu için problemim yok.

Akçalı duruma gelince bir sorunumuz yok Allah'a şükür ama sokağa atılacak akçamızda yok.Malum çok zor kazanılıyor.

Saolsun Mustafa Yetim Bey'in kulaklarını çok çınlatacağım.İnanın 2 seyahatinde de acaip bir kaynak olmuş çok şey öğrendim kendisinden, ne kadar teşekkür etsem az.(Bu arada sizin gibi çok değerli bir ailenin içine dahil olmaya ve sizin beni dahil etmeye çalışmanızdan dolayı son derece memnunum.Hepinizden daha çok şey öğreneceğime eminim)

Şimdi şöyle bir hesap yapıyorum hemen.

1 ay 3 kişilik aile yurtdışı seyahat masrafları karavansız
Uçak biletleri : 1000 Euro
Otel konaklamaları : 3000 Euro
Araç kirası : 1500 Euro
Yemek masrafları : 1800 Euro (Kahvaltı dahil hesap ettim 60 öğün x 30 Euro)
Benzin masrafları : 1000 Euro (7 bin Km ortalama 100 Km 9 lt yakan bir araçla ve 1,6 Euro/Lt)
Otopark ve otoyol masrafları : 1000 Euro (günlük ortalama 33 eurodan ve 7 bin Km gözönüne alınırsa)
Kişisel harcamaları yazmıyorum.
Toplam:8300 Euro

1 ay 3 kişilik aile yurtdışı seyahat masrafları karavanlı
Uçak biletleri : 0 Euro
Otel konaklamaları : 300 Euro (10 günde bir ödül dersek:smiley:)
Araç kirası : 0 Euro
Feribot masrafları: 700 Euro
Yemek masrafları : 600 Euro (20 öğün x 30 Euro 20 öğün ödül dersek)
Benzin masrafları : 2000 Euro (10 bin Km ortalama 100 Km 12 lt yakan bir araçla ve 1,6 Euro/Lt)
Otopark ve otoyol masrafları : 1500 Euro (günlük ortalama 50 eurodan ve 10 bin Km gözönüne alınırsa)
Kişisel harcamaları yazmıyorum.
Toplam:5100 Euro

Her 1 aylık seyahatte 3200 Euro (7.500,00 TL) cebinizde kalacak rakam

Yılda 3 ay bu şekilde kullansanız 22500 TL yapar ki 2 yılda güzel bir çekme veya mobil karavanı amorti etmiş olursunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri