Karavan Planları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dyogenes Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,234

dyogenes

Yeni Üye
iveco c35 15 m3 planı

Maxresdefault 1

Ekran Grnts 1

Ekran Grnts 2

Ekran Grnts 7

Ekran Grnts 11

Ekran Grnts 15

Etiketler

planlar güzel olmuş
bence karavan öncelikle sizin taleplerinize en iyi şekilde cevap vermeli
bence uyunacak yer dolaplardan daha önemli baş üstü dolapları olabildiğince olsun ama zeminde yer kaplayan dolap olmasın m2 değil cm bile çok önemli
yorum yapılabilmesi için
karavan kaç kişilik olacak
en uzun kişinin boyu (ayağınızı uzatınca karşı tarafa değiyorsa rahat uyumak zor)
wc 70x90 klozet sabit olursa banyo bu ölçülerde rahat olmayacaktır.

Merhaba,

Foruma yeni üye oldum, motokaravan konusundaki çalışmaları uzun uzun okuyup incelendikten sonra bende üye olmak istedim.
Buraya yazmak ve sormak istediğim soru; gördüğüm kadarıyla genellikle karavanlar tasarım olarak yatak bölümü arkada olup önde de yatağa dönüştürülen yemek masası olan tarzda dizayn ediliyor. Tabi bu durumda mevcut toplam yatak alanını da paylaştırmak gerekiyor.
Ben bir çizim programı kullanma deneyimim olmadığı için size basitçe çizerek ifade etmek istiyorum.
Bu şekilde tuvalet banyo bölümünü arkaya enlemesine koyduğumuzda arka kapı ile karavanın geri kalanı arasında banyo ayrı bir bölüm olarak dışarıdan gelecek soğuğu yada kapıdan gelen gıcırtıyı önlediği gibi dış duş lazım olursa direkt kapıyı açıp duş başlığını kullanabilir yada kompozit tuvalet yada portipotti gibi bir tuvaleti temizlik için dışarı alabiliriz hemde arka kapı iptali yerine kapıyı işlevsel hale getirmiş oluruz diye düşünüyorum. İkincisi ben banyonun hemen yanına kapalı bir LPG tankı üzerine şofben bölümü düşündüm. Bunun üzerine mutfak bölümüne tezgaha dikey olarak tezgah üstü bir bulaşık makinesi yada mikrodalga fırın konabilir, tam boy bir buzdolabı alanı koysak bile 197x197 ölçüsünde önde geniş bir yatak bölümü kalıyor. Tabi bu bölüm büyük bir masa ile dönüştürülebilir bir yatak dizaynı olabilir (normalde arkaya konan yatak olabilir masa dizaynlarında olduğu gibi) yada L koltuk düzeni olabilir. ilave olarak ön sağ koltuğu normalde olduğu şekli ile kalarak ikili ama döner yapabilir miyiz diye düşünüyorum, böylece ön koltuklar geri çevrilip orası da yatak alanına ilave edilebilir diye düşündüm. 17 metreküp karavan diye kafamda canlandırdığım için tavandan emniyet kemeri ile aşağı inen kullanılmadığında yukarı sabitlenen bir tekli yatak daha ekleyip alanı daraltmadan kullanabileceğim bir karavan planı olusturabilirim diye düşündüm ama bu tarz bir tasarımın dezavantajları konusunda değerlendirmelerinizi almak isterim.
Ekli dosyayı görüntüle 514505

Son düzenleme:

Kafamdakine yakın bir plan buldum, kapı tarafındaki dikine kayarak yatak olan ve bacak kısmındaki parça ileri doğru açılan yatak olan eski tekli televizyon koltukları gibi görünüyor, yandaki koltukda aradaki boşluğu dolduracak şekilde açılan bir çekyata benziyor.
141a7afc362ac3e799bf9d3bb2715ca4
41cddde4f91fdb11cdf392a7e003abfa

Son düzenleme:

Merhaba,

Foruma yeni üye oldum, motokaravan konusundaki çalışmaları uzun uzun okuyup incelendikten sonra bende üye olmak istedim.
Buraya yazmak ve sormak istediğim soru; gördüğüm kadarıyla genellikle karavanlar tasarım olarak yatak bölümü arkada olup önde de yatağa dönüştürülen yemek masası olan tarzda dizayn ediliyor. Tabi bu durumda mevcut toplam yatak alanını da paylaştırmak gerekiyor.
Ben bir çizim programı kullanma deneyimim olmadığı için size basitçe çizerek ifade etmek istiyorum.
Bu şekilde tuvalet banyo bölümünü arkaya enlemesine koyduğumuzda arka kapı ile karavanın geri kalanı arasında banyo ayrı bir bölüm olarak dışarıdan gelecek soğuğu yada kapıdan gelen gıcırtıyı önlediği gibi dış duş lazım olursa direkt kapıyı açıp duş başlığını kullanabilir yada kompozit tuvalet yada portipotti gibi bir tuvaleti temizlik için dışarı alabiliriz hemde arka kapı iptali yerine kapıyı işlevsel hale getirmiş oluruz diye düşünüyorum. İkincisi ben banyonun hemen yanına kapalı bir LPG tankı üzerine şofben bölümü düşündüm. Bunun üzerine mutfak bölümüne tezgaha dikey olarak tezgah üstü bir bulaşık makinesi yada mikrodalga fırın konabilir, tam boy bir buzdolabı alanı koysak bile 197x197 ölçüsünde önde geniş bir yatak bölümü kalıyor. Tabi bu bölüm büyük bir masa ile dönüştürülebilir bir yatak dizaynı olabilir (normalde arkaya konan yatak olabilir masa dizaynlarında olduğu gibi) yada L koltuk düzeni olabilir. ilave olarak ön sağ koltuğu normalde olduğu şekli ile kalarak ikili ama döner yapabilir miyiz diye düşünüyorum, böylece ön koltuklar geri çevrilip orası da yatak alanına ilave edilebilir diye düşündüm. 17 metreküp karavan diye kafamda canlandırdığım için tavandan emniyet kemeri ile aşağı inen kullanılmadığında yukarı sabitlenen bir tekli yatak daha ekleyip alanı daraltmadan kullanabileceğim bir karavan planı olusturabilirim diye düşündüm ama bu tarz bir tasarımın dezavantajları konusunda değerlendirmelerinizi almak isterim.
Ekli dosyayı görüntüle 514505

Benimse şöyle bir planım var:

Malum karavan sigortası vergisi kaskosu çok pahalı. ben de ticari bir panelvan aracı alıp içini portatif (çıkarılabilir/taşınabilir) malzeme ile dizayn ederek muayene zamanı içini boşaltıp muayenesini yaptırmayı, sonraki zamanlarda içini yeniden yerleştirerek portatif bir karavan yapmayı düşünüyorum.

Yatak için üst tarafı basit bir hamle ile aşağıya çekip kanepeye dönüşebilir kampet tarzı portatif ranza ile çözmek amacındayım.

banyo tuvalet işini kamp çadırı temelli basit bir yöntem ile, mutfak olayını taşınabilir basit bir dolap ile çözmeyi düşünüyorum.

sonuçta yerleşik ve lüks olmayan, basit ama işlevsel, masraftan kazanan partik bir karavan olacak.

ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi paneli ile elektrik, temiz/pis su tankı ve hidrofor ile su konusunu da plana dahil edeceğim.

şimdilik tasarım aşamasındayım.

size de kolaylıklar dilerim.

Günaydın EFEGETA
Karavan kullanımı için yazdığın kullanım tarzı yorucu olsada yapılabilir bir şey.Sadece saklı bir sıkıntısı var.Karayollarında kısaca kantar dediğimiz yol kenarı kontrol istasyonları var.Buraya girmek mecburidir ve içeriye girdiğinizde aracınızı kontrol ettiklerinde bahsettiğiniz araç içi durumu görünce size AMAÇ DIŞI KULLANIM dan ceza yazacaklardır.

Benimse şöyle bir planım var:

Malum karavan sigortası vergisi kaskosu çok pahalı. ben de ticari bir panelvan aracı alıp içini portatif (çıkarılabilir/taşınabilir) malzeme ile dizayn ederek muayene zamanı içini boşaltıp muayenesini yaptırmayı, sonraki zamanlarda içini yeniden yerleştirerek portatif bir karavan yapmayı düşünüyorum.

Yatak için üst tarafı basit bir hamle ile aşağıya çekip kanepeye dönüşebilir kampet tarzı portatif ranza ile çözmek amacındayım.

banyo tuvalet işini kamp çadırı temelli basit bir yöntem ile, mutfak olayını taşınabilir basit bir dolap ile çözmeyi düşünüyorum.

sonuçta yerleşik ve lüks olmayan, basit ama işlevsel, masraftan kazanan partik bir karavan olacak.

ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi paneli ile elektrik, temiz/pis su tankı ve hidrofor ile su konusunu da plana dahil edeceğim.

şimdilik tasarım aşamasındayım.

size de kolaylıklar dilerim.

Olabilir aslında ama karavana eklemek istediklerinizden feragat etmek anlamına gelecektir. Temiz su tankı gaz bağlantısı gibi tadilatlar olmazsa, piknik tüp ve bidonlar kullanırım, tuvalet banyo olmasın derseniz sadece katlanır bir yatak olsun birde geçici banko gibi bir mutfak tezgahı ve küçük buzdolabı koyarım derseniz sanki olabilir gibi. Bu seferde buzdolabı için invertör, akü, belki ilerde kalmalı geziler için güneş paneli almak sonra belki ufak bir televizyon ısıtıcı derken yaptığınız masrafa değecek daha rahat bir karavan yapmak ve gezmek isteyebilirsiniz, ısıtıcı aldım, güneş paneli bağladım, akü taktım 4 tane, buzdolabı var herşey hazır bir tane portatif tuvalet banyoda olsun da gittiğimiz yerde rahat edelim dediğiniz anda karavan ruhsatı anlam kazanacak

Günaydın EFEGETA
Karavan kullanımı için yazdığın kullanım tarzı yorucu olsada yapılabilir bir şey.Sadece saklı bir sıkıntısı var.Karayollarında kısaca kantar dediğimiz yol kenarı kontrol istasyonları var.Buraya girmek mecburidir ve içeriye girdiğinizde aracınızı kontrol ettiklerinde bahsettiğiniz araç içi durumu görünce size AMAÇ DIŞI KULLANIM dan ceza yazacaklardır.

Hocam cevap için teşekkürler.

Yine bu forumda okuduğum kadarıyla hususi kullanımda kantar istasyonları sıkıntı yaratmıyor, SRC zorunluluğu gibi sıkıntılar yoktu. Yine eğer yanlışım yoksa muayene istasyonları da arka taraftan ziyade aracın ön tarafını dikkate alıyor. Zaten bu şekilde karar verişimin temel sebebi budur.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR