Karavancılığa Adım Atmak İstiyoruz. Bu Karavan Alınır Mı Veya Bu Fiyata Daha Iyi Bir Öneriz Var Mı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetpara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,158
Merhaba arkadaşlar. Çok uzun yıllardan beri Karavan almak istiyorum ama fiyatları yakalamak mümkün olmuyor. Önce Pandemi, sonra ekonomik kriz ve şimdi de deprem sebebiyle karavan fiyatları uçtu

Hala bizi zorlayacak ama hem herşeyin fiyatlarının sürekli yükselmesi hem de kredilerin enflasyonda erimesi sebebiyle biraz kredi biraz nakitle bir karavan alacağım. Hem eldeki para enflasyonda erimeyeceği için parayı da değerlendirmiş oluruz.

Sizden istediğim tavsiye aldığımızda başlangıç için bizi çok pişman etmeycek birlşşey olması. Forumda okuduğum kadarıyla Erba, Başoğlu, Güney saly gibi birkaç firma öneriliyor. Ben de Erba'dan şu karavanı buldum hem bana da yakın. Bundan daha iyi bir alternatif bulabilir miyim?

yada 2. el olanlarda fiyat baya farkediyor ama orda biraz tecrübe gerekebilir. Aşağıdaki 200 bin mesela

Araç Corolla 1.6 benzin 2007 hatchback model. Biliyorum çok performanslı değil ama şimdilik aracı değiştirmemiz de çok mümkün değil.

Yılda 2 kez bayramlarda ve 1 haftada izin alabilirsek izinde kullanacağız. Bunun dışında Pazar günleri için belki bir günlük kısa kaçamaklar yapabiliriz

Umarım aranıza katılırız yakın süreçte :smiley: Teşekkürler
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...yisinden-satilik-4.20-modeli-996523503/detay/
Bu karavan senin ihtiyacını başlangıçta fazlası ile çözer. Kasa Aluminyum kompozittir. 750 kg. altı olması Yıllık TÜVTÜRK muayenesi gerektirmez. ERBA da 750 kg. altı diyorsa odur. Çoğu 750 Kg. altı diyor. Tartıda 1.250 kg. çıkıyor. Yalnız BE Ehliyetin olması lazım. Ayrıca çeki demiri taktırıp ruhsata işletmen lazım.

Ben ztk dan açılır ön camlı, önü oval olmayan tipde ful bir karavan aldım. Karavandan çok memnunum. Yalnız Ferhat bazı küçük ekstralarda bizi yordu. Mesela hala bize 90 Lt buzdolabı yollayacak. (İnşallah..) Başta sipariş özelliklerini netleştireerk ZTK alın derim, güzel karavan..
Merhaba, ön tarafı oval olmasının bir sakıncası var mı? Şuan maddi durumda bir değişiklik oldu. Belki Eylüle ertelememiz gerekti ama önünde sonunda alacağım için araştırmaya devam ediyorum.

Karavanın genel anlamda kronik sorunları çıkmıyorsa buzdolabı ufak bir sorun. Siz İzmir'den hemen teslim almışsınız sanırım, bayisi nerede?

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...yisinden-satilik-4.20-modeli-996523503/detay/
Bu karavan senin ihtiyacını başlangıçta fazlası ile çözer. Kasa Aluminyum kompozittir. 750 kg. altı olması Yıllık TÜVTÜRK muayenesi gerektirmez. ERBA da 750 kg. altı diyorsa odur. Çoğu 750 Kg. altı diyor. Tartıda 1.250 kg. çıkıyor. Yalnız BE Ehliyetin olması lazım. Ayrıca çeki demiri taktırıp ruhsata işletmen lazım.
750 altı için sadece b ehliyet yetiyor olması laızm yanlış mı biliyorum?

E

ERBA uzun yıllar 1500 Kg lık gülle 5.25 karavanı 750 KG. diye satmıştı...

Yaz güneşi altında pişersiniz.. O perdeler göstermelik bir koruma yapıyor.
Gölgede park ederek bu sorunu çözersiniz, ama güneş enerjiniz varsa çalışmaz..
Biz hep dışarıyı izleme açısından bakmıştık. Manzara ve gece yıldız izleme iyi ama hiç güneşi düşünmemiştik :smiley:

Ama karavanı güneş enerjisi için güneş altına koyarsak her türlü pişmeyecek miyiz? En iyisi elektrkili alet sayısını azaltıp gölgede durmak.

Dolap dışında çok enerji çeken hangi sistemler var karavanda?

Yılda 2 kez bayramlarda ve 1 haftada izin alabilirsek izinde kullanacağız. Bunun dışında Pazar günleri için belki bir günlük kısa kaçamaklar yapabiliriz

Bu amaçla karavan, kesinlikle pahalıya çıkar Mehmet bey !
Tabii karavanı amaç değil, araç olarak düşünüyorsanız.. 😉
Zaten karavanı amaç görenlere, davul zurna bile az geliyor. 🥴

Son düzenleme:

Başka türlüsü mümkün değilki. sadece pazarları ve bayramda izinli olabiliyoruz
İyi ama ben zaten tam da sizin bu verinizden yola çıkmıştım Mehmet bey.
Hatta açıkcası tek günlük kaçamaklar için karavana neden gerek duyduğunuzu da çıkaramadım. Düşünün bu tek günler için karavanınızı yola hazırlayacaksınız, içinde gecelemiyeceksiniz ve büyük bir olasılıkla yemek de yapmayıp belki buzdolabı yerine strafor kutu bile kullanabileceksiniz.
Yani sonuçta asıl söz konusu olan, yıllık 2,5-3 haftalık az bir zaman dilimi.
Karavanınız da umarım şimdiden ayarladığınız güvenli bir yerde yılın ~49 haftası yatıyor olacak.

Bir karavan forumundan benimki gibi bir cevap alamayacağınız ne kadar doğru olsa da beklemediğiniz bu cevabım da o kadar yanlış olmamalı ? 😉

Arzunuza bu kadar menfi konuşarak sabah sabah keyfinizi kaçırdığımın bilincinde olsam da 😊 izninizle bir ilave daha yapayım.
Eğer tüm birikiminizi özellikle aileniz varsa (yatırım diye bile olsa) karavana yatırmayı gözden çıkarmışsanız, bence tekrar düşünmenizde yarar var..
Tatil yapmanın başka yolları olmalı ? En azından şimdilik..

Tabii herşeye rağmen karavanım olsun diyorsanız, bütün yazdıklarımı geri aldım. 😋

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR