Karavanda Mppt Solar Regülatörü Üzerine

ceremcem2

Ana Kamp
Mesajlar
96
Tepkime puanı
82
Evet doğru 100 watt panel ile 150 watt panel bağlanmaz. 100Ah akü ile 150Ah aküde birbirine bağlanmaz.
100W panelle 150W panel bağlanır. Akımları aynıysa seri, voltajları aynıysa paralel, her iki değeri de farklıysa ayrı birer MPPT ile paralel bağlanabilir. Markaları farklıysa muhtemelen sıcaklık sabiti de farklıdır, yani farklı sıcaklıklarda ürettikleri gerilim değişimleri birbirinden farklı olacaktır. Farklı markalarda bu durum hesaba katılmalı, ya da doğrudan bağımsız MPPT'lere bağlanıp MPPT'lerin çıkışları birbirine paralel bağlanmalıdır.

100Ah akü ile 150Ah akü aynı tipte ve voltajdaysa paralel bağlanır, farklı tipteyse pek bağlamamanızı tavsiye ederim (ben ilk zamanlar benim LFE aküyü arabadan doldururken arabanın kurşun asit aküsüne paralel bağlıyordum, araç çalışmıyorken (bakkala uğramak için durduğumda) kısa süreler paralel bağlı bırakmış oluyordum. Kurşun asit akü, LFE aküye 3W'lık yük gibi davranıyordu)

Bu tartışmada ben de bir şeyler öğrendim, herkese teşekkürler. Fakat belirtmeden geçmeyim, birisi güzel bellediği bir şeyi hevesle anlatıyor diye "bunun satıcısı mısınız" demek çok yanlış bir yaklaşım. Tam tersine, teknik bilgisi olan birinin beğendiği ürünü satması gayet güzel bir şeydir.

İlk gönderideki grafiğin nereden alındığı belirtilmemiş, sanırım Victron'un "Which solar charge controller: PWM or MPPT?" isimli dökümanından alınmış. Buraya ekliyorum.

Soğuk havalarda MPPT'nin PWM kontrolöre göre bariz avantajı var, aynı hesapları tekrar yapmaya gerek yok, fakat ben de şimdi öğreniyorum ki paneller çok ısınmışken fark ihmal edilebilir düzeydeymiş. Günün hangi saatlerinde panellerin, bu farkın kapanacağı sıcaklıklara ulaşacağını da ayrıca hesaba katmak lazım.

Akünün şarj edilmesi esnasında akım ve gerilimin kontrol edilmesi de yadsınamayacak bir avantajdır. Tabi LiFePO4 batarya kullanıyorsanız tam şarj etmek gibi ya da şarj akımını kontrol etmek gibi bir derdiniz olmaz, o noktada pek bir avantajını görmezsiniz. (Şarj akımını kontrol etmenize gerek olmaz, çünkü muhtemelen karavana konulacak paneller zaten 0.5C'nin (60Ah akü için 30A) altında bir akım veriyordur)

Parçalı gölgelenme olayının çözümü, maliyeti arttıracak olsa da, şöyle de mümkün olabilir: Küçük MPPT'ler alınacak (mesela 5A'lik), maksimum 60W'lık (ya da 80W'lık) paneller alınıp her birine minik MPPT'ler bağlanıp bunlar sonunda paralel bağlanacak. Böylece kısmi gölgeleme olsa da, panellerin bir tanesi kırılsa da, sistem kalanlardan enerji almaya devam edecektir.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

bartek

Zirve
Mesajlar
2,144
Tepkime puanı
784
"100Ah akü ile 150Ah akü aynı tipte ve voltajdaysa paralel bağlanır, farklı tipteyse pek bağlamamanızı tavsiye ederim (ben ilk zamanlar benim LFE aküyü arabadan doldururken arabanın kurşun asit aküsüne paralel bağlıyordum, araç çalışmıyorken (bakkala uğramak için durduğumda) kısa süreler paralel bağlı bırakmış oluyordum. Kurşun asit akü, LFE aküye 3W'lık yük gibi davranıyordu) "
Bu durumdan kurtulmak için farklı tipte ve farklı AH değerine sahip iki aküyü sadece araç çalışırken çeşitli yöntemlerle otomatik bağlıyoruz . Araç aküm şimdiye kadar bu yöntemle zarar görmedi. Sanırım şarj dinamosuna yakın olduğu için aslan payını kendisi alıyor, uzakta kalan yaşam aküsü üvey evlat muammelesi görüyor.
 

DOKTOR63

KARAVANDA HAYAT VAR
Mesajlar
550
Tepkime puanı
731
Konum
Şanlıurfa
bende 400 watt panel var ,buzdolabı 12 volt dc ,yaşam akusu ile araç akusunu bende paralel bağladım arada anahtar var araç otopark ta beklerken her iki akude boşalmamış oluyor ,haraket halinde iken anahtarı kapatıyorum ,güneşten gelen elektrik yetiyor, ikinci faydası yaşam akusu bittiğinde araç akusu enerji açısından faydası oluyor .
 

ceremcem2

Ana Kamp
Mesajlar
96
Tepkime puanı
82
Bu durumdan kurtulmak için farklı tipte ve farklı AH değerine sahip iki aküyü sadece araç çalışırken çeşitli yöntemlerle otomatik bağlıyoruz
Rölelerle vs. sanırım, şu anda ben de öyle yapıyorum. Gayet uygundur.
Sanırım şarj dinamosuna yakın olduğu için aslan payını kendisi alıyor, uzakta kalan yaşam aküsü üvey evlat muammelesi görüyor.
Her iki akü de boşken evet, şarj dinamosuna daha yakın olduğu için "aslan payını" araç aküsü alır. Fakat araç akünüzü yaşam alanında kullanmıyorsanız zaten pek bir enerji eksilmesi olmayacağı için muhtemelen birkaç Wh'lik enerjiden sonra kendisi doğal olarak devredışı kalacaktır, tüm enerjiyi yaşam alanı akünüz çekecektir.

Ben bitirmekten korktuğum için arabanın aküsünü hiç yaşam alanı maksatlı kullanmıyorum. (Biliyorsunuz, kurşun asit akülerin tamamen tüketilmeye çok az tahammülleri var, ~20 kez tamamen tüketirseniz ömürleri bitiyor (diye aklımda kalmış, şuradaki dökümanda 50 kez diyor: https://www.gezenbilir.com/attachments/the-truth-about-batteries-powerthru-white-paper-pdf.500946/) Daha önce başka başlıkta da dediğim gibi, en kötü durumda, gece tam projeyle vs. ilgilenirken biterse motoru 15 dk. çalıştırıyorum, ~2 saatlik enerjim oluyor.
 

bartek

Zirve
Mesajlar
2,144
Tepkime puanı
784
Ben de sadece yaşam aküsünü kullanıyorum tüketim için ama sadece ısıtıcı için acil durum olabilir diye ona özel, araç aküsünden hat opsiyonum var.
 

Doğrucu Davut

Kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
265
Tepkime puanı
299
.
İlk sayfadaki grafiğin adresi aşağıda:

İkinci grafiğin alındığı adres ise son ~10 sene içinde bulabildiğim en güvenilir ve devamlı yenilenen kurşun-asit akülerle alakalı bir web sayfasından.
.
 


Forum istatistikleri

Konular
100,007
Mesajlar
1,476,521
Kullanıcılar
167,846
Son üye
Marlowski

SON KONULAR

Üst