Karavanımı Kendim Yap(tım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan filmania06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,671

Etiketler

Karavanınızda katlanır olması dezavantajına rağmen iç estetik çok başarılı. Ayrıca ranza açılış şekli ve modüler banyo çok çok başarılı. Başarılarınızın devamını dilerim.

.
Duvarların yapısını görünce acaba karavanınızın ağırlığı ne kadar oldu diye sormuştum. Cevabınız;
Yatak yorgan gunes paneli 100 luk aku gibi ekipmanlar da dahil 750 kg
olunca, boyutlarını atladığımı fark ettim.. :rolleyes:
Ebatları : 300x200 şeklinde..

Bu yaklaşım ilaveten sizinki gibi isabetli bir planlama gerektirse de bence 750 kg altı karavanı hedef alanlar için gayet önemli bir veri. Hatta bu durumda fabrikasyon alüminyum+starofor panellerle belki daha hafif sonuçlara ulaşabilmek bile olası ?

Sanırım hayallerinin sınırını sizin gibi doğru çizenler karlı çıkıyor..
Forum bu açıdan biraz fakir bir tablo çizmekte.

Son düzenleme:

.
Duvarların yapısını görünce acaba karavanınızın ağırlığı ne kadar oldu diye sormuştum. Cevabınız;

olunca, boyutlarını atladığımı fark ettim.. :rolleyes:

Bu yaklaşım bence 750 kg altı karavanı hedef alanlar için gayet önemli bir veri. Hatta bu durumda fabrikasyon alüminyum+starofor panellerle belki daha hafif sonuçlara ulaşabilmek bile olası ?

Sanırım hayallerinin sınırını sizin gibi doğru çizenler karlı çıkıyor..
Forum bu açıdan biraz fakir bir tablo çizmekte.

Gram gram agirlik hesabı yaptım diyebilirim. Örnegin arabamın çeki topuzuna binen yük 49.9 kg. Tabi şunuda eklemek gerek,hayatımda ilk defa bir karavan yapmış olmam hatta ilk defa bu kadar kapsamli bir imalat yapmış olmam sebebiyle kendi çıkramlarımı da ortaya koydum. Örnegin ebatları buyutup agirlik limitini aşmamak için farklı fikirler de oluştu zihnimde. Önümüzdeki sürecte bizi neler bekliyor görecegiz insaallah 😊

Öncelikle elinize sağlık karavanınızla iyi gezmeler bende böyle bir projeye başlamak istiyorum fakat sormak istediğim bir şey var herhangi bir belge aldınız mı veya trafikte çevirmeye girdiniz mi girdiğinizde sorun oldumu bu koyla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz

Öncelikle elinize sağlık karavanınızla iyi gezmeler bende böyle bir projeye başlamak istiyorum fakat sormak istediğim bir şey var herhangi bir belge aldınız mı veya trafikte çevirmeye girdiniz mi girdiğinizde sorun oldumu bu koyla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz
Tesekkurler. 750 alti icin kolayliklar var. Ruhsat ve plaka gerekmiyor ekstra.. ama O1 belgesi olmasi gerekiyor. O1 belgeli sasi alip ust yapiyi sizin yapmanizi oneririm. Fakat bugune kadar yolda durdurup O1 belgesi sorulan karavanci pek gorulmedi. 100 binde 1 belki. Bu isin gercek hayat kismi. Siz yine de belgeli şasi alin derim

Cevabınız için çok teşekkür ederim çok özel değilse ve paylaşmak isterseniz maliyeti ni paylaşabilirmisiniz

Rica ederim 😊 özel degil. Sanirim youtube sayfamda yorumlarda da yazmistim. İlk üretimimiz oldugu icin bir cok deneme yanilma ve gelistirme iceriyor vede kalitelden ödün vermemek icin ithal malzeme kullandik dogal olarak maliyet 58-60 bin tl civari diyebilirim.

Merhaba değerli forumdaşlar;

3 Yıllık araştırma,projelendirme ve 1 yıllık çalışma sonrasında kendi çekme karavanımızı imal etmeyi başardık çok şükür.

Ekli dosyayı görüntüle 637846

Bu süre zarfında uzun yıllardır üyesi olduğum forumumuzdan çok fazla bilgi edindim. Tüm yönetici/moderatör/üyelere teşekkürlerimi arz ederim.

Hususen,

@AKMühendis @yugun @dogan124 @Akdeniz45 @pasolvon @yusuf3070 ve daha birçok detay bilgi/tecrübe paylaşan abilerime ve arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Çekme Karavanımız biraz sıradışı bir proje oldu. Çünkü KATLANIR KARAVAN ( FOLDİNG CARAVAN ) yaptık.

Temel olarak 3 avantajı mevcut :
1-) Seyir halinde önden gelen rüzgarı daha az alarak yakıt ekonomisi sağlıyor
2-) Yanal rüzgarları daha az alarak ve ağırlık merkezi de daha aşağıya çekerek sürüş güvenliğini artırıyor.
3-) Kapalı otoparka rahatça giriyor

Karavanımızı 750 Kg altı projelendirdik.

Ebatları : 300x200 şeklinde..
Tavan iç Yüksekliği 198 cm

Şasi : Paraya kıyarak Galvaniz saçtan Lazer kesim ve büküm yaptırarak imal ettik. Autocad projesi için Makina mühendisi bir abimizin büyük desteği oldu. Sağolsun herhangi bir ücret talep etmedi. Kendisi için yaptığı bir çizimdi,bizimle paylaştı.

Duvarlar : Yalıtım maksadıyla 4mm Kavak kontra arasında 20 mm sert mavi XPS köpük kullanılarak sandviç yapı oluşturuldu. 4 mm Kavak + 20 mm XPS + 4 mm Kavak şeklinde. Sonrasında ise Kılcal su geçişini dahi önleme kabiliyeti olan Epoksi kullanıldı. Daha sonra ince zımpara yapılarak dış yüzeyine SU BAZLI boya yapıldı. ( Ek olarak sadece Tavanda ekstra 300 gr/m2 Örgü elyaf ile mukavemet sağlandı)

Pencereler : 2 adet açılabilir, Sineklik ve Güneşlikli, Amortisörlü karavan camı kullanıldı. Ayrıca 4 adet sabit pencere yapıldı. Bu imalat kendimize ait olup çift kat 3 mm Pleksi glas kullanılarak yalıtım hedeflendi (Sadece tavanda,dış yüzeyinde 5 mm pleksi glass kullanıldı)

Detaylı olarak Son halinin videosunu izlemek isteyen arkadaşlara linki paylaşıyorum.

Sonrasında da imalat videosunu ekliycem , iyi seyirler dilerim ...

Video: https://youtu.be/mW_e

merhaba. benim istediğim tasarımla konyada yaptırdığım bir karavanım var. atölye ve depo olarak kullanıyorduk, otel fiyatları anasının nikahı olunca içini yaptıralım gezeriz dedik. merak ettiiğim konu şu. ben tuvaleti ve aygaz tüpü karavanın önündeki oka kuracağım bir kabine yerleştirmek istiyorum. o kabini en hafif malzeme olarak neyden yaptırabilirim.

Sma kabini

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR