Karavanımın Yapımına Başladım Yorum Ve Önerilerinizi Bekliyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatihserdar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 102
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,285
Fatih Bey;
Gerçekten tebrik ederim. "Güzel"in sınırı yok ama, çok başarılı bir çalışma olmuş, çok da güzel olmuş.
Belirttiğiniz maliyet piyasa için oldukça uygun gibi, yapması ve kendi yaptığınızı kullanmanız sırasında alacağınız zevk de paha biçilemezdir diye tahmin ediyorum. Güzel günlerde güle güle kullanın. İşlemleri paylaştığınız için de teşekkür ederim.

Saygılar

Etiketler
Fatih Bey;
Gerçekten tebrik ederim. "Güzel"in sınırı yok ama, çok başarılı bir çalışma olmuş, çok da güzel olmuş.
Belirttiğiniz maliyet piyasa için oldukça uygun gibi, yapması ve kendi yaptığınızı kullanmanız sırasında alacağınız zevk de paha biçilemezdir diye tahmin ediyorum. Güzel günlerde güle güle kullanın. İşlemleri paylaştığınız için de teşekkür ederim.

Saygılar

ilgilendiginiz için ben teşekkür ederim

Fatih bey merhaba

öncelikle emeğiniz çok güzel sonuç vermiş ellerinize sağlık
ben de kendi karavanını yapmaya karar verenlerdenim o yüzden kafamda bir kaç soru var
müsadenizle sormak istiyorum

öncelikle fiyatlar konusu
torsiyon dingil, ve pencerelerin fiyatları nedir acaba ve nereden bulabilirim

ben frenli yapmayı planlıyorum acaba daha sıkıntılı olur mu?

ayrıca şaside kullandığınız profillerin ebatları, ve dingili birleştirdiğiniz yerde ek atmışsınız profilin et kalınlığı tek başına yetmiyor muydu?

şimdiden teşekkür ederim

çok güzel olmuş eline emeğine sağlık güzel günlerde kullaman dileğiyle ağırlığı son depolar dolu şekilde ne kadar tartıya girdinmi aca

Şase zayıf olmu gibi iki adet dikey 40*80 2.5mm atıp onun üzerine 30*30 *3mm putofille dönseydin daha iyi olur gibiydi birde 3.15 ten sonra ağırlığı kesinlikle geçersiniz benim düşüncem bu tabiki bende kendi karavanımı yapıyorum ustelik üst tarafı komple Aliminyum buna rağmen tüm kaplamalar bittikten sonra 500 kg geldi iç kaplaması da 100 kg yatak dolap masa felan derken 100 kg daha tutsa 700kgde bitecek inşallah
Hayırlısı olsun Allah utandırmasın

Fatih bey merhaba

öncelikle emeğiniz çok güzel sonuç vermiş ellerinize sağlık
ben de kendi karavanını yapmaya karar verenlerdenim o yüzden kafamda bir kaç soru var
müsadenizle sormak istiyorum

öncelikle fiyatlar konusu
torsiyon dingil, ve pencerelerin fiyatları nedir acaba ve nereden bulabilirim

ben frenli yapmayı planlıyorum acaba daha sıkıntılı olur mu?

ayrıca şaside kullandığınız profillerin ebatları, ve dingili birleştirdiğiniz yerde ek atmışsınız profilin et kalınlığı tek başına yetmiyor muydu?

şimdiden teşekkür ederim

ilginize teşekür ederim
karavanımın torsuyon dingilni çayırova firmasından 420 tl ye aldım ( firensiz dingil standart genişliginden daha geniş sipariş verdim 1.80cm )

Araç firene basınca durmam demiyor ama siz firenli yaparsanız firen mesafesi açısından daha iyi olur .

Camları çerçevesii ile filimli olarak izmir sanayisinden cam satışı yapan bir yerden 480tl ye aldım isterseniz adres verebilirim .
ancak cam konusunda hafif olması açısından sadece çerçeveleri alıp fiberglas şeffaf plastik reklamcı malzemesinden cam takılsa agırlık açısından daha dogru olacagını düşünüyorum

proflin altına dingil baglantısı orjinalinde 2 civata ile baglandıgından daha güvenilir olacagını düşünerk kalın köşebent attım gerçektende bu yılki ilk tatilimde karavanım şase konusunda testi geçti . bu yıl Soma marmaris çubucak kampı arası gidiş geliş 900 km yol yaptım

Son düzenleme:

çok güzel olmuş eline emeğine sağlık güzel günlerde kullaman dileğiyle ağırlığı son depolar dolu şekilde ne kadar tartıya girdinmi aca
şu anki agırlıgı 820 kg yolda sorun olmadı ama hem kiloyu biraz daha düşürebilmek hemde tatildeyken buldugum yanlışlarımı düzeltmek için yakında bazı degişiklikler yaparak forumda paylaşmayı düşünüyorum

bu karavan yolculugumda trafik polislerinin yol konturolerinde ( sanırım radara girmedigim için olabilir ) beni hiç durdurmadı .
ama özellikle güler yüzle davranarak devam et işareti vermeleri benim çok dikkatimi çekti .

Son düzenleme:

hız konusunda deneme yapabildiniz mi peki

bir de camların tekini mi 480 tl ye aldınız yoksa hepsini mi?

hız konusunda deneme yapabildiniz mi peki

bir de camların tekini mi 480 tl ye aldınız yoksa hepsini mi?
camların 4 tanasini 480 tl ye aldım .
hız konusuna gelince 80 -- 90 km en stabil ve rahat gidilebilen hız
daha fazla sürat yapmaya kalkarsan karavan yolun sagınamı girelim solunamı diye soruyor .şaka etmiyorum karavanla hız yapmayı düşünmeyin. ben düz yolda kısa bir süre 110 kadar çıktım ama dogru degil.
ayrıca karavanda yük dagılımı ve rüzgar çok önemli .madem sende kendi karavanını yapmak istiyorsun bu konuya dikkat et küçük karavanlar genellikle damla modeli yapılır büyük olanlar zaten 1 ton nun üzerinde oldugu için rüzgardan çok fazla etkilenmez,

siz günlerce uğraşmışsınız ben bir çırpıda okudum
ellerinize sağlık çok güzel olmuş

yıllardır kamyonet kullanan birisi olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum arkaya bir geri görüş kamerası koyarsanız ileri giderkende çalışabilecek şekilde elektirik bağlantılarını yaptığınızda sizin dikiz aynanız olur

ben yıllardır bu şekilde kulanıyorum dar araçlar ve motorlar daha rahat fark ediliyor

siz günlerce uğraşmışsınız ben bir çırpıda okudum
ellerinize sağlık çok güzel olmuş

yıllardır kamyonet kullanan birisi olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum arkaya bir geri görüş kamerası koyarsanız ileri giderkende çalışabilecek şekilde elektirik bağlantılarını yaptığınızda sizin dikiz aynanız olur

ben yıllardır bu şekilde kulanıyorum dar araçlar ve motorlar daha rahat fark ediliyor
karavanım çok geniş olmadıgı için yoda fazla sıkıntı olmadı .
ama kamera fikri çok güzel akıllıca bir fikir teşekkür ederim bunu düşünecegim..:yum:

Şimdi karavanımda gördügüm eksikleri den dolayı biraz degişiklik yapmaya karar verdim .
Öncelikle karavanımda elbiseleri koyacak dolap yapmadıgımı ve mutfak bankosunu gereginden fazla büyük oldugunu farkettim . birde lavobada çeşmenin altına tencere girmiyor .
Pilanım buzdolabını yerinden çıkarıp bankoyu enine ve boyuna kısaltarak yer kazanmak. Arka tarafta oluşan boşluga tek kişilik yatagı karavanın arka tarafına yanlamasına yerleştişrip oluşan boşluga buz doldobı ve yanına küçük bir elbise dolabına benzer birşey yapmak.
Musluguda degiştirecegim tabiii

Karavan ağırlığı 750 kg üzerinde;
Tip onay - Ruhsat - plaka olması gerekiyor nasıl olacak bu durumlar?
Römork sistemi frenli olması gerekmiyormu TUV kontrolünde !!
şu an karavanım 800 kg benim bildigim kadarıyla boş agırlıgı 750 kg altındakiler plakadan muaf tatilden döndükten sonra mutfak bankosunun en ve boydan kısaltıp kilo dan biraz kazandım birde temiz su tankını plastik , camlarıda fiberglas yaparsam 50 kg dan fazla hafifleyecegini düşünüyorum çünkü camlar tahminimden agır oldukullanım kolaylıgı için içerideki yaptıgım son degişiklik bu şekilde
20161011 172956

Son yaptıgım degişiklikten sonra . Altına agır olmayan malzemeleri koydugumdan.tek kişilik yatagın karavanın arka tarafında olması için mutfak bankosunun küçültülmesi ve buzdolabının eski yerine göre daha dingile yakın olması agırlık dengesini olumlu yönde etkilediginden yolculuk sürecinde daha konforlu stabil bir sürüş sagladı
ayrıca bu yıl buzdolabının yanınıda kucük bir elbise dolabı kazandıgımdan çok daha kullanışlı oldu.
Ama hala eksikler bitmedi buzdolabına havalandırma için dolabın altına havalandırma delikleri yapmıştım yetersiz geldi şimdi dısarıdan daha geniş bir havalandırma yapmayı düşünüyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.