Karavanlar İçin Havanın Neminden Su Üreten Bir Donanım Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat Yılmaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,290

Murat Yılmaz

Ana Kamp
Böyle bir donanım hazır olarak var mıdır? Çok basit bir şey olduğunu düşünüyorum. Eski aracım klima su gideri tıkandığı zamanlarda yarım saatte 1 yoğurt kabını dolduracak kadar su verirdi. Temiz su tankını doldurmaya gerek kalmaz. Ayrıca atık su tankını buharlaştırıp katı atık verebilen bir sistem yapılabilir mi? Susuz tuvalet teknolojisini tam olarak bilmiyorum ama benzer şekilde olduğunu duymuştum. İlkokulda öğrendiğim kadarıyla buhardan yoğunlaşan su saf su olur diye biliyorum?

Etiketler
Ynt: Karavanlar İçin Havanın Neminden Su Üreten Bir Donanım Var Mı?

hocam soru içinde soru. sanırım bu işler sizin mesajınızda bahsedildiği kadar olmayabilir. yani karavanda kondanse olan su ile temiz su deposunu dolduracak kadar su elde etmek için karavanın bir kenarına sauna kurmak ancak yeterli gelecektir diye düşünüyorum.
ayrıca atık su tankındaki suyu buharlaştırıp, katı atık elde ettik farzedelim. elde ettiğimiz suyu ne yapacağız. atık sudan elde ettiğimiz suyu başka bir amaçla kullanmayacak isek (distilasyonla saf su elde edilebileceğini bile bile dahi olsa ben böyle bir suyu kullanmak istemem. istemediğim gibi o denli ihtiyacı zaten hafzalam almıyor.) atık depolarının sulu olması hatta mümkün ise daha fazla sulu olması boşaltım için daha elverişli bir durum. niye bu durumu bozalım ki?

Bütün icatlar önceleri hayal gibi gelir, ancak teknoloji öyle hızlı ilerliyor ki sanırım kısa zaman sonra havadan su üreten bir cihaz yapılır. Öncelikle attığımız bulaşık suyunu nasıl geri kazanırız filtre vs ile, sanırım şimdilik buradan başlamalıyız. Aslında fikir güzel belki mucit arkadaşlar bir yöntem düşünürler. ;)

Çok zor değil tabiki ama fazla enerji gerekir. Havanın nemini yoğunlaştırmak için soğuk bir yüzeye ihtiyaç var ki nem yoğunlaşıp su haline gelebilsin. Enerji bolsa, tabiki mümkün. :smiley:

Mutfak atık suyunda deterjan yağ ve yemek kırıntısı mevcut. Yemek kırıntılarını ve yağı filtre edersek bu suyu tekrar bulaşıkta kullanabiliriz. Bir miktar aktif karbon, silis veya quartz bu işi halleder diye düşünüyorum. Denemekte fayda var.

Konuyu açan arkadaş, havadan nasıl elde edilebileceğini sormuş ama bahsettiğiniz gibi atık suyun arıtılmasından daha kolay bir şekilde elde edilir. Arıtılmış sudan elde etmek karavan gibi bir araçta ne kadar kullanışlıdır bilemiyorum. Kim aracında böyle bir şeye yer ayırıp, bulaşık yıkadığı, duş yaptığı suyu tekrar su tankına gönderir?

Soru sanırım teorik tabiatlı olmalı. Üstelik tuhaf, Murat bey yazanlara 17 gündür hala nedense cevap bile vermemiş. :-\

Pratikde ise soru maalesef anlamsız. Suyun en kolay bulunacağı ülke Avrupa'da Türkiye !
Bir kaç senede bir Avrupaya çıkılacaksa bile birçok çözümü var.

Sanırım bunu yapan bir su sebili satıştaymış. 200 watt elektrik(saatte mi bilmiyorum) ile 24 saatte maksimum 36 litre su üretebiliyormuş. Ürettiği suyun gıda sertifikaları bile varmış.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Soru sanırım teorik tabiatlı olmalı. Üstelik tuhaf, Murat bey yazanlara 17 gündür hala nedense cevap bile vermemiş. :-\

Pratikde ise soru maalesef anlamsız. Suyun en kolay bulunacağı ülke Avrupa'da Türkiye !
Bir kaç senede bir Avrupaya çıkılacaksa bile birçok çözümü var.

Hayalim tamamen kendi kendine yetebilen bir karavan üretme hayali. Böyle bir karavan yapıp doğada yaşamak istiyorum. Hatta yakıt bile kullanmamasını istiyorum ama şu an için mümkün değil. Şu an bir elektrikli aracın tavanına yerleştirilen güneş panelleri, batarya ağırlığı olmadan bile ancak 50 km/s hıza çıkmasını sağlıyor, o da tek kişinin oturabileceği, aşırı hafif, daha fazla panel yerleştirebilmek için yayvan yapılmış bir şasi ile. Batarya teknolojisinde kapasite kaybını kaldıracak ve bataryaları hafifletecek bir devrim, güneş paneli teknolojisinde de küçük alanda yüksek verim getirecek bir devrim yapılmadan sanırım mümkün değil. Ya da bataryası bittiğinde kendi kapladığı alanın 4 katı güneş panelleri açacak ve doldurmak için çok bekleyecek. Ama yine de bataryaların hafiflemesi lazım. Karavan donanımlarını da taşıyacak sonuçta.

Bu hayali sabit bir evde yaşayarak ve elektrikli otomobilini evde ürettiği elektrik ile şarjederek yaşayanlar var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri