Kazım Kanat'ı Kaybettik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,660

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Kazım Kanat'ı kaybettik. Spor camiasının ve Türkiye'nin başı sağolsun.

Geçtiğimiz günlerde Zatürre teşhisiyle tedavi altına alınan Kazım Kanat, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Kanat'ın cenazesi cuma günü öğlen namazını takiben Levent Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Kazım kanat için cenaze töreni öncesinde saat 10.30'da Akararetler'deki Beşiktaş kulübünde ve daha sonra Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde de bir tören düzenlenecek

Kısaca Hayatı:

Kazım Kanat (1954,Afşin,Kahramanmaraş) Öğretmen Mehmet ile Ayşe Kanat'ın dört çocuğundan biri. Liseyi İskenderun'da, Gazetecilik Okulu'nu İstanbul'da bitirdi. TV'de "yılın yorumcusu" ödülünü aldı. Radyo'da "yılın programcısı" ve "yorumcusu" seçildi. Yazılı medyada ise çok sayıda (haber, yorum, araştırma ve fotoğraf) dallarında ödüller aldı. 35 yıldır mesleğin içindeydi. Beşiktaş konusunda ayrıntılı yazılar yazdı. Spor dergilerinde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Hürriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde muhabir ve spor müdürü'ydü. Son olarak Sabah Gazetesi ve Sporx.com'da yazılarına devam ediyordu.

1999 yılında kansere yakalanan ve kanseri tek akciğerine de sıçrayan Kazım Kanat, bugün hayatını kaybetti.

Etiketler

Ynt: Kazım Kanat 'ı Kaybettik

Amansız hastalığa yakalandığında bir beyanatını okumuş ve çok etkilenmiştim.
''Şu hayattan tek isteğim var saçlarımı uzatıp, kulağımda küpe ile Bodrumda tatil yapmak istiyorum'' demişti.
İşte şimdi kaçırdıklarımızı daha iyi anlıyoruz, lütfen hayatı ıskalamayalım.
Allah rahmet eylesin...

Ynt: Kazım Kanat'ı Kaybettik

Kansere ve ölüme meydan okuyan adam mekanın cennet olur inşallah...

Beşiktaşlı olarak çok sevdiğim birisiydi...Ve özellikle de, kansere rağmen hayata bakışını ve yaşama sevincini çok takdir ediyordum...

Kazım Kanat'ın Sabah Gazetesi'ndeki son yazısı...

"Başımı alıp gittim de ne oldu!

Hikâyenin sonu şöyleydi: Hani doktorlar, kanser tedavim için beni hastane odasına mahkûm etmişlerdi ya... Ben de başımı alıp Bodrum'a gitmiş, hayatımı bir yelkenlide geçirmeye başlamıştım ya...

Harika bir yazdan sonra bir otelde kaldım. Klimayı açıp, keyif çattım. Sonrası ne oldu? Ne olacak, kuyruğu bacaklarımızın arasına kıstırıp, hastaneye geri döndük. Hem kanser hem de zatürree olmuşum. Kanseri yendik! Zatürreede dalga geçtik! Ama... Aması şurada... Anlatayım...

Kanseri bir kez daha yenmenin mutluluğunu yaşarken, mutsuz oldum. Bodrum'da cehennem gibi sıcakta ilk kez bir şey yaptım. Eşim Sevinç için yaptırdığım klimayı çalıştırdım, karşısında uyudum. Sonuç felaket! Bir süre sonra nefes alamaz, yürümekte zorluk çeker oldum. Oğlum Mesut'un yemin töreni için gittiğim Kars'ta yüksek rakımda kötü oldum.

Hikâyenin şimdiki sonu şöyle; ciğerlerime klimadan dolayı virüsler girmiş, mantarlar oluşmuş. Sürekli antibiyotik ve oksijen tedavisiyle ben değil, doktorlar savaşıyor. Komik olan da şu: Bir mantarı yenmek, kanseri yenmekten biraz zor olacak. Okurlara! Kimsenin moralini bozmak istemem. Hele benim, kanser yoldaşlarımın asla... Zaten onlara güzel haberlerim var. Kanseri 'akıllı bomba' ismi verilen bir ilaçla yendim. Elim kalem tutunca söz, her şeyi yazacağım. Biraz sabır ve anlayış, lütfen. Biliyorum ki ben sizler için umudun umuduyum! Teslim olmak yok, geri çekilmek yok. Savaşa devam!

Sevgili okurlar! Ne zaman iyileşirim bilmiyorum. Tek bildiğim şey, yazabileceğim an yazacağımdır.

Özel mesaj: Bu, hastane odasından yazılan belki de çok duygusal, belki de okurları ilgilendirmeyen mesajdır. Bu mesaj benim her zamanki dostum Hıncal ustaya. "Beni niye aramadın?" deme. Ama sana ulaşmam ancak bu şekilde oluyor. Ulaşsam bile konuşamam ki! Hıncal ağabey, bir aydır, hastayım kimselere söylemedim. Şu zor günlerimde kırıcı ve incitici söz ve yazıların (Benim üzerimden, benim iyileşmem için çırpınan Genel Yayın Yönetmenim Ergun Babahan'ı eleştirmen de şık değil) beni ve seni sevenleri çok üzüyor. "Kardeşim," dediğin Kazım'ı 40 yıldır binlerce yazısından tanırsın. Bilirim seversin de... Bir söz için bana düşman oldun. Ricam şudur; şimdilik biraz bekle, lütfen. İyileştikten sonra o kırıcı ve incitici eleştirilerini yapmaya devam edersin. O zaman bile tek kelime söylemem! Öyle değil mi Öcal ağabey, Haşmet kardeş? "

camouflage' Alıntı:
Amansız hastalığa yakalandığında bir beyanatını okumuş ve çok etkilenmiştim.
''Şu hayattan tek isteğim var saçlarımı uzatıp, kulağımda küpe ile Bodrumda tatil yapmak istiyorum'' demişti.

Bu konuyla ilgili Hürriyet'te yayınlanan bir yazı;

Yıllarca kanserle savaşan, mücadeleyi hiç bırakmayan Kazım Kanat, Ayşe Arman’a verdiği röportajında "Dört ay hastanede yaşamaktansa iki ay burada (Bodrum’da) olayım, dilediğim gibi yaşayayım" demişti. O söyleşi sonrası Arman ise usta spor yazarıyla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etmişti: "Rakı, balık, deniz vazgeçemediği keyifler. İnanılmaz, neşeli, dinamik ve diri biri. Hayatla ve kendisiyle dalga geçen biri. Küpe takmak istiyor. Çünkü onun için küpe, özgürlük, bağımsızlık demek. Bundan sonra yaşamak istediği hayatın simgesi. Artık başkaları için değil, sadece kendi dilediği gibi yaşamak istiyor. Saçını da at kuyruğu yapmak istiyor. Bir saçın o kadar uzaması, 3-4 yıl anlamına geliyor. Aslında yaşam süresini uzatabilmek için, saçını uzatmak istiyor. Bir günlük hayatı 3 günmüş gibi yaşıyor..."

Bir dönem "Ey ölüm, gel beni burada al kolaysa" diyerek Bodrum’a yerleşen Kazım Kanat, kanser hastalığını öğrendiğinde bile cesaretini kaybetmemiş, savaştan bir an olsun vazgeçmemişti. O mücadeleyi, o dönemi ise şöyle anlatmıştı Kanat: "Birkaç ay evvel hayallerimi gerçekleştirmeye karar verdim. Hayatın en acımasız şeylerini yaşadım, şimdi de hayallerimi yaşıyorum. Var mı? Gittim kendime bir yelkenli satın aldım, bir de serseri arabası döşavo. Köpeğim de var. Kim tutar artık beni? Karım da yanımda, dostlarım da var. Artık Bodrum’da Allah ne kadar ömür verdiyse yaşayacağım. Ama istediğim gibi yaşayacağım."

Sevgili Kazım Kanat Mekanı cennet olur umarım. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
Ömrünün son döneminde sevdiği denizde denizci gibi yaşamak isteğini cesurca yaşamıştı. Eski bir denizci geleneği olan küpe takma isteğide bunun bir göstergesiydi. Küpe eski denizciler için ayrı bir öenm taşır. onlar evlerinin olmadığına inanırlar. Yanaştıkları her liman onların evleridir. Eğer ölürlerse cenaze masraflarının karşılanabilmesi için kullanılabilmesi için de takarlar. Kaldı ki bu geleneği kendiside bir röpotajında dile getirmişti.

Kanserin morali yüksek tutarak yaşama kuvvetle tutunarak vücuda olumsuz etkilerini geciktirebileceğini ispat
eden önemli bir şahsiyetti.
Öğrendiğimde hayran kaldım ortalama 2 yıl olan kansere yakalanma sonrası yaşamı 9 yıla uzatmayı başardı.
Bu açıdan örnek bir insandı ve bu illetin pençesine düşenlere umut verdi örnek oldu.
Allah rahmet eylesin...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR