Kemer - Mersin Rotası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,182
Alanya İncekum Orman Kampı

20221020 104240

20221020 104229

20221020 104209

20221020 104200

20221020 181922

Etiketler

Bugün İncekum Orman Kampını terk edip,güzergahın en zorlu ve bilinmeyenli iki etabından ilkine başladık. Çift gidiş gelişli güzel yolu Gazipaşa'dan sonra geride bıraktık. 37 km.lik tek gidiş gelişli, vıdı vıdı virajlı ve inişli çıkışlı yola sardık.

Şansımıza yol tenhaydı. Trafik sıkıntı olmadı. Fakat yol gerçekten zorlayıcı. Bu yoldan daha önce de geçmiştim ama arkada 1150 kg.lık bir karavan çekmek bambaşka. İlaveten araba da çok yüklüydü. Seyahatimize başlarken mevsim geçişi olduğundan, hem yazlık hem kışlık çıktık yola. Üç bavul ve bazı kamp malzemeleri arabada yani.

Yugun'un önerdiği, "bir tırın arkasına sığınıp gitmek" fikrini uygulamaya koymak için bakınıp durdum ama ne gittiğim yönde giden, ne de karşıdan gelen bir tır görebildim. Hiç tır yoktu yolda. Birkaç tane otobüs sadece. Hatta bir virajda, karşıdan gelen otobüse yol verebilmek için durmak zorunda kaldım. Üç kere de, arkamda oluşan kuyruğu "âzâd" etmek için yolda muz ve manzara satan salaş işletmelerin önündeki boşluklara girip durdum. Biri de teşekkür etmek için kornasına bastı. Hoş bir iletişim oldu.

Google Maps'te 2.5 saat gösterilen yolu 3.5 saatte aldık. Şu anda Pullu Orman Kampı'nda akşam yemeğimizi yedik, kahvemizi yudumluyoruz. Ortam güzel. Doğa çok güzel. Ancak çekme karavanlar için yollar ve manevra alanları çok dar. Yerleşebilmek için buradaki görevlinin de çabalarıyla çok sıkı bir mücadele verdik.
Tuvaletler bakımsız. Tesisatı kötü. Çalışanı çalışmayanı var. Sabun yok. Duşlar çalışmıyor.
Yarın denize gireceğiz, kontrol ettik, sahildeki duşlarda su var neyse ki. Ama duş başlığı (süzgeçi) yok bu sefer de.

Yani yer güzel, deniz kenarı orman içi ama belediyenin işletmesindeymiş, işletme başarılı değil. Çadır ve buzdolabı kiralanabiliyor.

Şimdilik iki gece buradayız. Sonra yola devam.

20221022 142237

20221022 142129

20221022 142109

20221022 142105

Son düzenleme:

Bugün Anamur'u geride bırakıp, dişimizi sıkıp, cesaretimizi toplayıp, güzergahın en zorlu ve bilinmeyenli iki etabından ilkincisine başladık. Bozyazı'dan başlayıp Aydıncık'a kadar 40 km boyunca süreceğini düşündüğümüz tek gidiş gelişli, vıdı vıdı virajlı, inişli çıkışlı zor yola bir türlü başlayamadık. Çünkü çift yol bir türlü bitmedi. Meğerse Aydıncık geçişini saymazsak (ki tek gidiş gelişli olmasına rağmen çok rahat ve düzgün bir geçişti) korktuğumuz yol topu topu 15 km'ye düşmüş.
Ancak yolun bu kısmında bu sefer tırlar ve kamyonlar vardı. Demek ki bu taraf kısaldığı için Anamur'a ulaşım için burayı kullandıklarından dolayı diğer tarafta yoklardı.
Yol sorunsuz ve çabucak çifte döndü. Otoban ve tünel yapımları sürüyor. Hatta iki tünelle aralarındaki bir viyadük çift gidiş geliş olarak kullanıma açılmış. O 15 km'nin ortasında bir buket çiçek gibi geldi. :smiley:
Aydıncık'ı geçince yol yeniden çift yol oldu, rahatladık, ancak o ne? O nasıl dik ve nasıl uzun bir rampadır? Tırman tırman bitmiyor. Arkadaş, bit-mi-yor! Ha bire tırmanıyoruz. Hem de nasıl dik! Bir ara şu Ay'a yapılacak çift şeritli yolun yapılmış olabileceğini ve oraya doğru yol aldığımızı düşündüm.
Neyse, bitti. Bu sefer iniş. Bitmiyor! Çıkarken motoru ısıttık, inerken fren balatalarını ısıtıyoruz.

Neyse, sonunda hedefimiz, Erdemli, Talat Göktepe Orman Kamp alanına ulaştık. Burası kent içinde bir piknik ve kamp alanı. Deniz kenarında, ağaçlık bir alan. Elektrik ve su var. Karavan ücreti günlük 85 TL. Elektrik su dahil. Tuvaletler oldukça iyi, duş göremedim ama eminim vardır. Mevsim itibarı ile az sayıda karavan mevcut.
Burada bir akraba ziyareti yaptığımız için aydınlıkta fotoğraf çekme fırsatı olmadı, kusura bakılmaya.
Yarın olabildiğince erken yoldayız ve hedef artık Ankara, evimiz.
Oradan görüşmek üzere...

Bugün Anamur'u geride bırakıp, dişimizi sıkıp, cesaretimizi toplayıp, güzergahın en zorlu ve bilinmeyenli iki etabından ilkincisine başladık. Bozyazı'dan başlayıp Aydıncık'a kadar 40 km boyunca süreceğini düşündüğümüz tek gidiş gelişli, vıdı vıdı virajlı, inişli çıkışlı zor yola bir türlü başlayamadık. Çünkü çift yol bir türlü bitmedi. Meğerse Aydıncık geçişini saymazsak (ki tek gidiş gelişli olmasına rağmen çok rahat ve düzgün bir geçişti) korktuğumuz yol topu topu 15 km'ye düşmüş.
Ancak yolun bu kısmında bu sefer tırlar ve kamyonlar vardı. Demek ki bu taraf kısaldığı için Anamur'a ulaşım için burayı kullandıklarından dolayı diğer tarafta yoklardı.
Yol sorunsuz ve çabucak çifte döndü. Otoban ve tünel yapımları sürüyor. Hatta iki tünelle aralarındaki bir viyadük çift gidiş geliş olarak kullanıma açılmış. O 15 km'nin ortasında bir buket çiçek gibi geldi. :smiley:
Aydıncık'ı geçince yol yeniden çift yol oldu, rahatladık, ancak o ne? O nasıl dik ve nasıl uzun bir rampadır? Tırman tırman bitmiyor. Arkadaş, bit-mi-yor! Ha bire tırmanıyoruz. Hem de nasıl dik! Bir ara şu Ay'a yapılacak çift şeritli yolun yapılmış olabileceğini ve oraya doğru yol aldığımızı düşündüm.
Neyse, bitti. Bu sefer iniş. Bitmiyor! Çıkarken motoru ısıttık, inerken fren balatalarını ısıtıyoruz.

Neyse, sonunda hedefimiz, Erdemli, Talat Göktepe Orman Kamp alanına ulaştık. Burası kent içinde bir piknik ve kamp alanı. Deniz kenarında, ağaçlık bir alan. Elektrik ve su var. Karavan ücreti günlük 85 TL. Elektrik su dahil. Tuvaletler oldukça iyi, duş göremedim ama eminim vardır. Mevsim itibarı ile az sayıda karavan mevcut.
Burada bir akraba ziyareti yaptığımız için aydınlıkta fotoğraf çekme fırsatı olmadı, kusura bakılmaya.
Yarın olabildiğince erken yoldayız ve hedef artık Ankara, evimiz.
Oradan görüşmek üzere...
Hayırlı yolculuk!..

Evet, rotamızı tamamlayıp evimize döndük.

Bu rotayla ilgili özet bazı bilgiler şunlar:
-1679 km. sürekli karavan çekerek yolculuk yapıldı.
- Ortalama, 100 km'de 10.1 lt. benzin harcandı. (169.6 lt)
- En fazla 85 km/saat hızla seyahat edildi. Bazı rampalar motor hararetini arttırmamak için küçük vites, düşük devirle, 50 km/saat hızla tırmanıldı.
- Karavanda kalmak şartıyla 6 değişik kamp alanında toplam 10 gün konaklandı.
- En pahalı günlük 250 TL, en ucuz 65 TL ödendi. İki yerde ücretsiz kalındı.
- Bir çok çevirmeye rastlandı, sadece bir tanesinde çevrilip ehliyet soruldu, o kadar. (Polisler de karavan mevzuatındaki bilgi karışıklığından dolayı karavanlara bulaşmamayı tercih ediyorlar sanırım)
- Memleketin yollarından nefret edildi. (Adı asfalt olan ancak karavanı top gibi zıplatıp çamaşır gibi silkeleyen, dolayısıyla arabanın içinde yürek çarpıntılarıyla yaşadığımız bir macera oldu. Yolların ancak % 20'si karavan çekmeye uygun. Bu, otobanlarda %30'u geçmiyor. Çok kötü. Hele bir de kamyon şeridinden gitmek zorunda kalınca, felaket.)

......
O nasıl dik ve nasıl uzun bir rampadır? Tırman tırman bitmiyor. Arkadaş, bit-mi-yor! Ha bire tırmanıyoruz. Hem de nasıl dik! Bir ara şu Ay'a yapılacak çift şeritli yolun yapılmış olabileceğini ve oraya doğru yol aldığımızı düşündüm.
......
🤣 🤣
Çok iyiydi...

Bir bilgi daha:
Karavanla, (otomobiliniz ve tek dingilli küçük karavanınız) Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollardan (yap işlet devret olanlar değil) geçtiğinizde, 3.sınıf araç, yani 3 dingilli otobüs ücreti ödüyorsunuz.
HGS hesabımı kontrol ettiğimde bunu gördüm. Bilginiz olsun.

Bu arada, karavanımdan hiç mi hiç memnun olmadığım halde, imalatçı firmanın adını vermemekte direnmiştim. Bunu, diğer yerli firmalarla haksız bir rekabet olmaması adına diretmiştim. Şimdi, açıkça ve seçikçe söylüyorum ki; asla ve asla, Konya'da karavan üretmekte olan Mega Karavan isimli firmadan sakın, sakın, sakın karavan almayın. Uzak durun!
Bütün olumsuzluklara ilaveten, bu gerçek test niteliğindeki kullanımımız sonucunda diyorum ki; "UZAK DURUN"
İki kere elektriğe çarpıldım. Birisi 220 V bağlarken invertörün elektiriğinden, diğeri 220 V'a bağlıyken kapı kilidinden!
İnanılmaz. Zaten karavanda hiç bir elektrik sigortası olmadığını daha önce söylemiştim. Korkunç! Asla ve asla, Konya Mega Karavan'dan karavan almayın.
Karavanımı ödediğim para karşılığında teslim alabilmek için her şeyiyle kabul edip teslim almıştım. Zamanla görüyorum ki, at arabası almışım. Her şeyini elden geçirtip düzelttiriyorum. Sıra elektirik donanımına geldi.
Allah belalarını versin, ne diyeyim...
Karavanın elektrik tesisatını elden geçirttim. Ankara Eryaman'da Ventus Karavan'da. Burada daha önce de hidroforu değiştirtmiş, plastik tıpayla kapatılmış temiz su deposuna kilitli depo kapağı taktırmış ve buzdolabına havalandırma ızgarası yaptırmıştım.

Bu defa, burada elektrik tesisatı elden geçirildi. İki prizden ve bir lambadan şasiye elektrik kaçağı varmış. Toprağı da nötr hatta bağlamışlar. Yani çarpılmasam mucize olurmuş. Neyse, tüm bunları düzelttiler, bir şalter vasıtası ile invertör ve dış 220V'u birbirinden net şekilde ayırdılar, hiç sigorta yoktu, sigorta taktılar. Tavan kaplaması sarkmıştı, onu hallettiler. Benim tercihim üzerine, seyyar tuvaleti direkt olarak dışarıdan alıp koyabilmek için banyo dış duvarına 50x50 bir kapak yaptılar.

İşçilik ve çözümler son derece profesyonelce. Çok memnunum. Böyle böyle karavanı adam edeceğiz anlaşılan.

Ventus Karavan'ı herkese tavsiye ederim. Hem moto karavan üretiyor, hem de her türlü karavana böyle servis hizmeti veriyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri